foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Rozwój sieci radiowych spowodował wysp różnego rodzaju akcesoriów, które pozwalają na podłączenie się do WiFi. Ponieważ notebooki z racji swej mobilnej natury są wyposażone w kartę radiową, takie akcesoria są raczej dedykowane komputerom stacjonarnym. Ponieważ standard WiFi rozwija się i prędkość transmisji jest porównywalna lun w warunkach laboratoryjnych szyba niż w przypadku sieci LAN, wiele osób decyduje się na rezygnację z połączenia kablowego i wyposażenie komputerów w takie akcesoria. Ja dziś przybliżę Wam taki radiowy adapter TP-LINK TL-WN725N.

adapter radiowy nano usb tp-link tl-wn725n 1 20140415 1796889148

Miniaturyzacja ma ten plus, że produkowane są małe urządzenia, które z jednej strony nie zajmują dużo miejsca, a z drugiej, nie pobierają dużo prądu. Już od dawna stosowane są nano odbiorniki na USB, które wykorzystywane są np. do podłączenia myszki do komputera. Jak widać, TP-LINK postanowił wykorzystać taki nanonodbiornik, jako kartę bezprzewodową pozwalającą na podłączenie komputera stacjonarnego do sieci WiFi.
Adapter został zapakowany w białe pudełko, charakterystyczne dla tego producenta. W środku umieszczono nanoodbiornik, oraz płytkę ze sterownikami, które pozwolą na wykorzystanie adaptera do komunikacji bezprzewodowej. Nadajnik nie różni się niczym od tych, które są wykorzystywane przy bezprzewodowych myszkach czy klawiaturach. Mała kostka wpinana na port USB, wystająca na ok. 2 mm poza obudowę komputera. Cała elektronika, włącznie z antena ukryta jest w tej małej obudowie. Radiowcy wiedzą, że siła sygnału jest uzależniona m.in. od wielkości anteny, tak więc mały nadajnik, z ukrytą w środku anteną, nie zapewni nam sygnału na dużym obszarze. Wystarczy jednak do tego, żeby skorzystać z sieci radiowej w warunkach domowych.

adapter radiowy nano usb tp-link tl-wn725n 2 20140415 1698750916Plusem tego nadajnika, w porównaniu do innych modeli jest jego mały rozmiar. Spotkałem się już z konkurencyjnym urządzeniem, które wielkości pendriva wystawało na kilka centymetrów poza obrys komputera i w efekcie zostało uszkodzone. Temu modułowi takie zdarzenie nie grozi, co zaliczam mu na plus.
Nie napiszę, że dobrze się prezentuje, ładnie wygląda, że projektant się postarał … Nie napiszę dlatego, że moduł ten wizualnie nie różni się od innych stosowanych przez Logitech, Microsoft i innych producentów akcesoriów komputerowych. Nie napisze również dlatego, że prawie go nie widać, po umieszczeniu w porcie USB. W końcu nie na darmo nazywa się Nano USB. Jest jednak coś, co odróżnia go od modułów stosowanych w myszkach i klawiaturach. Jest to mała niebieska dioda, która sygnalizuje obecność sieci WiFi.


Specyfikacja
Nadszedł w końcu czas na specyfikację. Oto, co na oficjalnej stronie produktowej pisze producent:
• Miniaturowe wymiary: 18.6x15x7.1mm (0.73x0.59x0.28cala)
• Połączenia bezprzewodowe w standardzie N z prędkością do 150Mb/s
• Obsługa standardu WMM (Wi-Fi Multimedia) umożliwiającego płynną, strumieniową transmisję danych takich jak wideo, muzyka, rozmowy wideo
• Obsługa programowego WPS
• Obsługa funkcji Soft AP pozwalającej na bezprzewodowe udostępnianie połączenia z Internetem
• Zaawansowane zabezpieczenia: Obsługa 64/128-bitowych zabezpieczeń WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK (TKIP/AES) oraz IEEE 802.1X
• Obsługa Windows XP 32/64bit, Vista 32/64bit, Windows 7 32/64bit
• Obsługa połączeń w trybach ad-hoc i infrastruktury
• Zgodność z produktami działającymi w standardach 802.11b/g/n

adapter radiowy nano usb tp-link tl-wn725n 3 20140415 1067583788

Na co warto zwrócić uwagę w powyższych punktacji? Przede wszystkim na zabezpieczenia. W końcu nie chcielibyśmy, by przez słabo zabezpieczoną sieć WiFi ktoś włamał się do naszego komputera prawda? W tym przypadku mamy wszystkie algorytmy szyfrujące, które dziś są stosowane w publicznych i domowych sieciach radiowych. Warto też zwrócić uwagę na WMM i WPS – rozwiązania, które zapewniają stabilność transmisji oraz szybkie podłączenie się do sieci.


Użytkowanie
Sprawdźmy teraz jak wygląda działanie takiego adaptera w praktyce. Zacząłem od instalacji oprogramowania. Uruchomił się kreator, który w pierwszym kroku zapytał mnie o język, niestety polskiej wersji nie ma na liście, skazani więc jesteśmy na angielski lub hiszpański, grecki, rosyjski itp. Do wyboru mamy dwie opcje – instalację tylko sterowników oraz instalację sterowników i oprogramowania zarządzającego adapterem. Na potrzeby testów wybrałem drugą opcję. Instalacja przebiega szybko i sprawnie (a przynajmniej tak to się odbyło na moim testowym sprzęcie – notebook Dell Vostro. Jak widać na załączonych zrzutach, oprogramowanie nie jest zbyt skomplikowane. Jest to małe okienko z pięcioma zakładkami: Status, WPS, Network, Profile i Advanced. Przy ich pomocy możemy szybko skonfigurować kartę radiową do pracy w sieci. Status pokaże nam adres IP, nazwę sieci itp. informacje. WPS pozwala szybko podłączyć się do routera, który korzysta z tego rozwiązania. Zakładka Network pokaże dostępne w naszym otoczeniu sieci, kolejna pozwoli zdefiniować sieci WiFi i sposób podłączenia się do niej – ad hoc czy infrastructure, a ostatnia w kolejności czy Advanced umożliwia wybranie adaptera WiFi, z którego skorzystamy, włączenie lub wyłączenie trybu oszczędzania energii oraz zdecydowania czy korzystamy z ustawień możliwych do realizacji przy pomocy narzędzi Windows czy tego właśnie oprogramowania.

capture 001 15042014 230923 capture 002 15042014 231541

capture 003 15042014 231545 capture 004 15042014 231554

capture 005 15042014 232123 capture 007 15042014 232338
W czasie testów nie miałem problemów z połączeniem. Nawiązywane było szybko, było stabilne i jak się okazało wydajne. Poniżej zamieszczam wykresy prezentujące transfer plików testowych o wadze 1GB i 4GB przy włączonym i wyłączonym szyfrowaniu WPA/WPA2. Tradycyjnie jednak przypomnę, że osiągnięte wyniki są zależne od otoczenia i istniejących w pobliżu zakłóceń takich, jak np. inne sieci radiowe.

siła sygnału

transfer 1 transfer 2
Jak widać nawet w odległości 10 metrów mamy dość mocny (32%) sygnał. Wyniki transferu nie odbiegają zbytnio od tego co oferują inne urządzenia radiowe, widać też, że TL-WN725N lepiej sprawuje się przy włączonym szyfrowaniu. Przepustowość jest wtedy większa i zgodnie z przewidywaniami maleje wraz z odległością. W zupełności to jednak wystarczyło, by na tablecie obejrzeć film czy posłuchać muzyki z peceta.
Czy taki adapter ma wady? Ja widzę jedną – brak możliwości podłączenia anteny zewnętrznej. Nie mamy więc możliwości wzmocnienia sygnału, a tym samym zwiększenia zasięgu.


Podsumowanie
Testując adapter TL-WN725N zacząłem się zastanawiać, komu tak naprawdę może się on przydać. Urządzenia przenośne w rodzaju notebooków są wyposażone w kartę radiową, do tabletu i smartfona nano USB nie podłączymy, tak więc grupą docelowa pozostają jedynie posiadacze komputerów stacjonarnych i ewentualnie użytkownicy laptopów, którzy z jakichś względów nie mogą skorzystać z wbudowanej w notebooku karty. Biorąc pod uwagę, że możemy go kupić za niecałe 40 złotych, może to być ciekawe akcesorium dla posiadaczy pecetów, czy osób, które chcą korzystać z sieci w standardzie „n” na starym notebooku, wyposażonym w kartę obsługująca starsze wersje standardów WiFi.

adapter radiowy nano usb tp-link tl-wn725n 5 20140415 1443651250

Plusy Minusy

 

Mały rozmiar
Proste oprogramowanie do zarządzania

Brak możliwości rozszerzenia zasięgu WiFi

 

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube