uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja klawiatury Rapoo K2600

  • Opublikowano: niedziela, 14, kwiecień 2019 03:56
  • 14 Kwi

Spis treści

Nowa generacja telewizorów, która wkroczyła na rynek kilka lat temu, przestała być zwykłymi odbiornikami sygnału telewizyjnego. Producenci tych urządzeń zwiększyli ich funkcjonalność oferując tzw. smart technologię. W ten sposób zwykły telewizor zamienił się w domowe centrum multimedialne oczywiście z dostępem do Internetu. Początkowo rozwój tych urządzeń był hamowany przez urządzenia sterujące, w końcu jednak poradzono sobie i z tym. Pojawiły się też nowe akcesoria – klawiatury bezprzewodowe dedykowane do obsługi Smart TV. Takim właśnie modelem jest Rapoo K2600, którą dziś Wam przybliżę.

Klawiaturę zapakowano w niewielkie pudełko, na którego powierzchni umieszczono wizualizację przedstawiającą K2600. Wyraźnie widać, że nie jest to zwykłe akcesorium – wyposażono je w duży touchpad. Zlokalizowano go tam, gdzie w normalnych klawiaturach znajduje się blok numeryczny. Odpowiednie ikony informacyjne wskazują do obsługi jakich urządzeń to akcesorium jest dedykowane. Z tyłu umieszczono listę głównych zalet, jakimi może się poszczycić produkt Rapoo. Niestety, pomimo tego, że na opakowaniu umieszczono opisy w kilku językach, żaden z nich nie jest naszym ojczystym.
klawiatura rapoo k2600 1 20190413 1154893289

Pudełko z klawiaturą

Producent dostarcza użytkownikowi klawiaturę wraz z mikronadajnikiem radiowym podłączanym do portu USB oraz kompletem baterii (2 szt.) typu AA, które mają zapewnić zasilanie bezprzewodowej klawiaturze. Nie zabrakło też papierowej instrukcji, która w dużej części została poświęcona przedstawieniu różnych gestów, jakie można zastosować na touchpadzie. Tak jak w przypadku opakowania, tak i tu nie ma polskiej wersji językowej.

Konstrukcja

Klawiatura jest znacznie mniejsza od modeli, z którymi mamy na do czynienia w przypadku komputerów stacjonarnych. Dzięki temu jednak jest bardziej poręczna, co jest istotne biorąc pod uwagę, że jest to urządzenie przenośne. Jest lekka i elegancka, chociaż niestety wyjęta z pudełka wydziela specyficzny dla taniego tworzywa zapach. Musi minąć kilka dni, zanim się on ulotni. Na spodzie znajduje się wyprofilowanie (garb), które spełnia kilka funkcji – ułatwia trzymanie klawiatury, jest miejscem, w którym umieszczono gniazdo na baterię i w końcu, po umieszczeniu na płaskiej powierzchni, zapewnia podniesienie tej części akcesorium do góry, dzięki czemu jest ono pochylone w stronę użytkownika. Tutaj też umieszczono włącznik, który uruchamia klawiaturę.
klawiatura rapoo k2600 2 20190413 1527223466

Zawartość opakowania

Egzemplarz, który trafił w moje ręce wykonano z czarnego tworzywa. Dla amatorów „designerskiego wystroju” producent przygotował też akcesorium wykonane z białego plastiku. Jednak w obu wersjach (białą znam ze zdjęć) K2600 prezentuje się bardzo dobrze. W jaśniejszej obudowie umieszczono ciemniejsze klawisze oraz trochę jaśniejszą płytkę touchpada. W ciemniejszej wersji również zróżnicowano kolorystykę stosując jaśniejsze i ciemniejsze odcienie. Szkoda tylko, że na obudowie zostają odciski palców.
Już pierwsze naciśnięcia przycisków dają odczuć, że jest to konstrukcja membranowa. Pomimo dużej wysokości, na jakiej zostały one umieszczone, uginają się miękko, z dość cichym klikiem. To niestety, w połączeniu z odstępami, jakie znajdują się pomiędzy przyciskami powoduje, że usunięcie jakichkolwiek zanieczyszczeń, które się tam dostaną (a na pewno się dostaną) będzie trudne.
klawiatura rapoo k2600 8 20190413 1810132961

Dodatkowe przyciski funkcyjne z wydzielonym lewym przyciskiem myszki

Klawiatura ma standardowy układ QWERTY. Oczywiście zmniejszone rozmiary urządzenia wymusiły pewne oszczędności w wielkości przycisków. „Oberwało się” tym, którzy najczęściej cierpią w takich przypadkach, a więc strzałkom. O ile te przesuwające kursor na boki mają normalną wielkość, o tyle te kierujące go w górę i w dół zostały zmniejszone o połowę. Wymaga to przyzwyczajenia się, tak samo jak do uruchamiania dodatkowych funkcji przypisanych do tych klawiszy – Home, PgUp, PgDn i Home. Również górny rząd – funkcyjny – ma dodatkową funkcjonalność, do czego jesteśmy już raczej przyzwyczajeni. Umieszczono tam przede wszystkim obsługę multimediów oraz domyślnych programów: pocztowego, przeglądarki itp.
Nad głównym blokiem przycisków umieszczono siedem dodatkowych, którym przypisano specyficzne funkcje. Sześć z nich odwołuje się do narzędzi systemowych – wyszukiwania, odświeżania, ustawień itp. natomiast siódmy, oddzielony od pozostałych, ma funkcję lewego przycisku myszki. Korzystanie z niego wymaga sporej uwagi lub długiego przyzwyczajenia się. W końcu z prawej strony klawiatury producent umieścił touchpad, który m.in. zastępuje myszkę.
klawiatura rapoo k2600 5 20190413 1761108314

"Garb" z miejscem na baterię, widoczny włącznik klawiatury

W porównaniu do gładzików, z którymi mamy do czynienia w laptopach, ten jest olbrzymem. W jego dolnej części, krótką pionową kreską wskazano usytuowanie przycisków myszki. Jednak nie umieszczono tam żadnych przełączników. Aby „przyciski” zadziałały, trzeba po prostu puknąć palcem w płytkę.


Spójrzmy teraz na publikowaną przez producenta specyfikację

• Typ: Klawiatura z touchpadem
• Przyciski: membranowe
• Wymiary i waga: 13,1 x 35,3 x 1,5 cm
• Kolor: Czarny
• Połączenie: Bezprzewodowe, wtyk USB typu A
• Zasięg nadajnika: 10 m
• Liczba klawiszy: 90 (12 funkcji multimedialnych)
• Wymagania systemowe: Windows 10/8,1/8/7, Smart TV z obsługą klawiatury / myszy, konsola do gier (PS3)

Klawiatura bezprzewodowa może być również podłączona do Microsoft Xbox 360 i Sony PS3.

klawiatura rapoo k2600 6 20190413 1824693643

Przyckiski w klawiaturze Rapoo K2600

Tak jak w przypadku innych klawiatur powyższa lista jest stosunkowo krótka. Trochę więcej informacji publikowanych jest w przypadku klawiatur gamingowych, ale ta do nich nie należy. Niemniej w powyższych informacjach brakuje mi jednej rzeczy – czasu pracy klawiatury na bateriach. To chyba przypadłość, na którą cierpi większość producentów klawiatur bezprzewodowych, bo kiedy recenzowałem Natec Turbot, tam również nie było takich danych. Jedynie Logitech przy swoim modelu K400 Plus TV podał taką informację. Szwajcarzy pokusili się nawet o podanie głośności wciskanych przycisków. W każdym razie ilość przesyłanych danych oraz mały pobór mocy przy transmisji bezprzewodowej powodują, że możemy się spodziewać długiej pracy.
Ważną informacją jest kompatybilność systemowa. Jak widać klawiatura może pracować zarówno z Windowsem, z Smart TV (najczęściej opartym na Androidzie), jak i najpopularniejszymi konsolami. To czyni ją bardzo uniwersalną.


Jak to wygląda w praktyce?

Niestety, producent nie przygotował dla K2600 aplikacji, która umożliwiałaby proste i szybkie konfigurowanie. Mamy jednak do dyspozycji różne gesty na touchpadzie, które umożliwiają wykonywanie różnych działań. W sumie jest 20 ruchów, do których wykorzystujemy jeden, dwa lub trzy palce prawej ręki. Możemy przesuwać kursor, przenosić obiekty, przewijać, minimalizować i maksymalizować okna itp. Ale jeśli ktoś myśli, że touchpad zadziała jak ekran dotykowy – pozwoli na powiększanie i pomniejszanie wyświetlanego okna itp. działania (ja przez chwilę miałem taką nadzieję) – to się rozczaruje. Działa jak normalny gładzik tyle, że wzbogacono go o obsługę kilku funkcji.
klawiatura rapoo k2600 9 20190413 1373560277

Olbrzymi touchpad

Klawiaturę podłączyłem do komputera stacjonarnego, notebooka i telewizora Sony K55. Za każdym razem bez żadnych problemów urządzenie było rozpoznane i oczywiście nie było problemów z komunikacją. W każdym z przypadków komunikacja działała na odległość ok. 6-7 metrów. Brakowało mi jednak jakiejś kontrolki, która pokazywałaby jakość połączenia, w przypadku wyczerpania się baterii nie wiadomo, czy klawiatura działa czy nie działa.
Rapoo K2600 jest lekka i dobrze leży w dłoni, czyli krótko mówiąc, jest wygodna w obsłudze. Brakuje mi niestety podświetlenia przycisków, które przydają się, jeśli korzysta się z niej wieczorem lub w zaciemnionym pokoju. I oczywiście klawiatura jest znacznie wygodniejsza, jeśli na telewizorze przegląda się Internet. W pozostałych przypadkach kontroler od telewizora powinien być wystarczający.
klawiatura rapoo k2600 3 20190413 1444982017

Intrukcja z gestami obsługującymi touchpad


Podsumowanie

Tradycyjnie na koniec wypada powiedzieć czy warto zainwestować w Rapoo K2600. Jeśli ktoś z Was korzysta lub planuje korzystać w dużym stopniu z telewizora do serfowania w sieci, na pewno warto zainwestować w klawiaturę przystosowaną do pracy z TV. Czy akurat w ten model? Zachęcam by to rozważyć, bo ma on swoje plusy. Lekki, wygodny, z miękkimi, przyjemnymi w obsłudze przyciskami potrafi się dobrze zaprezentować. Widać, że konstrukcja jest przemyślana i dopracowana. Minusem mogą być odciski palców zostające zarówno na obudowie, jak i na touchpadzie. Zasięg jest wystarczający, by siedząc wygodnie nawet w dużym pomieszczeniu, móc wygodnie sterować systemem telewizora i odbierać lub wysyłać na nim pocztę, przeglądać Internet itp.
Cenowo prezentuje się atrakcyjnie, bo o ile takie modele jak Natec Turbot czy Logitech K400 Plus TV, również dedykowane do obsługi TV można kupić odpowiednio za ok. 120 zł i 150 zł, o tyle K2600 można w sieci kupić za niecałe 110 złotych.
klawiatura rapoo k2600 7 20190413 1998552136

Rapoo K2600

Plusy Minusy
 elegancka
dobrze leży w dłoni
duży touchpad
touchpad obsługuje różne funkcje
przystępa cena
 na obudowie zostają ślady palców
brak polskiej instrukcji
brak podświetlenia

 

Moja ocena:
robot blogotech ocena 4


Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube