Logitech MK540 Advanced

Bezprzewodowy zestaw dla każdego

Więcej...

Lanberg RO-030FE

Niskobudżetowy router do prostych zastosowań

Więcej...

Navitel T757 LTE

Tablet z nawigacją

Więcej...

SanDisk Ultra Dual Drive m3.0

Pamięć, któa obsłuży komputer i telefon

Więcej...

TP-Link Deco M9

Router do sieci mesh

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja zestawu Rapoo X1900

  • Opublikowano: niedziela, 12, maj 2019 03:14
  • 12 Maj

Spis treści

Mam wrażenie, że zestawy składające się z klawiatury i myszki są coraz popularniejsze. Wnioskuję to po tym, jak często w ostatnim czasie takie komplety trafiają w moje ręce. Niedawno na przykład trafił do mnie egzemplarz Rapoo X1900, o którym dziś Wam opowiem.

Od razu zaznaczę – nie jest to nowość w ofercie Rapoo. Klawiatura (K1800M) i myszka (M100) oferowane pod jednym, wspólnym symbolem X1900, były dostępne w sklepach już w ubiegłym roku. Ale chociaż dopiero dziś Wam o tym opowiadam, ciągle możecie kupić ten zestaw w sklepach.
Jak nietrudno się domyślić, oba akcesoria umieszczono w jednym wspólnym opakowaniu. Ma ono charakterystyczne barwy Rapoo, z którymi spotkałem się już przy okazji innych produktów tego producenta. W środku oprócz klawiatury i myszki znajduje się komplet baterii zasilających (2xAA) klawiaturę i myszkę.

zestaw rapoo x1900 1 20190511 1523181649

Opakowanie

Już na pierwszy rzut oka widać, że oba urządzenia należą do niskobudżetowych. Materiał, z którego je wykonano nie prezentuje się najlepiej. Czuć w nim tani plastik, ale też wykonanie nie należy do najlepszych. Matryca, w której wykonano plastikowe elementy pozostawiła w niektórych miejscach ostre krawędzie i chociaż raczej nie skaleczą, to pomimo gumowego wykończenia mogą np. porysować delikatne blaty biurek. Zarzut ten dotyczy klawiatury, której podstawy co prawda wyposażono w gumowe podkładki, ale już krawędzie, na których je naklejono pozostały ostre, a guma jest naprawdę cienka.
Klawiatura wchodząca w skład X1900 jest dużym modelem wyposażonym w podpórkę na nadgarstki. Szeroka ramka, w której osadzono przyciski powoduje, że klawiatura sprawia wrażenie masywnej. Wrażenie to znika, gdy weźmie się ją do ręki – zmienia się ono wtedy w uczucie trzymania pustej skorupy. I trochę tak jest, jak się spojrzy na spód – widać, że podpórka na nadgarstki to cienki, pusty w środku, kawałek plastiku. Ale sztywny – nie ugina się pod naciskiem ręki.
Przyciski mają standardowy układ QWERTY i oczywiście jest wydzielony osobny blok numeryczny. Obie części zostały rozdzielone takimi samymi przyciskami jak w przypadku innych klawiatur – strzałkami i klawiszami Home, End itp. Wszystkie przyciski mają standardowe rozmiary, ich powierzchnie są lekko wklęśnięte, by ułatwić ich obsługę. Tradycyjnie przyciski funkcyjne mają podwójne funkcje, przy ich pomocy możemy otwierać pocztę mailową, sterować multimediami itp. Klawiatura ta nie różni się niczym – no może poza jednym drobnym szczegółem – od innych dostępnych na rynku.

zestaw rapoo x1900 2 20190511 1800934261

Klawiatura i mysz czyli zestaw Rapoo X1900

Niestety, producent nie wyposażył klawiatury w żaden włącznik pozwalający oszczędzać baterię, ani w żadne lampki, które sygnalizowałyby stan zasilania czy chociażby włączony Caps Lock. Niestety, nie ma żadnych światełek, co utrudnia korzystanie z klawiatury. I to jest ta różnica, w porównaniu do innych modeli, o której wspomniałem wcześniej.
Myszka jest niewielka. Dedykowana jest bardziej do dziecięcych lub kobiecych dłoni. Ma bardzo prostą konstrukcję, oferuje użytkownikowi tylko trzy przyciski – dwa główne oraz rolkę przewijania. Główne przyciski wykonano w formie jednego elementu przykrywającego górną część akcesorium. Nie jest on niestety dokładnie dopasowany do korpusu, co w przyszłości spowoduje odkładanie się zanieczyszczeń w szczelinach. Boki pokryto tzw. jodełką – by poprawić pewność chwytu. I faktycznie, myszka leży w dłoniach pewniej niż gdyby miała w tych miejscach gładką powierzchnię. Całe akcesorium wykonano z jednego rodzaju tworzywa. Na spodzie widać małe (bardzo małe) ślizgacze. Właściwie są to cztery kropki, które nie wzbudzają mojego zaufania. Mysz jest lekka, to prawda, ale mimo wszystko… jeszcze nie widziałem tak małych ślizgaczy. Czujnik optyczny umieszczono z boku osi, nad nim zlokalizowano przełącznik suwakowy włączający zasilanie myszki, a obok przycisk przełączający komunikację pomiędzy Bluetooth a WiFi 2.4GHz. W dolnej części znajduje się pokrywka, zasłaniająca gniazda: na baterię oraz drugie na mikronadajnik.

zestaw rapoo x1900 3 20190511 1126153490

Mysz Rapoo M100 z zestawu X1900

Podobnie jak klawiatura, mysz wykonana jest z niskobudżetowego tworzywa. I znów, bez umieszczonej w środku baterii, sprawia wrażenie pustej skorupy, na szczęście nie tak kruchej jak skorupka jajka. Pomimo niskobudżetowości, tworzywo jest wytrzymałe.


Specyfikacja

Równie skromnie jak myszka i klawiatura, prezentuje się specyfikacja publikowana przez producenta na stronie produktowej zestawu.
Typ klawiatury: Tradycyjna
• Układ klawiszy: Standardowy
• Klawisze multimedialne: Tak
• Klawisze numeryczne: Tak
Mysz
• Typ myszy: Optyczna
• Komunikacja z komputerem: Bezprzewodowa
• Maksymalna rozdzielczość: 1000 dpi
• Typ podłączenia: Radiowe
• Liczba przycisków myszy: 3
• Rolka przewijania w myszce: Tak
• Profil myszki: Uniwersalna
• Kolor myszki: Czarny
Załączona dokumentacja: Instrukcja obsługi w języku polskim, Karta gwarancyjna
Gwarancja: 24 miesiące

zestaw rapoo x1900 6 20190511 1905836126

Spód myszy z gniazdami na baterię i mikronadajnik USB oraz zymboliczne ślizgacze

Powyższa lista pokazuje, że mamy do czynienia ze standardowymi akcesoriami, do zwykłego domowego lub biurowego użytku. Producent nie chwali się przełącznikami wykorzystywanymi w modelach gamingowych, nie chwali się też wysoką rozdzielczością czujnika myszki – ma ona tylko 1000 dpi. Myszka ma też tylko trzy przyciski, co dla wielu graczy dyskwalifikuje ją z wykorzystania w grach
Oba akcesoria są bezprzewodowe i chociaż producent „zapomniał” o informacji, że mamy do czynienia z łącznością WiFi i Bluetooth, nie jest to tak naprawdę istotne. Zarówno z myszki, jak i z klawiatury trzeba korzystać mając ekran w zasięgu wzroku, a to oznacza maksymalnie kilka metrów odległości. Na takim dystansie będą działać oba połączenia bezprzewodowe. Problem w tym, że w żaden sposób zestaw nie sygnalizuje, jaki sposób komunikacji jest aktualnie wykorzystywany.


Użytkowanie

Jeśli chodzi o użytkowanie, jak się zapewne domyślacie, filozofii nie ma. Prosta klawiatura i prosta mysz. Mikronadajnik po umieszczeniu w porcie USB jest szybko rozpoznawany przez system i dosłownie po kilku sekundach można zacząć pracować korzystając z Rapoo X1900.
Mysz jest mała, ale wygodna. Czuć co prawda pod palcami tanie tworzywo, niemniej kształt myszki zapewnia wygodną obsługę. Rolka działa dobrze, ma dobrą czułość. Trudno jednak oprzeć się uczuciu niskobudżetowości. Mysz jest przeznaczona do zwykłego, biurowego wykorzystania, nie możemy więc oczekiwać od niej nie wiadomo jakich osiągnięć. Jest lekka, a to oznacza, że do jej przesuwania wystarczy niewielka siła i to bez różnicy czy używamy myszki na podkładce materiałowej, z tworzywa sztucznego czy bezpośrednio na blacie biurka. Małe ślizgacze sprawują się dobrze, ale przyznaję, że po kilkunastu godzinach użytkowania, nie przekonały mnie do siebie.

zestaw rapoo x1900 7 20190511 1242267137

Klawiatura Rapoo K1800M z zestawu X1900

Również klawiatura jest wygodna w obsłudze. Przełączniki membranowe pracują cicho i miękko. Przyciski mają niewielki skok, pracują prawie bezgłośnie. Brakuje mi trochę podświetlenia, bez którego nie wyobrażam już sobie pracy na laptopie, ale też zdaję sobie sprawę, że w przypadku urządzenia zasilanego baterią, byłby to spory wydatek energii. Przypomnę też, że ten model klawiatury nie ma żadnych światełek. ŻADNYCH. Nawet do Caps Lock-a.
Podobnie jak w zestawie Rapoo 8200, tak i tu akcesoria mogą się komunikować z komputerem zarówno przez radio na paśmie 2.4Gz, jak i Bluetooth. Przy pomocy tego ostatniego możemy za pośrednictwem klawiatury podłączyć do komputera do trzech urządzeń zewnętrznych np. myszkę, smartfon, słuchawki bezprzewodowe itp. Parowanie z jednej strony jest proste, wykonuje się je za pomocą kombinacji klawiszy: FN oraz 1, 2 lub 3, ale z drugiej strony – żadne działanie nie jest sygnalizowane. Wciskany przyciski, ale czy wszystko jest OK? Czy nie pomyliśmy się? Klawisze zostały specjalnie odznaczone na tle innych przycisków poprzez niebieski nadruk kojarzący się z Bluetooth, ale na tle czarnych przycisków, niebieska barwa ginie – jest słabo widoczna. Podłączone urządzenia można też sparować bezpośrednio z komputerem, ale pisanie SMS na smartfonie przy pomocy klawiatury jest zdecydowanie wygodniejsze. Proces podłączania urządzeń jest opisany w dołączonej instrukcji. Problem w tym, że instrukcja nie została przygotowana w języku polskim a czcionka, jaką tam wykorzystano jest tak mała, że naprawdę trzeba się wysilić, by ją odczytać. Dodatkowym utrudnieniem jest brak jakiejkolwiek sygnalizacji świetlnej (ciągle się tego czepiam, ale naprawdę tego brakuje), która informowałaby użytkownika np. o uruchomionym procesie parowania. Wszystkie czynności trzeba wykonać „w ciemno”.

zestaw rapoo x1900 8 20190511 1824277092

I jescze rzut oka na klawiaturę


Podsumowanie

Zestaw Rapoo X1900 można kupić w cenie ok. 60 złotych. I muszę przyznać, że cena odpowiada jakości. Nie jest wysoka, ale i akcesoria nie należą do tych z najwyższe półki (wręcz przeciwnie). Jeśli ktoś ma naprawdę niewielkie wymagania – będzie z tego zestawu zadowolony. Ja jednak nie będę Wam polecał tego zestawu.
zestaw rapoo x1900 16 20190511 1385005559

 Klawiatura z myszką wpracy - brak jakiegokolwiek światełka

Plusy Minusy

tani

tani materiał wykorzystany do produkcji
bardzo małe ślizgacze
brak światełek
szczątkowa specyfikacja
brak informacji o czasie pracy na baterii

 

Moja ocena: 

robot blogotech ocena 3

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube