foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Inteligentne domy są coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób chce zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem i chronić swoją własność przy pomocy różnych, komunikujących się ze sobą czujników. I oczywiście zarządzać tym wszystkim w sposób zdalny z dowolnego miejsca. Wynika to z kilku czynników – rozpowszechnienia się sieci radiowych, wygody i spadku cen urządzeń inteligentnych. Ciągle jednak wielu amatorów tego typu rozwiązań boryka się z problemem pełnego oczujnikowania domu urządzeniami jednego producenta. Nie każda firma oferuje szerokie spectrum takich akcesoriów, a bardzo rzadko w jednym miejscu można połączyć urządzenia różnych firm w jednej aplikacji. Do niewielu producentów, którzy oferują dużo różnych akcesoriów należy Lanberg, o którego wybranych produktach dziś Wam opowiem.

W moje ręce trafiły trzy czujniki, które mogą zabezpieczyć dom przed niebezpieczeństwem. Są to: czujnik otwarcia (drzwi lub okna), czujnik tlenku węgla oraz czujnik zalania. Wszystkie trzy zapakowane są w pudełka z taką samą szatą graficzną, chociaż pierwszy i ostatni mają na sobie charakterystyczne znaki domu z opisem Smart home systems. Jak widać czujnik czadu, nie zawsze zaliczany jest do systemów inteligentnych.

akcesoria smart home lanberg 3 20210424 1822061648

Opakowania recenzowanych akcesoriów

SM01-DS01 – Inteligentny czujnik otwarcia drzwi / okna (Kontaktron)

akcesoria smart home lanberg 7 20210424 1458033224

Czujnik  otwarcia drzwi

Czujnik otwarcia jest tak naprawdę najprostszym urządzeniem. Składa się z dwóch elementów: większego o wymiarach ok. 7x2x2.5 cm i mniejszego o wymiarach ok. 2x1x0.5 cm. Większy zasilany jest przez dwie baterie AAA (dostarczane są w komplecie). Zasada działania nie odbiega od innych tego typu czujników – jest to zwykły kontaktron. Osobom, które nie pamiętają zasady jego działania, przypomnę, że polega ona na odpowiednio ukierunkowanym zewnętrznym polu magnetycznym, które indukuje w stykach własne pole magnetyczne, w wyniku czego przyciągają się one i zwierają. Zabranie pola magnetycznego (czyli magnesu) powoduje rozwarcie styków i wzbudzenie alarmu.
W zestawie z czujnikiem dostarczana jest taśma dwustronna, przy pomocy której moduł jest mocowany do drzwi lub ramy okna. Dodatkowo producent dodał małe kołki, które można wykorzystać do montażu.
• Kolor: Biały
• Materiał: ABS, Magnes
• Długość: 71 mm
• Szerokość: 25 mm
• Wysokość: 20 mm
• Komunikacja: Bezprzewodowa 2.4 GHz, Wi-Fi
• Zasilanie: 2x AAA
• Sygnalizacja pracy: Dioda LED

SM01-WS01 – Inteligentny czujnik zalania

akcesoria smart home lanberg 5 20210424 1890847039

Czujnik zalania

Czujnik zalania ma odmienną obudowę. Składa się z podobnego modułu jak czujnik otwarcia, ale wyposażonego w przewód, na końcu którego znajduje się właściwy moduł pomiarowy. Kabel ma długość ok. 50 cm. Jego koniec to dwa wystające z plastikowej końcówki styki, które po zamoczeniu w wodzie zamkną obwód i w ten sposób wzbudzą alarm. Podobnie jak poprzedni element, tak i ten zasilany jest przez dwie baterie AAA.
Sposób jego montażu nie różni się od tego, jaki zastosowano w przypadku czujnika otwarcia. Mamy więc taśmę dwustronną oraz małe kołki montażowe.
• Kolor: Biały
• Materiał: Plastik
• Długość: 81 mm
• Szerokość: 25 mm
• Wysokość: 20 mm
• Komunikacja: Bezprzewodowa 2.4 GHz, Wi-Fi
• Zasilanie: 2x AAA
• Sygnalizacja pracy: Dioda LED, LCD

SR-1105 – Czujnik tlenku węgla

akcesoria smart home lanberg 9 20210424 1092735481

Czujnik tlenku węgla

Ten element jest największy z całej trójki. Wykonano go w formie okrągłej kopuły montowanej na ścianie lub pod sufitem. Średnica obudowy to ok 9 centymetrów. Jej górna powierzchnia jest lekko wklęsła a na bokach zapadniętej części znajduje się szereg otworów, którymi tlenek węgla może dostać się do środka i aktywować alarm. Na środku znajduje się wyświetlacz wskazujący liczbę cząstek CO w milionie cząstek powietrza. Nad nim znajdują się trzy diody informujące o statusie pracy urządzenia – zasilaniu, błędzie w pracy i alarmie. Z kolei pod wyświetlaczem znajduje się przycisk testujący sprawność urządzenia. Producent zaleca co najmniej raz w miesiącu sprawdzić jego działanie. Jest on wyposażony w wewnętrzną baterię, która wg. inżynierów Lanberga ma pracować przez 10 lat.
Montaż jest bardzo prosty, wystarczy przy pomocy kołków przymocować do ściany lub sufitu plastikową płytkę, potem przyłożyć obudowę czujnika tlenku węgla i lekko ją obrócić. Właściwy montaż uruchomi jednocześnie czujnik.
• Długość: 90 mm
• Szerokość: 90 mm
• Wysokość: 35 mm
• Zasilanie: Wbudowany akumulator
• Kolor: Biały
• Materiał: Plastik
• Sygnalizacja pracy: Dioda LED, LCD
• Waga: 80 g

Oprogramowanie

Oczywiście same czujniki nie stworzą systemu, który można będzie nazwać inteligentnym. Potrzebne do tego jest oprogramowanie, które zepnie wszystko w całość, wyświetli statusy urządzeń, alarmy i inne zdarzenia. Lanberg zintegrował swoje akcesoria z aplikacją TuyaSmart, którą można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store.

z1  z2

z3 z4

Przykładowe zrzuty ekranowe z aplikacjie TuyaSmart

Program ma bardzo duże możliwości podłączenia różnego rodzaju czujników. Przystosowano go do współpracy nie tylko z akcesoriami Lanberg, ale i Zigbee, NB-IoT i kilkoma innymi. Wszystkie sensory zostały połączone w grupy takie jak: oświetlenie, inżyniera elektryczna, czujniki ochrony, urządzenia kuchenne itp. W sumie jest 13 takich grup, zawierających kilkadziesiąt akcesoriów, co pokazuje potencjał jaki tkwi w tej aplikacji. Niestety, pomimo wielokrotnych prób i różnych smartfonów nie udało mi się połączyć powyższych urządzeń z aplikacją. Przyznaję, że bez niej tylko czujnik tlenku węgla jest przydatny, bo ostrzega od razu po wykryciu zbyt dużej liczby cząstek CO w powietrzu. W końcu taka jest jego rola. Natomiast pozostałe czujniki stanowią wartość tylko przy współpracy z aplikacją.

z5 z6

Przykładowe zrzuty ekranowe z aplikacji

W każdym razie, jeśli uda się czujniki połączyć z aplikacją, można je nazwać definiując np. w ich nazwie ich położenie, można też ustanowić reguły, które będą definiowały, kiedy wzbudzać alarm, a kiedy nie. Program ma już zdefiniowane pomieszczenia, do których można przyłączyć czujniki, ale można też zdefiniować kolejne, nazywając je wg. swoich upodobań. To wszystko można przypisać do określonej lokalizacji, która dla lepszej wizualizacji jest wskazana na mapach Google. Po dokładniejszym zapoznaniu się z programem można w nim znaleźć wiele ułatwień wskazujących na przemyślany projekt.
Dużym plusem TuyaSmart jest możliwość integracji z inteligentnymi asystentami takimi jak Alexa, Google Assistant, Xiaodu itp. Jak w każdej aplikacji dostępnej na Androida, tak i tu cała konfiguracja odbywa się poprzez klikanie w odpowiednie opcje, zaznaczanie checkboxów lub przesuwanie suwaków. Pod tym kątem program jest bardzo przyjazny. Szkoda tylko, że nawiązanie komunikacji z akcesoriami nie jest tak proste.

akcesoria smart home lanberg 1 20210424 1722376153

Czujnik otwarcia drzwi

Na pewno wszystkie czujniki są wykonane solidnie. Nie odpowiem niestety na jak długo wystarczą baterie umieszczone w obudowach czujników otwarcia i zalania, na pewno jednak będzie to co najmniej kilka miesięcy. Biały kolor obudowy jest neutralny, dzięki czemu akcesoria te można umieścić w taki sposób, by nie rzucały się za bardzo w oczy. Trochę inaczej wygląda to w przypadku czujnika otwarcia, jeśli będziemy chcieli zamontować go na drzwiach. Tutaj przydałaby się ciemna obudowa. Ale montując je na białych ramach okiennych możecie być pewni, że nie będzie się on rzucał w oczy.

Podsumowanie

Mocną stroną akcesoriów Lanberg jest możliwość korzystania z aplikacji TuyaSmart, narzędzia o dużych możliwościach integracji różnych urządzeń w jednym miejscu. I chociaż nie udało mi się podpiąć żadnego z czujników do programu, na pewno jest to możliwe. Dobrze natomiast by było, by producent uprościł metodę parowania. Problem z podłączeniem do aplikacji może niejednego amatora uruchomienia u siebie inteligentnego domu zniechęcić do wykorzystania akcesoriów Lanberg-a.
Ceny przedstawionych powyżej czujników prezentuję poniżej.
• SR-1105 – Czujnik tlenku węgla – ok 120 zł
• SM01-WS01 – Inteligentny czujnik zalania – ok 80 zł
• SM01-DS01 – Inteligentny czujnik otwarcia drzwi / okna (Kontaktron) – ok 70 zł

akcesoria smart home lanberg 4 20210424 1332374732

Akcesoria smart home firmy Lanberg