Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test klawiatury Cooler Master Masterkeys Pro S

  • Opublikowano: środa, 03, styczeń 2018 06:52
  • 03 Sty

Spis treści

Ostatnimi czasy na polski rynek trafiło kilka klawiatur dedykowanych graczom, typowo turniejowych. Przedstawiłem Wam już Easars Flare, a dziś opowiem o kolejnym modelu, tym razem wywodzącym się z katalogu Cooler Master – Masterkeys Pro S.

Klawiatura

Klawiatury turniejowe mają jedną charakterystyczną cechę. Są pozbawione bloku numerycznego, który jest przez graczy niewykorzystywany. Zawsze jednak modele dla graczy charakteryzują się solidnym wykonaniem. I tu jest podobnie i chociaż obudowę wykonano z tworzywa, to płytę, w której osadzono przyciski wykonano z aluminium. Tworzywo, to solidny, dobrze się prezentujący plastik, który wzbudza zaufanie. Konstrukcja jest zwarta, kompaktowa, brak w niej podstawki pod nadgarstki. Jej stabilność na biurku zapewniają cztery silikonowe podstawki i oczywiście wyposażono ją w dwie wychylne nóżki, które umożliwiają jej pochylenie w stronę użytkownika.

klawiatura cooler master masterkeys pro s 2 20180102 1603565874

Klawiatura z kompletem akcesoriów

Jak na urządzenie dla graczy przystało, akcesorium wyposażono w mechaniczne przełączniki Cherry MX. Klawiatura występuje w trzech wersjach różniących się tymi elementami. Producent postanowił zaproponować użytkownikom wszystkie rodzaje tych przełączników – Cherry MX Blue, Cherry MX Red i Cherry MX Brown. Dzięki temu każdy może wybrać to, co mu najbardziej odpowiada. W moim testowym egzemplarzu zastosowano przełączniki niebieskie.
Jak wspomniałem klawisze osadzono na aluminiowej płycie, którą przykryto plastikową maskownicą z otworami na całe bloki przycisków. Dzięki temu, podświetlenie zamontowane w przełącznikach jest widoczne, ale za to zanieczyszczenia, które się tam dostaną, będą trudne do usunięcia. Przyciski mają ok. 0.5 cm skok, a po naciśnięciu wydają charakterystyczny dźwięk informujący o aktywacji przełącznika.

klawiatura cooler master masterkeys pro s 3 20180102 1441690396

Gniazdo microUSB do podłączenia przewodu

Układ przycisków jest standardowy – QWERTY. W górnym rzędzie znajdują się klawisze funkcyjne, którym przypisano dodatkowe funkcje wyzwalane przy pomocy przycisku FN zlokalizowanego w dolnym rzędzie. Również strzałki oraz przyciski Ins, Home, Page Up, Page Down, End i Del mają dodatkowe funkcje. Klawisze takie, jak Enter, Shift, Space nie odbiegają swoimi rozmiarami od „standardu”. Nakładki przełączników – keycapsy – wykonano z tworzywa ABS, które utwardzono promieniowaniem ultrafioletowym. Według producenta ma to zapewnić ich nieścieralność. Symbole zostały wycięte laserowo (na pierwszą przezroczystą warstwę nałożono drugą czarną z wyciętymi znakami). W dotyku są przyjemne, lekko gumowane. Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami, czyli spacją, shiftami, enterem i backspace’em użyto stabilizatorów Cherry MX, które przeciwdziałają chwianiu się przycisków oraz zapewniają gładki i równy skok przełącznika, co wpływa na komfort korzystania z klawiatury.

klawiatura cooler master masterkeys pro s 8 20180102 1220667377

Przełącznik Cherry MX Blue

Na górnej krawędzi, z prawej strony umieszczono port microUSB. Podłączamy do niego przewód zakończony z jednej strony pozłacanym wtykiem USB a z drugiej kątowym wtykiem microUSB. Oznacza to, że przewód jest wyprowadzony równolegle do obudowy, co w przypadku ustawienia skrzynki komputera z prawej strony klawiatury w skrajnym przypadku może teoretycznie doprowadzić do wyciągnięcia przewodu z gniazda. Teoretycznie, ponieważ wtyk microUSB jest ciasno spasowany, trzeba się namęczyć by go wyjąć. Przewód zabezpieczono oplotem z materiału, który nadaje mu sztywności. Niestety, ma on tylko 150 cm długości. Większość producentów wyposaża swoje klawiatury w dłuższe – 180 cm sznury. Te 30 centymetrów różnicy to sporo.

klawiatura cooler master masterkeys pro s 5 20180102 1291318731

Przyciski z podwójnymi funkcjami

Klawiatura dostarczana jest w ciemnym pudełku, na powierzchni którego umieszczono grafikę prezentującą Masterkeys Pro S. Pod nią naklejono naklejkę informująca o rodzaju przełączników oraz układzie klawiatury. Jak już napisałem, w moim przypadku jest to model z Cherry MX Blue i układem przycisków QWERTY. Na odwrocie opakowania w kilku językach (polskiego brak) umieszczono główne cechy urządzenia. Razem z klawiaturą i przewodem producent dostarczył pokrowiec na akcesorium oraz klucz do zdejmowania przycisków. Niestety, nie zaoferował już dodatkowych nakładek na przełączniki np. wersji z mocniej wyeksponowanymi literami WSAD.


Specyfikacja

Skoro wiemy już jak klawiatura wygląda pod kątem budowy i konstrukcji, spójrzmy na jej techniczną specyfikację publikowaną przez producenta.
• Numer modelu:
o SGK-6030-KKCM1-US (brązowy przełącznik)
o SGK-6030-KKCL1-US (niebieski przełącznik)
o SGK-6030-KKCR1-US (czerwony przełącznik)
• Typ przełącznika: Cherry MX
• Układ klawiszy: 87/88 Tenkeyless
• Budowa: tworzywo sztuczne / metal
• Kolor: Czarny
• Kolor podświetlenia: RGB
• Częstotliwość odpytywania: 1000 Hz
• Częstotliwość powtarzania: 1x / 2x / 4x / 8x
• Czas odpowiedzi: 1ms
• MCU: 32-bitowy ARM Cortex M3
• Wbudowana pamięć: 512KB
• System On-the-fly: Macro Record and Lighting
• Przewód
o odłączany z końcówkami Micro-USB / USB
o długość 1.5m
• Oprogramowanie: obsługuje oprogramowanie GUI
• Wymiary 359 x 130,8 x 39 mm
• Waga: 930 g (bez kabla)
• Gwarancja 2 lata

klawiatura cooler master masterkeys pro s 7 20180102 1036608241

Klucz do zdejmowania keycapsów

Opisując wykonanie Masterkeys Pro S wspomniałem, że zastosowano w niej przełączniki Cherry Mx Blue. Są to najpopularniejsze tego typu elementy w klawiaturach dla graczy, m.in. z uwagi na ich żywotność – wytrzymują 50 milionów kliknięć. W tym modelu zastosowano ich najnowszą wersję – Cherry MX RGB – która charakteryzuje się specjalnym transparentnym tworzywem wykorzystanym na obudowę. Według producenta, ma ona zapewniać lepszą przepuszczalność światła, co teoretycznie ma zapewnić ładniejszy efekt podświetlenia. A do wykorzystania mamy pełną paletę RGB, jest więc o co się bić. Pomimo tego, że przewód jest odłączany, prędkość transmisji jaką producent zapewnia jest na poziomie tego co oferują klawiatury z zamontowanym na stałe przewodem.

klawiatura cooler master masterkeys pro s 17 20180102 1620545687

Układ klawiszy

Zwrócę Waszą uwagę jeszcze na dwie rzeczy: procesor oraz pamięć. Pierwszy element umożliwia sterowanie w locie - dzięki odpowiedniej kombinacji klawiszy można zmienić układ podświetlenia, oraz z poziomu klawiatury zarejestrować makro, a drugi, czyli pamięć, pozwala na przechowywanie w urządzeniu zapisanych wcześniej makr i profili. Te ostatnie możemy m.in. ustawić korzystając z oprogramowania, które można pobrać ze strony producenta. Być może wydaje się Wam, że 512 KB pamięci to mało, ale pamiętajcie, że w klawiaturze przechowywane są proste ustawienia, które przechowywane w plikach zajmują tak naprawdę kilka kilobajtów. Na pewno jednak to, że klawiatura ma wbudowaną pamięć jest plusem.


Oprogramowanie i użytkowanie

O tym, jak bardzo funkcjonalna jest klawiatura turniejowa decyduje przede wszystkim dołączone do niej oprogramowanie. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma programami – jednym instalowanym na PC, w którym definiujemy podświetlenie i profile, oraz drugim, wbudowanym w urządzeniu, które pozwala zapisać w jego pamięci makra. Pierwszą aplikację pobieramy ze strony producenta (ok. 13 MB). Prosta aplikacja instaluje się bardzo szybko, ale… miałem problem z jej uruchomieniem na komputerze pracującym pod kontrolą Windows 10. Sprawdziłem to na dwóch maszynach, obie miały ten sam problem – aplikacja nie widziała podłączonej do portu USB klawiatury. A ponieważ uruchomienie aplikacji jest możliwe dopiero po wykryciu klawiatury – program się nie uruchamiał. Trzeba trochę pogłówkować, by uruchomić przygotowane przez Cooler Master narzędzie. Nie oznacza to jednak, że z klawiatury nie da się skorzystać – system wykrywa ją bez problemów i bez problemów też ją obsługuje. Można pisać i oczywiście można też korzystać z wbudowanej w urządzenie funkcjonalności – definiować makra, profile i zmieniać podświetlenie. W zasadzie możemy zrobić to, co przy pomocy aplikacji na PC z pewnymi wyjątkami dotyczącymi makr i uboższego definiowania podświetlenia.

Cooler Master Masterkeys Pro M RGB Software 1

Aplikacja do konfiguracji podświetlenia i profili

Kiedy uda się już uruchomić aplikację, widać, że składa się ona z dwóch dużych zakładek: LED i LIBRARY. Pierwsze jak nazwa wskazuje umożliwia zmianę koloru podświetlenia i jak już wspomniałem, mamy tu do dyspozycji pełną paletę RGB. Oprócz zmiany barwy możemy wybrać rodzaj podświetlania – np. stałe, falę, podświetlenie naciśniętego klawisza – oraz rodzaj zmiany, np. w przypadku fali przejście od lewej do prawej lub od prawej do lewej, z góry na dół i z dołu do góry itd. itp. Możemy też zmodyfikować podświetlenie przypisując wybraną barwę do konkretnego przycisku. Ustawienia podświetlenia przypisujemy oczywiście do profilu – na samym dole okna znajdują się cztery duże przyciski, na których cienki pasek podświetlenia informuje o aktywnym aktualnie profilu.
Druga duża zakładka – Library – pozwala na zarządzanie profilami. W tym miejscu możemy zmienić nazwę profilu (mamy do dyspozycji 16 znaków), wyeksportować profil do klawiatury, pobrać profil z klawiatury i zapisać na PC. Przygotowane ustawienia można oczywiście zapisać na komputerze.

Cooler Master Masterkeys Pro M RGB Software 2

Okno zarządzania profilami

Jak już wiecie, program nie umożliwia przygotowania makr i zapisania ich na komputerze. Wcześniej wspomniałem, że realizujemy to przy pomocy samych przycisków bezpośrednio na klawiaturze. Procedura (nie ma jej opisanej w instrukcji) zapisywania makra wygląda tak:
1. Wybieramy profil, w którym nagrywamy makro
2. Wciskamy przyciski FN + FN11 by rozpocząć nagrywanie makra. Przyciski, które mogą aktywować makro podświetlą się na niebiesko, wybieramy jeden z nich – będzie migał na czerwono
3. Wprowadzamy sekwencję klawiszy
4. Wybieramy tryb działania makra: Single, Repeat Loop lub Infinite Loop
5. Na koniec wciskamy FN+ ESC by zapisać makro w pamięci klawiatury.
Usunięcie makra jest trochę prostsze:
1. Wybieramy profil, w którym chcemy usunąć makro,
2. Wciskamy przyciski FN + F12, aby aktywować przyciski, do których można przypisać makro
3. Wybieramy ten, do którego jest przypisane makro, które chcemy usunąć
4. Wciskamy przyciski FN + ESC by zapisać zmiany
Przyciski, do których możemy przypisać sekwencje wciskanych klawiszy to prawie cała klawiatura. Jednak taki sposób rejestrowania makra uniemożliwia wprowadzenie sekwencji z zerowym czasem pomiędzy aktywacją przycisków. Jak już zapewne się domyślacie, makra zapisywane są z takim opóźnieniem pomiędzy przyciskami, z jakim je nacisnęliśmy.

klawiatura cooler master masterkeys pro s 18 20180102 1028337049

Podświetlenie wybranej strefy

Oprócz definiowania makr, przy pomocy klawiszy możemy wybrać kolor podświetlenia – nie ma tu takich możliwości, jakie daje aplikacja, bo możemy ustawić tylko główne barwy: czerwony (FN+F1), zielony(FN+F2) i niebieski (FN+F3). Z kolei przy pomocy kombinacji FN+1..4 aktywujemy jeden z czterech profili. Przy pomocy innych sekwencji można sterować odtwarzaniem plików medialnych, przywrócić ustawienia fabryczne itp. Całość jest prosta w obsłudze, chociaż potrzeba trochę praktyki by zapamiętać odpowiednie kombinacje.


Podsumowanie

Możliwość sterowania funkcjami klawiatury „w locie”, podczas gry, to na pewno spora zaleta, którą doceni każdy gracz. Przyznam, że jest to jedna z najlepszych klawiatur dla graczy, nie tylko turniejowych, z którymi miałem do czynienia. Możliwość przenoszenia akcesoria pomiędzy komputerami z wprowadzonymi do pamięci ustawieniami to coś, co wyróżnia ten model na tle konkurencji. Oczywiście nie jest to rzecz unikalna, ale też niewiele klawiatur dla graczy oferuje takie możliwości. Niektórzy zapewne chętnie zobaczyliby podpórkę pod nadgarstki, ale niestety producent nie przewidział takiej opcji. Moim zdaniem przydałby się również dłuższy przewód, bo moim zdaniem sznur o długości 1.5 metra to trochę mało.
Inne wady, które mogę wskazać to problem z oprogramowaniem pod „dziesiątką” (nie mam już komputerów z innymi wersjami Windowsa, nie wiem więc, jak to wygląda np. pod „siódemką”), o którym wspominałem oraz cena. Jak za każde akcesorium dla graczy, tak i w tym przypadku za posiadanie tego modelu trzeba słono zapłacić. Cena, w zależności od sklepu i przełączników waha się od ok. 520 zł do ok. 620 zł. Jak widać rozpiętość cenowa jest duża, ale też na pewno ta klawiatura jest godna uwagi i polecenia.

klawiatura cooler master masterkeys pro s 1 20180102 1546301299

Tego pudełka warto szukać

Plusy Minusy

solidna konstrukcja
pełne podświetlenie RGB
wbudowana pamięć
przechowywanie w pamięci całej konfiguracji (kilka profili)
możliwość konfiguracji funkci przy pomocy klawiszy

cena
problem z aplikacją pod Windows 10
krótki przewód

Moja ocena:

robot blogotech ocena 5

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube