Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

W pełni przejrzyste ogniwa słoneczne

Przezroczysty panel słoneczny - duże zdjęcie

Przezroczyste panele słoneczne to marzenie wielu naukowców, developerów i zwykłych użytkowników. Szyba, która dostarcza energii, a jednocześnie nie zaciemnia pokoju to coś, co może w znaczący sposób zredukować obciążenia domowego budżetu.

Do tej pory panele słoneczne w najlepszym przypadku były przezroczyste. Jak nietrudno się domyślić, w takim stanie nie nadawały się do stosowania w budownictwie, a to tam można szybko zauważyć największe oszczędności. Dzisiejszy styl opiera się na wykorzystaniu dużej ilości szkła, dzięki czemu olbrzymie wieżowce - czy nawet małe mieszkania - mogą stać się samowystarczalne energetycznie lub chociaż znacząco zmniejszyć pobór energii z sieci. Nic więc dziwnego, że naukowcy intensywnie pracowali nad wynalezieniem przezroczystych baterii słonecznych.
Udało się to naukowcom z Michigan State University. Przygotowane przez nich w pełni przejrzyste koncentratory słoneczne mogą być wykorzystane nie tylko jako szkło w budynkach, ale również jako fotowoltaiczne ogniwa słoneczne w smartfonach. Wyobraźcie sobie - rozładował się Wam telefon, odkładacie go na chwilę na słońce i po chwili można dalej rozmawiać.
Według Richarda Lunt, który jest szefem zespołu prowadzącego badania, stwierdził, że przezroczyste panele słoneczne mogą być wykorzystywane w szerokim spectrum zastosowań - od wysokich budynków z dużą ilością okien, po wszelkiego rodzaju urządzenia mobilne takie jak telefon, czytnik ebooków, tablet czy notebook.

transparent luminescent solar concentrator colorful 640x425

Problem z budową przezroczystych paneli słonecznych wiązał się z tym, że fotony (czyli cząstki niosące w sobie energię) musiały uderzać w jakąś nieprzepuszczającą światło powierzchnię, której przekazywałyby energię przekształcając się niejako w elektrony. W przypadku przezroczystych paneli, pojawiał się problem "wyłapywania" fotonów. Naukowcy z Michigan State University zastosowali całkiem inne podejście. Zamiast próbować stworzyć zupełnie przezroczyste ogniwo fotoelektryczne wykorzystali przejrzysty koncentrator słoneczny , który kieruje wiązkę światła na krawędź szklanego bloku. Krawędź zaopatrzono w cienkie paski konwencjonalnych ogniw słonecznych, które przekształcają skierowane na nie promienie słoneczne w energię elektryczną. Wydajność tych ogniw nie jest wielka - raptem 1% - ale naukowcy spodziewają się, że da się osiągnąć sprawność 5%. Dla porównania, nieprzejrzyste koncentratory luminescencyjne osiągają sprawność 7%. Wydaje się, że jest to niewiele, ale jeśli weźmiemy pod uwagę dom z duża ilością okien, albo wieżowiec pokryty szklanymi panelami, to energia, jaką można uzyskać staje się niebagatelna.
Do tej pory największą przeszkodą w stosowaniu takich rozwiązań były nieprzezroczyste ogniwa. Teraz, skoro udało się ten problem rozwiązać, taki sposób pozyskiwania energii może okazać się bardzo popularny, a w konsekwencji również tani. Może to też zachęcić ludzi do budowania domów z duża ilością okien, dzięki czemu będą one bardziej przestronne i jaśniejsze.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube