ERATO Verse

Małe koreczki w uszach od dobrej muzyki

Więcej...

Lanberg RO-120GE

Mały router do prostych zastosowań

Więcej...

Sennheiser IE 80S

Słuchawki bardzo uniwersalne

Więcej...

TP-LINK Archer C6

Transmisja danych z prędkością 1200 Mbp

Więcej...

UPS PowerWalker DC Secure Adapter 12V

Zasilacz z funkcją UPS-a

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test obudowy NZXT Manta

  • Opublikowano: niedziela, 31, lipiec 2016 07:46
  • 31 Lip

Spis treści

Producenci akcesoriów komputerowych prześcigają się w zachęcaniu użytkowników do kupowania ich produktów. Celują w tym zwłaszcza firmy, których klientami docelowymi są gracze komputerowi. Dla nich liczy się nie tylko wydajność i funkcjonalność, ale i ciekawy wygląd. Amerykańska firma NZXT oferująca akcesoria komputerowe wprowadziła jakiś czas temu obudowę mini-tower Manta, która ma nietypowy, jak na obudowy komputerowe kształt. Czy ma on wpływ na to co zamontujemy w środku i czy warto ją kupić? Sprawdzam.

Pierwsze skojarzenie jakie przyszło mi do głowy, gdy wypakowałem obudowę z kartonu to... mam walizkę! Poważnie, na pierwszy rzut oka obudowa wygląda, jak niedużej wielkości walizka. Brakuje tylko uchwytu na jej górze. Jest to efekt lekko zaokrąglonych paneli przedniego i tylnego oraz bocznych płyt, które wyposażone w czerwone krawędzie podkreślają obły kształt. Wrażenie to podkreśla jeszcze płaska powierzchnia przedniego panelu - nie ma tam żadnych przycisków, lampek i slotów na napędy optyczne. No właśnie, może to zdziwi niektóre osoby, ale ta obudowa nie przewiduje montażu napędów optycznych. Może to trochę dziwić, zwłaszcza jak się przejdzie w sklepie pomiędzy regałami z grami i programami komputerowymi. Wciąż jest sporo płyt CD i DVD, na których developerzy oferują swoje programy. A nie wszystkie możemy kupić w dystrybucji cyfrowej. Jaka więc idea przyświecała projektantowi tej obudowy? W każdym razie za przednim panelem umieszczone są dwa wentylatory 120 mm. Boki tego elementu (który jest oczywiście demontowalny) wyposażono w siatkę mesh, która ma zapewnić dopływ powietrza do wentylatorów. Mam jednak wrażenie, że jak na potrzeby umieszczonych tam wiatraków może to być trochę mało i będą one zasysać powietrze również z innych miejsc.

obudowa nzxt manta 1 20160729 1384517044

Obudowa jak walizka

Jedyne interfejsy zlokalizowano na górnej powierzchni. Znajdują się tu dwa porty USB 3.0 oraz dwa gniazda audio jack 3.5 mm - na mikrofon i słuchawki. Po przeciwnej stronie znajduje się przycisk zasilania. Jest to jedyny dostępny przycisk, nie ma resetu... Za to jest on podświetlany, światełko informuje nas o aktywności dysku. Kolejne zaskoczenie spotkało mnie gdy zajrzałem na tył. Oprócz standardowych gniazd na zasilacz i interfejsy płyty głównej, znajdują się tu tylko dwa sloty na rozszerzenia. Tradycyjnie nad płytą znajduje się wentylator 120 mm. Lewy bok obudowy praktycznie na całej powierzchni wyposażono w przezroczyste tworzywo, które pozwala na pogląd tego, co znajduje się w środku. Drugi bok, w całości wykonane jest z tworzywa.

obudowa nzxt manta 1 20160729 1358411917

Podstawa obudowy

Spodobało mi się (i to bardzo) rozwiązanie zastosowane na spodzie obudowy. Nie są to nóżki, które można spotkać w 90% obudów. W tym przypadku zastosowano coś w rodzaju płóz, które oczywiście wyposażono w podstawki zapewniające odpowiednią stabilność całej konstrukcji, ale to płozy zapewniają odpowiednią wysokość obudowy nad ziemią. I to one są pierwszą linią, chroniącą umieszczony na dole wentylator zasilacza przed wciąganiem zanieczyszczeń. Drugą linią jest wymienny filtr materiałowy.

obudowa nzxt manta 5 20160729 1389015870

Przeszkolony bok obudowy

W środku nie ma tradycyjnej tacki, na której montowana jest płyta główna, oraz koszyka na napędy. Widać, że wnętrze zostało przygotowane by z jednej strony ułatwić montaż i prowadzenie przewodów, z a drugiej by to wszystko wyglądało elegancko. Dlatego pomiędzy tacką a prawym bokiem obudowy zostawiono ok. 2 cm wolnej przestrzeni, w której można poukładać przewody. Tam też zamontowano mechanizm wewnętrznego podświetlenia. W miejscu gdzie znajduje się procesor oraz karty rozszerzeń pozostawiono otwory, które mogą dodatkowo pomóc w odprowadzaniu ciepła. Szkoda, że w przelotkach producent nie umieścił gumowych osłon chroniących przewody przed przetarciem. Z drugiej strony przewody nie przesuwają się w trakcie użytkowania obudowy, więc nie jest to jakaś poważna wada. Obok płyty umieszczono czerwoną metalową obejmę, której zadaniem jest estetyczne poprowadzenie przewodów oraz zamontowanie wewnętrznego systemu chłodzenia cieczą. Za obejmą, na płycie montażowej znajdują się zatoki do montażu dysków 2.5" Aby zamontować dyski 3.5" trzeba te gniazda wymontować.

obudowa nzxt manta 7 20160729 2099404647

Widok na wewnętrzne wentylatory za przednim panelem

Na dole, nad zasilaczem, znajduje się "podłoga" - użebrowana powierzchnia, która oddziela wszystkie komponenty od umieszczonego w dolnej części obudowy zasilacza. Dzięki temu, to co widzimy przez boczne okno sprawia wrażenie otwartej od strony przeszklenia skrzynki.
Już po wypakowaniu z kartonu NZXT Manta prezentuje się ciekawie. Czarne, matowe tworzywo z oknem na jednym z boków prezentuje się elegancko, chociaż brak tej obudowie drapieżnych kształtów preferowanych przez wielu producentów akcesoriów dla graczy. Elegancję podkreślają czerwone krawędzie bocznych ścian, zza których wyglądają siatki mesh zapewniające przepływ powietrza.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube