foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Do tej pory Olympus kojarzył mi się głównie z aparatami fotograficznymi. Okazuje się jednak, że marka działa również na rynku audio oferując urządzenia do rejestracji dźwięku. Niedawno wprowadziła do sprzedaży nowe zestawy rejestratorów dźwięków z serii LS. Zostały one przygotowane z myślą o dziennikarzach, influencerach, filmowcach oraz osobach nagrywających podcasty. Do mnie na testy trafił model LS-P1 przeznaczony dla filmowca.

Urządzenie zapakowano w małe kwadratowe pudełko, na wierzchu którego nie mogło oczywiście zabraknąć aparatu. Ponieważ jednak widać na nim zamontowany rejestrator można się domyślić, o co chodzi. Zwłaszcza, że w jednym z rogów umieszczono grafikę prezentującą LS-P1. Na bokach opakowania umieszczono informacje wskazujące główne cechy rejestratora. Szybko więc można się dowiedzieć, że dysponuje on wbudowaną pamięcią 4 GB i miejscem na kartę pamięci microSD. Komunikacja i jednocześnie ładowanie odbywa się za pośrednictwem USB. W środku oprócz LS-P1 znalazłem też przewód komunikacyjny 3.5mm pozwalający na podłączenie rejestratora z kamerą, kartę pamięci oraz adapter umożliwiający przymocowanie rejestratora do aparatu / kamery. Nie zabrakło te futerka, które ma tłumić niechciane szumy w warunkach zewnętrznych.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 1 20200404 1233516140

Opakowanie dyktafonu

LS-P1 występuje w trzech wersjach różniących się wyposażeniem. W sprzedaży dostępne są wersje:
- dla filmowca, vlogera i podcastera – oprócz rejestratora zawiera też przewód 3.5mm i adapter do montażu urządzenia z aparatem
- dla podcastera – oprócz rejestratora zawiera przewód USB, osłonę przeciwwiatrową oraz mały, elastyczny statyw
- dla reportera – w którym oprócz rejestratora znajdują się też dwa mikrofony krawatowe oraz przejściówka z podwójnym wejściem 3.5mm TSF do nagrywania dwóch rozmówców jednocześnie.
Jak zapewne zauważyliście, w moje ręce trafił ten pierwszy komplet.

Konstrukcja

Rejestrator zbudowano w kształcie „wafelka”, czyli małego, podłużnego prostokąta o wymiarach 108.9 x 39.6 x 14.4 mm. Należy on do najmniejszych urządzeń w swojej kategorii typu High-Resolution Audio. Całą elektronikę zamknięto w srebrnej aluminiowej obudowie, którą na górze wyposażono w monochromatyczny wyświetlacz 1.43” i przyciski sterujące. Z tyłu znajduje się miejsce do montażu adaptera fotograficznego oraz gniazdo na baterię zasilającą (1x LR03). W tym samym miejscu, pod tą sama klapką, nad baterią, znajduje się miejsce na kartę pamięci. Na lewym boku znajduje się włącznik oraz suwak, który wysuwa ze schowka na dolnej krawędzi wtyk USB. Na drugim boku znajdują się dwa gniazda jack 3.5mm. Dzięki nim do rejestratora można podłączyć słuchawki i zewnętrzny mikrofon. Przy pomocy słuchawek można nie tylko odsłuchać nagrania, ale też na bieżąco monitorować rejestrowany dźwięk. Na górnej krawędzi umieszczono dwa mikrofony stereofoniczne, które zamontowano pod kątem 90o względem siebie. Pomiędzy nimi widać gniazdo trzeciego mikrofonu.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 2 20200404 1535524310

Zestaw wersji dla filmowców

Konstrukcja umożliwia trzymanie urządzenia w jeden dłoni i sprawne operowanie przyciskami przy pomocy kciuka. W jego zasięgu są trzy przyciski umieszczone bezpośrednio pod wyświetlaczem oraz te które zamontowano w dolnej części obudowy. Duże kółko sterujące – takie, jakie często możemy spotkać w pilotach do telewizorów - umożliwia nawigowanie w górę, dół i na boki. Nad nim i pod w czterech rogach, znajdują się dodatkowe przyciski, które umożliwiają uruchomienie nagrania, jego zatrzymanie, wyświetlenie listy nagrań oraz usunięcie pliku. To oczywiści główne funkcje tych przycisków, ale LS-P1 oferuje znacznie więcej, o czym za chwilę. Dodam, że trzy przycisku umieszczone bezpośrednio pod wyświetlaczem wyposażono w różne „wypustki” pozwalające je zidentyfikować dotykiem.

dyktafon olympus ls p1 videographer kit 3 20200404 1498826089

Olympus LS-P1 Videographer Kit

Na pewno rejestrator wytrzyma nie jedno. Mała konstrukcja ułatwia jego transport. Nie rzuca się też w oczy, dzięki czemu rozmowę można nagrywać dyskretnie (zaznaczam – nagrywanie kogoś, bez jego zgody jest niedozwolone). Metalowa obudowa wytrzyma upadki, uderzenia itp. zdarzenia, co gwarantuje długą żywotność LS-P1.