foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o Ethernecie rozprowadzanym przy pomocy sieci elektrycznej śmiałem się z tego pomysłu. Po kilku latach podchodziłem do niego już trochę poważniej, a kiedy trafiły w moje ręce pierwsze adaptery zobaczyłem w tym całkiem przydatne akcesoria. Teraz po kilku miesiącach od testów pierwszego zestawu TP-LINK, z jakim miałem do czynienia – AV500 Nano, dostałem nową generację adapterów – AV500 WiFi. Ten zestaw może również pełnić rolę radiowego punktu dostępowego. Jak to działa w rzeczywistości?

adapter powerline tp-link av500 wifi 1 20140326 2067022675

Przede wszystkim wizualnie adaptery AV500 WiFi nie różnią się wiele od adapterów AV500 Nano. Przynajmniej opakowaniem. Takie samo zielone opakowanie, podobne grafiki, informacje… no może z wyjątkiem pojawiających się w niektórych miejscach informacji o WiFi. Trochę inaczej wygląda sprawa w środku. Zamiast dwóch identycznych adapterów zobaczymy dwie różnej wielkości kostki. Mniejsza służy tylko do udostępniania Ethernetu przy pomocy przewodu – jest to taki sam adapter, jaki znajdziemy w zestawie AV500 Nano - natomiast druga, większa, ma wbudowaną kartę radiową. Ten adapter oznaczono znaczkiem WiFi AV500 oraz wyposażono w większe diody informujące o statusie pracy. I oczywiście liczbę tych diod wzbogacono o taką, która informuje o statusie sieci bezprzewodowej. Ta dioda jest jednocześnie przyciskiem aktywującym WiFi w adapterze. Diody tradycyjnie informują o zasilaniu, zestawionej komunikacji z innymi adapterami i statusie sieci Ethernet – braku połączenia, trwającym transferze itp. Adapter radiowy oprócz rozmiarów i liczby diod wyróżnia się w jeszcze jeden sposób. Ma on dwa porty Ethernet, otwór ze schowanym w środku przyciskiem Reset oraz przycisk szybkiego parowania.
W pudełku oprócz kompletu adapterów znajdują się dwa przewody Ethernet (długość 2 m), miniCD z oprogramowaniem i instrukcjami oraz papiery, wśród których znajdują się instrukcje w różnych językach. Niestety zabrakło mi wśród nich wersji polskiej, chociaż kładę to bardziej na karb tego, że zestaw testowy przeszedł już przez różne ręce i papierki mogły się „gdzieś zapodziać”.
Standardowa praca adapterów polega na podłączeniu do jednego z nich przewodu Ethernet wychodzącego z routera i wpięciu adaptera do gniazdka 230V. Drugi adapter podłączony do tej samej sieci elektrycznej w innym pomieszczeniu, podłączony przy pomocy przewodu Ethernet do komputera, zapewni nam dostęp do Internetu. W tym przypadku mamy jednak jeszcze WiFi w jednym z adapterów. Może on pracować w dwóch trybach: klonować sieć radiową z routera – adapter transmituje fale radiowe z takimi samymi ustawieniami jak te, które mamy w routerze: SSID, hasło, kanał itp., lub generować nową sieć radiową z osobnymi ustawieniami, czyli własną nazwą sieci, hasłem dostępowym itp.

adapter powerline tp-link av500 wifi 2 20140326 1738242337

Uruchomienie jak nietrudno się domyślić jest banalnie proste. Wystarczy umieścić adaptery w gniazdach elektrycznych, podłączyć przewody Ethernet i już po chwili po przewodach elektrycznych biegną setki danych ze stron internetowych, maili itp. Białe estetyczne kostki będą pasować do każdego mieszkania dyskretnie tuląc się do ścian lub przedłużaczy. Jedynym zastrzeżeniem może być rozmiar adaptera radiowego, który po umieszczeniu w podwójnym gniazdku może na tyle zasłonić to drugie, że nie uda się do niego podłączyć żadnego innego urządzenia.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube