foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Mam wrażenie, że Cooler Master odgrzewa stare produkty, które wprowadził do sprzedaży przed laty, a teraz chce znów je w jakiś sposób promować. Bo jak inaczej wytłumaczyć przekazanie do recenzji akcesoria, które wprowadzono na rynek w 2012 roku? Wcześniej dostałem myszkę CM Storm Sentinel Z3RO-G, której nie ma już w "normalnej" sprzedaży, a teraz trafia do mnie obudowa Cooler Master Elite 361. Na szczęście obudowy starzeją się wolniej niż myszki, dlatego skrzynkę tę, w przeciwieństwie do wspomnianej myszki, można jeszcze kupić. I dlatego Wam dziś o niej opowiem.

Niewielu użytkowników - poza graczami - zwraca uwagę na obudowę komputera stacjonarnego. A jeszcze mniej kupując skrzynkę patrzy na jej wnętrze i to co można w niej umieścić. Czasami prowadzi to do nieporozumień, gdy np. potrzebujemy więcej slotów na napędy optyczne czy dyski wymienne, albo wentylator procesora jest za wysoki. Warto więc wcześniej zastanowić się do czego nasz komputer będzie służył i jakie podzespoły w nim zamontujemy. I oczywiście gdzie komputer będzie stał, bo niektórzy przykładają dużą uwagę do wyglądu i tego, by poszczególne elementy wystroju pomieszczenia komponowały się ze sobą. W tym przypadku, obudowa jest bardzo prosta, wręcz ascetyczna. Nie może się pochwalić żadnym ostrymi kształtami czy podświetlanymi wentylatorami, tak charakterystycznymi dla obudów gamingowych. Ma za to coś innego, coś nietypowego. Przystosowano ją do pracy zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej.

obudowa cooler master eite 361 6 20150518 1112497080 obudowa cooler master eite 361 7 20150518 1954986422

Elite 361 jest obudową typu Mini Tower. Nie jest to więc duża skrzynka oferująca w swoim miejscu przestrzeń pozwalającą na wygodne manewrowanie montowanymi podzespołami. Wymiary tego akcesorium to 150x368x464 mm [szer. x wys. x gł.]. Konstrukcja waży niecałe 5 kilogramów - składa się na to połączenie stalowego stelaża, boków i plastikowego panelu przedniego.
Na froncie obudowy od góry mamy zewnętrzną zatokę na urządzenie 3.5 cala. Została ona zasłonięta dodatkową przesłoną. Pod nią znajdują się trzy zaślepki, które zasłaniają zatoki 5.25 cala. Zostały one obrócone o 90 stopni, dzięki czemu w przypadku pracy w położeniu desktop, są one w poziomie. Jedna z tych zatok może być wykorzystana do instalacji napędu optycznego (z którym będzie problem jeśli zdecydujemy się na ustawienie obudowy w pionie. Pod slotami zostały zainstalowane gniazda USB 2.0, wejście mikrofonowe, słuchawkowe i oczywiście przycisk zasilania. Poniżej zamontowano logo producenta, które można obrócić o 90 stopni, w zależności od tego, w jakiej pozycji umieścimy obudowę.
Na górze obudowy producent przygotował miejsce na wentylator. Można tu zamontować wiatraki o średnicy 80, 90 lub 120 mm. Fabrycznie zamontowano ten największy.

obudowa cooler master eite 361 16 20150518 1402224463 obudowa cooler master eite 361 17 20150518 1667104392

Obudowa pozwala na montaż siedmiu kart rozszerzeń. Świadczą o tym zaślepione sloty umieszczone z tyłu. Przed montażem trzeba wyłamać odpowiednią zaślepkę - jest to cecha charakterystyczna tanich obudów. W tych droższych, są one mocowane śrubką. Nad nimi znajduje się wolna przestrzeń na panel interfejsowy płyty głównej, a po prawej stronie przygotowane miejsca do zamontowania dwóch wentylatorów 80 mm. W górnej części umieszczono gniazdo zasilania. Być może zwróciliście uwagę na brak miejsca na zasilacz - jest on montowany w za panelem przednim, w górnej części. Od wspomnianego gniazda zasilania, poprowadzony został przewód - pod płytą montażową - zakończony wtyczką komputerową, którą podłączamy do zasilacza.
Podobnie jak większość innych obudów, tak i ta ma na lewym boku przygotowane gniazdo montażowe, za którym tak jak w pozostałych przypadkach można zamontować wentylator o średnicy 80, 90 lub 120 mm. Miejsce jego usytuowania znajduje się nad kartami rozszerzeń, dzięki czemu ciepło przez nie wydzielane będzie szybko odprowadzane na zewnątrz (o ile zamontujemy wentylator wyciągowy, a nie wdmuchujący powietrze do środka).
Przeciwległy bok ma nawiercone otwory, które zapewniają swobodny przepływ powietrza. Tutaj nie zamontujemy wentylatora, co też chyba nikogo nie dziwi. Spód obudowy nie ma żadnych otworów wentylacyjnych. Są tu jedynie cztery gumowe nóżki, które zapewniają stabilną pozycję Elite 361 na podłożu, jak również tłumią drgania obudowy.

obudowa cooler master eite 361 19 20150518 1518193374 obudowa cooler master eite 361 20 20150518 1267065572

W środku zamontujemy płyty główne micro-ATX i ATX. Przygotowano tam też miejsce na pięć dysków, napęd optyczny oraz pięć wentylatorów. Producent montuje tylko jeden. Do obudowy dołączono oczywiście komplet akcesoriów montażowych: zestaw różnego rodzaju śrubek, kołki dystansowe i białe opaski zaciskowe. Wśród tych elementów znalazły się również cztery gumowe nóżki (gdybyśmy chcieli położyć obudowę) i speaker.
Elite 361 została wykonana z dużą dbałością o jakość. Wszystko jest dobrze spasowane, nie ma szczelin, a jakość materiałów jest dobra. Każdy użytkownik, pod tym kątem powinien być z tej obudowy zadowolony. Minusem są odciski palców, które bardzo chętnie są absorbowane przez zewnętrzną powłokę. Estetom się to nie spodoba.
Boki zamontowane są standardowo - na dwie szybkośrubki. Wystarczy je zdemontować by dostać się do wnętrza. Jak już wspomniałem, możemy tam zamontować płyty micro-ATX i ATX. Płyta montażowa ma wycięty duży otwór, który ma pomóc zarówno podczas montażu, jak również ułatwić odprowadzenie ciepła.
W przedniej części obudowy na samej górze znajduje się miejsce na montaż zewnętrznego napędu 3.5 cala. Tuż pod nim przygotowano miejsce na zasilacz, pod którym zamontowano kieszenie na cztery dyski 3.5 cala. Trzy z nich mają przygotowany mechanizm szybkiego montażu przy pomocy plastikowych zakrętek. Problemem może być temperatura zasilacza, która może zbyt mocno dać się we znaki umieszczonemu powyżej dyskowi. Jak łatwo zauważyć, nie ma tam żadnego odstępu, który tworzyłby poduszkę powietrzną - warstwę izolacyjną. Dodatkowo ciepłe powietrze z zasilacza może być wypychane przez jego wentylator prosto na procesor.

obudowa cooler master eite 361 3 20150518 2043510334 obudowa cooler master eite 361 4 20150518 1008382778

Wnętrze obudowy zostało tak zaprojektowane, by bez problemów zamontować w środku kartę graficzną o długości 227 mm. Jeśli pokusimy się o małą modyfikacje obudowy i usuniemy koszyk na montowany w pionie napęd 5.25", będziemy mogli zamontować kartę rozszerzeń nawet o długości 330 mm.
Jak już zauważyliście producent oferuje obudowę tylko z jednym, fabrycznie zamontowanym wentylatorem. Nie jest to też żaden z modeli, które oferują podświetlenie diodą LED. Nie możemy więc liczyć na efekty świetlne spod obudowy (chyba, że procesor lub zasilacz będzie się palił, czego nikomu nie życzę).
Dodam jeszcze, że panel przedni jest demontowalny. Oczywiście jest tam pęk przewodów, które odpowiadają za prawidłowe działanie przycisków Power i Reset oraz gniazd USB. O tym, że końce tych kabelków podłączamy do płyty głównej wszyscy wiedzą i nie muszę pisać?

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube