uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja obudowy Cooler Master MasterBox Lite 5

  • Opublikowano: środa, 01, sierpień 2018 04:10
  • 01 Sie

Spis treści

Niedawno przedstawiłem wam Titan 660 Plus oraz Titan 800 firmy Genesis. Dziś przybliżę Wam konstrukcję, w której producent wykorzystał elementy drukowane na drukarce 3D. Poznajcie Cooler Master MasterBox Lite 5.

Bardzo rzadko opakowania obudów komputerowych wyróżniają się czymś szczególnym. Z reguły jest to szary karton, wewnątrz którego umieszczona została skrzynka na podzespoły, z których montujemy komputer. W tym przypadku mamy to samo, chociaż jest jedna niespodzianka. Cooler Master dołączył w tym przypadku plastikowe panele na przód (góra i dół), które pozwolą w małym, ale jednak, stopniu zmodyfikować kolorystykę obudowy.

obudowa cooler master masterbox lite 5 1 20180730 1256296023

Cooler Master MasterBox Lite 5

Konstrukcja

Pomimo prostoty, MasterBox Lite 5 prezentuje się ciekawie, chociaż niestety ubogo. Wszystkie interfejsy umieszczono w górnej części, na specjalnie przygotowanej powierzchni. Pochylono ją w dół względem górnej ściany obudowy, co ma ułatwić korzystanie z nich. Na środku panelu ze złączami umieszczono włącznik, który otoczono gniazdami audio (słuchawkowym i mikrofonowym) oraz dwoma portami USB 3.0. Obok tych interfejsów umieszczono przycisk resetu oraz diody informujące o stanie zasilania i pracy dysku. Przedni panel wykonano z półprzezroczystej pleksi. Widać przez nią wnętrze obudowy i to, że nie ma tam żadnych wentylatorów. Ostre, załamane krawędzie nadają obudowie ciekawego wyglądu – przynajmniej z przodu.
Górna powierzchnia MasterBox-a jest płaska. Nie ma tam żadnego filtra, żadnego wentylatora.. nic. Spora odmiana po skrzynkach, które trafiły do mnie ostatnimi czasy. Nie pamiętam już, kiedy miałem do czynienia z modelem, który nie miał na górze zamontowanego wentylatora lub chociażby miejsca na niego. Lewy bok to płaska, metalowa ściana, która oddalona jest od głównej płyty montażowej o kilkanaście milimetrów. Dzięki temu jest tam całkiem sporo miejsca na poprowadzenie przewodów. Drugi bok w całości wykonano z ciemnego, przezroczystego tworzywa. Pozwala ono bez problemów zajrzeć do wnętrza i obejrzeć podświetlone (o ile mamy podświetlenie) podzespoły. Ale… jest to tworzywo, a nie szkło hartowane, które stosują inni producenci przy podobnych konstrukcjach. Z podobnie wykonanym bokiem (też z pleksi) miałem już do czynienia w przypadku obudowy Titan 660 Plus firmy Genesis, tu jednak widać zdecydowanie wyższą jakość wykonania. O ile w tamtym przypadku zastosowano osiem śrub mocujących pleksi do ramy obudowy, w tym przypadku mamy ich o połowę mniej. I to w zupełności wystarczy. A to jeszcze nie wszystko. Każdy otwór został wyposażony w miękką, gumową podkładkę, zapewniającą miękki docisk śruby. Zabezpiecza to tworzywo przed pęknięciem w przypadku zbyt mocnego dokręcenia. Tego brakowało mi w przypadku Titan-a.

obudowa cooler master masterbox lite 5 2 20180730 1567344620

Panel z interfejsami

Z tyłu nie ma żadnej niespodzianki. W górnej części tradycyjnie umieszczono wentylator. I jest to jedyny wiatrak, który producent zainstalował w obudowie. Przyznam, że to kolejna niespodzianka, którą zafundował Cooler Master w tej konstrukcji. Z reguły trafiające do mnie na testy obudowy miały co najmniej dwa, trzy fabrycznie zamontowane wentylatory. Obok otworów powietrznych wiatraka znajduje się otwór na interfejsy płyty głównej. Pod nimi znajdują się zaślepki gniazd rozszerzeń. Jest ich siedem i co ważne, są one montowane przy pomocy śrub. Poniżej jest już tylko gniazdo na zasilacz. Od dołu, w miejscu gdzie znajduje się wentylator zasilacza zamocowano filtr przeciwkurzowy. Wyjmuje się go łatwo, nie powinno więc być problemu z jego czyszczeniem. Wysokie na ok. 2 cm nóżki wyposażone w gumowe amortyzatory zapewniają dość miejsca na swobodny przepływ powietrza.
W środku skrzynka jest pusta. Nie ma tam żadnych koszyków montażowych na dyski, żadnych uchwytów – nic. Ale też nie jest to nic niespodziewanego. Producenci już od dłuższego czasu dostarczają skrzynki składające się z samej ramy i otaczających ją paneli. Niemniej, z prawej strony widać miejsce montażowe dla dysku 2,5 cala. Jest to, oprócz miejsc na dyski 3,5 cala, jedyne miejsce na dyski SSD. W sumie możemy zamontować tam trzy dyski.

obudowa cooler master masterbox lite 5 13 20180730 1196702830

Wnętrze obudowy

W głównej płycie montażowej, w miejscu gdzie zwykle znajduje się procesor, wycięto duży prostokątny otwór. Pozwoli on na swobodne, w razie potrzeby, wyprowadzenie przewodów na drugą stronę. Dzięki temu można będzie zachować porządek i estetykę. Jest to o tyle istotne, że przez przezroczysty bok widać całe wnętrze komputera. Duża wolna przestrzeń w środku pozwala zamontować kartę graficzną o długości maksymalnie 400 mm. Z kolei nad procesorem mamy do dyspozycji ok. 160 mm.
MasterBox Lite 5 wykonano ze stali i plastiku z przewagą tego pierwszego materiału. Tworzywo wykorzystano tylko na przedni panel oraz na prawy bok obudowy. Reszta to szczotkowana stal. Metal gwarantuje, że cała konstrukcja będzie wytrzymała, chociaż wygląda dość prosto.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube