Tracer Torn

Bojowa mysz w natarciu

Więcej...

Lenovo Yoga 920-13IKB Glass

Uniwersalizm pełną gębą

Więcej...

Lioncast LX20

Proste ale dobre słuchawki dla graczy

Więcej...

A4TECH Bloody B180 RGB

Klawiatura z szeroką gamą podświetleń

Więcej...

Sennheiser GSP 500

Sennheiser to również słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Laptop czy komputer?

appleNotebook czy komputer stacjonarny – oto jest pytanie. Przed takim dylematem stają dziś zarówno pracodawcy jak i młodzi ludzie, którzy chcą stać się posiadaczami elektronicznej maszyny cyfrowej. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, ale który wybrać? Pytanie na które nie łatwo odpowiedzieć. Zwłaszcza, że dzisiejszy notebook, to już nie … notebook.

Dziś mamy netbooki, ultrabooki, notebooki. Ba! Pojawił się nawet Zenbook i bynajmniej nie ma on nic wspólnego z filozofia Zen. Żeby nie było. Komputery stacjonarne to też już nie jest zwykły pecet zamknięty w blaszanej skrzynce. Są małe i duże, są proste i skomplikowane, są dla mało wymagających użytkowników i dla tych co to wymagają dużych mocy obliczeniowych. Zwykły Personal Computer przestał być taki zwykły. A wszystko dlatego, że wciąż chcemy więcej i więcej. A skoro my chcemy, to ktoś daje.

zenbook

Wróćmy jednak do podstawowego pytania – Laptop czy komputer? Na początek odpowiedzmy sobie jednak na inne pytanie. Do czego będziemy wykorzystywać nasz komputer? Będziemy na nim grać czy pracować? A może po trochu tego i tego? Zgodnie z zasadą, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia innej odpowiedzi na to pytanie udzieli przedsiębiorca, innej student, a jeszcze innej dwunastolatek. O ile ci ostatni szybko powiedzą czego chcą, ten pierwszy ma twardy orzech do zgryzienia. Dać pracownikowi komputer mobilny – notebooka? Oszczędzę na sieci LAN, bo będzie się łączył przez WIFI. Wycisnę z niego ostatnie soki, bo weźmie komputer do domu i tam będzie jeszcze pracował. Z drugiej strony mogą mu go ukraść, może łączyć się przez niezabezpieczona sieć i złapać wirusa .. Za i przeciw jest mniej więcej tyle samo.

Kolejna grupa – studenci. To osobnicy zdecydowanie preferujący komputer mobilny. Bo to na uczelnię można wziąć, to na wykładzie notatki zrobić, a jakby był nudny to i po sieci poserfować. Tylko bardzo nieliczna grupa z tego grona zdecyduje się na komputer stacjonarny – ze względu na gry, wymogi programów komputerowych lub konieczność podłączenia dużego ekranu. W końcu przyszły architekt potrzebuje zarówno sporej mocy obliczeniowej, jak i monitora, na którym obejrzy wyniki swojej pracy.

student komputer

Ostatnia grupa – nastolatki – to ta część użytkowników, która myśli tylko o grach komputerowych. No może jeszcze o serfowaniu w sieci, ale ich umysły w sprawach komputerowych zaprzątają przede wszystkim gry. Ich komputer musi mieć duży twardy dysk, dużo RAM-u, duży ekran, zajefajne głośniki i oczywiście silny procesor. I w ten sposób przechodzimy do części sprzętowej naszych rozważań.

Dzisiejsza technika pozwala konstruować urządzenia coraz mniejsze, a jednocześnie coraz wydajniejsze. Między innymi dlatego z jednej wielkiej grupy notebooków wyodrębniły się podgrupy: netbooki czy ultrabooki. Netbooki jak sama nazwa wskazuje służą przede wszystkim do przeglądania sieci, rozmów onlinowych itp. Bardzo lekkie, z małym, najwyżej 12-calowym ekranem i baterią wystarczająca na kilka godzin, oferowane są w przystępnej cenie. Małe rozmiary niestety eliminują z niego napęd optyczny, a to powoduje, że nie uruchomimy na nim żadnych programów wymagających nośników w postaci płyt. No i nie obejrzymy żadnego filmu. Z kolei ultrabooki to grupa, która posiada bardzo ściśle określone cechy: niewielka waga – max. 1,4 kg, niewielka grubość – max. 21 mm i długa żywotność akumulatora - czas pracy min. 5-8 godzin. Czasami wspomina się jeszcze dwie:  cena poniżej. 2000$ i atrakcyjny design, pozwalający konkurować z MacBook Air. Problem w tym, że mała obudowa urządzeń mobilnych nie pozwala na zastosowanie wydajnych systemów chłodzenia, wciąż więc ich wydajności, zwłaszcza kart graficznych nie spełniają wymogów wielu amatorów własnego komputera. Co prawda tacy producenci jak Acer czy Asus oferują notebooki dedykowane graczom, a więc takie, które mają odpowiednio dużą wydajność (a więc i wysoką sprawnością systemu chłodzenia), jednak wciąż nie ma takich możliwości jak w przypadku komputerów stacjonarnych. Te mogą być chłodzone cieczą, a spece od podkręcania procesorów wykorzystują nawet ciekły azot. Wszystko po to, by wyciągnąć jak najwięcej z procesora czy karty graficznej.

podkrecanie

Co więc wybrać? Komputer stacjonarny czy notebooka? Być może powyższy tekst pomoże niektórym osobom w wyborze, a być może niektórzy, jak ja zdecydują się zarówno na peceta, jak i laptopa? 

Podobne artykuły

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube