uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja routera TP-Link Deco M9

  • Opublikowano: niedziela, 10, luty 2019 04:39
  • 10 Lut

Spis treści

Tak jak kiedyś na rynku masowo zaczęły pojawiać się routery, tak teraz masowo pojawiają się bardziej zaawansowane urządzenia sieciowe, pozwalające na budowę złożonych sieci radiowych w warunkach domowych oferujących coś więcej niż tylko dostęp do Internetu. Popularne stały się też routery umożliwiające zestawienie sieci typu mesh. I o takim modelu dziś opowiem.

Duże pudełko już z daleka pokazuje, jak wygląda to, co ukryto w jego wnętrzu. Dwa płaskie krążki nie wyglądają imponująco, za to mogą być dyskretne. Pomimo „delikatności” tych krążków, opakowanie waży całkiem sporo. Oczywiście nie zabrakło na nim różnego rodzaju informacji o cechach urządzenia. Najważniejsze wydały mi się te, które informowały o powierzchni, która może być objęta zasięgiem fal radiowych oraz liczbie urządzeń, jaką można podłączyć do WiFi. 420 metrów kwadratowych i 100 różnego rodzaju czujników i mechanizmów daje naprawdę spory potencjał. Zwłaszcza, że ten router ma pełnić nie tylko rolę źródła sieci, ale i centrum inteligentnego domu. Oprócz tego, mała dyskretnie umieszczona ikonka – AC2200 - informuje o prędkości transmisji, jaką Deco M9 zapewnia.

router tp link deco m9 1 20190209 1271785721

Pudełko ze zestawem dwóch routerów

Konstrukcja

W środku znajdują się dwa białe krążki routerów oraz umieszczone pod nimi akcesoria: dwa zasilacze oraz przewód sieciowy. Szybki rzut oka pokazał, że dyski routera są identyczne, każdy z nich ma dwa porty LAN, ale w pudełku jest tylko jeden kabel. Czemu?
Napisałem już, że Deco M9 to płaskie krążki. Przyznaję, że trochę minąłem się tu z prawdą, bo górna powierzchnia urządzenia wcale nie jest taka płaska. Widać miękkie zakrzywienie, które burzy harmonię niewielkiego stożka zamykającego całą konstrukcję. Jego szczyt wykończono małą dyskretną diodą. Dysk ma średnicę ok. 15 centymetrów i jest śnieżnobiały. Obudowa wykonana w całości z tworzywa jest wysoka na ok. cztery centymetry. Od spodu wyposażono ją w dużą liczbę małych otworów wentylacyjnych. Aby zapewnić odpowiedni dostęp powietrza, router osadzono na czterech nóżkach. Ich podstawy wykończono miękka gumą, która zapewnia dobrą przyczepność do powierzchni. Od razu też powiem – tych urządzeń nie przystosowano do powieszenia na ścianie.

router tp link deco m9 3 20190209 1489951583

Deco M9 zapakowane w pudełku

Każdy z routerów wyposażono w dwa porty LAN, port USB oraz gniazdo zasilania. Żaden z interfejsów nie został opisany, a to oznacza, że w przypadku gniazd sieciowych nie ma różnicy, do którego podłączymy kabel doprowadzający Internet.
Na pewno Deco M9 prezentuje się nietuzinkowo. Biały kolor obudowy wpasuje się w każdy wystrój mieszkania, chociaż obawiam się, że z czasem śnieżnobiała biel straci swój urok. Zwłaszcza, że nie jest to wyszlifowany na połysk plastik, który ułatwia usuwanie kurzu. Co prawda matowa powierzchnia jest śliska, a na dodatek mamy pochyłą powierzchnię, ale i tak kurz się tam pojawi.

router tp link deco m9 5 20190209 1778843872

Routery TP-Link Deco M9


Spójrzmy teraz na specyfikację.

ZASILANIE
• Napięcie wejściowe zasilacza: 100-240V ~ 50/60Hz 0,8A
• Napięcie wyjściowe zasilacza: 12V ⎓ 2A
CECHY SPRZĘTOWE
• Porty:
o 2 gigabitowe porty Ethernet LAN/WAN
o 1 port USB 2.0 (zarezerwowany)
o 1 port zasilania
• Przyciski: Przycisk Reset
• Zasilanie: 12 V/2 A
• Wymiary: Φ144 mm × 46 mm
• Typ anteny:
o 6 Wi-Fi
o 1 ZigBee
o 1 Bluetooth
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
• Standardy bezprzewodowe:
o IEEE 802.11 ac/n/a 5 GHz
o IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz
o Bluetooth 4.2
o ZigBee HA1.2
• Częstotliwość pracy: 2,4 GHz i 5 GHz
• Prędkość transmisji:
o 867 Mb/s w paśmie 5 GHz
o 400 Mb/s w paśmie 2,4 GHz
• EIRP: FCC: <30 dBm
• Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej: WPA-PSK/WPA2-PSK
• Funkcje zaawansowane :
o Tryb routera / punktu dostępowego
o Opcjonalne łącze rezerwowe Ethernet
o Technologia TP-Link Mesh:
o MU-MIMO
o Automatyczny wybór trasy
o Automatyczna naprawa
o Sterowanie AP
o Sterowanie pasmem
o Beamforming
FUNKCJE OPROGRAMOWANIA
• Funkcja Quality of Service: WMM
• Sieć WAN: Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE
• Zarządzanie: Zarządzanie lokalne i zdalne, DHCP, Serwer, Klient
• Zabezpieczenia zapory sieciowej: SPI Firewall
• Protokoły: IPv4 oraz IPv6
Funkcje zaawansowane:
• 3-letni dostęp do oprogramowania antywirusowego, Kontrola rodzicielska
• Funkcja QoS, Asystent konfiguracji, Kompatybilność z Amazon Alexa i IFTTT, Funkcja Guest Network: Sieć dla gości 2,4 GHz, Sieć dla gości 5 GHz
INNE
• Zawartość opakowania: 2 jednostki Deco, 1 kabel Ethernet RJ45, 2 zasilacze
• Wymagania systemowe: iOS 8.0 lub nowszy, Android 4.3 lub nowszy, Bluetooth 4.2 lub nowszy
• Środowisko pracy:
• Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉~104℉)
• Dopuszczalna temperatura przechowywania: -40℃~70℃ (-40℉~158℉)
• Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, niekondensująca
• Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90%, niekondensująca

router tp link deco m9 7 20190209 1792866038

Gniazda wbudowane w routerze

Jak w przypadku każdego routera, specyfikacja jest dość rozbudowana. Pozwala to zapoznać się z możliwościami urządzenia, co w przypadku sieci jest dość istotne. Dziś praktycznie każde urządzenie tego typu oferuje budowę sieci dwuzakresowej, nie ma tu więc żadnej nowości. Ponieważ ostatnio nie było żadnego przełomu technologicznego w sieciach WiFi (a przynajmniej nikt się tym nie chwalił) zasięg i prędkość transmisji nie odbiegają od tego, co oferują inne modele. Jakość sieci można jedynie poprawiać stosując lepsze anteny i tu mamy właśnie taki przypadek. TP-Link zastosował o większym niż normalnie zysku – 6dB – oraz antenę ZigBee, która jest stosowana w sieciach meshowych. Zaskoczeniem może natomiast być wykorzystanie anteny Bluetooth, niewiele routerów pozwala na komunikację za pośrednictwem tego medium. O ile mnie pamięć nie myli, w mojej historii testowanych routerów, jest to pierwszy takich przypadek. Ale też, jak już wiecie, anteny są wbudowane wewnątrz konstrukcji. Nie ma możliwości ich zmiany.
Na pewno warto zwrócić na kwestię bezpieczeństwa, bo od tego zależy jak dobrze będą chronione pliki udostępniane na komputerach w sieci. Tu też nie było żadnego przełomu od lat, ciągle mamy te same metody szyfrowania, chociaż jako dodatek pojawił się firewall. Nie każdy router ma takie zabezpieczenie wbudowane, chociaż zdarza się to coraz częściej. I nie każdy producent oferuje trzyletni dostęp do programu antywirusowego. Co prawda specyfikacja nie mówi, co to jest, ale każda ochrona na pewno będzie mile widziana.

router tp link deco m9 8 20190209 1018660029

Od spodu router nie wygląda jak router

Kolejną interesującą rzeczą jest obsługa adresacji IPv6 w sieci lokalnej. Coraz większa liczba producentów routerów zaczyna coś takiego oferować. Ciągle nie mogę sobie wyobrazić potrzeby stosowania takiego rodzaju adresacji w domu, ale skoro już to mamy, to nie ma co narzekać.
Specyfikacja pokazuje jeszcze jedną interesującą rzecz. Wśród dostępnych narzędzi znajdują się takie, które pozwalają zintegrować w jednej sieci wiele różnych urządzeń. W tym również takich, które wyposażono w mniej lub bardziej zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. W efekcie Deco M9 zamienia się w coś, co producent nazwał „smart hub”. Dzięki niemu za pośrednictwem jednej sieci możemy zarządzać różnymi urządzeniami składającymi się na inteligentny dom. TP-Link deklaruje pełną kompatybilność z urządzeniami typu smart swoimi, GE oraz Kwikset. Na liście znajdują się żarówki, switche, zamki, czujniki… jest tego naprawdę sporo.


Spójrzmy jak to wygląda w praktyce

Przede wszystkim po wypakowaniu i podłączeniu urządzeń, trzeba pobrać odpowiednią aplikację – TP-Link Deco - ze sklepów Google Play i Apple Store. Możemy ją pobrać albo odczytując QR Code albo ręcznie wyszukując ją w sklepie. Do pobrania jest ok. 36 MB. W pierwszym kroku po zainstalowaniu i zalogowaniu się do chmury TP-Link, trzeba wybrać dokładny model routera. Kolejne okna pokazują jak podłączyć router, a potem… Deco M9 poprzez Bluetooth łączy się ze smartfonem. Dopiero po takim podłączeniu się do routera można zacząć konfigurację sieci. I od razu powiem, urządzenie mobilne to jedyna możliwość skonfigurowania tego routera. Nawet po skonfigurowaniu WiFi nie udało mi się zalogować do urządzenia przez przeglądarkę. Jeśli się natomiast martwicie, że ktoś przy pomocy smartfona może się włamać na router, to cóż… może to zrobić. Wcześniej jednak musi alb zresetować router do ustawień fabrycznych albo poznać Wasze hasło do chmury TP-Link. Po uruchomieniu sieci radiowej, komunikacja przez Bluetooth jest odcinana. W żadnych ustawieniach routera nie znalazłem opcji połączenia przez BT. Jest ono potrzebne tylko na początku do pierwszego uruchomienia tego urządzenia.

router tp link deco m9 zrzuty ekranowe 1 20190209 1842742343 router tp link deco m9 zrzuty ekranowe 2 20190209 1856746784

Pierwsze kroki w aplikacji na smartfonie

Wspomniałem już, że całą konfigurację przeprowadzamy na urządzeniu mobilnym, w moim przypadku był to smartfon Xiaomi Redmi 4X Pro. Niestety, aplikacja przygotowana została tylko w języku angielskim. Co prawda jest dość intuicyjna, niemniej przydałaby się nasza, polska lokalizacja.
Podczas włączania Deco M9 do sieci mamy możliwość przypisania go do jednego z kilku pomieszczeń. Dzięki temu przy sieci składającej się z kilku urządzeń możemy wiedzieć, które z nich jest nieaktywne. Ale niestety tylko pod kątem pracy online / offline. Nie znalazłem opcji pozwalającej na sprawdzenie, do którego z urządzeń jestem aktualnie podłączony. I tego mi chyba najbardziej brakowało. Dodam od razu, że domyślnie w aplikacji roaming jest wyłączony, tak więc po dodaniu kolejnego routera M9 trzeba go uruchomić. Ponieważ podczas testów dysponowałem tylko dwoma urządzeniami, nie potrafię odpowiedzieć, czy po dodaniu np. trzeciego czy czwartego, trzeba dla nich również włączać tą opcję. Zakładam, że nie.

router tp link deco m9 zrzuty ekranowe 18 20190209 1582092114 router tp link deco m9 zrzuty ekranowe 6 20190209 1353761688

Główne okno aplikacji oraz okno antywirusa

Główne okno aplikacji pozwala szybkim rzutem oka ogarnąć status połączenia z Internetem oraz urządzenia, które są wpięte w sieć. Od razu też widać, w jaki sposób „obciążają” WiFi, pobierając lub wysyłając dane. Projektant udostępnił tu też dwie zakładki prowadzące do ustawień antywirusa oraz ochrony rodzicielskiej. Wybranie pierwszej powoduje przejście do okna, w którym możemy uruchomić trzy narzędzia udostępnione przez Trend Micro: Malicious Content Filter, Intrusion Prevention System oraz Infected Device Quarantine. Niestety, nie mamy wpływu na to, jak dokładnie te usługi działają. Możemy je tylko włączyć lub wyłączyć. Każda z nich ma krótki opis, dzięki któremu wiadomo, co robią. I tak pierwsza blokuje strony, które są wpisane w bazie Trend Micro, jako niebezpieczne, druga chroni sieć przed atakami zewnętrznymi a ostatnia zabezpiecza zainfekowane urządzenia przed wysłaniem na zewnątrz danych wrażliwych. W jaki sposób to realizują? Tego już nie wyjaśniono, i jak wspomniałem nie mamy możliwości ich konfiguracji. Za to trochę więcej można zrobić w przypadku ochrony rodzicielskiej. Nie dość, że można tam skonfigurować kilka różnych profili, wyróżniając je kolorami, to jeszcze można zdefiniować harmonogram, w jakim ta ochrona ma pracować. Nie mówiąc już o takich rzeczach jak „czarna lista” stron, aplikacji czy po prostu treści, które dla ułatwienia zgrupowano w różnych kategoriach: gambling, adult content, sex education, pay to surf, download itp. Producent przygotował dziewięć takich kategorii, umieszczając przy każdej z nich krótki opis.

router tp link deco m9 zrzuty ekranowe 7 20190209 2041791839 router tp link deco m9 zrzuty ekranowe 9 20190209 1657882020

Ustawienia kontroli rodzicielskiej (przykładowe)

W górnej części głównego ekranu znajduje się skrót do wiadomości systemowych. Dzięki temu mamy szybki dostęp do informacji o nowych urządzeniach w sieci, próbach złamania reguł kontroli rodzicielskiej, atakach itp. Tuż obok znajduje się ikona pozwalająca na dodanie nowych routerów mesh, lokacji i inteligentnych urządzeń, które chcielibyśmy włączyć do sieci, by zarządzać nimi za pośrednictwem smartfona. Tych ostatnich jest całkiem sporo. TP-Link umożliwia zintegrowanie w jednej sieci urządzeń nie tylko swoich, ale i Philipsa czy Nest. Dla łatwiejszego zarządzania podzielił je na kilka grup: światła, zamki, przełączniki, termostaty itp. Lista akcesoriów, które można podłączyć, jest naprawdę spora.
W dolnej części głównego okna aplikacji znajdują się cztery małe ikonki, dzięki którym można przejść do nowych ekranów: skrótów, automatyki i ustawień. Pierwsze pozwala umieścić skróty do narzędzi, z których planujemy najczęściej korzystać. Drugie umożliwia budowę harmonogramu działania „smart gadżetów”, które podłączyliśmy do sieci, natomiast ostatnie to zestaw narzędzi podzielonych na dwie grupy: router settings i homecare, rozróżnione kolorami. Jak nietrudno się domyślić pierwsza grupa obejmuje opcje konfiguracyjne routera, możliwość zdefiniowania „czarnej listy”, testowania prędkości połączenia itp. Druga grupa zawiera wszystko to, co jest związane z bezpieczeństwem. Jest tam więc możliwość definiowania użytkowników, ochrony rodzicielskiej, włączania opcji antywirusa itp.

router tp link deco m9 zrzuty ekranowe 17 20190209 1421094276 router tp link deco m9 zrzuty ekranowe 25 20190209 1742439699

 Ustawienia routera oraz ekran wyboru sieci

Cała aplikacja pracuje szybko i sprawnie (jak to pod Androidem). Ekrany są czytelne i logicznie rozmieszczone. Opanowanie obsługi programu nie zajmuje dużo czasu, co na pewno doceni wielu z Was.
To, czego mi zabrakło to możliwości sprawdzenia, jakie urządzenia są podpięte do poszczególnych punktów sieci mesh. O ile nie ma problemu z jej rozbudową i widocznością poszczególnych punktów, to chętnie bym zobaczył jak wygląda połączenie pomiędzy nimi. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że dla zdecydowanej większości użytkowników, taka informacja nie jest potrzebna. Routery mesh są w sieci, widzą się nawzajem, oferują duży zasięg… czego chcieć więcej? Ja jednak chętnie bym zobaczył jak działa roaming, i w którym miejscu moja sieć przerzuca mnie z jednego punktu na drugi.

router tp link deco m9 zrzuty ekranowe 23 20190209 2022902710 router tp link deco m9 zrzuty ekranowe 24 20190209 1977723555

Widok na routery pracujące w sieci oraz ikony pozwalajace na wizualizację lokalizacji

Ponieważ oba routery współpracują ze sobą tworząc jedną wielką sieć, nie musiałem się obawiać o zasięg w całym moim domu (dwupoziomowe mieszkanie w bloku). Mocny sygnał niwelował zakłócenia od sieci zewnętrznych, których jest blisko 20. Niestety, brak możliwości podłączenia się przez przeglądarkę bezpośrednio do routera uniemożliwia dokładniejszą diagnostykę połączeń. Zwłaszcza, że nie wiadomo, do którego punktu sieci w danym momencie jestem podłączony. Niemniej, sieć działała stabilnie, ma duży zasięg i co najważniejsze – nie trzeba się martwić o konfigurację poszczególnych jej punktów – sama zestawia połączenia. Z punktu widzenia użytkownika, sieć radiowa raz uruchomiona nie wymaga więcej uwagi. I tak samo jest w tym przypadku. Jest to tyle ważne, że zdarzało mi się mieć do czynienia z routerami, które po kilku dniach trzeba było resetować, bo blokowały sieć. Ty, taka sytuacja nie występowała.
Na koniec słówko na temat portów USB, które są wbudowane w routerach. Niestety, nie można do nich podłączyć dysku zewnętrznego i udostępnić go w sieci. Oczywiście poprzez LAN można podłączyć NAS-a, ale dysku z USB niestety się nie da. Można za to podłączyć inne urządzenia, w tym drukarkę, jako urządzenie sieciowe. Ale niestety, aplikacja na smartfonie nie przewiduje weryfikacji tego, co zostało do tego portu podłączone.


Podsumowanie

Ze względu na możliwości, jakie oferują sieci mesh, stają się one coraz popularniejsze. Nie tylko dlatego, że dają one lepszą jakość połączenia, mocniejszy sygnał czy większy zasięg. Również dlatego, że dzięki takim sieciom, można łatwo zbudować inteligentny dom. Coraz więcej różnego rodzaju urządzeń wyposażanych jest w moduły radiowe, dzięki czemu można nimi zdalnie zarządzać. TP-Link Deco M9 jest dedykowany do takich właśnie rozwiązań. Nie dość, że struktura mesh pozwala na praktycznie nieograniczoną możliwość rozbudowy tej sieci, to jeszcze ma wbudowane protokoły pozwalające na komunikację z różnymi urządzeniami, czujnikami i akcesoriami.
Na pewno ten zestaw ma duży potencjał. Niestety, duży potencjał to również duża cena. Za komplet dwóch routerów trzeba zapłacić ok. 1370-1550 złotych, co jest niemałą kwotą. Jeśli chcecie zbudować sieć radiową obejmująca swoim zasięgiem dużą powierzchnię, można to zrobić mniejszym kosztem, jeśli jednak chcecie zbudować inteligentny dom lub planujecie to zrobić za jakiś rok, dwa… może to być dobra inwestycja.

router tp link deco m9 11 20190209 1094260073

TP-Link Deco M9 w pracy

Plusy Minusy

sieć mesh
duży zasięg
współpraca z inteligentnymi akcesoriami
smart hub - centrum inteligentnego domu
prosta apliacja do zarządzania i konfiguracji 

wysoka cena
brak pełnej obsługi portów USB
brak możliwości sprawdzenia jakości roamingu
brak polskiej wersji językowej

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube