foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Do tej pory Olympus kojarzył mi się głównie z aparatami fotograficznymi. Okazuje się jednak, że marka działa również na rynku audio oferując urządzenia do rejestracji dźwięku. Niedawno wprowadziła do sprzedaży nowe zestawy rejestratorów dźwięków z serii LS. Zostały one przygotowane z myślą o dziennikarzach, influencerach, filmowcach oraz osobach nagrywających podcasty. Do mnie na testy trafił model LS-P1 przeznaczony dla filmowca.

Urządzenie zapakowano w małe kwadratowe pudełko, na wierzchu którego nie mogło oczywiście zabraknąć aparatu. Ponieważ jednak widać na nim zamontowany rejestrator można się domyślić, o co chodzi. Zwłaszcza, że w jednym z rogów umieszczono grafikę prezentującą LS-P1. Na bokach opakowania umieszczono informacje wskazujące główne cechy rejestratora. Szybko więc można się dowiedzieć, że dysponuje on wbudowaną pamięcią 4 GB i miejscem na kartę pamięci microSD. Komunikacja i jednocześnie ładowanie odbywa się za pośrednictwem USB. W środku oprócz LS-P1 znalazłem też przewód komunikacyjny 3.5mm pozwalający na podłączenie rejestratora z kamerą, kartę pamięci oraz adapter umożliwiający przymocowanie rejestratora do aparatu / kamery. Nie zabrakło te futerka, które ma tłumić niechciane szumy w warunkach zewnętrznych.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 1 20200404 1233516140

Opakowanie dyktafonu

LS-P1 występuje w trzech wersjach różniących się wyposażeniem. W sprzedaży dostępne są wersje:
- dla filmowca, vlogera i podcastera – oprócz rejestratora zawiera też przewód 3.5mm i adapter do montażu urządzenia z aparatem
- dla podcastera – oprócz rejestratora zawiera przewód USB, osłonę przeciwwiatrową oraz mały, elastyczny statyw
- dla reportera – w którym oprócz rejestratora znajdują się też dwa mikrofony krawatowe oraz przejściówka z podwójnym wejściem 3.5mm TSF do nagrywania dwóch rozmówców jednocześnie.
Jak zapewne zauważyliście, w moje ręce trafił ten pierwszy komplet.

Konstrukcja

Rejestrator zbudowano w kształcie „wafelka”, czyli małego, podłużnego prostokąta o wymiarach 108.9 x 39.6 x 14.4 mm. Należy on do najmniejszych urządzeń w swojej kategorii typu High-Resolution Audio. Całą elektronikę zamknięto w srebrnej aluminiowej obudowie, którą na górze wyposażono w monochromatyczny wyświetlacz 1.43” i przyciski sterujące. Z tyłu znajduje się miejsce do montażu adaptera fotograficznego oraz gniazdo na baterię zasilającą (1x LR03). W tym samym miejscu, pod tą sama klapką, nad baterią, znajduje się miejsce na kartę pamięci. Na lewym boku znajduje się włącznik oraz suwak, który wysuwa ze schowka na dolnej krawędzi wtyk USB. Na drugim boku znajdują się dwa gniazda jack 3.5mm. Dzięki nim do rejestratora można podłączyć słuchawki i zewnętrzny mikrofon. Przy pomocy słuchawek można nie tylko odsłuchać nagrania, ale też na bieżąco monitorować rejestrowany dźwięk. Na górnej krawędzi umieszczono dwa mikrofony stereofoniczne, które zamontowano pod kątem 90o względem siebie. Pomiędzy nimi widać gniazdo trzeciego mikrofonu.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 2 20200404 1535524310

Zestaw wersji dla filmowców

Konstrukcja umożliwia trzymanie urządzenia w jeden dłoni i sprawne operowanie przyciskami przy pomocy kciuka. W jego zasięgu są trzy przyciski umieszczone bezpośrednio pod wyświetlaczem oraz te które zamontowano w dolnej części obudowy. Duże kółko sterujące – takie, jakie często możemy spotkać w pilotach do telewizorów - umożliwia nawigowanie w górę, dół i na boki. Nad nim i pod w czterech rogach, znajdują się dodatkowe przyciski, które umożliwiają uruchomienie nagrania, jego zatrzymanie, wyświetlenie listy nagrań oraz usunięcie pliku. To oczywiści główne funkcje tych przycisków, ale LS-P1 oferuje znacznie więcej, o czym za chwilę. Dodam, że trzy przycisku umieszczone bezpośrednio pod wyświetlaczem wyposażono w różne „wypustki” pozwalające je zidentyfikować dotykiem.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 3 20200404 1498826089

Olympus LS-P1 Videographer Kit

Na pewno rejestrator wytrzyma nie jedno. Mała konstrukcja ułatwia jego transport. Nie rzuca się też w oczy, dzięki czemu rozmowę można nagrywać dyskretnie (zaznaczam – nagrywanie kogoś, bez jego zgody jest niedozwolone). Metalowa obudowa wytrzyma upadki, uderzenia itp. zdarzenia, co gwarantuje długą żywotność LS-P1.


Tradycyjnie, rzućmy teraz okiem na specyfikację.

Specyfikacja
• Wymiary: 108.9 x 39.6 x 14.4 mm
• Waga: 75g
• Format nagrywania: PCM 96kHz/24bit
• Format plików: PCM (wav) / mp3
• Max. wydajność robocza: 150 mW (głośnik 8 Ω)
• Maksymalna moc wyjściowa słuchawek: 3 mW + 3 mW
• Komunikacja: USB 2.0
• Pamięć wbudowana: 4GB
• Max. czas nagrań: 39 godz.
• Zewnętrzna pamięć: microSD/SDHC (do 32GB)
• Pasmo częstotliwości mikrofonów: 60Hz-20kHz
• Wbudowane mikrofony: Stereo
• Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego (SPL): 120 dB
• Manualne poziomy nagrywania: Limiter
• Mocowanie pod statyw: (z adapterem)
• Wyświetlacz: 1.43” 108x84 dots
• Rejestracja: do 16 plików
• Tryby nagrywania: Konferencja, Wykład, Dyktando, Rozpoznawanie mowy, Muzyka, Spotkanie
• W zestawie: Akumulatorki Ni-MH, Adapter pod statyw

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 16 20200404 1354692553

Dyktafon z podłączonym adapterem do aparatu / kamery

Jak widać rejestrator może zapisywać dźwięk w dwóch formatach – wav lub mp3 z jakością 24 bitów. Dysponuje wewnętrzną pamięcią, co uwalnia posiadacza od konieczności posiadania karty pamięci. Co prawda 4GB pamięci to nie dużo, ale.. zawsze to coś. Według Olympusa, zarówno baterii, jak i pamięci wystarczy na 39 godzin nagrywania.
Mikrofony obsługują zakres częstotliwości, który mieści się w granicach obszaru powszechnie uznawanego za słyszalny. Dolna granica została obcięta, co oznacza, że niskie częstotliwości mogą być nie rejestrowane. Czyli cichy szept nie zostanie nagrany.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 4 20200404 1217695412

"Pan Czupurek" - dyktafon z założonym futerkiem

Producent przygotował kilka trybów nagrywania, definiując różne ustawienia, by zapewnić możliwie dokładny zapis dźwięku. Oczywiście to od użytkownika zależy, co wybierze i jaką opcję podczas nagrywania ustawi.


Użytkowanie

Po uruchomieniu rejestratora, pierwsze co użytkownik zobaczy na ekranie to trzy duże ikony pozwalające przełączać się pomiędzy głównymi funkcjami: muzyką, dyktafonem i kalendarzem. Każda z nich jest reprezentowana przy pomocy dużej grafiki widocznej na środku ekranu. Pomiędzy nimi przełączamy się przy pomocy kółka sterującego umieszczonego pod wyświetlaczem. Na górze, w prawym rogu, nad kafelkami przedstawiającymi określoną funkcjonalność znajduje się symbol baterii pokazujący stan jej naładowania.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 11 20200404 1569596547

Miejsce na baterię i gniazdo pamięci

Wybranie pierwszej opcji – Muzyki – spowoduje przejście do listy plików, które są nagrane, i które chcemy odsłuchać. To mogą być zarejestrowane rozmowy czy dźwięki, ale też pliki muzyczne, które wgraliśmy do pamięci urządzenia. Mogą to być formaty wskazane powyżej – nie miałem problemów z plikami mp3. Podczas odtwarzania na ekranie wyświetlają się informacje związane z utworem – tytuł, czas trwania itp. Oczywiście przy pomocy kółka sterującego możemy regulować głośność. Tu mała uwaga – jeśli chcecie słuchać muzyki, takie pliki trzeba przenieść do folderu MUSIC utworzonego na wewnętrznym dysku urządzenia. Pliki rejestrowane przez dyktafon trafią do jednego z pięciu folderów: FOLDER_A - FOLDER _E (możemy wybrać do którego) w katalogu głównym RECORDER. Podczas odtwarzania plików można oczywiście przewijać je do przodu i do tyłu – mamy tu do czynienia z normalnym sterowaniem dostępnym w każdym odtwarzaczu. No, może z tą różnicą, że możemy przyspieszyć lub zwolnić odtwarzanie, czyli puścić utwór regulując jego prędkość w zakresie x0.5 – x3.5. Może to być przydatne gdy np. coś się nagrało w tle i chcemy to odsłuchać, albo mamy jakieś niewyraźne nagranie albo też chcemy szybko odszukać interesujący nas fragment. To co jeszcze odróżnia LS-P1 jako odtwarzacz to możliwość zapętlenia fragmentu nagrania (fragmentu pliku). Na pewno nie raz widzieliście w filmach scenę, w której bohater odtwarza ciągle ten sam kawałek nagranej wiadomości – tu można coś takiego zrobić. Dla ułatwienia wyszukiwania i przeglądania nagranych plików, można je zindeksować, czyli określonym fragmentom przypisać znacznik, który pomoże je szybko zlokalizować.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 5 20200404 1429437296

Główny ekran menu

Aby ułatwić wyszukiwanie plików można skorzystać z kalendarza – trzeciej głównej ikonki dostępnej na wyświetlaczu. Korzystając z kółka sterującego przeskakuje się szybko pomiędzy zarówno dniami, jak i tygodniami czy całymi miesiącami. Wybranie określonego dnia wyświetli listę zarejestrowanych wtedy wywiadów, rozmów itp.
Najważniejszą funkcją LS-P1 jest oczywiście nagrywanie. Uruchamia się je przy pomocy przycisku umieszczonego pod wyświetlaczem. Ma on charakterystyczną czerwoną kropkę, która od razu wskazuje na jego funkcję. Drugą opcją jest wybranie środkowego kafelka na ekranie głównym. Podczas nagrania miga dioda, informując o odpowiednim statusie pracy rejestratora. Przygotowując się do rejestracji rozmowy możemy zadecydować, w którym folderze będzie zachowany plik. Możemy też dostosować poziom nagrywania, tak by był on optymalny, by nie przekroczył wartości szczytowej wskaźnika poziomu nagrywania. Po jego przekroczeniu zapali się dioda Peak (pomiędzy przyciskami REC i STOP), co może skutkować nagraniem zniekształconego dźwięku. Warto też pamiętać, by odpowiednio ustawić mikrofony względem osoby lub osób, z którymi nagrywamy rozmowę. Podczas rejestracji, na wyświetlaczu widać czas nagrania, czas jaki jeszcze mamy do dyspozycji na nagranie (czyli ile nam się zmieści na dysku) oraz poziomy dźwięków (jakość „sygnału”) dla każdego z mikrofonów.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 7 20200404 1051876601

Rejestrator przygotowany do połączenia z komputerem

Nagrywając możemy wybrać tryb nagrywania w formacie Linear PCM. Jest to wysokiej jakości format rejestrujący dźwięk bez kompresji. Oznacza to, że jest on bardzo realistyczny. W przypadku tego trybu rejestrator nagrywa w trybie ciągłym samodzielnie tnąc pliki na rozmiar 2GB. Oprogramowanie wewnętrze pozwoli na zapisanie 200 takich plików podczas jednorazowego nagrania. Po osiągnięciu tej liczby, nagrywanie automatycznie się zakończy.
O możliwościach oferowanych przez rejestrator można mówić długo. Wystarczy wspomnieć, że instrukcja jego obsługi (po polsku) liczy ponad 120 stron. Dodam, że jest ona zapisana na wewnętrznym dysku urządzenia, nie trzeba więc jej szukać i ściągać z sieci.
Obsługa jest bardzo prosta. Oczywiście, żeby móc wykorzystać wszystkie możliwości LS-P1 trzeba przeczytać instrukcję. Bez tego wykorzystamy urządzenie tylko w jego najprostszych, podstawowych funkcjach.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 9 20200404 1312668729

Gniazda do podpięcia urządzeń zewnętrznych.

To na co warto zwrócić uwagę, to możliwość podłączenia rejestratora do kamery czy aparatu i synchronizowanie nagrania z rejestrowanym filmem. To duże ułatwienie przy późniejszym montażu materiału. Kolejnym plusem, o którym już wspomniałem, ale jeszcze raz to wypunktuję, to możliwość monitorowania nagrania podczas rejestrowania.
Wspomniałem, że rejestrator jest przystosowany do montażu na aparacie lub kamerze. Dołączono do niego uchwyt montażowy, który umożliwia szybkie połączenie obu urządzeń – dyktafonu i aparatu lub kamery. Skręcenie tego razem nie zajmuje nawet pięciu minut. Również demontaż jest bardzo szybki.
Jakość nagrania zależy od kilku warunków – odległości, miejsca nagrania i szumów otoczenia. Przy najwyższej czułości, efektywny zasięg, przy którym nagrany dźwięk jest słyszalny i rozpoznawalny to 2-3 metry. Założone futerko tłumi szumy otoczenia, głównie wiatr, ale też skraca zasięg.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 21 20200404 1434674855

Dyktafon zamontowany na aparacie

Na koniec tradycyjnie została bateria. Urządzenie jest dostarczane z akumulatorem Ni-MH, który jednak bardzo słabo ładował się przy pomocy portu USB. Po godzinie podłączenia, nawet jeśli ikona pokazywała 2/3 stanu baterii, rejestrator odmawiał pracy po blisko 15 minutach. Zachęcam więc do stosowania „normalnych” baterii lub ładowania akumulatora w ładowarce przygotowanej dla takich właśnie akumulatorów. W moim przypadku naładowany w pełni akumulator wystarczał na ok. 2 godziny nagrania. Ponieważ jednak urządzenie, które miałem w rękach jest urządzeniem testowym, i nie wiem przez ile rąk przeszło i jak akumulator był traktowany, trudno odnieść mi stwierdzić, na ile jest to realny czas pracy urządzenia na baterii.


Podsumowanie

Olympus LS-P1 Videographer Kit to mały, wytrzymały dyktafon o olbrzymich możliwościach. Można go łatwo przenieść, można go zamontować na aparacie, można go wykorzystać jako odtwarzacz muzyki. Jakość dźwięku co prawda nie jest najlepsza, ale też priorytetową rolą urządzenia jest nagrywanie, a nie odtwarzanie muzyki. I to pierwsze jest robione pierwszorzędnie. Słabo wypadła kwestia zasilania, warto tutaj mieć zawsze rezerwowy akumulator / baterię w zanadrzu.
Rejestrator oferowany jest w cenie 599 złotych. I jeśli ktoś szuka profesjonalnego urządzenia, to może być dobra cena. Jeśli natomiast chcecie nagrywać sporadycznie, od czasu do czasu, być może w zupełności wystarczy Wam do tego smartfon.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 23 20200404 1845004216

 Rejestrator w trakcie pracy

Plusy Minusy

mały
dyskretny
wytrzymały
duże możliwości rejestracji dzwieku
możliwość monitorowania nagrywanego dźwięku
nagrywanie realistycznego dźwwięku
gotowy do połączenia z aparatem/kamerą

cena mogłaby być niższa
bateria mogłaby wystarczac na dłużej

Moja ocena:

 robot blogotech ocena 4