Tracer Torn

Bojowa mysz w natarciu

Więcej...

Lenovo Yoga 920-13IKB Glass

Uniwersalizm pełną gębą

Więcej...

Lioncast LX20

Proste ale dobre słuchawki dla graczy

Więcej...

A4TECH Bloody B180 RGB

Klawiatura z szeroką gamą podświetleń

Więcej...

Sennheiser GSP 500

Sennheiser to również słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test klawiatury Lioncast LK300 RGB

  • Opublikowano: niedziela, 31, grudzień 2017 06:47
  • 31 Gru

Spis treści

Lioncast to nowa firma, która niedawno zadebiutowała na naszym rynku ze swoimi urządzeniami dedykowanymi graczom. Niemiecki producent, chociaż mało znany w Polsce, ma uznaną pozycję w branży, a od początku 2016 roku sponsoruje zespół graczy, który startuje w turniejach gamingowych. To oznacza, że projektanci tej firmy wiedzą, czego oczekują gracze od swojego sprzętu. Czy tak faktycznie jest sprawdziłem testując klawiaturę LK300 RGB.

W przeciwieństwie do innych modeli klawiatur dla graczy, pudełko tego urządzenia nie epatuje czerwienią, błyskawicami itp. efektami, które przyciągają wzrok. W przeciwieństwie do konkurencji, Lioncast zapakował swoją klawiaturę w białe pudełko, na którym umieszczono jedynie zdjęcie akcesoria. W podobnym stylu utrzymano też drugą stronę opakowania. Projektant zamieścił tam tylko zdjęcia wybranych fragmentów urządzenia oraz jego główne cechy – po angielsku i po niemiecku.

klawiatura lioncast lk300 rgb 1 20171230 1234878554

Opakowanie klawiatury

Konstrukcja

W środku znajduje się LK300 RGB oraz dołączana podpórka pod nadgarstki oraz coś, co mnie zaskoczyło – papierowa instrukcja montażu. Wydawałoby się, że jest to prosta, wręcz banalna rzecz, ale jak widać ktoś uznał, że taki przewodnik montażu jest potrzebny. Jest to oczywiście zasługa przepisów Unii Europejskiej, a jak wszyscy wiemy, Niemcy są bardzo praworządni.
Klawiatura wygląda bardzo stylowo i solidnie. Górną część obudowy wykonano ze szczotkowanego aluminium, w którym wycięto otwory na przełączniki. Z dolną, plastikową częścią połączono ją przy pomocy śrub, które wyraźnie zaznaczono w górnych rogach akcesorium. W oczy rzucają się też wysoko uniesione przyciski, które wystają na ok. 0.5 cm ponad obudowę. Biorąc pod uwagę, że same klawisze mają ok. jednego centymetra, całość sprawia wrażenie gęsto upakowanych grzybków. Spód klawiatury wyposażono w dwie wychylne nóżki, które zapewniają jej pochylenie w stronę użytkownika. Stabilne oparcie zapewniają cztery gumowe podstawki, większe w dolnej części i mniejsze w górnej. Ze środka obudowy wyprowadzono przewód w oplocie materiałowym zakończony przewodem z pozłacaną końcówką USB.

klawiatura lioncast lk300 rgb 3 20171230 1863130458

Lioncast LK300 RGB po wyjęciu z pudełka

Klawiatura ma standardowy układ QWERTY z wydzielonym blokiem numerycznym. Nad główną częścią znajdują się przyciski funkcyjne podzielone na trzy grupy po cztery. Na samej górze, blisko krawędzi znajduje się sześć przycisków, odróżniających się od pozostałych. Druga grupa takich samych przycisków znajduje się nad klawiszami PrntScr, ScrLK i Pause. W przeciwieństwie do pozostałych, które mają kwadratowe kształty, te są cienkimi prostokątami. Grupę po lewej opisano G1-G5 i Rec, natomiast grupa po prawej ma naniesione ikony informujące o ich funkcjach: lupa, kłódka, strzałki w lewo i prawo itp.

klawiatura lioncast lk300 rgb 9 20171230 1368238640

Przyciski wywołujące makra (lub inne przypisane im funkcje)

Nazwa wyraźnie wskazuje na to, że klawiatura ma podświetlenie i to w pełnej gamie barw. I niestety, bez podświetlenia ani rusz. Przyciski są oznakowane w mało czytelny sposób. W czarnym materiale pozostawiono niezabarwione miejsca, które są mało widoczne, dopóki nie zostaną oświetlone od spodu. To oznacza, że jeśli ktoś nie lubi podświetlenia (są tacy?) to ta klawiatura nie przypadnie mu do gustu. Nie ma tu innej opcji, jak tylko włączone podświetlenie.


Spójrzmy teraz na specyfikację.

• Układ klawiatury: QWERTZ (niemiecki)
• Przełączniki: Mechaniczne przełączniki Kailh (czerwone)
• Waga: Klawiatura 950g, kabel 67g, podstawka pod nadgarstki 100g
• Wymiary: 44,5 cm x 22 cm x 3,7 cm
• Długość kabla: 180 cm
• Interfejs: USB
• Układ przycisków: DE, US
Jak widać specyfikacja publikowana przez producenta jest krótka, ale też w przypadku klawiatury nie ma zbyt wielu danych, które byłyby istotne. Jak każde akcesorium z podświetleniem RGB, tak i to oferuje 16.8 milionów barw, które można ustawić. Można zdefiniować pięć makr, które ułatwią potyczki – przypisujemy je do przycisków zlokalizowanych po lewej stronie nad standardowymi klawiszami.

lk300 gaming tastatur 5

Budowa przycisków - wykorzystane przełączniki Red Kailh

Jednak najbardziej istotną informacją jest wykorzystanie przełączników Red Kailh. Nie są to niestety najbardziej popularne (i chyba najbardziej ulubione) niemieckie Cherry MX, ale i te ich chińskie odpowiedniki zajmują dobrą pozycję w rankingu profesjonalistów. Jednak, chociaż Kailh mają podobną charakterystykę do Cherry MX, mają trochę lżejszy „klik”, ich jakość jest gorsza. Ale podobno wytrzymują deklarowane 50 milionów naciśnięć (kto by to liczył podczas gry). Przypomnę, że wg. specyfikacji, siła nacisku potrzebna do aktywacji tych przełączników to 50g.
Zwrócę uwagę na jeszcze jedną rzecz - Lioncast LK300 RGB występuje w dwóch wersjach różniących się układem przycisków – DE i US. Warto o tym pamiętać podczas zakupów.


Ale czy warto tę klawiaturę kupić?

O tym, czy warto zaopatrzyć się w klawiaturę nie decyduje tylko jej wykonanie, ale też to jak się z niej korzysta. Na to ostatnie ma wpływ przede wszystkim oprogramowanie, które producent dostarcza razem z klawiaturą. Niestety, w tym przypadku oprogramowanie nie nadąża za urządzeniem. O ile LK300 RGB prezentuje się ciekawie a nawet interesująco, o tyle aplikacja do jej konfiguracji jest po prostu nieciekawa. I bardzo uboga funkcjonalnie. W jednym oknie możemy ustawić całą funkcjonalność. Na środku umieszczono grafikę prezentująca akcesorium, natomiast po lewej stronie kilka przycisków, przy pomocy których możemy zdefiniować profile – mogą być trzy - oraz makra. Poniżej przy pomocy rozwijanej listy – która objawia się po zaznaczeniu checkbox-a Light – można wybrać 1 z 14 rodzajów podświetlenia. Nie różnią się one od tego, co możemy spotkać w innych klawiaturach, jest więc wąż, oddychanie, game mode (podświetlone strzałki oraz przyciski WSAD) itp. Niestety nie da się ich zmodyfikować, jedyną możliwą zmianą jest intensywność i prędkość zmieniającego się światła. Zaznaczę jednak, że podświetlenie jest delikatne, w ciemnym pomieszczeniu nie razi w oczy, a spotkałem się już z takimi podświetleniami.

klawiatura lioncast lk300 rgb 18 20171230 1030173869

Ekran aplikacji do konfiguracji klawiatury

Wybierając profil – przy wyłączonej opcji Light – możemy zmienić przypisanie znaków i funkcji do przycisków. Nie da się (ponownie) przypisać zmianę profilu do przycisku – nie ma takiej opcji w żadnym z podręcznych menu. Ne ma też możliwości wymiany klawiszy – producent nie zaoferował klucza do ich zdejmowania ani innych przycisków, z bardziej wyrazistymi oznaczeniami przycisków WSAD, jak to robią niektórzy konkurenci.

klawiatura lioncast lk300 rgb 19 20171230 1523363190

Ekran aplikacji do konfiguracji z zaznaczoną opcja "Light"

Obsługa klawiatury jest oczywiście prosta. Brakuje prostego przełączania profili, niestety taki jest urok tego modelu. Za to oddzielenie przycisków makra i multimedialnych od innych oraz wykonanie ich w innym kształcie znacznie ułatwia ich zlokalizowanie bez patrzenia na klawiaturę. Klawisze działają bez zarzuty, mają ok. 0.5 cm skok, trzeba więc je pewnie nacisnąć, by zadziałały. To też oznacza, że nie aktywujemy żadnego przycisku przypadkowo. Przyciski typu Spacja, Enter czy Shift mają standardowe wielkości. Na pewno trzeba się przyzwyczaić do obsługi nowego urządzenia, ale to normalne w takich sytuacjach.

Makra i nowe funkcje dla przycisków przypisujemy wybierając przycisk Macro Editor. Spowoduje to wyświetlenie nowego okna, w którym możemy wykonać powyższe operacje. Ponieważ makra są zapisywane na dysku komputera, a nie w pamięci klawiatury,  ma ograniczenia na ich ilość (a przynajmniej ja nie dotarłem do tej granicy).

klawiatura lioncast lk300 rgb 22 20171230 1220333915

klawiatura lioncast lk300 rgb 21 20171230 1162024436

Okna przypisywania nowych funkcji do przycisków oraz definiowania makr

Zastanawiałem się po co producent w grupie przycisków wywołujących makra umieścił klawisz Rec. Rejestracja makra realizowana jest przy pomocy oprogramowania, w którym ustawiamy start i koniec sekwencji. Bez aplikacji makra nie zarejestrujemy, po co więc ten przycisk?


Podsumowanie

Lioncast debiutując na polskim rynku zaprezentował jeden z ciekawszych produktów. Szkoda jednak, że za jakością wykonania klawiatury nie idzie odpowiednia jakość oprogramowania. Zapewnia ono, co prawda odpowiednią funkcjonalność, ale w porównaniu do konkurencji prezentuje się dość słabo. Na pewno klawiatura posłuży nam długo. Jest wykonana solidnie i chociaż producent nie zaproponował topowych przełączników mechanicznych, to Kailh Red zajmują drugiej miejsce w rankingu najpopularniejszych.
Niestety, jak na profesjonalne akcesorium dla graczy przystało, cena za LK300 RGB jest nie małą. Producent żąda za nią 119,95 euro co moim zdaniem jest ceną wygórowaną. W polskich sklepach można ją kupić za ok. 540 złotych. Sporo. Moim zdaniem ta klawiatura jest za droga, ale przyznam też, że ma swój urok (nie mam tu na myśli oprogramowania).

 klawiatura lioncast lk300 rgb 15 20171230 1506212546

Kolorowe podświetlenie to dziś dla wielu podstawa

Plusy Minusy

solidne wykonanie
wysoka jakośc wykonania
podświetlenie RGB
możliwość zdefiiowania profili i makr

cena
słabe oprogramowanie
ustawienia przechowywane są na dysku komputera

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Więcej zdjęć zajdziecie oczywiście w galerii.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube