ERATO Verse

Małe koreczki w uszach od dobrej muzyki

Więcej...

Lanberg RO-120GE

Mały router do prostych zastosowań

Więcej...

Sennheiser IE 80S

Słuchawki bardzo uniwersalne

Więcej...

TP-LINK Archer C6

Transmisja danych z prędkością 1200 Mbp

Więcej...

UPS PowerWalker DC Secure Adapter 12V

Zasilacz z funkcją UPS-a

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Czy ekran projekcyjny jest potrzebny?

Czy ekran projekcyjny jest potrzebny?

Projektor oferuje możliwości znacznie większe niż telewizor, jednak decydując się na jego zakup trzeba wziąć pod uwagę o wiele więcej czynników. Najważniejszym z nich jest powierzchnia, na której będzie wyświetlany obraz. W tym celu można wykorzystać ścianę lub ekran projekcyjny. Jaka jest między nimi różnica i czy korzystanie z dedykowanego ekranu jest konieczne?

Wykorzystanie ściany jako ekranu to najtańsze i najmniej czasochłonne rozwiązanie – nie tracimy środków na dodatkowe urządzenia i nie marnujemy czasu na przemeblowania. Jeżeli jednak zależy nam na najwyższej jakości obrazu – warto zainteresować się wykorzystaniem ekranu projekcyjnego lub pomalowania ściany specjalną farbą projekcyjną.

Kiedy warto skorzystać z ekranu projekcyjnego?

Nawet całkowicie biała ściana nie może zagwarantować najlepszych efektów wyświetlanego obrazu. Dzieje się tak, ponieważ biel ma wiele odcieni a każda farba inaczej reaguje na strumień światła. Ściany często mają liczne nierówności, które powodują spadek rozdzielczości obrazu. Wiele osób nie posiada w domu pustych ścian o powierzchni wystarczającej do wyświetlania obrazu, a wtedy zakup ekranu staje się koniecznością.

Ekran projekcyjny to płaska, najczęściej biała powierzchnia montowana na specjalnym trójnogu lub podwieszana przy suficie. W przeciwieństwie do białej ściany charakteryzuje się większym współczynnikiem odbicia, co wpływa na lepszą jasność obrazu i odwzorowanie kolorów. Co więcej, ekran projekcyjny otoczony jest czarną ramką o szerokości kilkunastu centymetrów. To bardzo ważne, ponieważ czarny materiał posiada niski współczynnik odbicia światła, co pozwala ukryć wady obrazu często widoczne na jego krańcach. Koszt najprostszego ekranu to kilkaset złotych, natomiast modele automatyczne zwijane i rozwijane mogą ceną dorównać niektórym modelom projektorów.

Jak wybrać ekran projekcyjny?

Wysokość ekranu powinna wynosić 1/6 odległości od miejsca, z którego zamierzamy oglądać obraz (kanapa, krzesła). Wykonując takie obliczenia warto posłużyć się kalkulatorem projekcji. To narzędzie online, za pomocą którego w łatwy sposób można obliczyć parametry takie jak współczynnik projekcji, rekomendowaną odległość siedzenia oraz wymagane natężenie oświetlenia.

Najlepsze efekty wyświetlanego obrazu uzyskamy jeśli dolna krawędź ekranu nie będzie znajdowała się niżej niż 1 metr od podłogi. Po bokach ekranu powinno znajdować się 15 centymetrów wolnej przestrzeni.

Najważniejsze parametry ekranów:

Format – należy dostosować go do źródła obrazu. Najczęściej spotykane są ekrany o formacie 16:9, który wykorzystywany jest do oglądania filmów i najlepiej sprawdzi się do zastosowań multimedialnych. W przypadku wyświetlania prezentacji z komputera, wykorzystywany jest format 4:3. Miłośnicy kina często decydują się na ekran w formacie 2,40:1. Ich wyróżnikiem jest to, że na filmach o formacie kinowym nie widać pasów na górze i dole, ponieważ znajdują się poza obszarem ekranu. Jest to jednak rozwiązanie, które wiąże się z posiadaniem profesjonalnego projektora z funkcją pamięci soczewki.

Rozmiar – przez długi czas producenci ekranów jako oznaczenie rozmiaru podawali przede wszystkim ich szerokość. Z czasem zaczęto podawać przekątną, zupełnie tak jak w przypadku telewizorów. Wszystko po to, aby łatwo zobrazować różnice wielkości między ekranami a telewizorami.

Współczynnik odbicia światła - za wartość wyjściową przyjmuje się współczynnik odbicia równy 1. Im jego wartość jest wyższa, tym wzmocnienie odbicia będzie większe. Ma to bezpośredni wpływ na barwy i nasycenie obrazu. Nie oznacza to jednak, że zawsze powinniśmy kupować ekran o jak największym współczynniku odbicia światła. W przypadku projektorów o niskiej jasności lepiej sprawdzą się ekrany o większym współczynniku odbicia. Projektory o wysokiej jasności lepiej będą współpracować z ekranami o niskim współczynniku odbicia światła.

Kąt widzenia – parametr, który największe znaczenie ma w przypadku instalacji w dużych salach, w których oglądający nie zawsze będą siedzieć naprzeciw ekranu.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ekranów o różnej budowie i konstrukcji:

Ekrany ramowe – charakteryzują się sztywną konstrukcją, która zapobiega odkształcaniu się tkaniny. Są przeznaczone do stałej instalacji, więc wymagają miejsca na ścianie. Są niedrogie i najchętniej wykorzystywane przez klientów.

Ekrany rozwijane – rozwiązanie idealne do zastosowania w pomieszczeniach, w których nie ma wiele miejsca lub bardzo ważna jest estetyka. Ekrany mogą być rozwijane manualnie lub automatycznie. Istnieje możliwość połączenia systemu z projektorem, dzięki czemu ekran zostanie rozwinięty automatycznie w momencie włączania projektora. Rozwijany ekran może być wyposażony w specjalne napinacze lub posiadać belkę obciążającą z dołu. Pierwsze rozwiązanie jest o wiele bardziej solidne, ale również droższe.

Obraz na ścianie

Ściana może pełnić funkcję ekranu, jednak warto ją wcześniej odpowiednio przygotować w celu zapewnienia sobie jak najlepszych doznań wizualnych. W sprzedaży dostępne są specjalne farby projekcyjne, które są przystosowane do odbijania strumienia światła (np. farby Screen Goo lub tańsze odpowiedniki firmy Tikkurila) Nowoczesne modele projektorów posiadają szereg technologii poprawiających jakość wyświetlanego obrazu nawet na nieidealnie gładkich i białych powierzchniach. Przed zakupem urządzenia warto zapoznać się z tym, jakie możliwości oferuje.

Podsumowując

Współczesne projektory radzą sobie z wyświetlaniem obrazu na praktycznie każdej płaskiej powierzchni, jednak najlepsze efekty uzyskamy korzystając z ekranu projekcyjnego. Nawet najprostszy i najtańszy model przyczyni się do lepszych doznań wizualnych. Przed jego zakupem warto zastosować się do zalecanych odległości oraz sięgnąć do specyfikacji projektora.

Dawid Łabno

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube