foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Po zabawie z routerem TP-LINK WR 1043ND nabrałem apetytu na testy kolejnego takiego urządzenia. W moje ręce trafił Asus RT-AC56U, jeden z nowszych routerów Asusa – firmy, która do tej pory kojarzyła mi się głównie z notebookami. Jak w testach wypadnie router tej firmy? Jestem o tyle ciekawy, że ten model oferuje pracę w dwóch zakresach częstotliwościowych 2.4GHz oraz 5GHz.

Zacznijmy od pudełka

router asus rt-ac56u 2 20131013 1139309963Opakowanie, w którym router trafia do klienta jest bogato zdobione ikonami, napisami itp. informacjami przybliżającymi możliwości urządzenia. Na awersie rzuca się w oko duży napis 802.11ac, wiemy więc jaki standard WiFi jest obsługiwany. Oprócz tego łatwo zauważyć znaczek graficzny mówiący o 3 letniej gwarancji na urządzenie. Warto o tym pamiętać, bo producent jest zobowiązany dać nam- konsumentom tylko 2 lata. To co jest powyżej, to jego dobra wola (chociaż co ma się nam psuć w takim urządzeniu?). Z kolei na rewersie pudełka znajdziemy rzut na tylny panel routera, widać więc jakie interfejsy są dostępne. Widać też, co oprócz routera - jakie jeszcze narzędzia Asus oddaje w nasze ręce – AiRadar oraz Asus AiCloud. Oczywiście boki również wyposażono w odpowiednie informacje, znajdziemy tam m.in. to, że router obsługuje standard IPv6. Jest to o tyle ważne, że coraz szybciej zbliża się czas, gdy standard ten zostanie zaimplementowany w całej sieci. Osobom niewtajemniczonym wyjaśnię, że jest to protokół komunikacyjny, który ma zastąpić IPv4. Wynika to z faktu, że pula adresów IPv4 w skali światowej po prostu kończy się. Podstawowymi zadaniami nowej wersji protokołu jest zwiększenie przestrzeni dostępnych adresów poprzez zwiększenie długości adresu z 32-bitów do 128-bitów, uproszczenie nagłówka protokołu oraz zapewnienie jego elastyczności poprzez wprowadzenie rozszerzeń, a także wprowadzenie wsparcia dla klas usług, uwierzytelniania oraz spójności danych. Widać więc, że obsługa tego protokołu jest dość ważna, jeśli chodzi o przyszłość, a ponieważ routera nie kupujemy na rok … rozumiecie sami. Z drugiej strony, zwykły użytkownik praktycznie nie zauważy zmiany sposobu adresowania. Jeśli jednak mamy router, jest dla nas ważne, by obsługiwał on IPv6 – o ile myślimy przyszłościowo.

router asus rt-ac56u 1 20131013 1330004802W środku opakowania znajdziemy router (myślałem, że jest większy), przewód sieciowy, dwa zasilacze (dlaczego dwa, nie mam pojęcia), instrukcję oraz płytę CD z instrukcją w wersji elektronicznej oraz narzędziami pomocnymi przy zarządzaniu routerem. Jeśli chodzi o RT-AC56U, to jak już wspomniałem, zaskoczył mnie swoim małym rozmiarem. Spodziewałem się czegoś większego, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozmiar opakowania. Tymczasem router to czarna nieregularna obudowa o wymiarach 147mm x 205mm x 66mm. Kolor będzie pasował do każdego stylu umeblowania, tak więc wybór tego koloru jest dobrym pomysłem. Panel przedni został elegancko wykończony w jodełkę – nie zostają na nim ślady palców - niemniej martwi mnie podparcie – mała nóżka o długości ok. 3 cm, która zapewnić ma stabilność routera. Tak naprawdę przypadkowe potrącenie go, spowoduje jego przewrócenie. Ja jestem jednak zwolennikiem tradycyjnego kształtu, czyli routera płasko położonego. Nie da się jednak ukryć, że jako element wystroju – dodatkowo z migającymi diodami – nadaje się bardzo dobrze. W dolnej części obudowy umieszczono siedem diod, które swoim światłem informują o statusie pracy urządzenia. Mamy więc światło informujące o włączonym zasilaniu, włączonej karcie radiowej 2.4GHz, włączonej karcie radiowej 5 GHz, urządzeniu zewnętrznym podłączonym do portu USB 3.0 i USB 2.0 oracz oczywiście portach LAN i WAN.

router asus rt-ac56u 4 20131013 1297596110Z tyłu znajdziemy gniazdo zasilacza, włącznik, porty USB 2.0 i 3.0, wejście WAN oraz cztery porty LAN, które pozwalają podłączyć do routera urządzenia zewnętrzne. Obok portów USB zlokalizowano przycisk resetu. Z boku znajdują się kolejne dwa przyciski: WPS i WiFi. Pierwszy uruchamia kreator WPS, a drugi wyłącza karty radiowe.

Komentarze   

# Barej 2017-01-02 09:21
Mam go od jakiegoś roku. Sprawdza się świetnie. Jak go kupowałem, cena była jeszcze wyższa. Widzę, że teraz, jak dobrze się poszuka to można znaleźć w lepszej cenie. Ja dałem 700 zł, tu widze, że jest już półtorej stówy tańszy: wisebears.pl/.../... . Moim zdaniem to obecnie najsilniejszy i najlepszy router w ofercie tego producenta, jak dla mnie jest mega wydajny. Nie miałem z nim problemów do tej pory.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube