foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

W ubiegłym roku firma Samson wprowadziła na polski rynek pierwszy profesjonalny system mikrofonowy do smartfonów. Oczywiście pierwszy swój, bo inni producenci nie czekali do 2019 roku by zaproponować nam profesjonalne rozwiązania do nagrywania dźwięku przy pomocy urządzeń mobilnych. Niemniej, zestaw Samson Go Mic Mobile trafił w moje ręce, dzięki czemu mogę go Wam przybliżyć.

Na początku powiem, że Go Mic Mobile dostępny jest w dwóch wersjach:
• Go Mic Mobile Lavalier Wireless System – zestawu składającego się z nadajnika Samson PXD2 Beltpack i dookólnego mikrofonu Lavalier LM8
• Go Mic Mobile Handheld Wireless System – zestawu wyposażonego w nadajnik ręczny z regulacją wzmocnienia AGC (Auto Gain Control) Samson HXD2 z kapsułą Q8 Professional Dynamic Microphone.
Do mnie trafił ten pierwszy zestaw.

samson go mic mobile lavalier wireless system for mobile video 1 20200704 1019434772

Pudełko

Pudełko, w które zapakowano komplet akcesoriów ma mniej więcej rozmiar A4. Na jego górnej powierzchni, na białym tle umieszczono zdjęcia wszystkich elementów wchodzących w skład zestawu. Wyglądają bardzo profesjonalnie. Natomiast z tyłu na kilku grafikach zaprezentowano sposób jego wykorzystania po połączeniu ze smartfonem. Dzięki kilku ikonom dowiedziałem się jeszcze, do czego można ten zestaw wykorzystać – kręcenia filmów, wywiadów, streamingu itp. Trochę zaniepokoiły mnie grafiki z napisem Made for iPhone, iPad, iPod. Nie dysponuję żadnym z tych urządzeń, więc testy stanęły pod znakiem zapytania. Nie będę Wam podnosił ciśnienia i od razu powiem – udało się przeprowadzić testy.

samson go mic mobile lavalier wireless system for mobile video 2 20200704 1941501521

Zestaw Samson Go Mic Mobile

W środku pudełka znajduje się całkiem sporo elementów. Mamy odbiornik, który połączony ze smartfonem przesyła do niego nagrywany dźwięk, jest mikrofon krawatowy (Lavalier LM8) z przewodem o długości około metra i jest mikroport czyli nadajnik sygnału rejestrowanego przez mikrofon. Nie zabrakło też zestawu przewodów oraz różnych akcesoriów ułatwiających montaż odbiornika na aparacie, kamerze lub statywie. Jest też instrukcja, niestety bez polskiej wersji językowej.

Konstrukcja

Odbiornik GMM
Jest to prostokątna kostka o wymiarach ok. 5x8 cm. Mniej więcej w połowie obudowy znajdują się rozsuwane szczęki, które przytrzymują ją na „plecach” smartfona. Od wewnętrznej strony zostały one wykończone miękką gumą, która ma zapewnić delikatny docisk do telefonu. Na jednym z krótszych boków znajdują się porty: microUSB, audio typu jack 3.5mm i miniUSB. Pierwszy służy do połączenia ze smartfonem i przesyłaniem do niego dźwięku, drugi do podłączenia słuchawek, które zapewnią odsłuch lub przesyłania sygnału na wejście mikrofonowe w kamerze lub aparacie fotograficznym a trzeci umożliwia naładowanie wewnętrznego akumulatora urządzenia. Na górnej powierzchni w oczy rzucają się przede wszystkim dwa duże kółka. Jedno to śruba, która blokuje rozsuwane szczęki w określonym położeniu, natomiast drugie to przycisk uruchamiający urządzenie lub przy dłuższym naciśnięciu parowanie. To nie wszystkie elementy, które umieszczono na tej powierzchni. Jest tu trzypozycyjny przełącznik suwakowy, który przełącza analogowy sygnał wyjściowy na wejście aparatu, mixera lub słuchawek. Niżej znajduje się kolejny suwak, który służy do regulacji głośności. Użytkownik ma do dyspozycji pięć poziomów, pomiędzy którymi można płynnie się przełączać. W przeciwieństwie do wcześniejszego przełącznika, ten przesuwa się bez charakterystycznych przeskoków.

samson go mic mobile lavalier wireless system for mobile video 10 20200704 1946070007

Odbiornik GMM

Cały odbiornik wykonany jest z ciemnego, neutralnego tworzywa. Jedynie na górnej powierzchni widać jasne nadruki informujące o funkcjach poszczególnych przełączników i portów. Jest też umieszczone dyskretnie logo marki. To wszystko powoduje, że ten element zestawu Go Mic Mobile prezentuje się elegancko i funkcjonalnie. Zaskakuje mnie jedynie waga urządzenia zwłaszcza, że ma ono wbudowany akumulator. Jest zaskakująco lekkie.
Mikrofon Lavalier LM8
To jeden z najmniejszych elementów zestawu. Mała głowica, w której ukryto mikrofon schowano w gąbce, tłumiącej szumy. Tuż przy obudowie znajduje się klips, który pozwala przymocować mikrofon na ubraniu. Przy okazji zadbano o to, by przewód wyprowadzony z mikrofonu nie uległ uszkodzeniu. Najczęściej to w takich miejscach dochodzi do jego złamania, dlatego tu zabezpieczono go prowadząc w odpowiedni sposób w specjalnie przygotowanych prowadnicach.

samson go mic mobile lavalier wireless system for mobile video 7 20200704 1125839563

Lavalier LM8

Na końcu przewodu znajduje się specjalna wtyczka z trzema pinami, która pasuje do gniazda mikroportu. Aby przypadkowo się nie odłączył, zastosowano tu blokadę, którą zwalnia się przyciskając sprężynujący przycisk. Ale nawet po jego wciśnięciu odłączenie przewodu nie jest proste. Ponieważ jednak jest to nietypowe zakończenie, nie ma możliwości podłączenia innego mikrofonu.
Nadajnik PXD2 Beltpack
Ten element jest najprostszą chyba częścią zestawu – nie licząc oczywiście elementów montażowych. Całą elektronikę odbierającą sygnał od mikrofonu i przesyłającą radiowo do odbiornika zamknięto w prostokątnej obudowie o wymiarach 8x5x1. Na jednej z powierzchni znajduje się zaczep pozwalający zamontować mikroport na pasku. Z drugiej strony obudowy znajduje się gniazdo na dwie baterie AAA, które zapewnią energię potrzebna do pracy mikrofonu i tego nadajnika. W środku znajduje się też mały śrubokręt oraz śruba, przy pomocy których regulowana jest głośność.

samson go mic mobile lavalier wireless system for mobile video 4 20200704 1616405534

Nadajnik PXD2 Beltpack

Na krótszym boku oprócz gniazda przyłączeniowego dla mikrofonu znajduje się przycisk uruchamiający nadajnik oraz krótka, ok 8 cm elastyczna antena. Tutaj też umieszczono diodę sygnalizacyjną informującą o stanie pracy urządzenia.
Przewody
Go Mic Mobile zawiera w zestawie kabel „lightning” do podłączania urządzeń iPhone / iOS, kable USB Micro B i USB-C do urządzeń z systemem Android oraz kabel 1/8’ (3,5 mm) do podłączenia dowolnego analogowego wejścia audio. To oznacza, że producent umożliwia podłączenie zestawu praktycznie do każdego urządzenia, przy pomocy którego będziemy chcieli rejestrować dźwięk. Mamy pełny uniwersalizm – nic nas nie ogranicza.

samson go mic mobile lavalier wireless system for mobile video 3 20200704 1106427133

Komplet przewodów

Całość prezentuje się elegancko, ale i skromnie (nie mówię tu o akcesoriach, których różnorodność oferuje duże możliwości). Nie ma tu żadnych upiększeń, projektant postarał się, by całość wyglądała funkcjonalnie i jednocześnie dyskretnie. Przyznam, że trochę zdziwiłem się tym, że nadajnik i odbiornik są zasilane na różne sposoby. Dlaczego w obu elementach nie zastosowano wbudowanych akumulatorów? Albo w obu zasilania bateryjnego? Najważniejsze jednak, jak całość sprawuje się w praktycznym wykorzystaniu. Wcześniej jednak rzućmy okiem, co on oferuje pod kątem technicznym.