foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Natec Firefly Pro

Przyzwyczailiśmy się, że akcesoria podłączane do komputera to przede wszystkim myszki, klawiatury i monitory. Jednak ostatnimi czasy do tych podstawowych elementów zestawu komputerowego doszły również inne: podkładki pod laptopa, huby USB itp. Wszystkie te urządzenia łączy jedna rzecz – port USB, przy pomocy którego łączymy się z komputerem. Interfejs ten stał się na tyle popularny, że producenci akcesoriów sięgają po niego projektując różne elektryczne urządzenia obecne na biurkach. Jednym z nich jest lampka Firefly Pro, którą oferuje Natec.

lampka usb natec firefly pro 10 20180821 1187105611

Pudełko z lampką

Pudełko nie wyróżnia się niczym szczególnym, nie licząc grafiki prezentującej lampkę. Pokazuje ona jej nowoczesny charakter, informując od razu o tym, że jest to lampka biurkowa zasilana przez port USB. Wielkość pudełka pokazuje nam też, jak dużej lampki możemy się spodziewać. O ile jednak w sposób bardzo widoczny umieszczono informację o diodach LED, jako źródle światła i trzech poziomach oświetlenia, o tyle „zapomniano” poinformować użytkownika, z jaką mocą świeci Firefly Pro czy też, jaki strumień świetlny jest generowany przez zastosowane LED-y. Te informacje są dostępne w niepozornej tabelce specyfikacyjnej, na odwrocie pudełka.

Konstrukcja

Wspomniałem, że lampka zaproponowana przez Natec ma nowoczesny wygląd. Zamiast standardowego klosza, w którym umieszczono żarówkę (lub żarówki) zastosowano tu pierścień, na obwodzie którego rozmieszczono 24 diody LED. Pierścień, szeroki na ok. 4 cm zamontowano na elastycznym ramieniu pozwalającym na zmianę jego wysokości. Całe ramie ma długość 33 cm i to jest maksymalna wysokość na jakiej można umieścić LED-y. Oczywiście dzięki odpowiedniemu ustawieniu pierścienia, wysokość oświetlenia może być trochę wyższa. Minimalna wysokość to 18 cm, jest to wysokość ramienia, które jest sztywne, nie wygina się. Część elastyczna zamknięta jest w cienkiej osłonie z tworzywa, pod którą można wyczuć sztywną (ale elastyczną) osłonę chroniącą przewody.

lampka usb natec firefly pro 3 20180821 1204896526

Świecąca lampka

Podstawę wykonano w postaci okrągłego spodka o niewielkiej wysokości. Jego wielkość odpowiada wielkości pierścienia z LED-ami. Na jej górnej powierzchni nadrukowano logo producenta a nad nim umieszczono uniwersalną grafikę oznaczającą włącznik zasilania. Pod nią znajduje się czujnik dotykowy, przy pomocy którego włączamy lampkę. Po włączeniu możemy nacisnąć go jeszcze dwa razy by zwiększyć natężenie oświetlenia, po trzecim naciśnięciu lampka się wyłączy. Dziś czujniki dotykowe w lampach biurkowych są dość powszechnie stosowane, nie ma więc tu żadnej nowości. Ale już wspomniane trzy stopnie natężenia oświetlenia to coś, czym nie każde takie akcesorium może się pochwalić.

lampka usb natec firefly pro 1 20180821 1215936310

Lampka Firefly Pro

Szeroka podstawa zapewnia dobrą stabilność. Zwiększono ją poprzez zastosowanie czterech małych silikonowych podkładek, które jednocześnie zasłaniają śruby, którymi skręcono podstawę. Z tyłu, pod miejscem, w którym ramię lampki wchodzi w podstawę umieszczono gniazdo zasilania. Niestety, nie jest to jakieś standardowe gniazdo (chociaż też nie unikalne). Powoduje to jednak, że przewód jest nietypowy, z jednej strony zakończony wtykiem USB, z drugiej wtykiem 2.1/5.5. Jeśli ulegnie on uszkodzeniu… „Houston! Mamy problem.” Łatwo nie znajdziecie zamiennika. Jest też plus - zakończenie wtykiem USB powoduje, że możemy lampkę zasilić np. z power banku. Długość przewodu to ok. 150 cm.

lampka usb natec firefly pro 6 20180821 2057762025

Wtyk i gniazdto w lampce

Lampka charakteryzuje się minimalistycznym i jednocześnie unikalnym wzorem. Biały kolor wpasuje się w każdy wystrój pomieszczenia, dzięki czemu nic nas nie ogranicza. Natomiast otwór w środku „klosza” ma swoje plusy. Poprzez niego można spoglądać na oświetlany obszar obserwując wszystkie szczegóły oświetlanego przedmiotu. W przypadku „standardowych” lampek trzeba je umieszczać z boku, co powoduje powstanie cieni. Tutaj tego problemu nie ma – dokładnie oświetlamy obszar, który chcemy obserwować. Z takiej konstrukcji, jaką zaoferował Natec, na pewno chętnie skorzystają zegarmistrzowie, kosmetyczki czy jubilerzy. Pod warunkiem, że będą mieli w zasięgu komputer lub chociaż adapter USB na 230V (lub wspomniany power bank). Szkoda, że producent nie dołączył tego ostatniego w zestawie z przewodem.

lampka usb natec firefly pro 5 20180821 1011505118

Włącznik dotykowy

Niestety, światło generowane przez diody jest zimne. Warto pamiętać o tym, że inne światło sprzyja wytężonej pracy, zaś zupełnie inne pozwala nam się zrelaksować. Barwa światła określana jako biała ciepła jest najbardziej wskazana do użytku w mieszkaniach, ponieważ wycisza nas i uspakaja. Wszędzie tam, gdzie nie planujemy za wiele pracować, a zależy nam na relaksie, powinno być wykorzystywane właśnie takie światło – mieszczące się w granicach 2700-3300K. Z kolei światło zimne – 4600 – 6500k dobrze wpływa na aktywność, warto jednak pamiętać, że przy długotrwałej wytężonej pracy taka barwa światła może okazać się męcząca. Trochę się to kłóci z zasilaniem USB wskazującym na podłączenie do komputera. Przy monitorze spędza się z reguły kilka godzin.

lampka usb natec firefly pro 9 20180821 1380532596

Pierścień światła generowany przez lampkę

Mi niestety, zimne światło nie przypadło do gustu. I wcale, wbrew temu co mówią specjaliści, nie zwiększało mojej aktywności. Gdyby producent wyposażył Firefly Pro w trochę cieplejszą barwę, chętnie bym się w taka lampkę wyposażył, a tak niestety, nie jest to akcesorium, po które biegłbym do sklepu.

Na koniec krótka specyfikacja:

• Moc: 5 W
• Kolor: Biały
• Napięcie: 5 V
• Minimalna wysokość: 18 cm
• Maksymalna wysokość: 37 cm
• Długość ramienia: 33 cm
• Strumień świetlny: 700 lm
• Temperatura kolorów 5800-6200k
• Żywotność LED: 35.000h
• Średnica podstawy: 16cm
• Współczynnik oddawana barw: >80

lampka usb natec firefly pro 8 20180821 1298263179

Natec Firefly Pro

Podsumowanie

Na pewno Firefly Pro to ciekawe i unikalne akcesorium. Prezentuje się elegancko, wykonaniu też nie można nic zarzucić. Widać, że lampka została wykonana z dużą dbałością o jakość. Jedynym jej minusem – w mojej opinii – jest zastosowanie diod LED o zimnej barwie światła. O ile sprawdza się ono w miejscach gdzie jest wymagane bardzo dobre oświetlenie – przy tak precyzyjnych pracach jak u zegarmistrza czy kosmetyczki – o tyle w przypadku lampki biurkowej przy komputerze sprawdza się ona słabo. Za lampkę trzeba zapłacić ok. 60 złotych, co jest normalną ceną jak na tego typu akcesoria. Natomiast niezaprzeczalną zaletą, ale i wadą, jest unikalny system zasilania – możemy wykorzystać np. power bank do zasilenia diod, ale w przypadku uszkodzenia przewodu mamy kłopot. Kolejną zaletą jest mała moc przy stosunkowo dużym strumieniu świetlnym. To już jednak jedna z cech charakterystycznych diod, które wykorzystano tutaj jako źródła światła.
Czy warto kupić lampkę? Jeśli chcesz ją postawić u siebie na biurku, by rozświetlała mrok – nie warto. Jeśli jednak chcesz mieć dobrą, ekonomiczną lampkę do precyzyjnych prac – będzie to dobry wybór. Pod warunkiem, że będziesz miał jak ją zasilić.

 lampka usb natec firefly pro 4 20180821 1428151246

FireFfy Pro raz jeszcze

Plusy Minusy

nowoczesna konstrukcja
trzystopniowa regulacja natężenia światła
zasilanie poprzez USB

zimne światło
dedykowany przewód

Moja ocena:

 robot blogotech ocena 4