Lenovo IdeaPad 720

Elegancki notebook w średniej cenie

Więcej...

Genesis Xenon 400

Sprawna mysz to podstawa

Więcej...

ROG Strix Fusion Wireless

Wysoka jakość i dobre brzmienie

Więcej...

Cooler Master MasterBox Lite 5

Prosta ale elegancka

Więcej...

Fury Thunderjet Gaming Combo Set

3 w 1 czyli wygodny pakiet dla gracza

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja obudowy Genesis Titan 660 Plus

  • Opublikowano: środa, 28, marzec 2018 03:54
  • 28 Mar

Spis treści

Genesis to firma bardzo dobrze znana na rynku akcesoriów komputerowych. Wiele jej produktów przeszło już przez moje ręce, do tej pory jednak były to słuchawki, myszki, kontrolery gier, a nie było żadnej obudowy komputerowej. Dlatego dziś naprawiam ten błąd, przedstawiam Wam obudowę Genesis Titan 660 Plus. Przekonajmy się, czy faktycznie jest ona Tytanem.

obudowa genesis titan 660 plus 1 20180326 1855413957

Obudowa Genesis Titan 660 Plus

Konstrukcja

Skrzynka, o której opowiem, ze względu na rozmiar zaliczana jest do grupy Midi Tower. I faktycznie jest spora, o czym świadczą jej wymiary – jest wysoka na ok. 48 centymetrów i szeroka na ponad 20. Jak większość obudów wykonano ją w kolorze czarnym, z metalu i tworzywa. Jednak w przeciwieństwie do wielu skrzynek, w tym przypadku nie ograniczono się z wykorzystaniem metalu tylko do stelaża. W zasadzie tylko przód i lewy bok wykonano z plastiku, a resztę z blachy, co zapewnia sporą odporność na ewentualne uszkodzenia. Cały przód zakryty jest siatką mesh, z jedną tylko demontowalną maskownicą na napęd optyczny. W dolnej części umieszczono logo producenta, a za siatką zamontowano dwa wentylatory (wszystkie wentylatory, które są wykorzystane w obudowie mają logo Genesis). Przy pomocy umieszczonych z prawej strony dwóch przełączników suwakowych możemy skokowo sterować ich prędkością obrotową wyłączając wentylator lub ustawiając jego pracę na poziom Low lub High. W górnej części, na samym przedzie umieszczono włącznik, przycisk resetu oraz gniazda pozwalające na podłączenie akcesoriów zewnętrznych. Znajdują się tutaj trzy porty USB (jeden z nich to USB 3.0, pozostałe dwa to standard 2.0) oraz gniazda audio: mikrofonowe i słuchawkowe. Nie zapomniano oczywiście o diodach sygnalizacyjnych informujących o stanie zasilania i pracy dysku. W dalszej części górnej powierzchni, bliżej tylnej ściany obudowy, umieszczono kolejny 120 mm wentylator. Otwory w metalowej powierzchni zasłonięto gęstym filtrem, który mocowany jest do skrzynki przy pomocy ramki wykonanej z magnesu. Specjalne wgłębienie powoduje, że filtr nie wystaje nad powierzchnię obudowy. Wygląda to dobrze, a łatwe zdejmowanie i zakładanie filtru ułatwia jego czyszczenie.

obudowa genesis titan 660 plus 5 20180326 1063002627

Filtr mocowany przy pomocy magnesu

Prawy bok wykonano z metalu, wyprofilowano go w taki sposób, by w środku zapewnić więcej miejsca, co pozwoli wygodnie poprowadzić pod tacką montażową przewody. Z kolei lewy bok wykonano w całości z przezroczystej pleksi, która odsłania całe wnętrze skrzynki. Widać w niej wszystkie zamontowane w środku podzespoły, co przy odpowiednim podświetleniu może wyglądać ciekawie. Niestety, przezroczysta płyta przymocowana jest do konstrukcji przy pomocy ośmiu śrub. Zaburzają one gładką bryłę obudowy, na czym traci ogólna estetyka akcesorium, a jednocześnie pojawia się pytanie, czy musi ich być aż osiem. Ich odkręcanie, a potem przykręcanie jest dość kłopotliwe. Zwłaszcza, że bok nie ma żadnych prowadnic, które utrzymywałyby ściankę w nieruchomym położeniu. Obawiam się też, że zbyt mocne dokręcenie śruby może spowodować pęknięcie tworzywa. Nie ma tam żadnego zabezpieczenia przed takim zdarzeniem.

obudowa genesis titan 660 plus 9 20180326 1417798532

Prawy bok obudowy

Tył skrzynki to otwór na interfejsy płyty głównej oraz zasłonięty siatką kolejny wentylator. Umieszczono go nad płytą główną w taki sposób, by wyciągał ciepłe powietrze znad procesora i wypychał je na zewnątrz. Poniżej znajduje się siedem miejsc na karty rozszerzeń. Niestety, zaślepki są wyłamywane, co oznacza, że jeśli zrezygnujemy z jakiegoś rozszerzenia, zostanie po nim dziura. Poniżej znajduje się miejsce na zasilacz. Jak widać tył obudowy nie różni się w zasadzie niczym od innych, konkurencyjnych obudów. Dodam, że nie przewidziano tu miejsca na chłodzenie cieczą, nie ma charakterystycznych otworów, przez które wprowadzane są przewody z płynem do środka komputera. Jeśli więc będziecie chcieli skorzystać z takiego systemu chłodzenia, trzeba niestety rozważyć jego montaż w środku.

obudowa genesis titan 660 plus 7 20180326 1666283383

Tyna ściana obudowy

Titan 660 Plus ustawiono na czterech, całkiem sporych nóżkach, których podstawy wykończono miękką, ale cienką gumą. O ile wytłumienie drgań generowanych przez napędy czy wentylatory staje pod znakiem zapytania, o tyle przestrzeń potrzebna wentylatorom na zassanie powietrza do chłodzenia wnętrza komputera oraz zasilacza jest całkiem spora.
Po otwarciu skrzynki widać, że w środku zastosowano stare, tradycyjne rozwiązanie konstrukcyjne. Przestrzeń podzielono na dwie komory oddzielone metalową półką, na której znajdują się otwory wentylacyjne oraz miejsce na montaż dwóch wentylatorów. W środku Titan 660 Plus przygotowano miejsce na dwa urządzenia 5.25”, dwa 3.5” oraz dwa 2.5”. Miejsce na te ostatnie przewidziano w górnej części obudowy, natomiast napędy 3.5” montowane są w dolnej części. I niestety nie da się zdemontować zatok na te dyski. Wszystkie te elementy montowane są na zwykłe śrubki, nie ma tu żadnych szybko złączek, zatrzasków itp. elementów ułatwiających montaż i demontaż.

obudowa genesis titan 660 plus 18 20180326 1899971913

Śruby mocujące przezroczystą ściankę  - czy nie jest ich za dużo?

W szkielecie oraz tacce montażowej jest sporo otworów, które umożliwiają przełożenie przewodów na tył. Niestety krawędzi tych otworów nie zabezpieczono żadną osłoną i chociaż kable nie będą pracować w tych otworach (nie będą się przesuwać) to mimo wszystko czułbym się bezpieczniejszy, gdyby producent o czymś takim pomyślał. Z tyłu, w zależności od miejsca mamy ok. 5 - 15 mm na przewody. Co ciekawe, jeden z otworów zasłaniany jest przez płytę główną, co uniemożliwia przełożenie przez niego przewodu. Po co więc go wykonano?

obudowa genesis titan 660 plus 16 20180326 2046300859

Miejsca na karty rozszerzeń jest sporo

Miejsce w głównej komorze pozwala na zamontowanie karty graficznej o długości do 380 mm oraz chłodzenia procesora o maksymalnej wysokości 160 mm. Jeśli chodzi o system chłodzenia wodą, to można go zamontować tylko w dolnej części obudowy. Zmieści się tam chłodnica o długości do 240 mm, ale od razu ostrzegę, zastosowanie takiego rozwiązania utrudni montaż pozostałych elementów – kart rozszerzeń, napędów, przewodów itp.

obudowa genesis titan 660 plus 3 20180326 1595981468

Panel z interfejsami

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube