Logitech MK540 Advanced

Bezprzewodowy zestaw dla każdego

Więcej...

Lanberg RO-030FE

Niskobudżetowy router do prostych zastosowań

Więcej...

Navitel T757 LTE

Tablet z nawigacją

Więcej...

SanDisk Ultra Dual Drive m3.0

Pamięć, któa obsłuży komputer i telefon

Więcej...

TP-Link Deco M9

Router do sieci mesh

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja zasilacza UPS PowerWalker DC Secure Adapter 12V

  • Opublikowano: środa, 05, grudzień 2018 05:35
  • 05 Gru

Spis treści

Przyzwyczailiśmy się do tego, że UPS-y to potężne i ciężkie baterie, które co prawda zapewniają zasilanie przy zaniku prądu, ale też zajmują sporo miejsca. Tymczasem PowerWalker chce udowodnić, że to niekoniecznie musi być prawdą. Dlatego wprowadził na rynek zasilacz, który ma podtrzymywać zasilanie urządzeń elektronicznych w przypadku braku prądu. Postanowiłem sprawdzić, czy warto w coś takiego zainwestować.

Utrata połączenia z Internetem podczas pracy może być bardzo kłopotliwe. To samo na pewno powiedzą gracze, którzy w krytycznym momencie gry mogą zostać nagle odcięci od wirtualnego świata. Takie sytuacje wyeliminować ma mały UPS wbudowany w zasilacz. Jest tu jednak kilka małych haczyków, które moje czujne oko testera wyłapało już na starcie. Zanim jednak do nich przejdę kilka słów na temat samego urządzenia i jego specyfikacji technicznej.

zasilacz ups powerwalker dc secure adapter 12v 1 20181204 1469002847

Zasilacz w pudełku

Konstrukcja

Zasilacz nie różni się zbytnio od innych zasilaczy, chociaż nie można powiedzieć, że ma standardowy wygląd. Jest to solidna kostka, z płaskim wtykiem do gniazdek 230V – bez miejsca na styk ochronny, przez niektórych, sympatycznie zwany „bolcem”. Taka konstrukcja powoduje, że podłączymy zasilacz do każdego gniazdka sieci elektrycznej – oczywiście w obowiązującym w naszym kraju standardzie. Od innych zasilaczy różni się większa obudową, w której ukryto ogniwa magazynujące energię. Na jednym z boków korpusu umieszczono informację o zakresie napięć, które zasilacz obsłuż. Zaraz to zobaczycie w specyfikacji, a tymczasem dodam, że na górnej powierzchni znajduje się przycisk włączający UPS-a oraz dioda sygnalizująca błąd (kolor czerwony), ładowanie (zielony migający) oraz stan naładowany (zielony ciągły).

zasilacz ups powerwalker dc secure adapter 12v 2 20181204 1049681450

UPS PowerWalker DC Secure Adapter 12V

Wychodzący z zasilacza przewód ma długość jednego metra i jest zakończony wtykiem 2.5mm, który teoretycznie pasuje do większości urządzeń sieciowych, takich jak routery, modemy, telefony VOIP itp.
Nie będę się rozwodził nad tym czy konstrukcja jest ładna i elegancka. Jest prosta, funkcjonalna taka, z jaką mamy do czynienia w przypadku zasilaczy. I tyle.


Spójrzmy teraz na specyfikację

• Typ: DC
• Moc: 12VA / 12W
• Wyjściowy współczynnik mocy: 1,00
• Zakres napięcia wejściowego: 90-264 VAC
• Nominalne napięcie wyjściowe: 12 VDC
• Regulacja napięcia (Bat Mod.): ± 5%
• Ochrona przeciwprzepięciowa: 1,5kV
• Wskaźniki LED:
o Pełne naładowanie - zielone ciągłe
o Ładowanie - migające na zielono
o Rozładowanie - Szybkie miganie na zielono
o Błąd - czerwone światło
• Tryb LINE pełny Obciążenie 82,0%
• Ogniwa: 1x 3,7V / 2,6Ah
• Napięcie prądu stałego 1 x 3,7V
• Czas ładowania: 3h do 90%
• Pełne obciążenie UPS: 25min
• Czas podtrzymania połowy obciążenia: 50min
• Wymiary: 68 x 42 x 74 mm
• Waga 0,2 kg

zasilacz ups powerwalker dc secure adapter 12v 3 20181204 1259806979

Dioda sygnalizacyjna z opisem oraz przycisk wyłączający UPS

Jak widać mamy do czynienia z zasilaczem prądu stałego o mocy 12W. Obsługuje on napięcia w zakresie od 90V do 264 V, co oznacza, że jest urządzeniem bardzo uniwersalnym. Jeśli zastosujecie odpowiedni adapter na wtyczkę, możecie go zabrać ze sobą do USA, gdzie stosowana jest sieć 110V. Jak każde urządzenie elektryczne, tak i to musi spełniać normy bezpieczeństwa, dlatego jest tu zastosowane zabezpieczenie przeciwprzepięciowe 1.5kV.
Najważniejszą jednak informacją jest czas, przez jaki zasilacz UPS zapewni energię. Przy pełnym obciążeniu jest to 25 minut, co daje całkiem spory margines na to, by przy zaniku prądu dokończyć pracę lub po prostu zapisać ją. Jeśli obciążenie spadnie do połowy, mamy szanse na to, że zanim ogniwo się rozładuje (już wiemy, że jest jedno), znów w gniazdkach pojawi się prąd.


Teraz kilka słów o użytkowaniu

Wydawałoby się, że podłączenie zasilacza do urządzenia do prosta rzecz. Problem w tym, że w przeciwieństwie do smartfonów, które mają jeden standard zasilania – przez port microUSB – urządzenia sieciowe, do których dedykowany jest ten zasilacz, nie mają jednego wspólnego standardu. Oczywiście PowerWalker wybrał wtyk, który będzie najczęściej wykorzystywany, ale nie daje gwarancji, wykorzystania go akurat w tym routerze, który macie. Dodatkowo, te same wtyki mogą mieć różną polaryzację, co oznacza różne sposoby zasilania. Szkoda, że producent nie wpadł na pomysł zastosowania kilku różnych wtyków.

zasilacz ups powerwalker dc secure adapter 12v 5 20181204 1352762094

Kontrukcja zasilacza jest banalnie prosta

Korzystając jednak z okazji, że gościł u mnie router TP-LINK-a sprawdziłem, jak to wygląda w przypadku jego zasilacza. Faktycznie, końcówki są podobne (co możecie zobaczyć na zdjęciu) i faktycznie, PowerWalker jest w stanie zastąpić oryginalny zasilacz – router działa.

zasilacz ups powerwalker dc secure adapter 12v 9 20181204 1500822607

Wtyki zasilacza PowerWalker i routera TP-Link

Zasilacz jest gotowy do pracy zaraz po umieszczeniu go w gniazdku elektrycznym, ale oczywiście nie od razu będzie w stanie podtrzymywać zasilanie. Według specyfikacji, umieszczone w nim ogniowo potrzebuje trzy godziny na zmagazynowanie odpowiedniego zapasu energii. I tak faktycznie jest, zanim dioda przestanie migać na zielono i zapali się światłem ciągłym minie ok. trzech godzin. Aby przetestować czas pracy urządzenia po zaniku prądu wyłączyłem korki w swoim mieszkaniu. W kilku przypadkach skończyło się to resetem elektroniki, ale takie niestety jest życie. Za to eksperyment pokazał, że router, do którego podłączyłem PawerWalker-a, faktycznie działa. Niestety, ponieważ korzystam z Internetu dostarczanego przez UPC, ich modem pozbawiony takiego zasilacza przestał działać. Oczywiście nie każdy buduje sieć podłączając jeden router (modem UPC jest też routerem) do drugiego tak, więc większości z Was ten problem nie będzie dotyczył. Ale… do komputera PC nie mam już UPS-a. Tak, więc miałem router oferujący sieć, ale nie miałem komputera, na którym mógłbym z niej korzystać. Tu również jest rozwiązanie, bo nie każdy pracuje na PC, bardzo modne są laptopy. A ponieważ one mają swoją własną baterię, zanik prądu nie jest dla nich kłopotem. Niemniej, podtrzymanie zasilania tylko dla jednego urządzenia wydało mi się mało skuteczne.

zasilacz ups powerwalker dc secure adapter 12v 6 20181204 1502064198

Wtyk zasilacza z bliska

Ważne jednak, że UPS PowerWalker DC Secure Adapter 12V sprawdza się, spełnia swoje zadanie. A to czy jego zastosowanie przyniesie nam korzyść, to trochę inna sprawa. Warto jednak ją rozważyć przed zakupem.


Podsumowanie

Zasilacz z UPS-em ma oczywiście swoje zalety. Niestety, ma też swoje wady. Najpoważniejszą, moim zdaniem, jest możliwość zasilenia tylko jednego urządzenia. Pal licho to, że mam jeden rodzaj wtyczki. Co mi jednak po działającym routerze czy innym urządzeniu sieciowym, skoro wszystko inne leży? Oczywiście mogę również do innych urządzeń kupić takie zasilacze, ale.. wydanie 100 złotych – tyle mnie więcej kosztuje UPS PowerWalker DC Secure Adapter 12V – do każdego z urządzeń, które mamy w domu, to jednak spory koszt. Nie miałbym nic przeciwko, by PowerWalker zaproponował coś innego, np. listwę zasilającą z wbudowaną baterią podtrzymującą. Tu jednak pojawia się inny problem – wydajności. Taka listwa zasila kilka urządzeń, co oznacza, że musiałaby im wszystkim dostarczyć odpowiedniej energii. To wymusza zwiększenie rozmiaru, ceny itp…
Czy warto więc zainwestować w zasilacz z funkcją UPS-a? Przyznaję, że mam mieszane uczucia. Bo co on nam tak właściwie daje? Podtrzymanie zasilania routera, kiedy inne urządzenia padają?

zasilacz ups powerwalker dc secure adapter 12v 7 20181204 1778435047

 PowerWalker w pracy

 

Plusy Minusy

mały rozmiar
prosta obsługa
25 minut podtrzymania zasilania

jedna wtyczka
cena
zasilanie tylko jednego urządzenia

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4