foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Kilka miesięcy temu zaczęły funkcjonować przepisy RODO związane z ochroną danych osobowych. Mało kto jednak zwraca na to uwagę, pracując na komputerze w kawiarni, pociągu czy innym tego typu miejscu publicznym. Warto o tym pomyśleć, bo nawet jeśli na ekranie nie wyświetlamy danych wrażliwych, to dobrze jest chronić swoją prywatność. Właśnie w tym celu powstał filtr OWL, który na rynek wprowadziła firma Natec. Sprawdziłem jego skuteczność.

Jak zapewne się domyślacie, filtr OWL przeznaczony jest przede wszystkim do wykorzystania z laptopami. Od razu więc zaznaczę, jeśli zdecyduje się na zakup takiego akcesorium, zwróćcie uwagę na rozmiar, jaki kupujecie, tak by pasował do Waszego laptopa.

filtr prywatyzujcy natec owl 5 20190813 1310163197

Zestaw: filtr, uchwyty mocujące, szmatka do przecierania ekranu

Filtr prywatyzujący to nic innego jak odpowiednio przygotowana nakładka na ekran notebooka. Przygotowano ją z tworzywa, które przypomina zwykłą folię ochronną, w rzeczywistości jednak (jak podaje producent) zbudowano go z dziesięciu nałożonych na siebie warstw mikrożaluzji. To ta technologia zapewnia czytelność obrazu a jednocześnie chroni go przed osobami patrzącymi z boku. Dostarczany jest z naklejkami, które umożliwiają jego montaż na wyświetlaczu lub ramie komputera.
Od razu po wyjęciu z tekturowej koperty, w której jest dostarczany, widać, że jest przyciemniony. Chyba, że patrzy się na niego pod kątem prostym. Warto dodać, że ten filtr to nie tylko ochrona przed wścibskimi spojrzeniami. Zabezpiecza on też ekran przed zabrudzeniami i zarysowaniami. I nie blokuje dotykowych funkcji wyświetlacza. Na plus można mu też zaliczyć antyrefleksyjność. Z tym filtrem możecie bez obar pracować na zewnątrz, nawet przy dużym nasłonecznieniu. Ekran będzie czytelny.

filtr prywatyzujcy natec owl 1 20190813 1237995414

Komputer z założonym filtrem

Filtr można zamontować na dwa sposoby. W pierwszym dzięki zaczepom przyklejanym na ramę monitora, wsuwamy go w powstałą prowadnicę, dzięki czemu możemy go szybko zdjąć i założyć w dowolnym momencie. Drugi sposób jest bardziej trwały – przy pomocy przezroczystych pasków możemy przymocować OWL bezpośrednio do ekranu. Ta metoda montażu z uwagi na trwałe przyklejenie do wyświetlacza nie zyskała mojej sympatii. Zdecydowałem się na montaż pierwszą metodą. Czego jednak byśmy nie wybrali montaż zajmuje pięć minut.

filtr prywatyzujcy natec owl 2 20190813 1230372712

filtr prywatyzujcy natec owl 3 20190813 1966437625

Działanie filtra przy zwiększającym się kącie patrzenia

Po zamontowaniu wyświetlacz robi się trochę ciemniejszy i to powoduje pewien dyskomfort. Trzeba się do tego przyzwyczaić i nie pomoże tu podkręcanie jasności wyświetlacza. Ale filtr działa. Już pod niewielkim kątem obraz jest przyciemniony i zniekształcony. Najpierw robi się taki w części bardziej od nas oddalonej, a potem powoli ciemnieje im bardziej zwiększamy kąt, pod którym patrzymy na ekran komputera. W końcu dochodzimy do momentu, w którym ekran robi się całkiem ciemny. W moim przypadku już przy kącie ok. 45 stopni ekran stawał się nieczytelny. To oznacza, że filtr działa, skutecznie utrudniając postronnym obserwatorom czytanie wyświetlanych tam informacji.
Niestety, bezpieczeństwo kosztuje, o czym przekona się każdy, kto zdecyduje się na zakup tego akcesorium. W zależności od jego rozmiaru (oferowany jest do ekranów o przekątnych: 14, 15.6', 21.5', 23.8 i 24') cena waha się od ok. 150 złotych do ok. 330 złotych. Nie jest to więc tania rzecz. Jeśli jednak dużo podróżujecie jednocześnie pracując, może to być coś, w co powinniście zainwestować.

 

Plusy Minusy
szybki montaż
skuteczny
cena

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4