foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Dawno już nie miałem klawiatury, zwłaszcza takiej która jest dedykowana graczom. Do takich właśnie należy model Aivia Osmium, który trafił w moje ręce. I od razu zaskoczył. Większego pudełka na klawiaturę jeszcze nie widziałem. Nie wytrzymałem i zmierzyłem je miarką (545x360x70 mm), bo aż trudno uwierzyć, by zwykła klawiatura (no może nie taka zwykła) potrzebowała tyle miejsca. A jednak! 

Po otwarciu opakowania, które oczywiście jest kolorowe i prezentuje praktycznie wszystkie najlepsze cechy Osmium, okazało się że klawiatura faktycznie wymaga sporo miejsca. Umieszczona w bezpiecznej piance, zapewniającej jej komfort .. ee, bezpieczny transport, również ma spore rozmiary. Obok niej umieszczono kluczyk i cztery klawisze, które możemy sobie wymienić w klawiaturze. Mają one specyficzne nadruki, które pozwolą je szybko odnaleźć w czasie eksploracji (czyli walki) w wirtualnych światach.

klawiatura gigabyte aivia osmium 1 20130807 1121168263
Od razu też rzuca się w oczy nietypowy element w takim urządzeniu - dwie obrotowe rolki w górnej części klawiatury. Ale nie tylko te pokrętła są elementem, który zwraca uwagę. Sporych rozmiarów podkładka pod nadgarstki i przewód, gruby, solidny … Klawiaturę też zmierzyłem, ma ok. 454 mm szerokości oraz 257 mm długości.

klawiatura gigabyte aivia osmium 11 20130807 1717305851


Budowa

Zacznijmy jednak od początku. Aivia Osmium wykonana jest z ciemnego tworzywa. W dolnej części montowana jest podkładka pod nadgarstki. Jest ona ruchoma, możemy ją dołączyć do klawiatury lub zrezygnować z jej używania. Doczepiamy ją zatrzaskując odpowiednie zatrzaski i to, co mi się podoba to ich skuteczność. Z jednej strony podstawka trzyma się na tyle sztywno, by nie odpadać od klawiatury, a z drugiej strony na tyle lekko by bez problemów ją odczepić. Na pewno budzi moje większe zaufanie niż zaczepy wykorzystane przez Ozone w klawiaturze Gaming Strike. Osmium bez podkładki na nadgarstki jest lekko kanciasta, ale nie uwiera w ręce, używa się jej wygodnie. Z prawej strony obudowy umieszczono port USB 3.0 (pełni rolę huba) oraz gniazda słuchawkowe i mikrofonowe. Oba są pozłacane, co jest rzadkością. Większość producentów skupia się na pozłacanych wtyczkach nie myśląc o tym, że do dobrej jakości sygnału potrzebny jest dobry przewodnik zarówno na wtyczce, jak i na gnieździe. Gigabyte o tym pamiętał. Tył klawiatury również ma jeden port USB, tu już jednak mamy wersję 2.0.

klawiatura gigabyte aivia osmium 18 20130807 1117590560Kształt klawiatury jest nieregularny. Pomijam kwestię podkładki na nadgarstki, ale po przeciwnej stronie, z tyłu klawiatury po jej lewej stronie znajduje się wybrzuszenie, w którym umieszczono wspomniano wyżej rolki oraz pięć przycisków specjalnych – ich naciśnięcie uruchomi zapisane przez nas makra. Jednak do tego by z nich skorzystać potrzebujemy aplikację – do pobrania ze strony producenta. Po prawej stronie nad blokiem numerycznym znajduje się logo serii oraz diody sygnalizujące – zasilanie, włączony Caps Lock i oczywiście włączona klawiatura numeryczna.
Mniej więcej na środku tylnej części klawiatury zamontowano przewód komunikacyjny. Jest sztywny i gruby, co jest efektem zastosowania mocnego oplotu z materiału. Połączenie przewodu z klawiaturą wykonano solidnie, specjalna sztywna guma chroni w tym miejscu przewód przed złamaniem. Mniej więcej na długości 170 cm (cały przewód ma ok. 2 m) długości zastosowano rozdzielacz – solidny kawałek plastiku, który z jednego grubego przewodu wyprowadza cztery mniejsze: 2xUSB, oraz dwa wtyki jack 3.5 mm – na słuchawki i mikrofon. Oczywiście wszystkie wtyczki są pozłacane.

klawiatura gigabyte aivia osmium 9 20130807 1179837440Opis dopełni informacja o tym, co znajdziemy zaglądając na spód klawiatury. Przede wszystkim są tam czterech wychylne nóżki. W zależności od tego czy korzystamy z podstawki na nadgarstki czy nie, mogą się nam przydać wszystkie lub tylko te, które umieszczono w tylnej części tego urządzenia. Nie zabrakło również odpowiednich gumowych podstawek, które dbają o to, by Osmium pewnie i stabilnie spoczywała na blacie biurka.

klawiatura gigabyte aivia osmium 7 20130807 1652468555Ogólnie klawiatura prezentuje się dobrze. Jedyne zastrzeżenia na tym etapie może budzić tworzywo, z jakiego wykonano obudowę i przyciski. Być może podstawkę na nadgarstki można było wykonać z lepszego, przyjemniejszego w dotyku materiału, mi jednak przypadł do gustu. Gorzej jest z przyciskami – wykonano go z materiału, gładkiego i błyszczącego, który bardzo chętnie absorbuje nasze odciski. W efekcie po kilku dniach przyciski nie wyglądają zbyt estetycznie.


Specyfikacja

klawiatura gigabyte aivia osmium 10 20130807 1072645785Wiemy jak wygląda testowana klawiatura, spójrzmy teraz na nią pod kątem mechanicznym. Zacznijmy od specyfikacji:
• Cena: ok. 430 zł
• Kolor: Czarny
• Interfejs: USB 2.0 (klawiatura), USB 3.0 (hub)
• Złącza audio: Dwa jack 3.5 mm (mikrofon i słuchawki)
• Wymiary: 454 x 257 x 45 mm (z podkładką na nadgarstki)
• Waga: ok. 1,5 kilograma
• Podświetlenie: Tak (regulacja rolką)
• Komunikacja: Przewodowa
• Typ klawiatury: Mechaniczna (Cherry MX Red)
• Dodatkowe klawisze funkcyjne: 12
• Klawisze makro: 5
• Funkcje multimedialne na czterech przyciskach funkcyjnych
• Częstotliwość pracy: 1000 Hz / 1 ms
• Wejście i wyjście audio
• 5 programowalnych klawiszy
Klawiatura jest klawiaturą wyspową i do tego mechaniczną. Zapomnijcie tutaj o miękkich silikonowych podkładkach, jakie są stosowane w klawiaturach membranowych. Sprzęt dla graczy musi być niezawodny, a to mogą zapewnić tylko mechaniczne przełączniki. W tym przypadku wykorzystano Cherry MX Red – takie same jak w przytaczanej już Ozone Gaming Strike. Maja dużą wytrzymałość – na poziomie 5 mln kliknięć – i praktycznie żadnych opóźnień. Częstotliwość, z jaką są przesyłane informacje z klawiatury do komputera to 1000 Hz, oznacza to reakcję w ciągu 1 ms.

klawiatura gigabyte aivia osmium 23 20130807 1577853246Układ przycisków, to standardowy QWERTY, z klawiszami funkcyjnymi w górnym rzędzie. Mają one dodatkową funkcjonalność, sterowanie odtwarzaczem – rozpoczęcie odtwarzania, stopowanie, przewijanie pomiędzy utworami. Przyciski wystają nad obudowę dość wysoko, około centymetra. Skok to mniej więcej połowa tej wysokości, chociaż działanie można zaobserwować już przy wciśnięciu na głębokość ok. 2 mm. Przyciski reagują na nacisk na poziomie 45g, jak widać są dość czułe. Obsługa tej klawiatury może być kłopotliwa dla osób przyzwyczajonych do pisania na np. laptopie. Notebooki mają dość niskie przyciski, przez co przejście z takiej klawiatury na klawiaturę gamingową może nie być łatwe.

klawiatura gigabyte aivia osmium 24 20130807 1153063359Osmium wykorzystuje także technologię Anti-Ghosting, która sprowadza się do tego, że wbudowana elektronika pozwala na niezależną, precyzyjną kontrolę wciskanych klawiszy. W efekcie możemy równocześnie wcisnąć aż 26 klawiszy. Zostaną one zarejestrowane, uszeregowane i wyświetlone na ekranie. Wyobraźcie sobie, jakie to daje możliwości.

klawiatura gigabyte aivia osmium 22 20130807 1695429418


W końcu można zagrać
W końcu nadszedł ten czas, gdy można podłączyć klawiaturę i zacząć właściwą zabawę. W końcu można pograć. Klawiatura jest rozpoznawana przez system (Windows 7 i Windows 8 pod takie systemy podłączałem Osmium), wystarczy wpiąć kabelek USB do komputera i mamy sprzęt gotowy do pracy. Oczywiście, jeśli chcemy pobawić się makrami i profilami musimy pobrać aplikacje Ghost ze strony producenta, ale i bez tego klawiatura działa.

klawiatura gigabyte aivia osmium 21 20130807 1642181666Wspomniałem już o 5 klawiszach funkcyjnych, które pozwalają na zapisanie pięciu makr. Ale … do naszej dyspozycji Gigabyte oddaje w tej klawiaturze jeszcze 5 profili. Dla każdego z nich możemy zdefiniować osobne makra, czyli mamy do wykorzystania 25 różnych kombinacji klawiszy. Można poszaleć. Zastanawiacie się, w którym miejscu zmienia się profil? Pamiętacie jak pisałem o logo nad klawiaturą numeryczną? To logo, to jeden wielki przycisk. Naciskacie i zmieniacie profil. Niestety, oznacza to, że jeśli chcemy przejść z profilu nr 2 na profil nr 1 musimy nacisnąć ten klawisz 4 razy. W czasie dynamicznej gry może to być kłopotliwe. Przycisk jest podświetlany nie ma, więc problemu z jego lokalizacją.

klawiatura gigabyte aivia osmium 13 20130807 1504333170Klawiatura ma podświetlenie, miły dla oka niebieski kolor bardzo dobrze prezentuje się w mroku. Regulację podświetlenia realizujemy przy pomocy rolki – na jej obwodzie umieszczono miłą w dotyku gumę – możemy też całkowicie wyłączyć podświetlenie, wystarczy nacisnąć rolkę. 

klawiatura gigabyte aivia osmium 17 20130807 1986439926Pierwsze doświadczenia nie były łatwe – duże przyciski pokazały, że potrafią trochę uprzykrzyć życie. Z drugiej strony, nie było problemu z naciśnięciem właściwego przycisku. Palce trafiały tam gdzie miały, zwłaszcza kiedy wymieniłem przyciski na te dodatkowe dołączone do klawiatury. Są one trochę wyższe, a tym samym łatwiej je wyczuć palcami. Reagują też na lekki nacisk, co może być zaletą lub wadą – w zależności od punktu widzenia. Wadą – w mojej opinii – jest odgłos wydawany przez klawisze. Jest całkiem głośny i o ile nie gramy, a korzystamy z tej klawiatury do np. przeglądania Internetu czy pisania, może to być trochę uciążliwe.

klawiatura gigabyte aivia osmium 16 20130807 1165745246Przydatne są port USB i gniazda mikrofonowe i słuchawkowe umieszczone z boku Osmium. Redukujemy liczbę kabelków pałętających się nam po biurku, a jednocześnie zwiększamy swoją mobilność w słuchawkach. Jest to też niezastąpione rozwiązanie, w przypadku, gdy często zmieniamy słuchawki. Nie musimy kombinować i sięgać gdzieś za skrzynkę naszego peceta, tutaj mamy gniazda łatwo dostępne.


klawiatura gigabyte aivia osmium 3 20130807 1467919340

Podsumowanie

Gigabyte pokazał, że ma coś do powiedzenia, jeśli chodzi o sprzęt dla graczy. Aivia Osmium ma cechy typowej klawiatury gamingowej, na pewno spodoba się zapalonym miłośnikom wirtualnych wojaży. Wysoka jakość wykonania, duża ergonomia i funkcjonalność to niezaprzeczalne atuty tego akcesoria. Próbowałem znaleźć wady tego urządzenia i jedyne, co mi przychodziło do głowy to cena i głośne klawisze. Jest zdecydowanie więcej zalet: płynna i wygodna regulacja głośności i podświetlenia, możliwość zdefiniowania 5 makr i 5 profili, wbudowane gniazda audio i mikrofonowe, hub USB, długi przewód w solidnym oplocie, wymienne klawisze … Jest tego trochę. Eh, gdyby nie ta cena leciałbym do sklepu.

Plusy  Minusy

 wysoka jakość wykonania

płynna regulacja głośności

płynna regulacja podświetlenia

możliwośc zdefiniowania makr i profili

hub USB

solidny przewód

wymienne klawisze

możłiwość podłączenia mikrofonu i słuchawek

cena                                                       

 

głośne klaiwsze

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube