Mio Pilot 15LM

Nawigacje ciągle na topie

Więcej...

Audictus Explorer

Słuchawki godne uwagi

Więcej...

Cooler Master CM310

Szyk i elegancja

Więcej...

Plantronics BackBeat FIT 305

Nie liczy się rozmiar tylko jakość

Więcej...

Audictus Winner

Winner znaczy zwycięzca

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Płatności internetowe – czy zawsze są bezpieczne?

Płatności internetowe – czy zawsze są bezpieczne?

Jeszcze jakiś czas temu płatności internetowe zarezerwowane były wyłącznie dla użytkowników kart kredytowych. Dzisiaj niemal każdy posiadacz zwykłej „debetówki” bez problemu zrobi zakupy przez Internet. Dzięki temu nie trzeba już nosić przy sobie odliczonej gotówki a nawet portfela, idąc na zakupy. Wystarczy niewielka, plastikowa karta. Jednak mimo, że plusy i udogodnienia związane z korzystaniem z kart są jasne, w dalszym ciągu wiele osób ma wątpliwości co do kwestii bezpieczeństwa. Jak płacić przez Internet i jak korzystać w karty płatniczej, aby uchronić się przed oszustami? Wskazówek szukajcie poniżej.

Podstawy bezpieczeństwa w sieci

Wiele osób zastanawia się, czy ich płatności w sieci są zawsze bezpieczne i czy może się tak zdarzyć, że poufne dane albo hasła dostaną się w niepowołane ręce. Otóż, poszczególne banki i agenci rozliczeniowi dokładają wszelkich starań, abyśmy mogli spać spokojnie. Jednak nigdy nie zaszkodzi odrobina uważności ze strony użytkowników kart…

Dokonując transakcji w sieci, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pewien drobny, lecz bardzo ważny szczegół. Zawsze sprawdzajmy, czy w pasku strony znajduje się symbol zielonej, zamkniętej kłódki i zapis https, zamiast http. Dzięki temu mamy pewność, że nasze połączenie jest szyfrowane za pomocą protokołu SSL.

Oczywiście trzeba mieć też na uwadze tak na pozór oczywiste kwestie jak zainstalowanie aktualnego programu antywirusowego i korzystanie z legalnych źródeł oprogramowań.

Co to jest 3D Secure?

Przy dokonywaniu transakcji z użyciem karty (np. płacąc za zakupy w sklepie internetowym), jesteśmy proszeni o podanie kilku podstawowych informacji. To naturalne, że trzeba podać imię, nazwisko, numer karty, datę ważności karty oraz kod zabezpieczający CVV2/CVC2, czyli trzy ostatnie cyfry umieszczone na rewersie naszej karty (tuż obok własnoręcznego podpisu).

Oczywiście tych danych nie powinniśmy nigdy, pod żadnym pozorem, udostępniać osobom trzecim (podobnie jak prywatnych haseł i PINów). Niemniej jednak może się tak zdarzyć, że jakiś oszust zdoła zrobić zdjęcie naszej karty (na przykład w sklepie), w wyniku czego będzie on dysponował wszystkimi danymi potrzebnymi do zrealizowania zakupów przez Internet (na nasz koszt, rzecz jasna).

Aby uniknąć takich sytuacji, coraz częściej korzysta się z usługi 3D Secure, która polega na tym, że poza wpisaniem danych osobowych i danych karty, trzeba jeszcze wpisać specjalny kod, który właściciel karty otrzymuje w momencie dokonywania transakcji w formie smsa na telefon komórkowy. Na szczęście 3D Secure cieszy się coraz większą popularnością.

Jak jeszcze zwiększyć bezpieczeństwo w sieci?

Co jeszcze można zrobić, aby zminimalizować ryzyko i jednocześnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Jednym z bardzo prostych zabiegów, który każdy może wykonać w ciągu paru minut jest ustawienie odpowiednich limitów. Najczęściej banki nie narzucają nam odgórnie limitu kwot, które możemy wypłacić lub wydać w ciągu dnia lub miesiąca. A nawet jeśli takie limity są zastosowane, to często dotyczą one wysokich kwot.

Natomiast w momencie, gdy ktoś ukradnie nam kartę, albo uzyska dostęp do naszych poufnych danych (np. po zrobieniu zdjęcia karcie), dobrze byłoby mieć ustawiony limit wypłacanych kwot na karcie. Dzięki temu złodziej nie będzie miał możliwości wypłaty całej gotówki, a my zyskamy czas, by zablokować taką straconą kartę. Swój limit karty bez problemu zmienimy korzystając z serwisu internetowego naszego banku.

Poza tym, nigdy nie udostępniajmy swojego numeru PIN do karty osobom trzecim. Pamiętajmy, że numer PIN służy wyłącznie do korzystania z bankomatów i terminali. Żaden system nie powinien wymagać od nas numeru PIN. Natomiast przy ustalaniu czterocyfrowego PIN-u, jak ognia używajmy kombinacji typu 1234, 1111, czy wpisywania daty lub roku urodzenia. W sieci można już nawet znaleźć specjalne rankingi dotyczące najczęściej wybieranych PINów. Oczywiście dwa wspomniane wyżej zajmują miejsca w ścisłej czołówce.

Bezpieczeństwo przy korzystaniu z kart płatniczych to dzisiaj temat rzeka i zawsze warto pokusić się o pogłębienie swojej wiedzy w tym zakresie. Niemniej jednak nawet takie minimum informacji (jak te powyższe) to już spora ochrona przed oszustami. Pod warunkiem oczywiście, jeśli wcielimy te zasady w życie.

Źródło: Strona internetowa www.lottoland.com/pl

 

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube