Super lekki egzoszkielet

Jednym z powodów, dla których egzoszkielety nie weszły jeszcze do powszechnego użytku, jest ich ciężar. Z jednej strony pomagają nosić większe ciężary, z drugiej strony obciążają nasz szkielet swoim ciężarem. Ale jest światełko w tunelu.
Naukowcy z Carnegie Mellon University opracowali egzoszkielet wyposażony w specjalny rodzaj sprzęgła, dzięki którym konstrukcja prawie nic nie waży. Idea działania ich rozwiązania opiera się na adhezji elektrostatycznej pomiędzy specjalnie powlekanymi metalem elektrodami, które kontrolują ruch sprężyn. Rozwiązanie opracowane przez naukowców powoduje, że takie sprzęgło jest ok. 30 razy lżejsze niż "tradycyjne" sprzęgło i zużywa 750 razy mniej mocy. I to właśnie powoduje, że cały egzoszkielet jest lżejszy i jednocześnie sprawniejszy.
Oczywiście opracowane przez naukowców rozwiązanie może być zastosowane w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, bez konieczności obciążania dodatkowym ciężarem innych części ciała. Jednak na pomyśle zespołu z Carnegie Mellon University skorzystają również projektanci robotów, dla których liczy się każda oszczędność na wadze i energii.
A jak w praktyce wygląda działanie takiego sprzęgła prezentuje poniższy film.