Mio Pilot 15LM

Nawigacje ciągle na topie

Więcej...

Audictus Explorer

Słuchawki godne uwagi

Więcej...

Cooler Master CM310

Szyk i elegancja

Więcej...

Plantronics BackBeat FIT 305

Nie liczy się rozmiar tylko jakość

Więcej...

Audictus Winner

Winner znaczy zwycięzca

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

USB – cała prawda o standardzie

Bardzo często korzystamy z urządzeń, nie zastanawiając się jak one działają, i co możemy zrobić by poprawić ich funkcjonowanie. Każdy z nas przyzwyczaił do się do stosowania urządzeń podpinanych do komputera za pośrednictwem portu USB (Uniwersal Serial Bus – uniwersalna magistrala szeregowa), który umożliwia podłączenie urządzeń na zasadzie Plug & Play. Skąd się jednak wziął i co może ten protokół? 

Standard USB został opracowany przez największe firmy branży komputerowej – Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC. Głównym celem, który przyświecał tym firmom było opracowanie rozwiązania, które zastąpi starzejące się porty równoległe (Centronics) i szeregowe (COM lub RS-232). Wadą tych rozwiązań, była konieczność wyłączania komputera przy każdorazowym podłączeniu nowego akcesoria. Wprowadzenie standardu USB pozwoliło na rozszerzenie funkcjonalności urządzeń peryferyjnych. Pozwolił jednocześnie zunifikować interfejsy komunikacyjne, którymi takie urządzenia jak kamery, aparaty, telefony komórkowe, modemy, skanery, klawiatury, myszki, przenośnej pamięci itp. były podłączone do komputera. Mechanizm Plug & Play, pozwala „na gorąco” podłączać urządzenia a instalacja sterowników i konfiguracja odbywają się automatycznie.

800px-Type A Plug Coloured.svg 800px-Type B Plug Coloured.svg
wtyk USB typ A wtyk USB typ B


Dzisiejsze systemy operacyjne obsługują już protokół USB. W przypadku Microsoftu, pierwszym systemem, który miał zaimplementowany protokół USB, był Windows 95 w wersji OSR2. Obsługę protokołu USB wbudowano również w systemy Mac OS i systemy oparte na jądrze Linuxa.
Od roku 1998 kiedy ogłoszono pierwszą wersję standardu USB ogłoszono, a właściwie wdrożono trzy wersje tego interfejsu. Główną różnicą jest przepustowość łącza.
USB 1.1 – standard ogłoszony 23 sierpnia 1998 roku. Przewidywał on pracę urządzeń połączonych tym interfejsem z szybkością (Full Speed) 12 Mbit/s (1,5 MB/s) i (Low Speed) 1,5 Mbit/s (0,1875 MB/s).
USB 2.0 – wersja ogłoszona 27 kwietnia 2000 roku, ale wciąż wiele urządzeń dopiero wprowadzanych na rynek ma wbudowane to łącze. Urządzenia wykorzystujące ten interfejs mogą przesyłać między sobą dane z maksymalną szybkością 480 Mbit/s (60 MB/s), jednak rzeczywista szybkość przesyłu danych zależy od konstrukcji urządzenia. Realna maksymalna prędkość zapisu kształtuje się w granicach 25 - 30 MB/s, a odczytu 30 - 42 MB/s. Jest to głównie spowodowane tym, że transmisja danych przez port odbywa się w trybie half-duplex na jednej parze przewodów.
USB 3.0 (SuperSpeed) to standard ogłoszony 17 listopada 2008 roku. Przewiduje on prędkość przesyłania danych na poziome 5 Gbit/s[1] (640 MB/s). Podobnie jak w przypadku USB 2.0 rzeczywista przepustowość łącza danych jest mniejsza, wynosi 4 Gbit/s, co przy zastosowaniu kodowania 8b/10b pozwala uzyskać transfer rzędu 400 MB/s. Osiągnięcie takich prędkości było możliwe dzięki dołożeniu nowych par przewodów pracujących w full-dupleksie.
USB 3.1 – najnowszy standard ogłoszony 31 lipca 2013, jego powszechne stosowanie jest jednak przewidywane na 2015 rok. Według specyfikacji prędkość maksymalna przesyłu danych to 10 Gbit/s.
Wszystkie standardy są kompatybilne z poprzednikami (z wyjątkiem 3.1, który może mieć problem z wersją 1.1).

USB types 2Oprócz standardów związanych z prędkością transmisji przewidziano również różne wtyki, które mają umożliwić odpowiedni transfer. Mamy więc zwykły USB, miniUSB, microUSB oraz wtyk typu A i wtyk typu B. Nowe standardy wprowadziły też nowe rodzaje wtyczek, co zobaczycie na poniższych grafikach.
A co nas czeka w przyszłości? Jeszcze większa szybkość USB lub całkiem nowy standard, który pozwoli jeszcze sprawniej podłączać urządzenia i przesyłać dane jeszcze szybciej niż do tej pory. W końcu mądre głowy wciąż pracują nad różnymi sposobami transmisji plików i co roku pojawiają się nowe technologie pozwalające na coś takiego. Przykładem jest chociażby HDMI-MHL, protokół, który pozwala podłączyć smartfona (lub inne urządzenie mobilne) do monitora przy pomocy przewodu odpowiedniego HDMI. Ta technologia pozwala zarówno na wyświetlanie zdjąć i filmów z urządzenia przenośnego na dużym ekranie, ale w trakcie odtwarzania również je ładować. Ale HDMI to inna bajka, a moja opowieść o Uniwersal Serial Bus, czyli standardzie USB dobiegła końca.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube