Zabezpieczenia Sega Saturn złamane

Nie od dziś wiadomo, że producenci urządzeń zabezpieczają je przed "nie autoryzowanym" (a dokładniej nie chcianym) oprogramowaniem. Co jednak zrobić, gdy mamy konsolę, która ma już swoje lata i chociaż jest niewspierana już przez producenta, chcielibyśmy z niej skorzystać. Domowe sposoby naprawy są skuteczne, ale czasami wbudowane przez producenta zabezpieczenia powodują, że zwykłe zużycie np. napędu CD powoduje, że urządzenie nie nadaje się do użytku. Na pomoc przychodzą wtedy inni fani, jak np. Dr. Abrasive, który walczy z tego typu systemami ochronnymi. W końcu udało mu się złamać blokady konsoli Sega Saturn.
Konsola zadebiutowała na rynku w 1994 roku, jednak wsparcie dla niej zakończyło się już w 1998 w USA i w 1999 w Japonii. Użytkownicy tego urządzenia zostali więc sami, ze swoimi problemami i zużywającą się konsolą oraz oczywiście brakiem gier. Dr. Abrasive wziął więc konsolę pod lupę i postanowił złamać wbudowane tam zabezpieczenia. Największym problemem okazał się oczywiście system chroniący przed kopiowaniem. Ostatecznie jednak, po dobraniu odpowiedniego chipa i wstawieniu go na płytę czytnika CD udało mu się nie tylko dobrać do pamięci urządzenia i kopiować przechowywane tam dane, ale uruchomić swój system operacyjny. W efekcie konsola pozwala nie tylko na grę, ale i na rzeczy, do których normalnie nie była przeznaczona. Przykładowo - może zapisywać pliki na pamięci USB.
Modyfikacja wykonana przez Dr. Abrasive pozwala na wykorzystanie konsoli np. jako narzędzia do archiwziacji. Osobom z uszkodzonym napędem CD pozwoli np. na grę w gry pokroju Nights into Dreams lub Panzer Dragoon. Dr. Abrasive ma nadzieję, że uda mu się doprowadzić do takiej sytuacji, by każdy zainteresowany mógł we własnym zakresie wykonać modyfikację konsoli.
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w kolejnych "naprawach" urządzeń zapomnianych przez producentów.