ADATA HD710 Pro

Wytrzymały dysk dla mobilnych

Więcej...

Logitech Z200 Stereo Speakers

Eleganckie głośniki do komputera

Więcej...

ADATA SD600

Dysk kieszonkowy

Więcej...

Cooler Master Masterkeys Pro S

Klawiatura dla prawdziwych graczy

Więcej...

E’NOD Waveport

Słuchawki dla aktywnych

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Telewizjo, telewizjo dokąd pędzisz

ultra 2Ostatnio w kilku miejscach natknąłem się na informacje o standardzie Ultra HD. Jest to oczywiście standard telewizyjny. W każdym razie zacząłem się zastanawiać do jakiego poziomu jakości sygnału telewizyjnego dojdziemy za 20-30 lat.

Kiedyś mieliśmy sygnał analogowy, teraz mamy cyfrowy. Kiedyś były takie standardy jak NTSC, PAL, SECAM, teraz mamy HD, FULL HD … wydawałoby się, że Ultra HD będzie ostatnim z tej „serii”. (Po drodze był jeszcze 4K HD TV, ale chyba już odszedł do lamusa, bo mało się o nim mówi). Czy potem czeka nas kolejny przełom? Może telewizja cyfrowa wyjdzie z użytku, bo pojawi się coś nowego? Wszystko fajnie, zależy nam na dobrej jakości obrazu, każdy chce oglądać filmy na dużym ekranie i w dużej rozdzielczości. Z tego oczywiście cieszą się producenci, bo telewizory sprzedają się prawie jak ciepłe bułeczki. Podobno wyznacznikiem luksusu w Polsce jest mieć duży telewizor. Im większy, tym lepiej. I fajnie. Tylko po co? Żeby sąsiedzi przez okno widzieli jaki to ze mnie gość? Czy żeby znajomi mi zazdrościli? A może – i to dla mnie bardziej jest prawdopodobne – żeby podbudować swoje EGO. Cóż, ja jestem chyba jakimś mutantem, bo owszem chcę mieć duży telewizor ale nie dlatego żeby inni go u mnie oglądali, tylko żeby mi się lepiej oglądało filmy i czytało napisy z większej odległości. I bynajmniej, kupno telewizora nie ma u mnie wysokiego priorytetu. Ale są tacy, którzy pierwszy zakup jaki realizują to telewizor. I to duży. Jak największy. I niech Wam się dobrze ogląda!

ultra 2

No właśnie … chciałem o Ultra HD, a zszedłem na manowce. Nowy standard, który jest już w zasadzie opracowany, tylko wciąż walczą z technologią, która pozwoli go rejestrować w miarę przyjazny sposób i oczywiście wyświetlać. No, ale od oczątku. Standard opracowały telewizje publiczne Japonii, Wielkiej Brytanii i Włoch (w sumie to Japończycy opracowali, a reszta tylko wyraziła zgodę lub uczestniczyła w testach). Jak widać, nie jest to więc wymysł jednej stacji, tylko pracowały nad tym mądre głowy z kilku państw. Ultra HD ma oferować rozdzielczość 7880x4320 czyli 33.1776 MPix. Potęga! Szesnaście razy więcej niż Full HD! Ale Ultra HD to nie tylko obraz. To również dźwięk, który ma oferować jeszcze lepszą jakość. Według opisu tego standardu, kanału audio mają się rozkładać następująco: 9 kanałów powyżej głowy, 10 kanałów na wysokości głowy, 3 kanały poniżej głowy, 2 kanały na efekty o niskich częstotliwościach. Ciekawe, no nie? To pomyślcie o tym - film w formacie UHDTV wymaga około 350 GB/min (nieskompresowany). Po specjalnej kompresji bitrate wynosi 24 Gbit/s, 18 minut filmu zajmuje około 3,5 TB. I co powiecie na to posiadacze komputerów? Ilu z Was ma dyski, które pozwolą na zapis 18 minut takiego filmu?


 

Według Wikipedii start tego standardu planowany jest na 2020 rok. Ale! Japończycy już od dawna pracują nad tym standardem. Jego uruchomienie planują na 2016 rok!. Jako ciekawostkę podam, że pierwsze kamery do rejestracji UHDTV – zapis odbywa się w formacie SHV, czyli Super-Hi Vision ważyły około 80 kilogramów. Było to 10 lat temu. Dwa lata temu udało się skonstruować kamerę, która ważyła 20 kg, a już w tym roku na Olimpiadę do Londynu pojechały kamery ważące 4 kilogramy. Japończycy wspólnie z Brytyjczykami transmitowali przekaz z Igrzysk do mieszkańców Londynie, Glasgow, Bradford i Tokio. Szczęśliwcy. Pytanie, czy mieli odbiorniki, na których mogli ten standard oglądać. W każdym razie pierwszy krok został zrobiony. Czy będzie tak ważny jak krok człowieka na Księżycu? Zobaczymy.

ultra 4

Jedną sprawą jest zapis, inną wyświetlenie tego co zostało zarejestrowane. Jednak i tu producenci telewizorów nie odpuszczają i oferują odbiorniki, które można wykorzystać do odbioru sygnału UHDTV. Problem w tym, że aby cieszyć się dobrodziejstwem tego standardu trzeba mieć duży ekran. Przekątna 55’ to na dzień dzisiejszy najmniejszy format o jakim się mówi. Kto postawi u siebie takiego kolosa? Ilu Polaków ma mieszkania, które pozwolą zamontować taki ekran? W każdym razie Sharp, Panasonic i LG już mogą zaoferować na rynku odpowiednie monitory. Na głowę bije tu wszystkich Panasonic, który już pokazał plazmę o przekątnej 145 cali (3.2x1.8 metra). Tego do domu raczej nikt nie wsadzi, ale na imprezę plenerową jak znalazł. Z kolei Sharp proponuje prawie o połowę mniejszy telewizor. Jego odbiornik ma „tylko” 85’.

ultra 1

Jak widać nie tylko komputery i ich akcesoria rozwijają się dynamicznie. Również telewizja prze do przodu niczym TGV (wyjaśniam – TeŻeVe – najszybszy chyba pociąg na świecie), oferując nowe standardy, nowe rozdzielczości i nową jakość. Na koniec zwrócę uwagę na jedne fakt. Japonia, Wielka Brytania i Włochy. Telewizje publiczne pracują nad nowym standardem. A co u nas? U nas publiczna TP dopiero w przyszłym roku zakończy przechodzenie na standard telewizji cyfrowej. Zanim przejdzie na UHDTV … no właśnie. Skończmy na tym.

Podobne artykuły

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube