foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Powszechny dostęp do sieci, coraz większa cyfryzacja i potrzeba dostępu do zgromadzonych plików z różnych miejsc, powoduje rozwój urządzeń typu NAS - Network Attached Storage, zwanych też serwerami plików. Są to urządzenia, które wpięte bezpośrednio w sieć LAN umożliwiają nam zaciągnięcie plików na dowolny komputer, który jest podłączony do tej sieci. Jest to proste i wygodne urządzenie do udostępniania plików. Ponieważ firma ZyXEL udostępniła mi do testów swój serwer plików NSA 325 v2, opowiem Wam co on może, czego nie może i czy warto w niego zainwestować.

serwer plikow zyxel nsa 325 v2 1 20140427 1765168147

NAS dostarczany jest w opakowaniu, w stonowanych kolorach, z grafikami, specyfikacją i wypunktowanymi głównymi cechami. W środku pudełka znajduje się zasilacz, instrukcja, płytka z oprogramowaniem, woreczek strunowy z kompletem śrubek do montażu dysków, przewód Ethernet i oczywiście sam NAS. Ten ostatni to mała plastikowa skrzyneczka o wymiarach 207 x 164 x 123 mm. Wykonano ją z matowego, czarnego tworzywa, które wygląda oszczędnie, ale elegancko. Ę ostatnią podkreśla błyszczący przedni panel, który wyposażono w port USB 3.0, przycisk zasilania, drugi przycisk szybkiej synchronizacji/kopiowania plików i umieszczone pomiędzy nimi diody informujące o statusie urządzenia. Dzięki nim możemy się dowiedzieć o pracy systemu, dysków, portu USB i funkcji kopiowania. Większość interfejsów tradycyjnie zlokalizowano z tyłu urządzenia. Projektant umieścił tu dwa porty USB 2.0, port Ethernet i oczywiście gniazdo zasilania. Znajdziemy też tutaj przycisk resetu – schowany głęboko w mikroskopijnym otworze – oraz gniazd Kensington do zabezpieczenia przed kradzieżą. Jednak pierwsze, co rzuca się w oczy, gdy patrzymy na tylną ścianę urządzenia, to duży wentylator, który ma zapewnić optymalną temperaturę umieszczonym w środku dyskom. Jeśli chodzi o porty USB, to są one położone blisko siebie, co nasuwa obawę, czy uda się umieścić obok siebie dwa przewody USB lub dwa pendrivy. Zależy to od konstrukcji obudowy wtyczek.

serwer plikow zyxel nsa 325 v2 5 20140427 1611242390NAS podpiera się na czterech gumowych nóżkach, podnosząc obudowę na wysokość ok. 3-4 mm. W dolnej części znajdują się otwory wentylacyjne, którymi powietrze jest zasysane do środka. Nie ma tam niestety żadnego filtru, który chroniłby wnętrze urządzenia przed większymi drobinami kurzu. A szkoda, myślę że przydałby się.
Po zdemontowaniu przedniego panelu (a w zasadzie jego części) odsłonimy wnętrze urządzenia. To tam możemy schować dwa dyski 2.5” lub 3.5” Montujemy je śrubkami w wysuwanych uchwytach chronionych specjalnymi zaczepami. Montaż napędów jest bardzo prosty. Wystarczy przymocować dyski do uchwytów, wsunąć je w prowadnice, docisnąć i … zadanie wykonane. Teraz wystarczy włączyć NAS-a, poczekać chwilę by został mu przyznany adres IP w naszej sieci i możemy korzystać z dobrodziejstwa, jakie nam oferuje.


Specyfikacja
Tradycyjnie sprawdźmy, co producent umieścił w specyfikacji tego urządzenia.
- Architektura sieci (switche): GigabitEthernet
- Interfejs dysku: Serial ATA 300
- Interfejs dysku: Serial ATA 150
- Interfejs sieciowy: 10/100/1000 Mbit/s
- Maks. liczba dysków: 2
- Obsługa hot-swap dysków: Nie
- Obudowa serw.: Desktop
- Poziomy RAID : 1
- Napędy HDD: 2.5” lub 3.5”
- Protokoły sieciowe:
  * CIFS/SMB, NFS (for Linux/Unix)
  * FTP, HTTP
  * DHCP client
  * PPPoE
  * Network Time Protocol (NTP)
- Waga: 1.25 kg
- Wymiary: 207 x 164 x 123 mm
- Zasilanie:
  * Input: 100 - 240 V AC,50/60Hz
  * Output: 12V DC, 5A

serwer plikow zyxel nsa 325 v2 2 20140427 1727335636Krótka analiza powyższej specyfikacji powie nam, że NAS może wykorzystywać 2 dyski 2.5” lub 3.5” połączone w RAID 0 lub RAID 1. Nie wtajemniczonym wyjaśniam, że jest to takie połączenie dwóch (lub więcej) dysków, które pozwoli na wykorzystanie ich bardziej efektywnie, niż w przypadku, gdy mamy jeden lub kilka podłączonych osobno. Połączenie dysków w RAID pozwala na zwiększenie niezawodności (odporność na awarie), zwiększenie wydajności transmisji danych i powiększenie przestrzeni dostępnej jako jedna całość. W przypadku RAID 1 przestrzeń dyskowa nie ulegnie zwiększeniu. Ten typ połączenia zapewnia za to bardzo duży poziom bezpieczeństwa, z uwagi na to, że drugi dysk jest lustrzanym odbiciem pierwszego. Zwrócę jeszcze uwagę na to, że NAS nie umożliwia podłączania dysków na zasadzie hot-swap (czyli „na gorąco” podczas ich pracy). Przystosowany jest do pracy w systemach Unix i Linux, co na pewno zainteresuje użytkowników tych systemów. Umożliwia korzystanie z protokołu FTP. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie dyski możemy umieścić w obudowie NAS. Tylko te, które wykorzystują Serial ATA 300 lub 150. Maksymalna pojemność każdego z napędów to 4TB.


Interfejs
Zabawę z NAS 325 v2 mogłem zacząć dopiero po umieszczeniu w środku przynajmniej jednego twardego dysku. Do testów wykorzystałem 250GB napęd Maxtor. Po uruchomieniu kreatora, który znajduje się na płytce zostałem poprowadzony krok po kroku przez kilka plansz instalacyjnych, które w efekcie instalują program NAS Starter Utility. To przy jego pomocy możemy skonfigurować NAS do pracy. Nie jest to trudne, każdy użytkownik komputera, który wie co nie co o tym jak się poruszać po urządzeniach sieciowych poradzi sobie bez problemów. Trochę większa wiedza jest potrzebna do skonfigurowania NAS-a do pracy w sieci już przez przeglądarkę, ponieważ jednak producent przygotował polską wersję interfejsu, jest to w miarę proste. Ten sam program może nam posłużyć, jako swego rodzaju pilot po funkcjach urządzenia. Dzięki niemu możemy szybko przejść do Dropbox-a, udostępnionych w sieci folderów, czy udziałów dysków, które NAS automatycznie tworzy. Są to katalogi w rodzaju: public, photo, music, video itp. czyli takie, które prowadzą nas od razu do określonego rodzaju plików.

capture 022 25042014 125902

Z tej aplikacji możemy przejść do administracji NAS-em. Konfiguracje urządzenia zmieniamy poprzez przeglądarkę internetową. Do obsługi interfejsu wymaga ona włączonej obsługi Javascript i ActiveX. Warto o tym pamiętać, gdy ma się np. problemy z zalogowaniem. Po zalogowaniu się do panelu sterowania zobaczymy okno podzielone na dwie części. Po lewej znajduje się drzewko, w którym zgrupowano poszczególne funkcjonalności. Grup jest siedem: ustawienia systemowe, pamięć masowa, sieć, aplikacje, automatyczne wysyłanie, udostępnianie, konserwacja. Podział ten od razu wskazuje, co ZyXEL w tym urządzeniu nam oferuje. Niestety, widać też niedopracowanie interfejsu. Pod Chrome, główne okno zachodzi na to mniejsze z drzewkiem, co powoduje, że nazwy dostępnych funkcji są częściowo zasłonięte i w niektórych przypadkach trzeba się domyślać, co ukrywa się w danym miejscu. Ponieważ okna są zablokowane, nie można zmieniać ich szerokości. Sytuację mogłyby poprawić etykiety, które wyświetlałyby się po najechaniu kursorem na daną pozycję – niestety nie pomyślano o tym. Krótko mówiąc, jeśli masz Chroma, to części opcji musisz się domyślać. Zdecydowanie lepiej wygląda sprawa w głównym oknie. Informacje są podane przejrzyście, opcje do wyboru czytelne.

zyxel nas 325 v2 - zrzuty ekranowe interfejsu 1 20140426 1247798561Po zalogowaniu się i uruchomieniu przeglądarki zobaczymy okno startowe, w który wyświetlane są wszystkie istotne informacje związane z „kondycją” NAS-a. Nazwa, model, wersja oprogramowania, MAC adres i przede wszystkim statusy serwera mediów, serwera FTP, użycie procesora, jego temperatura, statusy woluminów, aktywne sesje itp.
W pierwszej grupie opcji ustawimy parametry systemowe urządzenia, a więc jego nazwę widoczną w sieci, datę i godzinę oraz zaktualizujemy firmwaru, o ile zostanie przez producenta udostępniona nowa wersja. Kolejna grupa to ustawienia związane z dyskami, to tu zdefiniujemy to, jak będą widziane przez systemy zewnętrzne. W tym miejscu podejrzymy też, jaka ich powierzchnia jest wolna, a jaka zajęta.
Kolejna grupa to ustawienia sieciowe. W tym miejscu na kilku oknach ustawimy adresy sieciowe, statyczne lub dynamiczne, porty dla serwera FTP, możemy też zmapować porty UPnP. To, co mnie zdziwiło to możliwość uruchomienia Telnetu i podłączenia się do NAS-a za pośrednictwem tej usługi. Wydawało mi się, że Telnet jest już narzędziem niestosowanym, przestarzałym. Jak widać myliłem się. Wspomnę jeszcze, że 325 v2 obsługuje nowe adresy sieciowe IPv6.

zyxel nas 325 v2 - zrzuty ekranowe interfejsu 3 20140426 1374957077 zyxel nas 325 v2 - zrzuty ekranowe interfejsu 8 20140426 1463835858
Najbardziej rozbudowaną grupą są aplikacje. To tu ustawiamy parametry serwerów FTP, mediów itp. To tutaj też definiujemy miejsca, z których NAS będzie automatycznie pobierał pliki. To tutaj też zaznaczymy katalogi, które będą widoczne w sieci. W końcu to tutaj ustawiamy działanie przycisku Copy – wskazujemy skąd i dokąd ma kopiować. Wygodna funkcja do archiwizacji, wystarczy nacisnąć przycisk na obudowie urządzenia, by wskazane pliki lub katalogi zostały skopiowane.
ZyXEL postawił na automatyzację, co widać w wielu funkcjach. Automatyczne pobieranie, kopiowanie, jest też funkcja wysyłania. Przygotowano mechanizmy ułatwiające kopiowanie plików na najpopularniejsze serwery – Flickr, YouTube czy Dropbox. Do naszej dyspozycji oddano również Time Machine – narzędzie, które pozwala na tworzenie kopii bezpieczeństwa (działa) oraz serwer wydruku. Podłączając do NAS-a drukarkę możemy skorzystać z serwera wydruków. W moim przypadku współpraca ZyXEL 325v2 z Officejet 4255 Hewlett-Packarda przebiegała bez problemów.

zyxel nas 325 v2 - zrzuty ekranowe interfejsu 18 20140426 1985845969 zyxel nas 325 v2 - zrzuty ekranowe interfejsu 16 20140426 1586246919
W końcu doszliśmy do grupy udostępniania. To tu definiujemy użytkowników, których możemy połączyć w grupy i tym samym łatwiej nimi zarządzać. W tym miejscu decydujemy, które katalogi utworzone na dyskach NAS-a będziemy udostępniać i w jaki sposób. Każdemu użytkownikowi możemy przydzielić powierzchnię dyskową, która będzie do jego dyspozycji.
Ostatnia grupa dostępna w drzewku po lewej stronie to funkcje pozwalające na utrzymanie NAS-a w sprawności. W tym miejscy definiujemy opcje zasilania, tego po jakim czasie bezczynności mają wyłączyć się dyski itp. NAS 325 v2 jest przystosowany do współpracy z UPS-em, możemy też ustawić harmonogram włączania i wyłączania urządzenia. Tutaj też zostały udostępnione logi systemowe, możemy więc podejrzeć co się działo z urządzeniem w określonym przedziale czasowym. Możemy również takie logi wysłać do siebie na maila, decydując o tym jak często takie maile mają być generowane i jakie informacje mają zawierać. Możemy też zapisać sobie konfigurację NAS-a, by w przypadku awarii jednym kliknięciem ją odtworzyć. Możemy też ustawić wymuszanie połączenia HTTPS (TLS/SSL) a odpowiednie certyfikaty możemy wygenerować automatycznie lub ręcznie.

zyxel nas 325 v2 - zrzuty ekranowe interfejsu 40 20140426 1416446770 zyxel nas 325 v2 - zrzuty ekranowe interfejsu 42 20140426 1277756264


Test
Skoro wiemy już jak wygląda NAS i interfejs, przy pomocy którego nim zarządzamy, warto zobaczyć jak wygląda transmisja danych. Zaznaczę jednak, że prezentowane wyniki należy traktować jako poglądowe. W zależności od tego, jakie dyski zamontujemy wewnątrz obudowy, parametry te mogą (i na pewno będą) się różnić. Testy przeprowadziłem kopiując na dysk umieszczony w NAS-ie jeden plik o wadze 4 GB oraz 410 plików o łącznej wadze również 4 GB. NAS, tak jak i komputer, z którego kopiowałem pliki podłączony był do routera TP-LINK TL-WR1043ND. Uzyskane wyniki prezentuję w poniższej tabelce.

NAS ZyXEL 325 v2 z dyskiem Maxtor 250 GB

Kopiowanie jednego pliku o pojemności 4GB

zadanie

czas

średnia prędkość

odczyt z dysku i zapisu na innym

3:32 min

27,4 MB/sek

odczyt z innego dysku i zapisu na badanym

4:42 min

25.4 MB/sek

     

kopiowanie 410 plików o łącznej pojemnosci 4GB

Zadanie

czas

średnia prędkość

odczyt z dysku i zapisu na innym

3:55 min

26,8 MB/sek

odczyt z innego dysku i zapisu na badanym

5:05 min

24,3 MB/sek

Jak widać wyniki nie są rewelacyjne, przypomnę jednak, że dysk zamontowany w NAS-ie, nie należy do najnowszych i jego interfejs odbiega od dzisiejszych standardów. Dlaczego więc taki dysk wybrałem do testów? Bo jak kupicie jakikolwiek inny to uzyskacie lepsze (a prawda jest taka, że nie miałem innego wolnego dysku, który mógłbym zamontować).
ZyXEL 325 v2 pracuje prawie bezgłośnie. Prawie, bo słychać z niego lekki szum, który jednak wydobywał się nie z samego urządzenia, a zamontowanego w nim napędu HDD. Jak już wspomniałem, mój dysk do najmłodszych nie należy, jeśli więc zdecydujecie się na zakup tego modelu NAS i nowych dysków, może się okazać, że w Waszym przypadku urządzenie będzie naprawdę bezgłośne.

serwer plikow zyxel nsa 325 v2 8 20140427 1179708725


Podsumowanie
Pędzący do przodu świat zmusza nas do przechowywania rosnącej liczby plików – audio, video i zwykłych dokumentów (chociażby PIT-ów). Wielu osobom nie wystarcza już jednak przechowywanie ich na swoim pececie, laptopie czy wypalonej płytce DVD - chcą dzielić się nimi z innymi. Dlatego warto rozważyć zakup serwera plików, urządzenia, które umożliwi nam zarówno przechowywanie plików, jak i szybki do nich dostęp. Powyżej przedstawiłem urządzenie firmy ZyXEL, model NSA 325 v2. Oferuje ono dużo, ale czy na tyle dużo by pokonać konkurencję? Jakiś czas temu (parę miesięcy temu) podzieliłem się z Wami wrażeniami z testów D-LINK DNS-327L. ZyXEL bardziej podoba mi się wizualnie, cenowo również bardziej mi odpowiada – za wspomnianego D-Linka musimy zapłacić ok. 600 zł, za ZyXEL-a ok. 430 zł. Funkcjonalnie są zbliżone, oba obsługują dyski o pojemności 4 TB (czyli w sumie 8 TB), ale ZyXEL ma lepszy mechanizm montażu dysków. NSA 325 v2 ma też szybszy procesor od D-LINK-a i większą pamięć RAM. Nie oznacza to oczywiście, że ZyXEL jest jedynym słusznym wyborem. W jego przedziale cenowym jest jeszcze kilka serwerów plikowych (np. D-LINK DNS-320L, który jest tańszy, ale ma słabszy procesor i mniejszą pamięć), które warto rozważyć. W przypadku ZyXEL-a NSA 325 v2 wiecie już, czego się spodziewać.

serwer plikow zyxel nsa 325 v2 16 20140427 1801963827

Plusy Minusy

Możliwość montażu dowolnych dysków
Pojemność 8GB
Mały rozmiar
Duża funkcjonalność
Możliwość ustawienia automatycznego pobierania i wysyłania plików
Łatwy dostęp do dysków

Brak obsługi dysków hot-swap
Niedopracowany interfejs                                               

 

Wiecej zdjęć urządzenia znajdziecie w galerii, a zrzuty ekranowe interfejsu zamieściłem tutaj.

Komentarze   

# Andrzej 2016-02-04 22:50
Witam,
w szczegółowym opisie znalazłem informację, że posiada on wbudowany serwer www z obsługą PHP i MySQL.
Czy ta funkcja była testowana?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2016-02-07 07:24
niestety nie, nie jestem specjalistą od php i mySQL-a
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jarek 2016-02-27 19:32
Kupiłem ten dysk głównie jako domowy serwer WWW. I prawie spełnia swoje zadanie. Niestety nie można zrobic z niego normalnego publicznego serwera WWW. W wywoływanym adresie podaje się nr IP / nazwa_udzialu.
Inne dyski NAS pozwalają wejśc na stronę tylko po podaniu adresu IP
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2016-02-28 09:33
jesteś pewien? wydaje mi się, że była opcja udostępniania zawartości po adresie IP - tak jak w innych NAS-ach
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube