foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

IBM Watson

Andrew Ng, Profesor Stanford University, i jeden z czołowych naukowców w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) napisał w swoim Tweecie: "Fajną rzeczą pracy w AI jest to że nie pracuje się wyłącznie w AI, ale także w opiece zdrowotnej, logistyce, finansach, mediach..." I rzeczywiście, profesor ma tutaj rację nazywając AI "nowym prądem", i porównując obecną rewolucję AI ze zmianami jakie wprowadziło zastosowanie elektryczności ponad sto lat temu.

Jedną dziedziną w której technologia AI nadal robi ogromne postępy to gry strategiczne. Już w połowie lat 90'tych komputery wyprzedziły możliwości ludzkie. Przypomnijmy że komputer Deep Blue firmy IBM pokonał arcymistrza Garii Kasparowa w 1997. Szachy to zaledwie gra deterministyczna, gdzie istnieje wybór optymalnych ruchów, ale przez ostatnie dwie dekady postęp sięgnął dalej, przynosząc coraz to kolejne osiągnięcia. Dwa dość znamienne osiągnięcia związane z postępem rozwoju AI to zwycięstwo Watson'a (też IBM'u), w teleturnieju Jeopardy! w 2011 z ówczesnymi mistrzami, i ostatnie zwycięstwo DeepMind firmy Google w chińską grę Go w zeszłym roku z ówczesnym mistrzem świata. Ten postęp stale kontynuuje, we wzrastającym tempie, między innymi ze względu na prawo Moore'a.

Dzisiejsze możliwości AI zaczynają wkraczać w sfery gatunków gier, które w przeciwieństwie do szachów, czy Go, zawierają element przypadku, oraz w których intuicja odgrywa znaczącą rolę.
Zaledwie kilka tygodni temu rozpoczął się turniej pokerowy no-limit Hold'Em (gatunek pokera, który nie stawia ograniczeń na częstotliwość oraz wielkość stawek) w Pittsburgh USA, pomiędzy czterema obecnie najlepiej zarabiającymi pokerzystami a AI o nazwie Libratus, stworzonej przez zespół naukowców z politechniki Carnegie Mellon University. Według magazynu Wired, wygląda na to że Libratus ma wielką przewagę i prawdopodobnie wygra turniej. Magazyn The Verge donosi, z wywiadów z graczami, że kluczowym elementem przewagi Libratus'a jest jego nieprzewidywalność. Nie powinno więc dziwić że wiele platform gier online zabrania korzystania z pomocy programów analitycznych podczas gry, w ten sposób ograniczając potencjalne oszustwa. To podobnie działa jak kwestia dopingu w sporcie.
Obecne technologia AI już odnalazła zastosowanie w szerokiej gamie dziedzin naszego życia (rozrywki, przemysłu i nauki) a o kolejnych dowiadujemy się z tygodnia na tydzień. Wystarczy spojrzeć na doniesienia z ubiegłego tygodnia, gdzie się dowiadujemy o innowacyjnych zastosowaniach technologii AI w diagnostyce raka, robotyce, czy symulacjach życia morskiego. Perspektywa rozwoju technologii AI maluje się więc bardzo obiecująco.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube