Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test obudowy Zalman Z3 Plus

  • Opublikowano: niedziela, 30, październik 2016 06:52
  • 30 Paź

Spis treści

Dawno nie miałem u siebie na testy żadnej obudowy, kiedy więc dotarł do mnie nowy (przynajmniej u mnie) model Zalmana, rzuciłem wszystko w kąt (niektórzy będą mieli mi to za złe) i wypakowałem obudowę Z3 Plus by się jej przyjrzeć. Oto moje wrażenia.

Przez moje ręce przewinęło się już kilka obudów tego producenta i zawsze były one nie tylko dopracowane, ale i ciekawie wykonane pod kątem wyglądu. Również ta obudowa, należąca do rodziny midi tower, prezentuje się dobrze.

Konstrukcja

Czarny matowy plastik prezentuje się zarówno elegancko, jak i groźnie. Przedni panel w górnej części ma trzy maskownice 5.25' z siatki mesh, za którymi znajdują się zatoki na napędy optyczne oraz opcjonalnie w jednym przypadku stację dysków 3.5" (pamiętacie dyskietki 1.44 MB?). Poniżej również za siatką mesh znajduje się wentylator wciągający powietrze do środka skrzynki. Poniżej jest też miejsce (wentylatora nie ma) na drugi taki sam - o średnicy 120 mm. Przy obu zamocowano filtry przeciwpyłowe. Oczywiście panel ten jest demontowalny - do konstrukcji mocowany jest przy pomocy sześciu zaczepów zatrzaskowych. Górną część obudowy wyposażono w przyciski: zasilania, resetu oraz regulacji prędkości obrotowej wentylatorów. W tym samym miejscu udostępniono użytkownikowi gniazda: 1xUSB 3.0, 2xUSB 2.0 oraz audio (słuchawkowe i mikrofonowe typu jack 3.5mm). Za gniazdami przygotowano małą półeczkę, na której można odłożyć smartfona lub tablet do ładowania. W przeciwieństwie do pozostałej części obudowy, ten fragment wykonano z wypolerowanego tworzywa, które co prawda ładnie wygląda, ale też chętnie absorbuje odciski palców. Za miejscem odpoczynku dla naszych urządzeń mobilnych znajdują szczeliny wywietrznika, przez który dwa umieszczone za nim wentylatory (o średnicy 120 mm) wydmuchują ciepłe powietrze ze środka..

obudowa zalman z3 plus 10 20161029 1075669126

Obudowa Zalman Z3 Plus

Tylna część obudowy w górnej części ma otwór na interfejsy płyty. Nad nią (czyli z boku otworu) umieszczono wentylator wyciągowy (zgadnijcie jaką ma średnicę... 120mm!). Nad nim znajdują się dwa otwory na przewody systemu chłodzenia cieczą. Poniżej znajduje się siedem maskownic na karty rozszerzeń, a na samym dole miejsce na zasilacz. Zaślepki do kart rozszerzeń trzeba niestety wyłamywać i jak dla mnie to niestety minus. Lewy bok wyposażono w przezroczyste, akrylowe okno, które daje wgląd do środka. Druga ścianka ma wybrzuszenie, które łamie prostotę obudowy a jednocześnie daje więcej miejsca na poprowadzenie pod nią przewodów. Z3 Plus postawiono na czterech gumowych nóżkach (wys. ok. 2 cm), które mają amortyzować wibracje generowane przez pracę wentylatorów i dysków. Przy okazji zmniejszają one hałas i zapewniają odpowiednią przestrzeń pod obudową dla wentylatora zasilacza. Oczywiście w miejscu, w którym umieszczony jest zasilacz, a dokładniej jego wentylator, znajduje się otwór z filtrem przeciwkurzowym.

obudowa zalman z3 plus 11 20161029 1955904953

Interfejsy dostępne na przednim panelu

Boczne ścianki demontuje się poprzez odkręcenie śrub mocujących, tak jak to się robi w innych tego typu obudowach. Boki są dość mocno spasowane, musiałem się trochę pomęczyć, by je zdemontować. Zanim powiem jak wygląda konstrukcja w środku, wspomnę, że znajduje się tam małe kartonowe pudełko ze standardowymi akcesoriami montażowymi. W środku znajdują się:
- Instrukcja obsługi,
- Opaski zaciskowe (5 sztuki),
- Komplet śrubek montażowych,
- Szyny do montażu 3,5″ dysków HDD.
We wnętrzu konstrukcji, po prawej stronie znajdują się zatoki na napędy 5.25'. Projektant przewidział tu miejsce na montaż dwóch kieszeni dyskowych lub czytników optycznych itp. Poniżej zamontowano koszyk, w którym można zamontować przy pomocy specjalnych plastikowych elementów cztery napędy 3.5'. Dodatkowo, na górze przygotowano specjalne miejsce na dysk 2.5'. Odpowiednia konstrukcja uchwytów powoduje, że dyski są chronione przed wibracjami, nie przekazują też dalej drgań, które same generują. Również miejsce na zasilacz zostało wzbogacone w podłużne elementy piankowe amortyzujące drgania. Jak widać projektant postanowił maksymalnie wytłumić potencjalne drgania. W górnej części pomiędzy osłoną a miejscem montażu płyty głównej nie ma zbyt wiele miejsca. Nie da się więc w tym miejscu zamontować chłodnicy z systemu chłodzenia cieczą. Za to po zdjęciu prawego panelu widać, że projektant przemyślał kwestię prowadzenia przewodów. W tacce montażowej oprócz dużego otworu, który ma wspierać chłodzenie CPU i ułatwiać jego montaż, przygotowano kilka otworów przepustowych, nie zabrakło też odpowiednich uchwytów, które pomogą zachować estetykę prowadzenia przewodów.

obudowa zalman z3 plus 13 20161029 1172053755

Tył obudowy

Ciekawym rozwiązaniem jest przechodzący przez całą wysokość obudowy element, do którego możemy zamontować dodatkowe wentylatory lub podtrzymać przy jego pomocy karty graficzne. Można go też wykorzystać do innych rzeczy jako pomocniczy element montażowy, możliwości są spore, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że montaż takich wentylatorów, jak te które są zamontowane w obudowie jest niemożliwy - wentylatory są za duże - trzeba przewidzieć mniejsze. Może też wystąpić problem przy wyższych kartach graficznych, których systemy chłodzące wystają ponad obudowę karty. Zalecam więc pewną rozwagę przy korzystaniu z tego elementu.

Z3 series 21

Wykorzystanie wspornika do montażu dodatkowego wentylatora

Ponieważ odległość tacki montażowej od prawego boku wynosi tylko 5mm, nie mamy wielkiego pola manewru podczas układania przewodów w tym miejscu. Na szczęście odpowiednie otwory oraz trochę większa przestrzeń z drugiej strony tacki pozwala na takie ułożenie przewodów, by nie było problemu z ich podwiązaniem i zamknięciem w przestrzeni pomiędzy płytą montażową a bokiem. Jest ciasno, ale da się to zrobić w miarę wygodnie.

obudowa zalman z3 plus 15 20161029 1314320923

Miejsce montażu napędów optycznych

Montaż podzespołów jest wygodny, co jest zasługą m.in. bez narzędziowego systemu montażu. Razi trochę konieczność wyłamania zaślepek w miejscach montażowych kart rozszerzeń, ale... mówi się trudno. Przestrzeń dostępna nad procesorem to ok. 13 centymetrów. Warto to wziąć pod uwagę przy dobieraniu chłodzenia do CPU. Najdłuższa karta rozszerzeń, jaką możemy zamontować może mieć długość ok. 37 cm.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube