Lenovo IdeaPad 720

Elegancki notebook w średniej cenie

Więcej...

Genesis Xenon 400

Sprawna mysz to podstawa

Więcej...

ROG Strix Fusion Wireless

Wysoka jakość i dobre brzmienie

Więcej...

Cooler Master MasterBox Lite 5

Prosta ale elegancka

Więcej...

Fury Thunderjet Gaming Combo Set

3 w 1 czyli wygodny pakiet dla gracza

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja obudowy Cooler Master MasterBox Lite 5

  • Opublikowano: środa, 01, sierpień 2018 04:10
  • 01 Sie

Spis treści

Niedawno przedstawiłem wam Titan 660 Plus oraz Titan 800 firmy Genesis. Dziś przybliżę Wam konstrukcję, w której producent wykorzystał elementy drukowane na drukarce 3D. Poznajcie Cooler Master MasterBox Lite 5.

Bardzo rzadko opakowania obudów komputerowych wyróżniają się czymś szczególnym. Z reguły jest to szary karton, wewnątrz którego umieszczona została skrzynka na podzespoły, z których montujemy komputer. W tym przypadku mamy to samo, chociaż jest jedna niespodzianka. Cooler Master dołączył w tym przypadku plastikowe panele na przód (góra i dół), które pozwolą w małym, ale jednak, stopniu zmodyfikować kolorystykę obudowy.

obudowa cooler master masterbox lite 5 1 20180730 1256296023

Cooler Master MasterBox Lite 5

Konstrukcja

Pomimo prostoty, MasterBox Lite 5 prezentuje się ciekawie, chociaż niestety ubogo. Wszystkie interfejsy umieszczono w górnej części, na specjalnie przygotowanej powierzchni. Pochylono ją w dół względem górnej ściany obudowy, co ma ułatwić korzystanie z nich. Na środku panelu ze złączami umieszczono włącznik, który otoczono gniazdami audio (słuchawkowym i mikrofonowym) oraz dwoma portami USB 3.0. Obok tych interfejsów umieszczono przycisk resetu oraz diody informujące o stanie zasilania i pracy dysku. Przedni panel wykonano z półprzezroczystej pleksi. Widać przez nią wnętrze obudowy i to, że nie ma tam żadnych wentylatorów. Ostre, załamane krawędzie nadają obudowie ciekawego wyglądu – przynajmniej z przodu.
Górna powierzchnia MasterBox-a jest płaska. Nie ma tam żadnego filtra, żadnego wentylatora.. nic. Spora odmiana po skrzynkach, które trafiły do mnie ostatnimi czasy. Nie pamiętam już, kiedy miałem do czynienia z modelem, który nie miał na górze zamontowanego wentylatora lub chociażby miejsca na niego. Lewy bok to płaska, metalowa ściana, która oddalona jest od głównej płyty montażowej o kilkanaście milimetrów. Dzięki temu jest tam całkiem sporo miejsca na poprowadzenie przewodów. Drugi bok w całości wykonano z ciemnego, przezroczystego tworzywa. Pozwala ono bez problemów zajrzeć do wnętrza i obejrzeć podświetlone (o ile mamy podświetlenie) podzespoły. Ale… jest to tworzywo, a nie szkło hartowane, które stosują inni producenci przy podobnych konstrukcjach. Z podobnie wykonanym bokiem (też z pleksi) miałem już do czynienia w przypadku obudowy Titan 660 Plus firmy Genesis, tu jednak widać zdecydowanie wyższą jakość wykonania. O ile w tamtym przypadku zastosowano osiem śrub mocujących pleksi do ramy obudowy, w tym przypadku mamy ich o połowę mniej. I to w zupełności wystarczy. A to jeszcze nie wszystko. Każdy otwór został wyposażony w miękką, gumową podkładkę, zapewniającą miękki docisk śruby. Zabezpiecza to tworzywo przed pęknięciem w przypadku zbyt mocnego dokręcenia. Tego brakowało mi w przypadku Titan-a.

obudowa cooler master masterbox lite 5 2 20180730 1567344620

Panel z interfejsami

Z tyłu nie ma żadnej niespodzianki. W górnej części tradycyjnie umieszczono wentylator. I jest to jedyny wiatrak, który producent zainstalował w obudowie. Przyznam, że to kolejna niespodzianka, którą zafundował Cooler Master w tej konstrukcji. Z reguły trafiające do mnie na testy obudowy miały co najmniej dwa, trzy fabrycznie zamontowane wentylatory. Obok otworów powietrznych wiatraka znajduje się otwór na interfejsy płyty głównej. Pod nimi znajdują się zaślepki gniazd rozszerzeń. Jest ich siedem i co ważne, są one montowane przy pomocy śrub. Poniżej jest już tylko gniazdo na zasilacz. Od dołu, w miejscu gdzie znajduje się wentylator zasilacza zamocowano filtr przeciwkurzowy. Wyjmuje się go łatwo, nie powinno więc być problemu z jego czyszczeniem. Wysokie na ok. 2 cm nóżki wyposażone w gumowe amortyzatory zapewniają dość miejsca na swobodny przepływ powietrza.
W środku skrzynka jest pusta. Nie ma tam żadnych koszyków montażowych na dyski, żadnych uchwytów – nic. Ale też nie jest to nic niespodziewanego. Producenci już od dłuższego czasu dostarczają skrzynki składające się z samej ramy i otaczających ją paneli. Niemniej, z prawej strony widać miejsce montażowe dla dysku 2,5 cala. Jest to, oprócz miejsc na dyski 3,5 cala, jedyne miejsce na dyski SSD. W sumie możemy zamontować tam trzy dyski.

obudowa cooler master masterbox lite 5 13 20180730 1196702830

Wnętrze obudowy

W głównej płycie montażowej, w miejscu gdzie zwykle znajduje się procesor, wycięto duży prostokątny otwór. Pozwoli on na swobodne, w razie potrzeby, wyprowadzenie przewodów na drugą stronę. Dzięki temu można będzie zachować porządek i estetykę. Jest to o tyle istotne, że przez przezroczysty bok widać całe wnętrze komputera. Duża wolna przestrzeń w środku pozwala zamontować kartę graficzną o długości maksymalnie 400 mm. Z kolei nad procesorem mamy do dyspozycji ok. 160 mm.
MasterBox Lite 5 wykonano ze stali i plastiku z przewagą tego pierwszego materiału. Tworzywo wykorzystano tylko na przedni panel oraz na prawy bok obudowy. Reszta to szczotkowana stal. Metal gwarantuje, że cała konstrukcja będzie wytrzymała, chociaż wygląda dość prosto.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube