Lenovo IdeaPad 720

Elegancki notebook w średniej cenie

Więcej...

Genesis Xenon 400

Sprawna mysz to podstawa

Więcej...

ROG Strix Fusion Wireless

Wysoka jakość i dobre brzmienie

Więcej...

Cooler Master MasterBox Lite 5

Prosta ale elegancka

Więcej...

Fury Thunderjet Gaming Combo Set

3 w 1 czyli wygodny pakiet dla gracza

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test obudowy zewnętrznej ICYRaid MB662U3-2S-R1

  • Opublikowano: środa, 28, czerwiec 2017 05:51
  • 28 Cze

Spis treści

Czasami nie chcemy trzymać plików na komputerze, potrzebujemy jednak mieć do nich dostęp. W niektórych przypadkach wynika to z naszej pracy na różnych komputerach, względów bezpieczeństwa czy np. archiwizacji. W takich przypadkach przydaje się obudowa zewnętrzna z umieszczonym w środku dyskiem a najlepiej dwoma zapewniającymi odpowiednie bezpieczeństwo danych. Takie akcesoria oferuje obecna od niedawna na naszym rynku firma Icy Dock. Dziś przybliżę jedno z nich - model oznaczony symbolem MB662U3-2S-R1.

Zanim zdecyduję się na zakup jakiegoś urządzenia lubię przed zakupem obejrzeć w co i jak je zapakowano. Dostarcza to cennych wskazówek o tym co tak naprawdę producent oferuje. W tym przypadku pudełko nawiązuje do nazwy firmy - ma białą, przypominającą lód kolorystykę. Widać też, że MB662U3-2S-R1 to obudowa na dwa dyski 3.5", które mogą pracować połączone w RAID. Komunikację z komputerem zapewni standard USB 3.0.

obudowa zewntrzna icyraid mb662u3 2s r1 5 20170627 1113221337

Pudełko z obudową

Konstrukcja

Konstrukcja opiera się na aluminiowej skrzynce, we wnętrzu której zamontowano gniazda SATA III oraz prowadnice ułatwiające montaż i demontaż dysków. Z tyłu obudowę zamknięto panelem, w którym umieszczono gniazda zasilania oraz komunikacyjne typu USB 3.0. Tam też znajduje się przełącznik ustawiający tryb połączenia dysków w macierz. Mamy do wyboru: RAID 0, RAID 1, JBOD i BID. Producent umieścił tu również przycisk resetujący oprogramowanie obudowy oraz włącznik diod informujących o stanie pracy akcesoria. Oznacza to, że może ono pracować dyskretnie, bez zwracania na siebie uwagi. Pod warunkiem jednak, że umieszczony nad tymi elementami 40 mm wentylator będzie pracował bardzo cicho. Z tyłu znajduje się również dioda opisana jako Rebuild - informuje ona o trwającym procesie przebudowy połączenia macierzowego dysków.

obudowa zewntrzna icyraid mb662u3 2s r1 9 20170627 1011967311

Tył obudowy

Aluminiowy korpus wykonano jako odlew. Nie widać żadnej szczeliny, która łączyłaby dwa końce blachy. Na dole umieszczono cztery małe silikonowe podstawki, które mają zapewnić stabilność całej obudowy, a jednocześnie wytłumić ewentualne drgania. W górnej części, z przodu znajdują się dwa przyciski zwalniające zaczepy osłon chroniących dyski. Panele, za którymi schowane są dyski, wykonano z białego, błyszczącego tworzywa, które wzbogacono aluminiową szyną. Plastik, którego użyto w tym miejscu nie prezentuje się najlepiej, wygląda na chiński niskobudżetowy materiał, który nie wzbudza zaufania. Z drugiej strony nie jest to element pracujący, więc... jest to tylko (albo "aż") kwestia wyglądu.

obudowa zewntrzna icyraid mb662u3 2s r1 8 20170627 1347234058

Przednie panele osłaniające dyski

Przesłony zamontowano na sprężynach dzięki czemu same się zamykają, chociaż trzeba je docisnąć, by zapadki zaskoczyły blokując je, a tym samym chroniąc umieszczone w środku dyski przed wysunięciem. Dyski montowane w środku są tylko wsuwane, nie ma żadnego mechanizmu montażu. Krótko mówiąc montaż jest beznarzędziowy. Problem w tym, że w egzemplarzu, który trafił do mnie na testy jedna z przesłon dość łatwo otwierała się. Mechanizm zapadki umieszczony w górnej części obudowy został po prostu niedokładnie wykonany. Ogólnie cały mechanizm nie przypadł mi do gustu, otwierane przesłony wydawały nieprzyjemny dla ucha zgrzyt i pisk.

Komentarze   

# Max 2017-06-30 08:31
Dziwne podsumowanie... "Niestety, zdecydowanie gorzej wygląda jakość wykonania, zwłaszcza przedniego elementu, który przecież jest wizytówką urządzenia.... "

Subiektywna ocena bez podania odniesienia jako alternatywy. Korzystam z tego rodzaju rozwiązań jako grafik i z chęcią poznam takie które funkcjonalnie spełniają najwyższe standardy i są ładne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2017-07-04 19:08
Chodziło mi o to, że z reguły takie obudowy stoją frontem do użytkownika. Dlatego przód (wg. mnie) jest wizytówką urządzenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Łukasz 2017-08-02 17:32
Z tego co widzę zainstalowałeś w tej kieszeni dwa dyski WD Red. Możesz pochwalić się jakimś testem prędkości? Zarówno w konfiguracji RAID 0, jak i 1.

I druga sprawa. Wiem, że producent oferuje dodatkowe moduły dzięki którym da się zainstalowa ć w obudowie dyski 2,5" - wtedy cała kieszeń wygląda jak dysk 3,5". Pytanie czy rzeczywiście są one niezbędne czy może da się zainstalować takie dyski bez tych modułów lub z ich tańszymi odpowiednikami - jak np. te które dodają często do dysków SSD aby dało się je przykręcić w miejscu na 3,5" dysk w obudowie PCta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube