uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja routera Lanberg RO-175GE

  • Opublikowano: niedziela, 27, styczeń 2019 05:43
  • 27 Sty

Spis treści

Jeśli śledzicie recenzje publikowane na moich stronach na pewno zauważyliście, że już Wam recenzowałem jeden z routerów nowej na polskim rynku firmy – Lanberg. Dziś do modelu RO-120GE dołącza jego większy brat RO-175GE. Oto moje wrażenia z korzystania z sieci generowanej przez ten router.

Urządzenie, które dziś opisuję jest większe od swojego poprzednika. Widać to po pudełku, które jest mniej więcej dwa razy większe niż to, w które zapakowano RO-120GE. Poza tym, opakowanie praktycznie niczym się nie różni. Charakterystyczna niebieska barwa stanowi tło dla grafiki przedstawiającej router. Tradycyjnie też, pod rysunkiem, umieszczono ikonografiki informujące o możliwościach urządzenia. Na uwagę zasługują te z opisem HW NAT oznaczającym sprzętowe wsparcie technologii NAT oraz ISP TR-069, które informuje o posiadaniu przez ten router certyfikatu TR-069 znanego także, jako protokół zarządzający CPE (Customer Premise Equipment) WAN. Brzmi to trochę tajemniczo, ale w skrócie chodzi o to, by różne urządzenia domowe korzystające z sieci WiFi mogły się łatwo dogadać. A wracając do pudełka, dociekliwi mogą znaleźć z tyłu specyfikację, która podpowie im, czego mogą oczekiwać od RO-175GE. Jej rozszerzoną wersję znajdziecie też poniżej.

router lanberg ro 175ge 1 20190126 1990566702

Router jeszcze w pudełku

W pudełku oprócz bohatera tej opowieści znalazłem zasilacz oraz przewód Ethernetowy. Niewiele, ale z drugiej strony nic więcej nie potrzebujemy by przy pomocy routera zbudować sieć radiową.

Konstrukcja

Oba routery Lanberg, z którymi miałem do tej pory do czynienia, są bardzo podobne. Oba mają niewielki rozmiar, chociaż ten dzisiejszy jest zdecydowanie większy. Oba też wykonano z białego, niestety niskobudżetowego plastiku. Górną i dolną powierzchnię wyposażono w szereg otworów wentylacyjnych, które mają wspierać pasywny system chłodzenia. To żadna nowość, bo praktycznie wszystkie tego typu routery w taki sposób chłodzą swoje wnętrze. Z tyłu i na bokach zamontowano anteny, których niestety nie da się zdemontować. To kolejna wspólna cecha routerów Lanberga. Stabilną pozycję zapewniają cztery gumowe nóżki, ale obudowa przystosowana jest też do montażu na ścianie. Niestety, w zestawie z routerem nie ma kołków, które umożliwiają powieszenie urządzenia.

router lanberg ro 175ge 2 20190126 1951699371

Cztery anteny to jedna z głównych różnic w porównaniu do RO-120GE

Przedni panel wyposażono w szereg diod, które informują o stanie pracy poszczególnych elementów. Jak każdy dzisiejszy router, tak i ten obsługuje dwa zakresy częstotliwości 2.4GHz i 5GHz. Każdy z nich ma swoją diodę, która pokaże, czy dane pasmo jest uruchomione czy nie. Oprócz tego jest oczywiście kontrolka pokazująca połączenie z Internetem, nie zabrakło też czterech diod pokazujących status połączeń na portach LAN. W niektórych routerach można też spotkać lampkę informującą o aktywnej funkcji WPS. Ten w taką lampkę wyposażono. Każda z kontrolek opisana jest łatwym do zrozumienia piktogramem, który wyraźnie odcina się na białym tle.
Tradycyjnie, wszystkie interfejsy zlokalizowano z tyłu routera. Znajduje się tam pięć portów LAN – cztery na urządzenia z sieci lokalnej i jeden do podłączenia Internetu. Niestety, ten ostatni poza podpisem nie został w żaden sposób wyróżniony. A można było, tak jak robią to inni producenci, wykonać to gniazdo w innym kolorze. Oprócz tych gniazd, znajdziemy tam gniazdo zasilania i cztery przyciski - rzecz rzadko spotykana. Lanberg zastosował sprzętowe odcięcie sieci WiFi – wciśnięcie przycisku powoduje wyłączenie obu zakresów częstotliwości, udostępnił też przycisk WPS i resetu. Pierwsze dwa są identyczne, natomiast ostatni z tej trójki, jak to zwykle bywa, jest głębiej osadzony w obudowie, tak by nie można było nacisnąć go przypadkowo. Ostatnim, czwarty przyciskiem, jest włącznik zasilania.

router lanberg ro 175ge 5 20190126 1435974185

Przedni panel wyposażóno w dużą liczbę kontrolek

Konstrukcja routera jest bardzo prosta. Ma to swój urok, ale do mnie niestety nie przemawia. Białe tworzywo szybko pokryje się kurzem, a szczeliny nie ułatwią jego oczyszczenia. Jak na nowoczesny router, prezentuje się dość nieciekawie. Nijako.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube