foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Wielu z nas planując zakup lub modernizację komputera przegląda strony z różnymi akcesoriami, analizuje ich specyfikacje, porównuje ceny i.. w końcu dokonuje wyboru. Skupiamy się na tym, by komputer był wydajny, funkcjonalny i czasami, by ciekawie wyglądał. Prawdopodobnie jednak nikt nie zwraca uwagi na to, jak komputer będzie zasilany. I chociaż żyjemy w XXI wieku, sieć elektryczna potrafi płatać figle, a to oznacza, że komputer może ulec uszkodzeniu w wyniku chwilowego przepięcia, które nie aktywuje standardowych zabezpieczeń. Dlatego warto zastosować listwę zasilającą, która dzięki odpowiednim filtrom ochroni podłączoną do niej elektronikę. Taka listwą jest np. Armac Z5.

Poza niewątpliwą zaletą, jaką są wbudowane w takiej listwie zabezpieczenia warto zwrócić uwagę na liczbę gniazdek, które taka listwa odda do naszego użytku. Jeśli spojrzycie na standardowe stanowisko komputerowe zobaczycie, że wymaga ono 5 gniazdek elektrycznych – 1 na komputer, 1 na monitor, 1 na głośniki, 1 na drukarkę, 1 na lampkę na biurku. A co, jeśli ktoś ma dwa monitory albo stosuje inne akcesoria typu wzmacniacze sieci WIFI, adaptery sieciowe 230V itp.? Kto z Was, koło swojego stanowiska komputerowego ma więcej niż cztery gniazdka elektryczne? Najczęściej możemy spotkać dwa, bardzo rzadko cztery miejsca na podłączenie urządzeń elektrycznych. I zdecydowana większość z Was korzysta z listw zwiększających liczbę dostępnych gniazd. Dlaczego więc nie skorzystać z listy, która nie dość, że zaoferuje miejsca na podłączenie wszystkich (albo większości) urządzeń, to jeszcze zabezpieczy je przed przepięciem prądowym?

listwa zasilajca armac z5 1 20210420 1072958802

Opakowanie

Konstrukcja

Każde urządzenie elektryczne musi spełniać normy bezpieczeństwa, co potwierdzane jest odpowiednim certyfikatem. W naszym kraju potwierdzenie takiej normy następuje przez umieszczenie na produkcie znaku CE. W praktyce bezpieczeństwo przekłada się na odpowiednią konstrukcję i odpowiednie materiały wykorzystane do produkcji. W przypadku list zasilających zawsze jest to plastik, który jest materiałem niepalnym i nie przewodzącym prąd. Tutaj, w listwie Armac Z5 jest to ciemne tworzywo, które można dyskretnie umieścić w różnych miejscach w taki sposób, by nie burzyło estetyki. Pomaga w tym ciemny, neutralny kolor. Warto zwrócić uwagę, że obudowa została dobrze spasowana, nie ma żadnych szpar czy luzów.
Armac Z5 zaoferuje swojemu posiadaczowi pięć gniazdek przygotowanych na napięcie 250V. To oznacza nie tylko pewien zapas dla naszej sieci elektrycznej (która przypomnę, ma 230V), ale też pozwoli podłączyć praktycznie wszystkie akcesoria związane ze stanowiskiem komputerowym. Ponieważ ma ona chronić naszą elektronikę wyposażono ją w duży, wygodny w obsłudze, podświetlany włącznik. Łatwo go zlokalizować i równie łatwo go wcisnąć. Nie tylko ręką, ale i nogą, jeśli umieścimy listę na podłodze. W końcu, kto by chciał się schylać, by wcisnąć przełącznik. Światło pod przyciskiem informuje o włączonej listwie, a co za tym idzie podaniu prądu do gniazdek. Te ostatnie, w celu ochrony zasłonięto zaślepkami, które automatycznie ustępują podczas umieszczania w nich wtyku.

listwa zasilajca armac z5 2 20210420 1149946808

Listwa zasilająca

Listwa dostępna jest z różnymi długościami przewodów: 1.5m, 3m i 5m, co daje duże możliwości umieszczenia jej przy biurku. Aby nadmiar kabla nie burzył spokoju estetów plącząc się w kącie czy pod ścianą, producent w podstawie obudowy umieścił prowadnice, które pozwalają kabel schować, a jednocześnie poprowadzić w taki sposób, by nie połamał się. Proste, sprytne rozwiązanie, które mi osobiście przypadło do gustu. Oprócz prowadnicy na przewód producent umieścił na spodzie zaczepy, przy pomocy których można ją zamontować na stałe na podłodze lub powiesić na ścianie.

listwa zasilajca armac z5 3 20210420 1049009924

Spód obudowy z prowadnicą na przewód

Spójrzmy teraz na trochę parametrów technicznych.

• Napięcie znamionowe: 250V~/50Hz
• Częstotliwość: 50 Hz
• Prąd znamionowy, maksymalne obciążenie ΣIN: 10A/2500W MAX
• Absorpcja energii (sumaryczna): 155J
• Prąd upływu: 0,5mA
• Czas reakcji: <25ns
• Maksymalny prąd wyładowczy Imax: 6kA – 8/20 μs
• Napięcie trwałej pracy Uc: 250V 50Hz
• Napięciowy poziom ochronny Up: ≤1,2kV
• Napięcie próby Uoc: 4kV
• Zabezpieczane linie: L-N
• Bezpieczniki: bezpiecznik automatyczny o charakterystyce zwłocznej 10A/250V~
• System ochrony przeciwporażeniowej: kołki ochronne gniazd połączone z przewodem ochronnym
• Wtyk: PN-E-93203 typ 2P + uziemienie
• Wyłącznik: podświetlany, dwubiegunowy
• Obudowa: tworzywo sztuczne, samogasnące
• Liczba gniazd: 5
• Długość przewodu: 1,5m/3m/5m
• Kolor: Czarny / szary
• Warunki pracy: wewnątrz
• Gwarancja: 10 lat

listwa zasilajca armac z5 4 20210420 1305768186

Włącznik 

Przede wszystkim wyjaśnię pojęcie prądu upływu, które możecie zobaczyć na powyżej liście, bo dla osób nie wtajemniczonych może to brzmieć niepokojąco. Tymczasem jest to niewielki prąd, powstający podczas przyłożenia napięcia do dielektryka (czyli izolatora). Prąd ten przepływa od elementów czynnych urządzenia do ziemi i w skrajnych przypadkach może powodować uszkodzenia urządzeń, zniekształcenia radiowe, pożar, porażenie prądem (analogicznie do sytuacji przypadkowego uziemienia linii wysokiego napięcia). Prąd ten zawsze generuje straty energetyczne oraz zniekształcenia sygnałowe. W tym przypadku, największe natężenie prądu, jakie może przepłynąć to 0.5 mA. Dla człowieka niebezpieczny jest prąd powyżej 50 mA, to wtedy powstają w naszym organizmie nieodwracalne zmiany.
Czas reakcji, w przypadku jakiegoś przepięcia lub zwarcia wynosi poniżej 25 ns, co odpowiada szybkości działania standardowych zabezpieczeń sieci elektrycznej w sieci domowej. Jest to więc drugi poziom zabezpieczeń, jaki chroni naszą elektronikę. Zabezpieczenie jest takie samo, jak to chroniące sieć domową – 10A. Oczywiście, gniazda w listwie wyposażono w tzw. „bolec”, czyli styk ochronny, który podłączony do przewodu zerowego (ochronnego) chroni przed porażeniem.
No i na koniec coś czego nie można pominąć – 10 lat gwarancji. Warto o tym pamiętać.

Podsumowanie

Armac Z5 nie jest jedyną listwą zasilającą na rynku. Nie ma też ani unikalnego designu, ani „wodotrysków”, które wyróżniałyby je na tle innych, konkurencyjnych listw. Również cenowo nie odbiega od innych tego typu akcesoriów. Czy warto więc ją wybrać? Moim zdaniem warto, bo nie dość, że dobrze wygląda, to jeszcze jest wykonana z dużą dbałością o jakość i funkcjonalność. No i ma 10 lat gwarancji. A jeśli chodzi o ceny, za wersję z 1.5 metrowym przewodem zapłacicie ok. 40 zł, za wersję z 5 metrowym będziecie musieli zapłacić ok. 55 złotych.

listwa zasilajca armac z5 5 20210420 1706763012

Listwa z włącznikiem i przyciskiem zabezpieczeń.