Lenovo IdeaPad 720

Elegancki notebook w średniej cenie

Więcej...

Genesis Xenon 400

Sprawna mysz to podstawa

Więcej...

ROG Strix Fusion Wireless

Wysoka jakość i dobre brzmienie

Więcej...

Cooler Master MasterBox Lite 5

Prosta ale elegancka

Więcej...

Fury Thunderjet Gaming Combo Set

3 w 1 czyli wygodny pakiet dla gracza

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Naukowcy chcą zamienić CO2 z powietrza w paliwo

Oczyszczenie powietrza z dwutlenku węgla i jednocześnie produkcja paliwa z odzyskanych substancji - czy to jest możliwe? Powstałoby coś na kształt mitycznego perpetum mobile - spalamy paliwo a to co otrzymamy w wyniku reakcji ponownie przekształcimy w paliwo. Naukowcy twierdzą, że to możliwe.

Nad rozwiążaniem pracują naukowcy z Kanady. Zakładają oni, że system recykling CO2 powietrza jest możliwy i uda im się opracować system, który wyciągnie z powietrza dwutlenek węgla i pozwoli przekształcić go w węgiel. Założenie rozwiązania opiera się na wykorzystaniu mechanizmu roślin, które zamieniają dwutlenek węgla na tlen pobierając węgiel dla siebie.
Ciekawostką jest to, że prace są częściowo finansowane przez Billa Gatesa. W efekcie badań ma powstać technologia, która uzupełni systemy energii odnawialnej, a jednocześnie pozwoli oczyścić atmosferę. Dzięki temu, te najbardziej zanieczyszczone miasta mogłyby stać się najbogatszymi - przynajmniej w pierwszym etapie działania tego systemu. Dziś energia słoneczna i wiatrowa mają ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Oszczędność paliwa to kolejny etap, który nas czeka.
Na świecie jest tylko kilka firm, które myślą o przyszłości i pozyskaniu energii z CO2. Są to m.in Carbon Engineering, Global Thermostat i Climeworks. Na początku roku frmy te, wspólnie z Audi pokazały, jak można wyciągać z powietrza dwutlenek węgla i zamieniać go na olej napędowy.
Oczywiście nie wszystko jest takie proste. Są jeszcze problemy, które naukowcy muszą pokonać, by opracowane rozwiązanie było warte zastosowania. Jedną z barier jest konieczność ogrzania dwutlenku węgla do temperatury ok. 400 stopni Celsjusza. Inną barierą są oczywiście finanse, spora grupa inwestorów jest zainteresowana takim rozwiązaniem, ale wstrzymuje się z decyzjami o dofinansowaniu czekając na konkretne efekty, które pokażą naukowcy. Trochę to nie zgadza się z tym co twierdzą pracownicy Carbon Engineering. Według nich, to czym dziś dysponują, pozwala przechwycić rocznie ok. 450 ton CO2, co pozwala na "neutralizację" ok 1/3 tego co generują Kanadyjczycy, ale może to być szybko przeskalowane do większej wydajności - nawet 20 tysięcy razy.
Poniższy film pokazuje ideę rozwiązania proponowanego przez naukowców. Co o tym myślicie?

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube