uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja bezprzewodowego zestawu Logitech MK540 Advanced

  • Opublikowano: środa, 20, luty 2019 04:48
  • 20 Lut

Spis treści

Kiedy pojawiły się pierwsze tablety, niektórzy specjaliści zapowiadali koniec sterowania komputerem przy pomocy myszki i klawiatury. Według nich, dotykowy ekran miał zrewolucjonizować rynek doprowadzając do powolnej śmieci myszek i klawiatur. Tak się jednak nie stało. Co więcej, dzięki rozwojowi komunikacji bezprzewodowej, akcesoria te rozwinęły się umożliwiając użytkownikom komputerów pozbycie się z biurek przewodów. I coś takiego umożliwia też Logitech MK540, zestaw składający się z klawiatury i myszki, który wziąłem pod lupę. Spójrzcie, co on oferuje.

Akcesoria zapakowano w zielone pudełko, które co prawda wielkością przerasta te, z którymi miałem do czynienia w przypadku akcesoriów Logitecha, ale nie odbiega swoją szatą graficzną od innych produktów tej firmy. Na górze opakowania widać oczywiście cały komplet – klawiaturę K540 i mysz M310. W środku oprócz nich znajduje się jeszcze mikronadajnik USB oraz trzy baterie AA (dawniej oznaczane R6) umożliwiające uruchomienie akcesoriów zaraz po ich wyjęciu z pudełka.

zestaw logitech mk540 advanced 1 20190219 1432508206

Opakowanie zestawu

Klawiatura K540

Jednym z elementów zestawu jest klawiatura Logitech K540. Na pewno nie jest to model dedykowany graczom. Widać to już na pierwszy rzut oka po standardowej konstrukcji, w której wykorzystano klawisze w układzie QWERTY oraz kilka przycisków multimedialnych umieszczonych w górnej części klawiatury. Wszystko osadzono w obudowie z dobrej jakości tworzywa, którą wyposażono w podpórkę na nadgarstki. Na pewno docenią to osoby, które lubią tego typu wykończenia w klawiaturach. Moim zdaniem jest to bardzo przydatne przy wielogodzinnej pracy przed komputerem.
K540 należy do klawiatur membranowych, co zapewnia miękką i cichą pracę przycisków. Pomimo tego, że wydają się być osadzone dość płytko, charakteryzują się sporym skokiem. Może to nie spodobać się osobom preferującym delikatniejsze przyciski, jednak osoby, które dużo piszą, na pewno docenią mocne, zdecydowane stuknięcia w płytki. Wykonano je z przyjemnego w dotyku tworzywa, z tradycyjnym zagłębieniem w środku, które ułatwia naciśnięcie klawisza. Przyciski mają standardową wielkość, dzięki czemu nie będzie problemu z przesiadką z innej klawiatury.

zestaw logitech mk540 advanced 5 20190219 1023711885

Zestaw Logitech MK540 w komplecie

Pomimo tego, że nie jest to klawiatura dla graczy, z powodzeniem możną ją wykorzystać do tego celu. Do przycisków funkcyjnych można przypisać proste funkcje ułatwiające codzienną pracę z komputerem, jak i przemierzanie wirtualnych światów gier komputerowych. Producent udostępnił oprogramowanie Logitech Options, które co prawda nie oferuje takich możliwości jak aplikacje dla sprzętu gamingowego, ale pozwala przypisać proste funkcje wybranym przyciskom. Szkoda tylko, że ci „wybrańcy” to klawisze F1-F8. Nad klawiaturą numeryczną umieszczono cztery przyciski umożliwiające szybkie uruchomienie kalkulatora, powrotu do domyślnej strony w przeglądarce, sprawdzenie stanu baterii i zablokowanie komputera. Oprócz tych przycisków mamy jeszcze możliwość łatwego sterowania multimediami. Służące do tego przyciski umieszczono w dwóch grupach nad rzędem klawiszy funkcyjnych oraz blokiem przycisków Home, Delete, PgUP, PgDn itp. Pozwalają one na przewijanie utworów, oraz regulację głośności. I niestety nic więcej. Nad blokiem numerycznym znajduje się przełącznik uruchamiający akcesorium. Jego włączenie jest sygnalizowane zapaleniem diody. Niestety, klawiatura nie ma podświetlenia, co raczej nie dziwi biorąc pod uwagę, sposób zasilania.

zestaw logitech mk540 advanced 13 20190219 2093897456

Klawiatura

O ile górną część K540 wykonano z ciemnego tworzywa, o tyle dolna wykonana jest z białego plastiku. Na górze znajduje się gniazdo na baterie oraz moduł mikronadajnika. Z kolei w rogach, tak jak zawsze umieszczono podstawki, które umożliwiają pochylenie klawiatury w stronę użytkownika. Jednak w odróżnieniu do większości modeli, w tym przypadku mamy możliwość złożenia podstawek, dzięki czemu mamy możliwość ustawienia urządzenia pod dwoma kątami, nie licząc klawiatury ustawionej płasko na biurku.

Mysz M310

Druga część zestawu ma bardzo prostą konstrukcję. Jest to średniej wielkości mysz, którą wyposażono tylko w dwa główne przyciski oraz rolkę przewijania. Ma symetryczną konstrukcję, dzięki czemu z powodzeniem mogą z niej korzystać osoby prawo, jak i leworęczne.

zestaw logitech mk540 advanced 6 20190219 1613137308

Myszka 

Obudowę wykonano z popularnego ostatnio tworzywa przypominającego w dotyku gumę. Dzięki temu mysz przyjemnie leży w dłoni. Dodatkowo, aby poprawić chwyt, jej boki wyżłobiono po obu stronach. Mysz, tak jak i klawiatura, nie ma podświetlenia. Za to, tak jak K540 spód wykonano z białego tworzywa. Czujnik optyczny umieszczono z boku osi akcesorium. Po drugiej stronie osi znajduje się włącznik, który uruchamia myszkę. Niestety, producent zapomniał umieścić przy nim informacje, w jakim położeniu zasilanie jest włączone, a w jakim wyłączone. Na rogach (o ile można mówić o rogach przy tak zaokrąglonym kształcie) umieszczono cztery małe ślizgacze. Jak na mój gust trochę za małe. Co prawda M310 ma niewielki rozmiar, wołałbym jednak widzieć je trochę większe. W tylnej części znajduje się gniazdo baterii oraz miejsce na moduł mikronadajnika. Jak widać, ten mały moduł możemy schować w dwóch miejscach – w klawiaturze i myszce.


Sprawdźmy teraz specyfikację

MK540 ADVANCED - Skład
• Bezprzewodowa klawiatura K540: 2 baterie alkaliczne AA (umieszczone w urządzeniu)
• Bezprzewodowa mysz M310: 1 bateria alkaliczna AA (umieszczona w urządzeniu)
• Masa baterii: 24 g /bateria
Klawiatura
• 36-miesięczna żywotność baterii klawiatury
• Znajomy kształt klawiszy i ich faktura, cicha praca
• 3 pozycje nachylenia (naturalna, 4° i 8°)
• Konstrukcja odporna na zalanie
• Odporne na ścieranie nadruki na klawiszach
• Zaawansowana technologia bezprzewodowa 2,4 GHz (10 m)
• Szyfrowanie komunikacji bezprzewodowej
• Niewielki odbiornik USB z technologią Logitech Unifying™
• Wyłącznik
• Wskaźnik Caps Lock
• Wskaźnik baterii
Mysz
• 18-miesięczna żywotność baterii myszy
• Wyprofilowany kształt i miękkie gumowe boki
• Pełnowymiarowy kształt pasujący do obu dłoni
• Zaawansowane optyczne śledzenie ruchu
• 3 przyciski, kółko przewijania
• Wyłącznik
WYMIARY
Klawiatura
• Wysokość x szerokość x głębokość: 24 × 457,3 × 193,5 mm
• Waga: 805 g (bez baterii)
Mysz
• Wysokość x szerokość x głębokość: 39,2 × 61,8 × 111,5 mm
• Waga: 73,5 g (bez baterii i odbiornika)
WYMAGANIA SYSTEMOWE
• Zgodność z systemami: Windows® 10 lub nowszy, Windows 8, Windows 7, Chrome OS™

zestaw logitech mk540 advanced 11 20190219 1145158580

Spód myszki z gniazdem na mikronadajnik

Jak widać jest różnica pomiędzy wytrzymałością baterii w klawiaturze i myszce. O ile klawiatura będzie wymagać zmiany zasilania raz na trzy lata, o tyle myszka zmusi swojego posiadacza do takiej wymiany co 12 miesięcy. To oczywiście średnie czasy, których w ciągu dwutygodniowych testów nie da się zweryfikować. Można się oczywiście zastanawiać czemu jest tak duża dysproporcja w zużyciu energii, ale też sprawdźcie sami, jak często sięgacie po myszkę, a jak często do klawiatury.
Jak już wiecie, klawiatura ma możliwość trzystopniowego pochylenia. Specyfikacja producenta wyraźnie pokazuje, pod jakimi kątami można ustawić klawiaturę. Przyznam, że z takimi informacjami spotykam się bardzo rzadko. Nie ma natomiast żadnej informacji na temat technologii przycisków. Z wcześniejszych oględzin wiemy, że jest to klawiatura membranowa, ale.. przydałaby się jakaś informacja o tym na powyższej liście. Widać za to, że komunikacja bezprzewodowa oparta jest na technologii 2.4GHz, która jest dominującą w przypadku takich akcesoriów. Kiedyś, były próby z wykorzystaniem Bluetooth, ale producenci szybko stwierdzili, że WiFi pozwala zestawić stabilniejsze połączenie.

zestaw logitech mk540 advanced 19 20190219 1544515069

Gniazdo baterii w klawiaturze, z miejscem na mikronadajnik


Użytkowanie

MK540 Advanced nie jest zestawem przeznaczonym dla graczy, a to oznacza, że nie ma dla niego dedykowanego zaawansowanego oprogramowania do konfiguracji. Wspomniałem już o aplikacji Logitech Options, które oferuje tylko podstawową funkcjonalność, jeśli chodzi o konfigurację akcesoriów wchodzących w skład tego kompletu.
Uruchomienie zestawu jest bardzo proste. Wystarczy w porcie USB umieścić moduł mikronadajnika i włączyć oba urządzenia. Klawiatura i mysz automatycznie połączą się z komputerem nie wymagając żadnych dodatkowych czynności.

zestaw logitech mk540 advanced 24 20190219 2058169911

Myszka pasuje do drobnej dłoni

Wspomniałem wcześniej, że przyciski miękko uginają się pod palcami. Dzięki temu na K540 pisze się wygodnie. Przyciski działają cicho. Wszystko jest dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, nic nie zgrzyta – krótko mówiąc, jest dobrze. Podczas korzystania z zestawu zabrakło mi jednak pewnego, dość istotnego elementu – wskaźnika informującego o wciśniętych przyciskach NumLock i Caps Lock. Niestety, producent nie przewidział w tym modelu takich „ułatwień”, co trochę dziwi biorąc pod uwagę to, że możemy je znaleźć w każdej klawiaturze. Wciśnięcie tych przycisków powoduje wyświetlenie krótkiego komunikatu na środku ekranu, ale patrząc na samą klawiaturę nie sposób się tego domyślić.
Równie wygodnie korzysta się z drugiego elementu zestawu. Co prawda moje wielkie ręce preferują większe modele gryzoni, ale myślę, że kobiece, dziecięce czy nastoletnie dłonie bardzo szybko zaprzyjaźnią się z myszką oznaczoną symbolem M310. Mysz dobrze się ślizga na różnych podkładkach. Pomimo tego, że ślizgacze są niewielkie, nie trzeba przykładać dużej siły, do przesuwania tego akcesorium. Dobrze sprawuje się również czujnik optyczny, chociaż potencjalnym graczom na pewno zabraknie możliwości zmiany rozdzielczości. Przypomnę, że specyfikacja nie definiuje, z jaką dokładnością (rozdzielczością) rejestrowane jest przesunięcie myszki.

capture 003 19022019 173221

Ekran główny aplikacji Logitech Options

Wspomniałem wcześniej o aplikacji Logitech Options, która umożliwia konfigurację akcesoriów tego producenta. Jeśli będziecie chcieli skorzystać z tego programu, nie dajcie się zwieść jego pierwszym komunikatom informujących o problemach z połączeniem z akcesoriami. Na marginesie, nie podoba mi się, że aby skorzystać z tej aplikacji trzeba zarejestrować się w chmurze producenta. Wiemy, jak łatwo dane z takich chmur dziś wyciekają i chociaż podajemy tylko podstawowe informacje, to jednak nigdy nie wiadomo, gdzie one ostatecznie trafią. W tym przypadku, producent spokojnie mógłby się bez takiej zdalnej rejestracji konta obejść, lub zrobić to dla chętnych.

capture 001 19022019 173127 capture 004 19022019 173230

Ekrany do konfiguracji myszki i klawiatury

capture 005 19022019 173238 capture 006 19022019 173257

Przykładowe ekrany do zmiany funkcji przycisków F1-F8

Ekran główny aplikacji prezentuje oba elementy zestawu. Kliknięcie na jeden z nich powoduje przejście do jego ustawień na nowym ekranie. W dolnej części możemy podejrzeć stan baterii oraz status połączono / nie połączono. Jak wspomniałem, w przypadku tych akcesoriów mamy tylko bardzo podstawowe możliwości konfiguracyjne. Wybierając myszkę możemy tylko zamienić funkcje lewego i prawego przycisku, zmienić kierunek przewijania oraz zmienić prędkość przesuwania się kursora na ekranie (czyli rozdzielczość). Z kolei klawiatura, o tym też już pisałem, pozwala przypisać kilku przyciskom nowe funkcje. I o ile tych przycisków jest niewiele, o tyle wybór funkcji jest naprawdę spory. Znajdziemy tam takie „egzotyki” jak: lewy przycisk myszki, prawy przycisk myszki, uruchomienie Cortany, pulpit (następny), pulpit (kolejny). Wybór jest naprawdę spory. Ważne, że aplikacja działa stabilnie, jest prosta w obsłudze i przygotowano ją w polskiej wersji językowej.


Podsumowanie

Kończąc recenzję warto wspomnieć, czy dane urządzenie, w tym przypadku zestaw Logitech MK540, jest wart inwestycji. Zastanawiając się nad tym, nie można nie spojrzeć na cenę. Aby móc korzystać z kompletu Logitecha trzeba wysupłać z kieszeni ok. 220-260 zł (zależy, w jakim sklepie kupimy). Zestaw ma swoje plusy, chociaż nie jest też pozbawiony minusów. Na pewno pracuje się z nim wygodnie. Miękka klawiatura zapewnia wysoki komfort pracy przez długie godziny, a zgrabna, symetryczna mysz wygodnie trzyma się dłoni. I chociaż nie jest to klawiatura dla graczy, umożliwia częściowe spersonalizowanie do własnych oczekiwań. Można dostosować ruchy myszką, można też zmienić funkcje kilku z przycisków klawiatury. Nie jest to dużo, ale na tle innych akcesoriów do zwykłej, biurowej pracy, jest to całkiem sporo. Jest jeszcze jedna spora zaleta, którą trzeba wziąć pod uwagę – komunikacja bezprzewodowa. Dzięki niej można z biurka wyeliminować kilka kabelków. W moim przypadku, jest to wartościowa zaleta.

zestaw logitech mk540 advanced 23 20190219 2099091134

Klawiatura i myszka z zestawu Logitech MK540 Advanced

Plusy Minusy
 elegancki komplet
wysoka jakość wykonania
klawiatura odporna na zalanie
możliwość zmiany funkcji niektórych przycisków
dwustopniowa podpórka
mała myszka
mało "dodatków"
konieczność rejestracji jeśli chce się korzystać z Logitech Options
brak informacji o włączonym CapsLock i Num Lock
brak podświetlenia

 

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube