foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Na polskim rynku pojawiła się nowa marka urządzeń sieciowych – Lanberg. Jej właścicielem jest polska firma Impakt S.A., która w ubiegłym roku nabyła prawa do tej marki i stała się jej wyłącznym dystrybutorem na całym świecie. Postanowiłem sprawdzić, czy tak „młody producent” ma co zaoferować posiadaczom sieci. Na pierwszy ogień poszedł router oznaczony symbolem RO-120GE.

Urządzenie zapakowano w dość charakterystyczne, niebieskie pudełko. Na jego bokach umieszczono grafikę przedstawiającą router. Jego konstrukcja jest bardzo prosta, widać też, że wyposażono go w dwie anteny. Nie zabrakło oczywiście ikon, które informują potencjalnego użytkownika o możliwościach urządzenia, a więc przycisku WPS, pracy w charakterze repeatera, komunikacji w standardach 802.11b/g/n oraz 802.11a/n/ac w pasmach częstotliwości 2.4GHz i 5GHz itp. W środku oprócz RO-120GE i dedykowanego mu zasilacza producent schował przewód Ethernet.

router lanberg ro 120ge 1 20181208 1814462954

Pudełko z routerem RO-120GE

Konstrukcja

Router ma niewielki rozmiar. Wykonano go z białego, błyszczącego tworzywa. Całą elektronikę zamknięto w prostokątnej obudowie o wymiarach ok. 14x11x3 cm. Na przednim panelu producent umieścił diody sygnalizacyjne, których znaczenie wyjaśniają umieszczone pod nimi ikony. Szybko więc można rozszyfrować, że pokazują one stan zasilania, pracę sieci 2.4GHz i 5GHz (jedna dioda dla obu częstotliwości), status połączenia WPS, Internetu oraz połączeń na czterech portach LAN. To pokazje, że Lanberg stawia bardziej na komunikację przewodową. Szkoda, że nie ma osobnych diod dla każdego pasma częstotliwości. Tak jak w przypadku sieci LAN, chciałbym wiedzieć, które z nich jest obciążone.

router lanberg ro 120ge 2 20181208 1402664394

Zawartość pudełka, którą dostajemy

Na prawym boku znajdują się dwa przyciski włączające i wyłączające WiFi oraz WPS. Z kolei z tyłu znajduje się gniazdo zasilania, przycisk włączający urządzenia oraz porty WAN i LAN. Te ostatnie, jak już wiecie są cztery. Na skraju tylnego panelu umieszczono dwie anteny. Są to anteny przymocowane na stałe. Oczywiście, jeśli ktoś się uprze będzie mógł je zamienić na lepsze, o większym zysku decybelowym, ale wiąże się to z ingerencją w konstrukcję urządzenia, co może grozić utratą gwarancji. Ponieważ jest to model przeznaczony raczej do prostego, domowego użytku, nikt chyba nie będzie się w coś takiego bawił.
To, co rzuca się w oczy, to ciasne upakowanie wszystkich elementów z tyłu urządzenia. Jest tam na tyle ciasno, że po podłączeniu zasilania, wciśnięcie przycisku uruchamiającego router jest dość kłopotliwe. Oczywiście cały czas jest to możliwe, ale jednak mało wygodne. Górna i dolna powierzchnie mają szereg otworów wentylacyjnych. Tak, jak w pozostałych urządzeniach tej klasy, zastosowano tu pasywny system chłodzenia.

router lanberg ro 120ge 3 20181208 1673687109

Router Lanberg RO-120GE

Biały kolor oraz mały rozmiar powodują, że urządzenie wpasuje się w każdy wystrój mieszkania. Router można dyskretnie ustawić w takim miejscu, by nie rzucał się w oczy, a jednocześnie mógł dobrze propagować fale radiowe. Konstrukcja jest funkcjonalna, ale trochę zbyt oszczędna, co widać po ciasno upakowanych gniazdach z tyłu urządzenia. Router przystosowano też do powieszenia na ścianie, o czym świadczą charakterystyczne uchwyty na zaczepy na spodzie obudowy. Obok jednego z nich zlokalizowano przycisk do resetu, o czym warto chyba wiedzieć.

Komentarze   

# Człowieczek 2019-12-08 08:31
Nie wiem skąd taka pozytywna opinia. Autor tekstu nie przetestował dobrze tego routera i wydaje opinię. Ja to zrobiłem i mogę powiedzieć, że znalazłem przynajmniej dwa znaczące błędy.

1. Nie działa przekierowanie portów z sieci wewnętrznej.
Gdy łączymy się z usługami z zewnątrz korzystając przekierowanie działa. Natomiast łącząc się z wewnątrz sieci już nie można się połączyć.

2. Nie działa kontrola rodzicielska. Pomimo włączonej kontroli i ustawienia zakresu czasu dostępności do sieci Internet można bez problemu korzystać z dostępu do Internetu.

Więcej usterek nie chciało mi się szukać, bo te dwie dyskryminują to urządzenie u mnie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# opiniodawca 2020-01-17 09:51
1. Przekierowanie portów nie działa w sieci wewnętrznej, bo po prostu w sieci wewnętrznej nie stosuje się przekierowań portów. Po prostu łączysz się z portem lokalnym. Zawsze przekierowujesz ruch z zewnątrz do wewnątrz, nigdy odwrotnie i nie wewnątrz sieci. To nie jest usterka - tak działają sieci komputerowe :D

2. Kontrola rodzicielska mnie nie interesuje, bo nie widzę takiej potrzeby w moim przypadku, a po drugie są dziesiątki rozwiązań na to, z którymi poradzi sobie przeciętny 10 latek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2019-12-08 08:55
Dzięki za uwagi. Nie zawsze podczas testów - z uwagi na krótki czas dostępności urządzenia - uda się wszystko przetestować. Przy kolejnych recenzjach zwrócę na te elementy uwagę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Josh 2020-02-11 09:19
Heh... Nie ma to jak porównywać sprzęt za ~100 do wspominanych w 4. akapicie urządzeń potrafiących kosztować 10x więcej.
Jak nic text spłodzony tylko po to, żeby tamte nazwy się pojawiły.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube