Genesis Radon 720 Virtual 7.1 Headset

Słuchawki z mocnym powerem

Więcej...

Natec Crake

Mysz o nietypowym, bardzo nietypowym kształcie

Więcej...

Monitor Lenovo L24q

Elegancki monitor o nietuzinkowych możliwościach

Więcej...

Router TP-LINK M7200

Sieć WiFi w kieszeni

Więcej...

Genesis Xenon 400

Gamingowa elegancja w dłoni

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test klawiatury Genesis Thor 300

  • Opublikowano: niedziela, 22, październik 2017 02:39
  • 22 Paź

Jeszcze nie tak dawno powiedziałbym, że cechą charakterystyczną wyróżniającą klawiatury dla graczy, są stosowane w nich mechaniczne przełączniki. Genesis, na przykładzie Rhod 220, pokazała jednak, że można również zaprojektować takie akcesorium wykorzystując przełączniki membranowe. Nie mniej, większość graczy woli ten pierwszy rodzaj, a to oznacza, że Thor 300, kolejna klawiatura tego producenta dedykowana graczom, powinna im się spodobać. A czy mi się spodobała?

Na początek zaznaczę, że są dwie wersje klawiatur tego modelu: Thor 300 i Thor 300 TKL. Różnica pomiędzy nimi tkwi w bloku numerycznym. Pierwsza z nich jest klawiaturą pełnowymiarową (no prawie), podczas gdy druga jest uboższa o dedykowaną dla „księgowych” część klawiatury.
Biorąc do ręki pudełko z Thor 300 od razu można poznać, że jest to model przeznaczony dla graczy. Czuć to przede wszystkim w ciężarze. Grafika na wierzchu opakowania oprócz prezentacji samej klawiatury ma znaczek informujący o zastosowaniu czerwonych przełączników wytrzymujących 50 milionów cykli. Znaczna liczba, ale też standardowa dla tego typu przekaźników. Na odwrocie kartonowego pudełka umieszczono skróconą specyfikację oraz rysunek prezentujący klawiaturę z najważniejszymi (wg producenta)przyciskami.

klawiatura genesis thor 300 1 20171021 1389255061

Genesis Thor 300

Spodziewacie się pewnie, że w środku opakowania znajduje się tylko klawiatura. Zaskoczę Was, nie tylko. Oprócz niej producent dał użytkownikowi również klucz do zdejmowania przycisków z przełączników. Niestety nie dołączył innych nakładek, jedyne więc co można zrobić to pozamieniać je miejscami (co nie jest równoznaczne, ze zmianą funkcji przypisanej do przełącznika).

Konstrukcja

Thor 300 odbiega swoim wyglądem od tego, z czym najczęściej się spotykamy. Przede wszystkim, w oczy rzuca się brak oparć na nadgarstki. Kolejną rzeczą, która szybko wpada w oko to wysokie osadzenie przycisków. Na początku trochę mi to przeszkadzało, ale bardzo szybko zacząłem w tym dostrzegać specyficzny urok. Od razu też wyjaśniła się kwestia ciężaru – górna część obudowy została wykonana z aluminium (o tym można też dowiedzieć się z rysunku na pudełku). Dzięki temu dolna cześć akcesoria jest bardzo cienka. Wystają z niej tylko przełączniki, których kolumny wykonano z przezroczystego tworzywa. Na odwrocie obudowy znajdują się małe gumowe podstawki zapewniające przyczepność klawiatury do biura, tradycyjnie też zamontowano tam wychylne nóżki, które podnoszą tylną krawędź do góry, pochylając klawiaturę w stronę użytkownika. Na środku wyprowadzono przewód. Przygotowano dla niego specjalny kanał, dzięki któremu klawiatura nie naciska na sznur. Co prawda przyciśnięcie go nie miałoby wpływu na działanie Thor-a, zabezpieczono go oplotem materiałowym, ale przy złożonych nóżkach powodowałby niestabilność akcesoria.

klawiatura genesis thor 300 3 20171021 1366840381

Klawiatura po wyjęciu z pudełka

Producent zastosował tradycyjny układ klawiszy QWERTY z wydzielonym blokiem numerycznym oddzielonym od głównej części strzałkami i przyciskami Ins, Del, PgUp, PgDn, PrSc i Ins. Umieszczone na górze przyciski funkcyjne wyposażył w podwójna funkcjonalność pozwalając przy ich pomocy sterować odtwarzaniem mediów, blokowaniem klawiatury itp.
O tym, że jest to klawiatura dedykowana graczom świadczą strzałki naniesione na najczęściej używanych przez graczy przyciskach WSAD. I oczywiście solidność jej wykonania, bo nikt nie zaprzeczy, że konstrukcja jest naprawdę wytrzymała. Wysoko umieszczone klawisze pozwalają zachować czystość klawiatury, coś na co zawsze zwracam uwagę. Plus dla Genesis.


Spójrzmy teraz na specyfikację, która publikuje producent

• Liczba przycisków: 104
• Klawisze multimedialne: 11
• Mechanizm klawiszy: Mechaniczne
• Przełączniki: Outemu Blue/ Outemu Red
• Typ przełączników: Clicky – Blue/Linear – Red
• Siła aktywacji: 55g – Blue/ 45g -Red
• Zakresu ruchu przełącznika: 4 mm
• Odległość aktywacji: 2 mm
• Profil: Wysoki
• Długość kabla: 160 cm
• Wymiary (mm): 442 x 136 x 36
• Podświetlenie: Thor 330 Blue – Green/ Thor 300 Red – White
• Anti-ghosting: Pełny N-Key Rollover
• Blokada klawisza Windows: TAK
• Dodatkowe funkcje: Double Injection, Organizer kabla

klawiatura genesis thor 300 5 20171021 1789868774

Spód klawiaruty z "organizerem" kabla

Powyższa lista ujawnia dokładny rodzaj zastosowanych przełączników. Genesis wykorzystał tu Outemu, w przypadku mojego egzemplarza Red (jest też wersja z Blue). Nie są one tak znane jak Cherry Mx czy Kailh, jednak ich charakterystyka wskazuje, że są tańszym odpowiednikiem tych pierwszych. Outemu Red wymagają trochę mniejszej siły do aktywacji. Widać, że przełączniki aktywują się w połowie swojego skoku. Nie jest on duży, ale nie oznacza to, że przyciski są „czułe” i łatwo reagują na nacisk.
Klawiatura jest podświetlana, niestety tylko jednym kolorem. W zależności od rodzaju przełączników, światło świeci na zielono lub biało. W moim przypadku (Outemu Red) na biało. Producent chwali się, że przyciski wykonano z tworzywa odpornego na ścieranie. Daje dożywotnią gwarancję na to, że oznaczenia przycisków nie ulegną starciu.
Oczywiście nie mogło zabraknąć anti-ghostingu dla wszystkich klawiszy. Pamięć o kolejności wciśniętych przycisków to w końcu podstawa w przypadku klawiatur dla graczy.

klawiatura genesis thor 300 6 20171021 1373195769

Wysoko osadzone nad obudową przyciski

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą zwrócę uwagę po analizie powyższej listy – przewód ma długość 160 cm i jest to chyba najkrótszy sznur klawiatury, z jakim miałem do czynienia. Najczęściej producenci dają nam 180-200 cm luzu. Wbrew pozorom ma to znaczenie.


Użytkowanie

Korzystanie z klawiatury jest banalne. Nikomu chyba, nie trzeba tłumaczyć, jak ją podłączyć i z niej korzystać i tego też nie zrobię. Powiem jednak o swoich odczuciach z pracy na tej klawiaturze – czyli grania i pisania (kolejność nieprzypadkowa).

klawiatura genesis thor 300 13 20171021 1294178277

Wędrujący podświetlany wąż

Wspomniałem już, że Thor 300 jest klawiaturą podświetlaną. Podłączenie jej do portu USB (lub włączenie komputera) powoduje uruchomienie podświetlenia w postaci węża świetlnego, który dopiero po przejściu przez wszystkie klawisze uruchamia światła pod wszystkimi przyciskami. I tu mała ciekawostka. Genesis nie zaoferował oprogramowania pozwalającego na konfigurację klawiatury, przygotowanie makr itp., ale umożliwił zmianę rodzaju podświetlenia. I to w całkiem szerokim zakresie, bo mamy do dyspozycji aż 20 trybów świetlnych, w tym 10 standardowych, 8 dedykowanych pod najpopularniejsze gatunki gier online oraz 2, które sami możemy zaprogramować. Zmiany dokonujemy poprzez wciśnięcie przycisku Fn i Ins. Rodzaje podświetlenia są różne: wąż, żaluzje, oddychanie, fale rozchodzące się od naciśniętego przycisku itp. Wciskając FN + cyfrę z głównego bloku, możemy włączyć zdefiniowane przez producenta podświetlenia dedykowane określonym gatunkom gier. W tym przypadku podświetlone są tylko te klawisze, które najczęściej są używane w danej grze lub gatunku gier. Kombinacje z cyframi 0 i 9 zarezerwowano na indywidualne ustawienia. Lista wybranych przez producenta gatunków i gier wygląda tak:
• Fn+1 –FPS
• FN+2 – CF
• FN+3 – COD
• FN+4 – RTS
• Fn+5 – LOL Full
• Fn+6 – Car race
• Fn+7 – NBA
• Fn+8 – LOL Simple

klawiatura genesis thor 300 15 20171021 1830789602

Jeden z tyrbów podświetlania klawiszy

Przyciski działają lekko i przyjemnie. Wydają charakterystyczny klik, ale nie tak głośny jak w przypadku Cherry Mx, nie pracują też tak sztywno. W porównaniu do Genesis Rhod 220, z którą miałem do czynienia niedawno, ten model oferuje znacznie więcej. Nie tylko pod kątem funkcjonalnym, ale i ergonomicznym. Z Thor 330 pracuje się naprawdę przyjemnie


Podsumowanie

Opisana powyżej klawiatura nie ma wielu wad, które mógłbym wytknąć producentowi. Krótki sznur i brak oprogramowania do konfiguracji profili i makr to w zasadzie jedyne minusy, które mogę wskazać. Znacznie więcej jest pochwał, które należą się autorowi projektu. Solidna konstrukcja, wygodne w użyciu przyciski, różne tryby podświetlenia, łatwość w utrzymaniu klawiatury w czystości… naprawdę jest dobra
Trochę gorzej wygląda cena, bo za Thor 300 musimy zapłacić ok. 180 złotych, ale summa summarum, opłaca się. Rzadko to mówię, zawsze narzekam na cenę, jednak w ty przypadku produkt jest wart swojej ceny.

klawiatura genesis thor 300 17 20171021 1400182360

 Gensis Thor 300

Plusy Minusy

Solidna konstrukcja
Łatwość w utrzymaniu czystości
Różne tryby podświetlenia

Krótki sznur
Ciężka
Brak oprogramowania do definiowania profili i makr

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube