uGo Hover Ball

Bezpieczna piłka w domu

Więcej...

Goclever smart band Max Fit Premium

Prosta opaska dla miłośników zdrowia

Więcej...

AOC AGON AG271QG

Monitor dla graczy z ciekawostkami

Więcej...

SanDisk Extreme Pro USB 3.1 Flash Drive 128 GB

Dobra pamięć zawsze się przyda

Więcej...

MyKronoz ZeTime

Elegancki smartwatch z dużymi możliwościami

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Odtwarzacze multimedialne - słów kilka

Rozwój technologii cyfrowej spowodował szerszy dostęp do mediów w wersji cyfrowej. Przed kilkoma laty zalała nas muzyka, filmy i próbowały też książki. Te ostatnie zdobywają swój rynek wolno ale systematycznie. Nawet ja, zatwardziały zwolennik książki papierowej ugiąłem się i wysłuchałem audiobooków.

Wracając jednak do tematu, którym dziś są odtwarzacze multimedialne, chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Przez moje ręce przewinęło się kilkanaście modeli, bo miałem w swych dłoniach Mantę, Transcenda, Iomegę i Dune HD, i mimo tego, że nie są to wszyscy producenci oferujący te urządzenie, to jednak myślę, że mam niejakie doświadczenie w tej dziedzinie.

dune-2

Na początek krótki przegląd wybranych modeli i wybranych producentów. Najlepiej zacząć z bliskiego podwórka zacznijmy więc od Manty – polskiej firmy, która firmuje swoją nazwą produkty z Chin. Bądźmy szczerzy, to co oferuje ten producent to chińszczyzna, która w większości przypadków jest warta swojej ceny (albo i nie). W końcu czego oczekiwać po odtwarzaczu za 60 czy 100 złotych? Że pochodzi przez rok? Raczej przez miesiąc. A i z serwisem chyba nie wygląda najlepiej. Na pewno jednak jedno urządzenie jest godne uwagi – 3D Multimedia Player. Odtwarzacz, który pozwoli oglądać filmy 3D bez konieczności zakładania okularów. I to naprawdę działa. Ten produkt uważam za jeden z najciekawszych i najlepszych w ofercie Manty. Całkiem inne podejście do odtwarzaczy mają pozostali wymienieni przeze mnie producenci. Manta dostarcza urządzenie z wyświetlaczem, niewielkich rozmiarów, przez niektórych mylone nawet z tabletem. Pozostałe firmy skupiają się na dostarczeniu skrzyneczki (o dziwo wszyscy oferują pudełka w kolorze czarnym), która przetwarza dostarczony plik i odtwarza go dopiero po podłączeniu do monitora. Oczywiście wszyscy oferują możliwość odtwarzania HD. Iomega ma ciekawe piloty – kwadratowe – z dużą ilością przycisków. Ich alfanumerczyna klawiatura przystosowana jest do wprowadzania adresów internetowych i ogólnie serfowania po sieci. Widać, w którą stronę zmierza ten producent. To z czym np. miałem kłopot w przypadku odtwarzaczy tej firmy to włączanie urządzenia. Niby prosta sprawa - żeby uruchomić odtwarzacz wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie. Okazało się jednak, że trzeba było się trochę namęczyć by Iomega wystartowała. Musiałem kilkakrotnie wciskać przycisk, a odtwarzacz startował, po czym się wyłączał. Jak już chodził to było ok., ale jego uruchomienie to mordęga.

manta

Tego problemu nie ma w przypadku Dune HD. Każdy przycisk działa od razu, pilot ma szeroki zakres działania. Moim zdaniem (i bynajmniej nie dlatego, że mi płacą, bo nie płacą, a mogliby), najciekawszą ofertę odtwarzaczy ma Dune HD. Przez moje ręce przeszły chyba wszystkie, a jeśli nie wszystkie to na pewno większość (sprawdziłem, nie „bawiłem się” Dune HD Pro) modeli tego producenta i muszę przyznać, że firma dość dobrze wpasowuje się w oczekiwania swoich klientów. W portfolio ma odtwarzacze małe, o skromnej funkcjonalności, ale ma też duże kombajny, które wyposażone w kilka dysków mogą stanowić domowy czy komercyjny serwer plików. Takim modelem jest Dune HD Max. Nie dość, że ma wbudowany czytnik BluRay oraz kieszeń na dysk twardy 3.5" to jeszcze obsługuje wszystkie najważniejsze formaty wideo HD i SD, jest też zgodny z najnowszymi formatami dźwięku HD. Co więcej, odtwarza wszelkie formaty płyt CD/DVD/BR, sprawnie pracuje w sieci LAN, zapewnia dostęp do internetowych zasobów audio i wideo. No przyznajcie, że jest tego trochę. Na dokładkę dodam, że jest przygotowany do instalacji kart rozszerzeń z tunerami DVB-T, DVB-C, DVB-S itd. System pracuje pod kontrolą procesora Sigma Designs 8642. W ogóle Dune HD przywiązany jest do tej rodziny procesorów, ponieważ pozostałe modele również oparto na układach Sigma Designus. Urządzenie poradzi sobie z materiałem wideo o bardzo wysokim wskaźniku bitrate (do 50Mb/s) i audio w jakości do 192kHz/24bit. Czyli jest nieźle. Bardziej zaawansowanym modelem jest Dune HD Pro, jest to już maszyna bardziej do zastosowań komercyjnych. Może on pełnić funkcję platformy dla usług IPTV, VOD czy OTT. Do domowego użytku, polecam bardziej któryś z modeli TV-101, TV-201, TV-301 czy Lite 53D. Charakteryzują się mniejszą budową, a możliwości mają podobne. Różnice polegają na innym modelu procesora, mniejszej ilości portów USB - np. Lite 53D ma 2 x USB, a TV-101 tylko 1x USB, i innych „drobiazgach” jak np TV-301 ma możliwość połączenia z siecią lokalną przez WiFi (oprócz standardowego Ethernetu, ale jest też model TV-301 bez obsługi WiFi), a Lite 53D tylko za pomocą LAN. Jeśli chodzi o odtwarzanie plików audio i wideo to tak jak wspomniałem możliwości mają podobne. Warto jednak przed zakupem przyjrzeć się parametrom poszczególnych modeli i wybrać model odpowiedni cenowo. Bo oczywiście ceny są różne.

dune-1

To co jeszcze podoba mi się w odtwarzaczach Dune HD to przejrzyste menu. Proste i funkcjonalne zostało przygotowane w języku polskim. Oczywiście zdarzają się czasem angielskie „kwiatki”, ale jest to sporadyczne. Po podłączeniu do sieci, możemy również sprawdzić czy producent nie opublikował jakiejś łatki, która zaktualizuje system naszego odtwarzacza.

Tak naprawdę jednak zastanawiam się jaka jest przyszłość takich urządzeń. Coraz większa liczba producentów telewizorów wrzuca w swoje odbiorniki coraz bardziej rozbudowaną inteligencję. Możemy więc łączyć się z Internetem, z portalami społecznościowymi, z komputerami ze swojej sieci lokalnej … jest tego całkiem sporo. Po co więc komu odtwarzacze? Przecież do najprostszych aktualnie sprzedawanych telewizorów wystarczy podpiąć pendriva lub dysk przenośny i bezpośrednio z niego odtwarzać zdjęcia, muzykę czy filmy i to w standardzie HD. W końcu telewizory mają już zaimplementowane w swoim oprogramowaniu kodeki, które pozwolą na odtworzenie większości filmów. Spójrzmy też na to z drugiej strony barykady. Filmy rozpowszechniane są na nośnikach DVD lub Blu-Ray. Do ich odczytu służą odpowiednie czytniki optyczne. Skąd więc wersje typu mkv, avi, mpeg? Inne wersje cyfrowe to przede wszystkim wersje pirackie. Czyżby więc producenci odtwarzaczy popierali/ zachęcali do piractwa? Ciekawe, prawda? Zostawiam to do samodzielnego przemyślenia.

dune-4

Podobne artykuły

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube