foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Akcesoria dla graczy są łakomym kąskiem dla firm produkcyjnych, stawiają jednak przed nimi całkiem spore wyzwania. Gracze to bardzo wymagająca grupa odbiorców, która wymaga od swoich akcesoriów (również od komputerów) naprawdę dużo. Firma Tesoro, jako jedyna na świecie zaproponowała graczom klawiaturę z w pełni konfigurowalnym podświetleniem klawiszy. Czy taka klawiatura spełni oczekiwania graczy? Czy przemierzający wirtualne światy wojownicy, żołnierze i badacze mogą być kontrolowani za pośrednictwem klawiatury Lobera Supreme? Sprawdziłem to osobiście i oto wynik.

klawiatura tesoro lobera supreme 10 20140509 2042152538

Zanim zastanowimy się nad tym czy Lobera Supreme nadaje się dla graczy, określmy kryteria, jakie powinna spełniać klawiatura gamingowa. Przede wszystkim powinna być odporna mechanicznie. I bynajmniej nie chodzi mi o to, że sfrustrowany przegraną batalią gracz, może rzucać klawiaturą po pokoju. Chodzi o to, że w trakcie walki gracze uderzają szybko i mocno (w końcu trzeba mieć pewność, że zadziała), w klawisze. Taka klawiatura powinna mieć możliwość zapisywania profili i przypisanych do nich makr. Oczywiście powinna też reagować z odpowiednio dużą szybkością na nasze działania, mile widziane więc są pozłacane końcówki. Mile widziane są również dodatkowe opcje, takie jak porty USB, gniazda słuchawkowe i mikrofonowe. No i oczywiście niezwykle ważna jest ergonomia. Jeśli klawiatura nie zaoferuje odpowiedniego komfortu podczas zabawy … pójdzie w kąt.
Skoro już wiemy, co powinno charakteryzować klawiaturę dla gracza, przyjrzyjmy się temu jak wygląda testowany model. Jak na sprzęt dla graczy przystało zapakowana jest w pudełko rzucające się w oczy. Nie ma krzykliwych kolorów, płomieni czy plam krwi. Jest za to miecz, logo producenta (tarcza stylizowana na maskę) i duża nazwa klawiatury wypisana gotycką czcionką. Przeszkolone okienko (oczywiście tam szkła nie ma) uchyla rąbka tajemnicy pokazując jak wygląda klawiatura. Jest ona bezpiecznie umieszczona w osłonie z pianki, z dyskretnie schowanym przewodem w kartonowym pudełku.

klawiatura tesoro lobera supreme 11 20140509 1907390537
Klawiatura jest duża i ciężka. Nie odbiega jednak w tym zakresie od innych modeli dedykowanych graczom. Obudowa Lobera Supreme ma kształt równoległoboku ze ściętymi rogami. Na bokach widać śruby, którymi skręcono obudowę. Nie ma przedłużonego oparcia na nadgarstki, jak to bywa w przypadku wielu klawiatur gamingowych. Przykładowo, Ozone Gaming Strike ma takie podparcie dołączane – możemy zdecydować czy chcemy go używać, czy nie chcemy. W tym przypadku miejsce, gdzie normalnie spoczywają nadgarstki odznaczono specjalną fakturą obudowy – jodełką.
W prawym górnym rogu umieszczono kontrolki świetlne, które informują nas o włączonym Caps Locku, klawiaturze numerycznej itp. Na pierwszy rzut oka trudno jednak się zorientować, co one sygnalizują. Są one, co prawda oznaczone, jednak nie są to ikonografiki, które spotkamy na „normalnych” klawiaturach. Do naszej dyspozycji oddano pięć sygnalizatorów, przy czym dwa skrajne są jednocześnie przyciskami. Z tyłu klawiatury, po prawej stronie (czyli tam gdzie znajdują się diody sygnalizacyjne) umieszczono dwa porty USB – mamy więc wbudowanego huba - gniazdo zasilania oraz dwa porty jack 3.5mm – słuchawkowe i mikrofonowe. Tuż bok znajduje się wyprowadzenie przewodu – jest to gruby kabel w oplocie z materiału, który nadaje mu odpowiedniej sztywności. I oczywiście przedłuża żywotność. Przewód ma długość ok. 1.5 m. Na ok. 20 centymetrów przed końcem, przewód rozdziela się na kilka cieńszych, które zakończono wtyczkami USB -2 szt, oraz 3.5 mm wtykiem typu jack - 2 szt (słuchawki i mikrofon). Wszystkie końcówki są pozłacane – oferują bardzo dobrą przewodność, zapewniają więc dobrą (czyli wysoką) prędkość transmisji. Jak nietrudno się domyślić, jeden z wtyków USB zapewnia zasilanie dla klawiatury, drugi pozwala uruchomić wbudowanego huba.

klawiatura tesoro lobera supreme 21 20140509 1928444392
Klawiatura ma oczywiście składane podpórki, dzięki czemu tylną część możemy podnieść do góry, ułatwiając w ten sposób dostęp do przycisków w górnych rzędach. Co ciekawe, specjalna konstrukcja podpórek umożliwia trzystopniową regulację wysokości klawiatury. Przyciski są duże, mają też duży (ok. 3 mm) skok. Po naciśnięciu wydają charakterystyczny dla mechanicznych przełączników dźwięk. Producent oferuje ją z czterema rodzajami takich przełączników: Blue, Red, Black i Brown. Różnią się one charakterystyką oraz siłą nacisku (z tym ostatnim jest tak, że wszystkie z wyjątkiem Red wymagają nacisku 60g, natomiast temu jednemu wystarczy 50)g. Dla przeciętnego gracza rodzaj przełącznika nie odgrywa dużej roli, dla zawodowca już tak.
Tesoro postanowiło pomóc osobom, które obsługują klawiaturę nie patrząc na nią. W tym celu klawisze F i J zostały wyposażone w specjalny znacznik, który wskaże nam, w którym miejscu nad klawiaturą znajdują się nasze dłonie. Nie miałem problemów z naciśnięciem właściwego przycisku. Palce trafiały tam gdzie miały. Trochę przeszkadzał mi natomiast dźwięk wydawany przez przyciski, zwłaszcza gdy trzeba było szybko strzelać, ale jest to moje subiektywne odczucie.

klawiatura tesoro lobera supreme 17 20140509 1636217310Lobera Supreme jest solidnie wykonana. Solidnie i z pomysłem, czego nie da się ukryć. Brakuje mi jedynie wymiennych klawiszy oraz klucza do ich demontażu. W śród przycisków funkcyjnych znajdują się również takie, przy pomocy których możemy zmienić profil naszej klawiatury. Z kolei na klawiaturze numerycznej znajduje się włącznik uruchamiający podświetlenie.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube