foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Profesjonalni gracze, którzy spędzają w wirtualnych światach setki godzin miesięcznie wiedzą, że zwykła klawiatura tego nie wytrzyma. Na ich potrzeby producenci akcesoriów komputerowych przygotowują specjalne modele, które nie tylko są w stanie "przeżyć" miliony naciśnięć klawiszy, ale i oferują dodatkowe funkcje. Należy do nich Logitech G910 Orion Spark, którą Wam dziś przedstawiam.

Budowa

Już na pierwszy rzut oka widać, że G910 to nie tuzinkowa klawiatura. Świadczą o tym takie rzeczy jak rozmiar opakowania, waga klawiatury i oczywiście cena. Logitech na swojej stronie podaje cenę 759 złotych, ale w sieci można ją kupić za ok 640 złotych, co i tak jak na klawiatury jest ceną niebagatelną. Za tę kwotę otrzymujemy mechaniczną klawiaturę (mechaniczna oznacza tu zastosowane mechanicznych przełączników reagujących na naciśnięcie przycisku), elegancko zapakowaną w wyprofilowanej piance. W środku oprócz głównego bohatera znajdują się dwie podpórki pod nadgarstki: duża i mała. Każdy więc dopasuje sobie klawiaturę do swoich wymagań, i to nie tylko pod kątem komfortu swoich nadgarstków, ale i komfortu samej gry. Pomogą w tym programowalne klawisze G1-G9 umieszczone z lewej strony klawiatury w dwóch rzędach - pionowym i poziomym. W lewym górnym rogu umieszczono cztery przyciski M1-M3 i MR. Kolejne "dodatki" umieszczono już po prawej stronie nad blokiem numerycznym. Znajdują się tam przycisku multimedialne, przy pomocy których możemy uruchamiać utwory, przewijać je, pauzować... czyli to co normalnie się robi podczas słuchania muzyki. Do regulacji głośności służy szeroka na ok. 3 centymetry rolka, która kręci się bez żadnego oporu. Umieszczone obok niej znaczki "+" i "-" wskazują, w którą stronę zwiększamy, a w którą zmniejszamy głośność. Obok rolki regulatora głośności znajduje się przycisk wyciszający głos. Producent przygotował jeszcze dwa dodatkowe klawisze - jeden uruchamia gry Windowsa, drugi podświetlenie klawiatury.

klawiatura dla graczy logitech g910 orion spark 8 20150917 1968714506

Logitech G910 Orion Spark - Różne podkładki pod nadgarstki

Nie wszystko jednak trzyma "gamingowe standardy". Zdziwił mnie przewód wykorzystany do połączenia G910 z komputerem. Końcówka USB jest oczywiście pozłacana, jednak sam kabel (długość 1.8m) wykonany jest w grubej otulinie z tworzywa. Do tej pory producenci akcesoriów dla graczy przyzwyczaili mnie do elastycznych sznurów w oplocie materiałowym. Oczywiście, pomimo wyczuwalnej (i oczywiście widocznej) grubej osłony ten przewód również jest elastyczny. A czy jest mniej wytrzymały od tego w oplocie materiałowym? Nie sądzę.
Na spodzie znajdują się dwie nóżki, które podnoszą górę klawiatury nachylając ją w kierunku użytkownika. W dolnej części znajdują się sporych rozmiarów gumowe podpórki, które zapewniają przyczepność klawiatury do podłoża.
Nietypowym elementem, jest umieszczona na środku górnej krawędzi wysuwana "szuflada", która jest dokiem dla smartfona. Ściągając na telefon aplikację Arx Control (dostępna jest dla systemów Google i Apple) możemy na ekranie urządzenia mobilnego wyświetlić przydatne podczas gry informacje (opowiem o nich w dalszej części). Dzięki temu zwiększamy funkcjonalność klawiatury, a przede wszystkim udostępniamy sobie więcej danych.

klawiatura dla graczy logitech g910 orion spark 3 20150917 1288290363

Logitech G910 Orion Spark - Przyciski multimedialne

Jak już wspomniałem, w G910 wykorzystano mechaniczne przełączniki. Wiąże się to z trochę inną pracą przycisków - są sztywniejsze, nie uginają się tak miękko jak np. w przypadku klawiatur membranowych. Klawisze są też większe, wystają znacznie wyżej nad obudowę. W celu ułatwienia korzystania z klawiatury, przyciski zostały wyprofilowane w ten sposób, że mają na środku wgłębienie. Podczas gry palce w naturalny sposób "wpadają" w to zagłębienie i pewnie w nim spoczywają. Nawet mokre od potu nie ześlizgną sie z przycisków, co na pewno jest ważne dla wielu graczy. Najważniejsze klawisze, z punktu widzenia graczy, zostały wyróżnione nadrukiem, dzięki czemu można je szybko zlokalizować. Są to przyciski W,S,A,D oraz strzałki.
Klawiatura jest solidnie wykonana. Nawet oparcie na nadgarstki, pomimo tego że jest wymienne, jest tak dobrze spasowane, że nie ma żadnych szczelin. Wymiana jest prosta i szybka, najważniejsze jednak, że element ten trzyma się sztywno ramy G910. Miałem już do czynienia z modelami, w których również były wymienne podkładki, bardzo często jednak były one luźne, a czasami nawet przesuwały się razem z nadgarstkiem. Tu takiej sytuacji nie ma. Widać, że projektant dołożył starań i zaproponował graczom dopracowaną klawiaturę, którą dodatkowo wykonano z dobrych jakościowo materiałów.

klawiatura dla graczy logitech g910 orion spark 12 20150917 1749843069

Logitech G910 Orion Spark - Definiowalne przyciski 


Parametry techniczne

Spójrzmy teraz jak wygląda publikowana przez producenta specyfikacja:
•    Wysokość: 505 mm
•    Szerokość: 243,5 mm / 210 mm
•    Głębokość: 35,5 mm
•    Waga: 1,5 kg
•    Kabel: 1,8 m
•    Wytrzymałość przełącznika klawisza: 70 mln
Jak widać lista parametrów jest krótka, raptem sześć punktów. Ma jednak dość istotne informacje i bynajmniej nie chodzi mi tu o wymiary klawiatury, choć jak już pewnie zauważyliście są one spore. Istotna jest waga, półtora kilograma to całkiem spory ciężar (tak, wiem że waga i ciężar to nie to samo, przymknijmy jednak w tym miejscu oko na fizyczne definicje tych wyrazów i uznajmy, że chodzi  to samo). A bardziej istotna jest deklarowana wytrzymałość przełączników. 70 milionów naciśnięć robi wrażenie, prawda?
Producent nie chwali się wprost przełącznikami, które wykorzystywane są w klawiaturze. Być może przez skromność, a może przez to, że poświęcił im osobną witrynę w sieci. Są to autorskie, zupełnie nowe przełączniki mechaniczne Logitech Romer-G, które aktywują się po ugięciu na głębokość 1,5 mm. Jest to wynik o 25% szybszy od wiodących rozwiązań konkurencji (tak przynajmniej zachwala to Logitech). Niska siła aktywacji, wynosząca 45g gwarantuje niemal natychmiastową reakcję i pomaga zminimalizować wysiłek w trakcie długiego grania. Zgodzę się z tym, ponieważ jedne z najpopularniejszych przełączników - Cherry Black Mx - wymagają, by do klawiszy przyłożyć siłę na poziomie 40-80 gram. Średnio więc wychodzi 60 gram.

klawiatura dla graczy logitech g910 orion spark 9 20150917 1669940859

Logitech G910 Orion Spark - widok klawiszy


Arx Control

Aby w pełni wykorzystać możliwości klawiatury należy pobrać ze strony producenta aplikację Logitech Gaming Software. Użytkownicy Windows 7 muszą jednak przygotować się na problem. Próbowałem pobrać wersję 64-bitową, jednak za każdym razem, bez względu na to czy pobierałem wersję 32 czy 64 bitową, próba uruchomienia aplikacji kończyła się komunikatem o niezgodności programu z moją wersją systemu (Windows 7 64 bity). Jak nie trudno się domyślić, producent ma na swojej stronie źle podlinkowane programy. Ten problem nie występuje w przypadku wersji dla Windows 10 (nie doszukujcie się tu teorii spiskowej, Logitech nie współpracuje z Microsoftem, by zniechęcić Was do starych systemów i przejścia na nowy... chociaż kto wie?). Program na najnowszy system Microsoftu pobrał się bez kłopotów (ok. 87 MB), bez problemów sie uruchomił i bardzo szybko pokazał co potrafi.

 logitech gaming software zrzuty ekranowe 2 20150919 1610013886

Logitech G910 Orion Spark - Ekran startowy oprogramowania Logitech Gaming Software

A program potrafi wiele. Otwiera się w oknie prezentując klawiaturę w pełnej jej okazałości. Na dole znajduje się pasek narzędzi, które reprezentowane są przez ikony. Za ich pośrednictwem możemy przejść do narzędzi definiujących makra i funkcje przycisków G1-G9, podświetlenie przycisków oraz mapę termiczną pokazująca najczęściej naciskane klawisze. Są też ustawienia ogólne związane z pracą aplikacji, ustawieniem funkcji Arx oraz aktualizacją oprogramowania. W tym ostatnim przypadku spotkała mnie miła niespodzianka. Po instalacji programu i pierwszym podłączeniu klawiatury, program automatycznie sprawdził czy jest dostępna aktualizacja (była), pobrał ją i zainstalował. I bynajmniej nie chodzi tu o aplikację Logitech Gaming Software, a o firmware, czyli wewnętrzne oprogramowanie G910. Pełna automatyzacja i żadnego problemu. To lubię, i to pochwalam.

logitech gaming software zrzuty ekranowe 3 20150919 1997761935

Logitech G910 Orion Spark - Ekran konfiguracji profili w Logitech Gaming Software

Program oferuje kilka ciekawych funkcji. Jedna z nich pobiera z sieci zdefiniowane profile do różnych gier. Producent przygotował aż 552 takie profile. Co ciekawe, program skanuje dysk naszego komputera i rozpoznaje zainstalowane gry, umieszczając ich profile na szczycie listy. Profile nie zawsze wiążą się z przypisaniem określonej funkcjonalności do konkretnych przycisków. Z reguły są to najczęściej dostępne w grze komendy, takie jak otwarcie ekwipunku, zmiana broni, następny cel, wcześniejszy cel itp. itp. Jeśli nie ma przypisanych przycisków, możemy sami je zdefiniować, ale możemy też zmienić funkcje, w przypadku gdy klawisze są już przypisane. Do dyspozycji mamy 27 przycisków (G1-G9 dla każdego z przycisków M1-M3), czyli całkiem spore pole manewru. Brakuje mi jedynie przycisku, który pozwalałby na szybkie przełączanie się pomiędzy profilami różnych gier. Trzeba to robić w aplikacji, a przyznam, że wolałbym to zrobić przy pomocy klawiatury. W każdym razie funkcje przycisków, dla każdego z profili możemy sobie wydrukować i powiesić np. koło monitora jako ściągę.

logitech gaming software zrzuty ekranowe 21 20150919 1974214178

Logitech G910 Orion Spark - Ekran wydruku mapy klawiszy dla profilu w Logitech Gaming Software

 • Ciekawostką jest podświetlenie klawiatury. Logitech proponuje nam kilka świetlnych wariantów:
 • możemy sami zgrupować klawisze, które maja być podświetlone
 • możemy wybrać opcję podświetlenia klawiszy, które są aktywne w czasie gry
 • możemy wybrać jeden z kilku efektów:

   - kolorowa fala: przyciski zmieniają swoje kolory tak jakby przesuwała się po nich tęcza
   - efekt gwiazdy: przyciski zapalają się losowo
   - klawisze podświetlają się po naciśnięciu
   - oddychanie: klawiatura zapala się i gaśnie

logitech gaming software zrzuty ekranowe 9 20150919 1115855336

Logitech G910 Orion Spark - Ekran wyboru efektów świetlnych w Logitech Gaming Software

Oczywiście kolory, jak i tempo ich zmian możemy zmieniać, mamy kilka milionów odcieni do wyboru. Zamiast wybierać barwę "na oko", możemy wprowadzić numer RGB.
Oczywiście możemy zdefiniować i zapisać makra, które przypisujemy do przycisków. Makra zapisywane są na dysku lokalnym, nie ma więc ograniczeń pod kątem ich ilości. To niestety dla niektórych osób może być wada - klawiatura nie posiada własnej pamięci, przez co wszystkie ustawienia zapisywane są na dysku. Jeśli więc marzy się Wam gra na G910 u kolegi, musicie wziąć ze sobą oprogramowanie i zapisane pliki ustawień, makr itp.
Ciekawym rozwiązaniem, chociaż nie takim unikalnym, bo już się z nim spotkałem, jest mapa termiczna naciskanych przycisków. Dzięki temu wiemy, jakie klawisze najczęściej naciskamy. Co z tą wiedzą zrobimy, to już zależy od nas, ale może się przydać w np. przypadku reklamacji.

logitech gaming software zrzuty ekranowe 12 20150919 1662284906

Logitech G910 Oron Spark - Mapa termiczna naciśnęć klawiszy w Logitech Gaming Software

Jest też aplikacja Arx Control, która umożliwia wykorzystanie smartfona lub tabletu jako ekranu, w którym: uruchamiamy grę, sprawdzamy parametry pracy komputera, uruchamiamy multimedia z gry (screeny lub filmy) oraz podglądamy przypisane do danej gry przyciski. Niestety, przy pomocy tej aplikacji nie mamy możliwości zmiany profili klawiatury. Brakuje mi tego i niestety będę to wytykał producentowi. Aplikacja nie jest niestety doskonała. W przypadku mojego smartfona S4 mini, połączenie musiałem zestawiać ręcznie, podając adres IP telefonu (łączył się z siecią przez WiFi). Pomimo zaznaczonej opcji połączenia automatycznego, Samsung nie chciał się połączyć z Logitechem. Również przy kolejnych połączeniach, musiałem to uruchamiać ręcznie. Zdarzały się również sytuacje, gdy informacje o wydajności komputera, wyświetlane były w sposób praktycznie nieczytelny. Przykład tak podanej informacji zamieszczam poniżej.

Screenshot 2015 09 17 11 40 07 Screenshot 2015 09 18 12 36 42
Screenshot 2015 09 18 12 38 02 Screenshot 2015 09 18 12 39 55
Screenshot 2015 09 19 00 42 09 Screenshot 2015 09 19 00 42 45

Zrzuty ekranowe Arx Control ze smartfonu (z ekranem niepoprawnie wyświetlającym dane)

Użytkowanie

Z klawiatury korzysta się bardzo wygodnie. Pod warunkiem, że gramy, a nie piszemy. Do pisania, przynajmniej dla mnie, klawisze mechaniczne są za twarde i mało komfortowe. Doskonale za to G910 Orion Spark nadaje się do gry. Wyprofilowane przyciski, podświetlenie i dodatkowe funkcje, które oferuje powodują, że klawiatura ta zapewnia duży komfort podczas zabawy. Nie wszystko jednak jest doskonałe. Duża wysokość przycisków powoduje, że pomiędzy nimi tworzą się szczeliny, w których z czasem na pewno zbierze się kurz i inne zanieczyszczenia. Za jakiś czas Orion Spark nie będzie się prezentował tak dobrze, jak po wyjęciu z pudełka. Ale to niestety dotyczy wszystkich urządzeń i nie wpływa na moją ogólną ocenę tego akcesoria.

klawiatura dla graczy logitech g910 orion spark 40 20150919 1605198681

Logitech G910 Orion Spark - Korzystanie z Arx Control


Podsumowanie

W życiu każdego testera jest taki moment, gdy trafia do niego urządzenie bądź akcesorium, z którym nie chciałby się rozstawać. I tak jest w przypadku klawiatury Logitech G910 Orion Spark. Nie jestem graczem pro, ale tygodniowo spędzam kilka, kilkanaście godzin podczas zabawy w wirtualnych światach. I bardzo chętnie bawiłbym się korzystając z tej klawiatury.

 klawiatura dla graczy logitech g910 orion spark 41 20150919 1322221313

Logitech G910 Orion Spark - wykorzystanie Arx Control

Plusy Minusy
 • wysoka jakość wykonania
 • duża funkcjonalność
 • automatyczna aktualizacja
 • przygotowane profile dużej liczby gier
 • możliwość zdefiniowania dowolnej liczby profili i makr
 • 27 przycisków do wykorzystania przez użytkownika
 • Arx Control
 • cena
 • brak możliwości przełączania profilu za pośrednictwem klawiatury

Więcej zdjęć i zrzutów ekranowych znajdziecie w galerii:

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube