foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Jeśli śledzicie recenzje publikowane na moich stronach na pewno zauważyliście, że już Wam recenzowałem jeden z routerów nowej na polskim rynku firmy – Lanberg. Dziś do modelu RO-120GE dołącza jego większy brat RO-175GE. Oto moje wrażenia z korzystania z sieci generowanej przez ten router.

Urządzenie, które dziś opisuję jest większe od swojego poprzednika. Widać to po pudełku, które jest mniej więcej dwa razy większe niż to, w które zapakowano RO-120GE. Poza tym, opakowanie praktycznie niczym się nie różni. Charakterystyczna niebieska barwa stanowi tło dla grafiki przedstawiającej router. Tradycyjnie też, pod rysunkiem, umieszczono ikonografiki informujące o możliwościach urządzenia. Na uwagę zasługują te z opisem HW NAT oznaczającym sprzętowe wsparcie technologii NAT oraz ISP TR-069, które informuje o posiadaniu przez ten router certyfikatu TR-069 znanego także, jako protokół zarządzający CPE (Customer Premise Equipment) WAN. Brzmi to trochę tajemniczo, ale w skrócie chodzi o to, by różne urządzenia domowe korzystające z sieci WiFi mogły się łatwo dogadać. A wracając do pudełka, dociekliwi mogą znaleźć z tyłu specyfikację, która podpowie im, czego mogą oczekiwać od RO-175GE. Jej rozszerzoną wersję znajdziecie też poniżej.

router lanberg ro 175ge 1 20190126 1990566702

Router jeszcze w pudełku

W pudełku oprócz bohatera tej opowieści znalazłem zasilacz oraz przewód Ethernetowy. Niewiele, ale z drugiej strony nic więcej nie potrzebujemy by przy pomocy routera zbudować sieć radiową.

Konstrukcja

Oba routery Lanberg, z którymi miałem do tej pory do czynienia, są bardzo podobne. Oba mają niewielki rozmiar, chociaż ten dzisiejszy jest zdecydowanie większy. Oba też wykonano z białego, niestety niskobudżetowego plastiku. Górną i dolną powierzchnię wyposażono w szereg otworów wentylacyjnych, które mają wspierać pasywny system chłodzenia. To żadna nowość, bo praktycznie wszystkie tego typu routery w taki sposób chłodzą swoje wnętrze. Z tyłu i na bokach zamontowano anteny, których niestety nie da się zdemontować. To kolejna wspólna cecha routerów Lanberga. Stabilną pozycję zapewniają cztery gumowe nóżki, ale obudowa przystosowana jest też do montażu na ścianie. Niestety, w zestawie z routerem nie ma kołków, które umożliwiają powieszenie urządzenia.

router lanberg ro 175ge 2 20190126 1951699371

Cztery anteny to jedna z głównych różnic w porównaniu do RO-120GE

Przedni panel wyposażono w szereg diod, które informują o stanie pracy poszczególnych elementów. Jak każdy dzisiejszy router, tak i ten obsługuje dwa zakresy częstotliwości 2.4GHz i 5GHz. Każdy z nich ma swoją diodę, która pokaże, czy dane pasmo jest uruchomione czy nie. Oprócz tego jest oczywiście kontrolka pokazująca połączenie z Internetem, nie zabrakło też czterech diod pokazujących status połączeń na portach LAN. W niektórych routerach można też spotkać lampkę informującą o aktywnej funkcji WPS. Ten w taką lampkę wyposażono. Każda z kontrolek opisana jest łatwym do zrozumienia piktogramem, który wyraźnie odcina się na białym tle.
Tradycyjnie, wszystkie interfejsy zlokalizowano z tyłu routera. Znajduje się tam pięć portów LAN – cztery na urządzenia z sieci lokalnej i jeden do podłączenia Internetu. Niestety, ten ostatni poza podpisem nie został w żaden sposób wyróżniony. A można było, tak jak robią to inni producenci, wykonać to gniazdo w innym kolorze. Oprócz tych gniazd, znajdziemy tam gniazdo zasilania i cztery przyciski - rzecz rzadko spotykana. Lanberg zastosował sprzętowe odcięcie sieci WiFi – wciśnięcie przycisku powoduje wyłączenie obu zakresów częstotliwości, udostępnił też przycisk WPS i resetu. Pierwsze dwa są identyczne, natomiast ostatni z tej trójki, jak to zwykle bywa, jest głębiej osadzony w obudowie, tak by nie można było nacisnąć go przypadkowo. Ostatnim, czwarty przyciskiem, jest włącznik zasilania.

router lanberg ro 175ge 5 20190126 1435974185

Przedni panel wyposażóno w dużą liczbę kontrolek

Konstrukcja routera jest bardzo prosta. Ma to swój urok, ale do mnie niestety nie przemawia. Białe tworzywo szybko pokryje się kurzem, a szczeliny nie ułatwią jego oczyszczenia. Jak na nowoczesny router, prezentuje się dość nieciekawie. Nijako.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube