foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Budując swoją stronę www (i nie tylko swoją) bazuję na systemie CMS Joomla!, który podobnie jak Wordpress czy Drupal, daje olbrzymie (moim zdaniem największe) możliwości zaprojektowania witryny w taki sposób, by odpowiadała naszym oczekiwaniom. Na przestrzeni kilku ostatnich lat, w czasie których zdarzyło mi się projektować i budować strony, Joomla! zrobiła olbrzymi skok do przodu od wersji 1.0 (a w zasadzie 1.5 na której stawiałem pierwsze kroki) do wersji 3.4x która jest już ustabilizowana i opublikowana. Do tej pory bazowałem głównie na darmowych szablonach i rozszerzeniach, ostatnio jednak zacząłem (dzięki klientom, którzy to sponsorują) sięgać też po dodatki płatne. Nie martwcie się jednak, dziś opowiem o dodatku darmowym.

Dodatek przygotowała firma DJ-Projekty z Wejherowa, która oferuje swoje rozszerzenia i szablony na stronach DJ-extensions.com oraz joomla-monster.pl. Być może jest jeszcze jakaś strona należące do zespołu developerskiego z Wejherowa, jednak na dziś nie mam takiej informacji. W każdym razie na tapetę wziąłem rozszerzenie związane z menu. W końcu dobra nawigacja na stronie to podstawa, a to menu właśnie zapewnia sprawne przerzucanie się pomiędzy stronami naszej witryny. Tak więc od jego budowy i wyglądu wiele zależy. Nowe narzędzia dostępne w aktualnie rozwijanej wersji Joomla pozwalają tak zaprojektować rozszerzenia, że użytkownik nie musi grzebać w źródłach css by dostosować jego wygląd do swoich oczekiwań. Jest to też wygoda płatnych rozwiązań, które nie dość że dają duże możliwości samodzielnej modyfikacji bez umiejętności programistycznych, to jeszcze zapewniają wsparcie techniczne autorów - podpowiedzą co i jak zrobić, by osiągnąć nasz cel.

 capture 001 22042015 130259 capture 002 22042015 130437 

Przechodząc jednak do meritum - opisze dziś dodatek DJ-Menu. Jest to darmowe rozszerzenie, które jak nietrudno się domyślić pozwala na zbudowanie własnego menu. Jest to moduł, który po zainstalowaniu możemy skonfigurować i umieścić na swoje witrynie uatrakcyjniając jej wygląd. Ponieważ jest to moduł zewnętrzny, jest on trochę bardziej dopracowany, a tym samym oferuje trochę więcej informacji. Poniżej zaprezentuję kilka zrzutów ekranowych dla rzszerzenia zainstalowanego w Joomla 3.4.

Jak każdy moduł, konfigurujemy go i podłączamy do określonej lokalizacji w zakładce: Rozszerzenia / moduły. Po zainstalowaniu, na liście ukaże się nam ten moduł, wystarczy go otworzyć i można już konfigurować. Na wstępie, jak z każdym modułem dedykowanym dla menu, trzeba wybrać Menu, które będzie się na nim opierało. Wybieramy je z rozwijanej listy dostępnej w pozycji Menu Name (niestety, dodatek jest wykonany w języku angielskim, który z drugiej strony raczej nie jest obcy użytkownikom Joomla!). W kolejnym kroku możemy wybrać jak głęboko nasze menu ma być renderowane. Ja zalecam wybranie "all", natomiast jeśli ktoś ma artystyczną wizję (i umiejętności) może sobie wybrać jeden z dziewięciu poziomów. W głównym oknie konfiguracyjnym możemy również wybrać układ - domyślny lub zdefiniowany przez nas w stylu css, który samodzielnie dołączyliśmy do modułu. Jak każde nowoczesne rozszerzenie, tak i to może być dostosowane do zmieniającego się rozmiaru ekranu - możemy włączyć lub wyłączyć responsywność. Pozostałe elementy, takie jak pozycja, wyświetlanie nazwy, publikacja w określonym przedziale czasowym itp. są standardowe - wynikają z konstrukcji Joomla!.

capture 003 22042015 130542   capture 004 22042015 130724
 capture 005 22042015 130732  capture 006 22042015 130752

Nad oknem głównym dostępne są zakładki: Przypisz do pozycji menu, Module Permissions, CSS3 Animations and script options, Other options. Specjalnie zamieszczam je w oryginalnej pisowni. Pierwsza zakładka domyślnie ma wyłączoną opcję wyświetlania na stronach, trzeba więc tam wybrać jedną z dostępnych opcji - wyświetlania na wszystkich stronach, wybranych itp. - w zależności od naszych potrzeb. Z kolei Module Permissions pozwala na udostępnienie dostępu do wyświetlanego menu w zależności od uprawnień osoby odwiedzającej witrynę. Tak jak poprzedni moduł, tak i ten wynika z budowy systemu CMS Joomla! To samo dotyczy ostatniej zakładki - Other options. Dodatkiem, który w tym miejscu zaimplementowali developerzy jest CSS3 Animations and script options. To tutaj decydujemy o sposobie dynamicznej zmiany menu i jego wyglądzie. Dostępne opcje zostały tu podzielone na dwie grupy rozdzielone linią. Pierwsza odpowiada za animację submenu - możemy ją wyłączyć, możemy ustawić efekty przejścia oraz wybrać jeden z trzech poziomów prędkości zmian. W drugiej grupie, autorzy udostępnili kilka parametrów stylu css, dzięki którym możemy dostosować wygląd menu do swoich wymagań. Są tu takie parametry do wprowadzenia jak: wrapper id, Delay time before close submenu, module tag, Bootstrap Size, Header Tag, Header Class, i Module Style. O ile pierwsze dwa oraz Header class są pozycjami do wprowadzania, w przypadku pozostałych mamy sytuację prostszą - są rozwijane listy, z których wybieramy interesujący nas parametr. Oczywiście mają one wpływ na sposób wyświetlania się menu. Osobom o mniejsze wiedzy w konfigurowaniu styli css zalecam pozostawienie tej drugiej części z ustawieniami domyślnymi. Zachęcam natomiast do eksperymentów z pierwszą częścią - animacjami podmenu. Rozwijanie się z lewej czy prawej strony lub najazd z boku, od dołu czy od góry - mogą uatrakcyjnić stronę. Przestrzegam jednak przed uruchamianiem takich animacji "na siłę". Pamiętajcie, że strona musi współgrać jako całość - ma stanowić spójną kompozycję, w których elementy łączą się ze sobą, a nie sprawiają wrażenia "każdy z inne beczki".
W domyślnej konfiguracji menu jest ciemne z jasną czcionką poszczególnych pozycji. Najechanie kursorem powoduje podświetlenie. W przypadku podmenu (poza animacjami, o których już wpsomniałem), ma ono inny kolor, a najechanie myszką na jedną z jego pozycji powoduje wyraźne jej zaznaczenie.

capture 001 27042015 144134

capture 002 27042015 144929

Rozszerzenie jest proste w instalacji i konfiguracji. Jako estetę, razi mnie pomieszanie polskiego z angielskim, zdaję sobie jednak sprawę, że wynika to po części z braku pełnego tłumaczenia Joomla! na język polski, jak również z tego, że polscy developerzy przygotowali rozszerzenie uniwersalne, dla całego świata. A jak wiemy, na świecie uniwersalnym językiem jest angielski. Brakuje mi trochę wpływu na kolorystykę menu i czcionek, ale... jest to darmowy dodatek, trudno więc oczekiwać by developerzy oferowali nam wszystko co możliwe jeśli chodzi o zmianę wyglądu menu. Choć, ja bym z tego powodu nie narzekał.

capture 007 22042015 130808

Przykładowy wygląd i działanie menu możecie zobaczyć na tej stronie, ewentualnie na stronie autorów, gdzie możecie też je pobrać. Dodam, że moduł jest darmowy.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube