foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX55
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX55
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX55
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX55
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX55
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Niedawno przedstawiałem Wam zestaw Hi, I’m Tetra, a dziś mogę Wam opisać kolejny komplet wprowadzony przez Natec do sprzedaży. I chociaż składa się tylko z dwóch elementów: klawiatury i myszki, nosi swojską nazwę Hi, I’m Octopus.

Oba akcesoria zapakowano w podobne pudełko, jak wspomniany wcześniej komplet Hi, I’m Tetra. Podobnie jak tamto opakowanie, tak i to na górnej powierzchni prezentuje swoją zawartość. Od razu więc widać, że akcesoria komunikują się bezprzewodowo. Analizując informacje umieszczone na kartonie można jeszcze zauważyć, że komunikacja bezprzewodowa jest dwutorowa – do dyspozycji mamy WiFi i Bluetooth, że wykorzystane są przyciski X-Scissors, a cała konstrukcja wykonana jest jako „slim”. Nie zabrakło też grafiki wskazującej główne cechy obu akcesoriów.

zestaw natec hi im octopus 1 20210410 1191869746

zestaw natec hi im octopus 2 20210410 1061006546

Pudełko - front i tył

W środku, jak już wcześniej wspomniałem mamy klawiaturę i mysz. Nie zdziwcie się jednak, jeśli otwierając pudełko nie zauważycie baterii. Są schowane w swoich gniazdach w klawiaturze i myszce. Co ciekawe, instrukcja dołączona do akcesoriów przygotowana została z myślą o akcesoriach nazwanych Dolphin. Tymczasem na tabliczce znamionowej klawiatury i myszki wyraźnie widać napis Octopus. Pomyłka, czy uniwersalna instrukcja? Nie jest to aż tak ważne, skoro i tak większość z użytkowników tam nie zajrzy. Ja to zrobiłem (bo musiałem) i mogę Wam powiedzieć, że dokumentacja pasuje do tych akcesoriów.

Klawiatura

Na pewno klawiatura zaskakuje swoim wykonaniem. Nie jest to zwykła, plastikowa konstrukcja, a solidna metalowa obudowa, której jedynie dolną część wykonano z tworzywa. A skoro już jestem na dole, to podobnie jak w innych tego typu mobilnych klawiaturach widać tam „garb”, w którym znajduje się miejsce na dwie baterie AAA. Pokrywka zasłaniająca gniazdo została wyposażona w przycisk, który ułatwia jej otwieranie – wygląda to bardziej profesjonalnie niż np. w Tetrze. Wspomniane wybrzuszenie podnosi trochę tył klawiatury do góry pochylając ją w stronę użytkownika. Stabilność na biurku zapewnić mają cztery małe podstawki wykonane z miękkiego silikonu. Dzięki nim klawiatura się nie ślizga, ale nie liczcie na to, że trudno będzie ją przesunąć na blacie.

zestaw natec hi im octopus 3 20210410 1360036609

Zestaw Octopus

Patrząc na tę część zestawu Octopus z góry, widać czarne przyciski z białym nadrukiem wkomponowane w ciemne aluminium. Wizualnie wygląda to elegancko, a metalowa góra obudowy zapewnia dodatkowo sztywność całej konstrukcji. Przyciski mają standardowy układ QWERTY normalnej klawiatury, z wydzielonym blokiem numerycznym. Rozmiarem nie odbiega od zwykłej klawiatury przewodowej chociaż jej konstrukcja jest bardzo smukła. Wysokość obudowy nie przekracza 25 mm, co na tle zwykłych tego typu akcesoriów wygląda nieźle.

zestaw natec hi im octopus 4 20210410 1102061233

Przyciski mają niewielki skok

Nad blokiem numerycznym możecie na zdjęciach zauważyć diody, który pokazują stan naładowania baterii oraz połączeń przewodowych. Zwróćcie uwagę, że w ostatnim przypadku są osobne diody pokazujące połączenie z WiFi i BT, przy czym to ostatnie reprezentowane jest przez dwa światełka. Oznacza to, że możemy klawiaturę podłączyć do dwóch urządzeń, a dzięki diodom jesteśmy w stanie szybko sprawdzić, do którego aktualnie jesteśmy podłączeni. Przełączanie pomiędzy nimi jest oczywiście realizowane poprzez wciśnięcie kombinacji przycisków.

Myszka

Znajdująca się w zestawie mysz ma niewielkie rozmiary. W porównaniu do tej, którą miałem okazję spotkać w zestawie Hi, I’m Tetra! ta jest bardziej elegancka, co wynika też trochę z jakości wykorzystanych materiałów. Mysz ma tylko dwa przyciski, rolkę przewijania oraz przycisk służący do zmiany rozdzielczości. Jej kształt tak wyprofilowano, by osoby praworęczne mogły nią wygodnie operować.

zestaw natec hi im octopus 8 20210410 1234976258

Myszka Octopus

Na spodzie widać cztery małe ślizgacze. Jestem przyzwyczajony do akcesoriów przygotowanych z myślą o graczach, których jedną z cech jest dobry poślizg. Te akcesoria są bardzo często wyposażone w duże elementy zmniejszające tarcie. Tak małe, jak te, które możecie zobaczyć na zdjęciu zawsze wzbudzają moją nieufność. Z drugiej strony ta mysz ma niewielki rozmiar, jest lekka, więc przesuwanie jej nie powinno być męczące nawet przy dłuższym użytkowaniu.
Oprócz małych ślizgaczy, na spodzie widać przycisk, przełącznik wyłączający mysz oraz klapkę zasłaniającą gniazda baterii i mikronadajnika. Mysz Octopus zasilana jest jedną baterią AAA (czyli dla całego zestawu są potrzebne trzy takie baterie – są dostarczane w zestawie). Mikronadajnik USB ma standardowy kształt i wielkość, nie różni się on niczym od tego co można spotkać w innych tego typu akcesoriach. A przycisk służy do przełączania się pomiędzy różnymi trybami bezprzewodowymi. To, który jest aktywny, można rozpoznać po kolorze: czerwony to 2.4GHz, niebieski to Bluetooth 1, a zielony to Bluetooth 2.


Tradycyjnie po opisie zewnętrznym rzućmy okiem na to, co w środku, czyli przyjrzyjmy się specyfikacji.

Parametry ogólne:
• Elementy zestawu: Mysz, Klawiatura
• Komunikacja: Bluetooth, Bezprzewodowa 2.4 GHz
• Podświetlenie: Nie
• Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP, Windows Vista, Windows 8, Windows 7, Windows 10, Linux, Android 4.2.2
Mysz
• Wysokość myszy: 37 mm
• Szerokość myszy: 65 mm
• Długość myszy: 100 mm
• Liczba przycisków: 4
• Rozdzielczość: 800 - 1600 DPI
• Sensor: Optyczny
Klawiatura
• Wysokość klawiatury: 21 mm
• Szerokość klawiatury: 125 mm
• Długość klawiatury: 437 mm
• Układ klawiszy: Standardowy (US)
• Liczba klawiszy: 108
• Liczba klawiszy multimedialnych: 13
• Mechanizm klawiszy: X-Scissors
• Profil: Niski
• Kolor: Szary, Czarny
• Waga: 644 g

zestaw natec hi im octopus 7 20210410 1528831960

zestaw natec hi im octopus 10 20210410 1794938177

Spód klawiatury i myszki z widocznymi gniazdami baterii

Muszę przyznać, że producent pozytywnie zaskakuje publikując taką szczegółową listę parametrów. Od razu też wyjaśniam osobom niewtajemniczonym na czym polega mechanizm klawiszy X-Scissors. Jest to wykonanie przełączników wzorowane na mechanizmie nożyczek. Jego główną cechą jest cicha praca i precyzyjne działanie.
Przełącznik rozdzielczości zastosowany w myszce pozwala przełączać się pomiędzy zdefiniowanymi przez producenta rozdzielczościami: 800 DPI, 1200 DPI i 1600 DPI. Natec nie oferuje żadnego oprogramowania, które umożliwiałoby łatwą zmianę tych parametrów. Warto to mieć na uwadze.
Klawiatura i mysz to proste urządzenia, dlatego nie ma tu jakichś specjalnych technologii. Nie licząc inteligentnego zarządzania energią, które ma zapewnić długi czas pracy na baterii.


Użytkowanie

Korzystanie z myszki i klawiatury wchodzących w skład zestawu Hi, I’m Octopus jest naturalne, niczym nie różni się od pracy z innymi akcesoriami tego typu. Jest to zwykła (prawie) klawiatura i mysz. Czujnik tej ostatniej działa precyzyjnie, bez problemów współpracuje z różnymi powierzchniami. Kursor na ekranie przemieszczał się płynnie zarówno, gdy przesuwałem mysz po podkładkach, jak i bezpośrednio po powierzchni biurka. Jest to zasługa zarówno dobrego sensora, jak i ślizgaczy, które chociaż są małe, to jednak zapewniały dobry poślizg myszki.

zestaw natec hi im octopus 11 20210410 1562960146

Zestaw w użyciu

Jak już wiecie, klawiatura ma standardowy układ przycisków, z klawiszem Fn, przyciskami multimedialnymi itp. Przygotowano oczywiście kombinacje klawiszy, które ułatwiają pracę z klawiaturą. Przykładowo Fn + ESC blokują funkcje multimedialne w przyciskach F1-F12, dzięki czemu by je aktywować nie trzeba wciskać Fn.
Płaskie płytki klawiszy są wygodne w obsłudze. Przyciski pracują podobnie jak w klawiaturach stosowanych w laptopach, ale większy rozmiar Octopusa pozwolił na większe odstępy pomiędzy klawiszami. To przełożyło się na wygodniejszą obsługę w porównaniu do układów wykorzystywanych w laptopach. Skok jest mały, lekkie naciśnięcie aktywuje przełącznik, praca z tą klawiaturą jest bardzo przyjemna.

zestaw natec hi im octopus 13 20210410 1407133373

Mysz Octopus w użyciu

Komunikacja pomiędzy elementami zestawu a komputerami, do których je podłączałem była bez zarzutu – stabilna, bez zakłóceń czy opóźnień. Zasięg przetestowałem na odległości ok. 5 metrów – nie było żadnych problemów. Podobnie jak w przypadku przełączania się pomiędzy sparowanymi urządzeniami.
Wspomniałem wcześniej, że Natec zaimplementował tu inteligentny system zarządzania energią. Klawiatura i mysz nie używane przez dłuższą chwilę przełączają się w tryb czuwania minimalizując zużycie prądu. Wybudzenie ich jest bardzo szybkie. Z drugiej strony zużycie jest na tyle niewielkie, że baterie wystarczą naprawdę na długo. Po dwóch tygodniach użytkowania zużycie było praktycznie niezauważalne.


Podsumowanie

W porównaniu do Tetry, Octopus prezentuje się znacznie lepiej. O ile tam widać było budżetowość, tutaj widać, że zastosowano lepsze materiały, co wpływa na efekt wizualny. Oczywiście nie jest to komplet przygotowany z myślą o graczach czy osobach intensywnie pracujących z klawiaturą i myszką, potrzebujących zaawansowanych funkcji i możliwości konfiguracji tych akcesoriów. Na pewno jest to dobra propozycja dla osób, które chcą mieć przenośny zestaw, z którym będą mogli przemieszczać się np. pomiędzy komputerem i telewizorem. Bez problemów sprawdzi się również w pracy biurowej.
Niestety, cena zestawu nie należy do najmniejszych. Za klawiaturę i mysz Octopus trzeba zapłacić ok. 200-220 złotych, co nie jest małą kwotą.

zestaw natec hi im octopus 15 20210410 1159921473

Hi I'm Octopus!

 Plusy Minusy
eleganckie wykonanie
solidna konstrukcja
możliwość podłączenia do trzech urządzeń jednocześnie
mała myszka
cena

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube