uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja power banku TP-Link TL-PB20000

  • Opublikowano: środa, 09, październik 2019 04:46
  • 09 Paź

Nikt chyba już dzisiaj nie wyobraża sobie wyprawy bez zabrania ze sobą power banku. Smartfony tak mocno wrosły w nasze życie, że funkcjonowanie bez nich wydaje się praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza, gdy jesteśmy daleko od cywilizacji lub na nieznanym terenie. Przekonałem się o tym podczas wyjazdu do Chin, gdzie nie uświadczy się papierowych map w języku innym niż lokalny. Dostęp do sieci i map onlinowych (bynajmniej nie Google Maps) podczas wędrowania czy to szlakami miejskimi trekingowymi niejednokrotnie uratował mnie przed zbłądzeniem, czy chociażby naciągnięciem przez taksówkarza na wygórowaną opłatę. I naprawdę, power bank to coś, co trzeba umieścić na górze listy zabieranego ekwipunku. Ja ze sobą zabrałem TP-Link TL-PB2000. I oto jak się sprawdził.

O wyborze tego modelu zadecydowały trzy rzeczy: pojemność, prędkość ładowania oraz gabaryty. Chiny wykorzystują inny standard wtyczek, dlatego ważne dla mnie było, by jak najmniej razy ładować ogniwa, co też przełoży się na trwałość TL-PB20000. Ponieważ miałem kilka urządzeń mobilnych, chciałem też mieć możliwość ładowania kilku urządzeń na raz. Ten model wyposażono w dwa porty ładujące, co przyspiesza „zaopatrywanie” w energię innych urządzeń. Jeśli planujecie jakiś egzotyczny wypad zachęcam do zabrania ze sobą takiego właśnie power banku – z co najmniej dwoma portami ładującymi. Nie powinno to być trudne, bo praktycznie każdy nowy model jest wyposażany w dwa gniazda USB. Warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakim natężeniem, przesyłany jest przez nie prąd. W tym przypadku producent umożliwił ładowanie urządzeń zewnętrznych prądem o natężeniu 2.1A. Nie jest to dużo, na rynku można spotkać modele z większym prądem ładowania.

DSC 0061

Przerwa na ładowanie na Południowym Wielkim Murze

Każdy power bank charakteryzuje się prostą, kompaktową budową. I tak też jest w tym przypadku. W zasadzie konstrukcja nie odbiega od modelu TL-PB20100, który opisałem dwa lata temu. Tym razem obudowę wykonano z ciemnego tworzywa, które jest bardziej odporne na zabrudzenie. Górną i dolną powierzchnię pokryto drobnymi nacięciami w jodełkę, które zapewniają dobry chwyt, a zaokrąglone boki wygodę trzymania. Wszystkie porty umieszczono na jednym z krótszych boków, natomiast nad nimi umieszczono diody informujące o stanie naładowania ogniw. Włącza się je przy pomocy przycisku zlokalizowanego na boku. W porównaniu do swojego poprzednika ma bardziej obły kształt. To, co go jeszcze odróżnia, to brak diody świetlnej pełniącej funkcję małej latarki. Wypada też gorzej pod kątem prądu ładowania. Power bank z 2017 roku ładuje urządzenia mobilne prądem 2.4A, a tu jak już wiecie mamy „tylko” 2.1A. To wpływa na prędkość ładowania.

Duża pojemność pociąga za sobą coś, co przez niektóre osoby może być uważane za wadę – większy ciężar. Niestety, ogniwa magazynujące ładunek elektryczny są tym większe im więcej chcemy go zgromadzić, co przekłada się na ich wagę. Przy dłuższych „spacerach” taka waga w połączeniu z resztą niesionego ekwipunku może być dla niektórych uciążliwa. Ja jednak bezpieczeństwo zasilania przedkładam nad mały dyskomfort związany z dodatkowym obciążeniem, dlatego dzielnie za każdym razem pakowałem go do plecaka.

DSC 0090

Zasilanie dwóch urządzeń to duża zaleta

W tym modelu poprawiono jednak wydajność ogniw. Poprzednik TL-PB20000 korzystał z akumulatorów litowo-jonowych produkowanych przez LG, natomiast nowy power bank ma nowoczesne ogniwa litowo-polimerowe. Mają one zagwarantować dłuższą żywotność urządzenia. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że podczas projektowania tego modelu skupiono sie przed wszystkim na obudowie, kosztem niestety wewnętrznej elektroniki sterującej ładowaniem. Trochę mnie to dziwi, bo ciągle korzystam z TL-PB20100 i nie zauważyłem żadnych problemów, które wskazywałyby na konieczność przeprojektowania układu i obniżenia prądu ładowania. Szkoda.

Zmianie nie uległa też wydajność pod kątem przekazywanej pojemności. Dostępne 20.000 mAh pozwoliło mi na zasilanie smartfonów:

  • 6.5 razy Huawei Honor 7 Lite (bateria 3.000 mAh)
  • 7 razy iPhone 6S (2.750 mAh)
  • 4.5 razy Xiaomi Redmi 4X (4.100 mAh)

DSC 0097

Szybkie ładowanie pozwala zasilić smartfona nawet podczas posiłku

Jak widać duża pojemność w miejscu, w którym jest problem z zasilaniem to duża zaleta. Jeśli połączymy to z technologią inteligentnego ładowania dopasowującą prąd ładowania do podłączonego urządzenia, daje to naprawdę przydatne i wydajne akcesorium. Czas ładowania power banku i wymienionych wyżej smartfonów wygląda tak:

- rozładowany power bank zasilany z sieci 220V (takie napięcie jest w chińskiej sieci elektrycznej) raportuje napełnienie ogniw po ok. 5 godzinach.

- smartfon Huawei Honor 7 Lite od 2% do 100% został naładowany w czasie ok. 75 minut

- smartfon iPhone 6s od 5% do 100% został naładowany w czasie ok. 50 minut

- smartfon Xiaomi Redmi 4x od 18% do 100% został naładowany w czasie ok. 70 minut

Na koniec dane techniczne publikowane przez producenta:

- Pojemność: 20000 mAh
- Wejście: DC: 5 V / 2,1 A.
- Wyjście: DC 5 V / 2,1 A.
- Porty: port micro USB do zasilania, 2 porty USB z inteligentnym ładowaniem
- 4 wskaźniki LED wskazujące poziom mocy lub status ładowania
- Przycisk do wyświetlenia poziomu mocy
- Temperatura robocza: 0 ℃ ~ 35 ℃
- Temperatura przechowywania: -20 ℃ ~ 45 ℃
- Wilgotność w miejscu pracy: ≤95% bez kondensacji
- Wilgotność w miejscu przechowywania: ≤75% bez kondensacji
- Zawartość opakowania: power bank, kabel micro USB, podręcznik użytkownika
- Zgodność: Urządzenia inteligentne z systemem iOS, Android, Windows i większością innych urządzeń ładowanych przez USB

Podsumowanie

Dziś power bank TL-PB20000 można kupić za około 120 złotych. Jest tańszy od swojego poprzednika, ale też na tle innych tego typu urządzeń wypada korzystnie cenowo. Nie powiem na jak długo wystarczy, ile cykli ładowań przetrwa bez spadku wydajności, patrząc jednak na TL-PB20100, który służy mi już dwa lata podejrzewam, że również ten model posłuży mi długo. Na pewno wybierając się w dłuższą podróż warto się w niego zaopatrzyć.

DSC 0099

Dwa chińskie źródła energii: talerz z chińszczyzną i power bank TP-Link

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube