Mio Pilot 15LM

Nawigacje ciągle na topie

Więcej...

Audictus Explorer

Słuchawki godne uwagi

Więcej...

Cooler Master CM310

Szyk i elegancja

Więcej...

Plantronics BackBeat FIT 305

Nie liczy się rozmiar tylko jakość

Więcej...

Audictus Winner

Winner znaczy zwycięzca

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test nawigacji Navitel E500 Magnetic

  • Opublikowano: niedziela, 25, marzec 2018 07:14
  • 25 Mar

Spis treści

Wydawałoby się, że dziś, w czasach gdy samochody mają już wbudowane nawigacje i gdy nawet smartfony poprowadzą nas do celu, czas standardowych urządzeń nawigacyjnych przeminął. Okazuje się jednak, że nie, że producenci ciągle mogą i chcą proponować coś nowego. Niedawno na polskim rynku zadebiutował nowy model nawigacji Navitel, oznaczony symbolem E500 Magnetic. Czy faktycznie ma szansę przyciągnąć swoim magnetyzmem potencjalnych użytkowników? Sprawdziłem to i oczywiście podzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami.

Warto dodać, że nawigacja Navitel E500 gościła już u mnie, ale niestety nie przypadła mi do gustu. Ten model jest jej nową generacją, która mam nadzieję wyeliminuje wszystkie (albo chociaż część) niedociągnięć poprzedniego modelu. Zmianę widać już na pudełku, które zaprojektowano całkiem inaczej. Pomijam tu kwestię samej konstrukcji opakowania, bardziej mi chodzi o zastosowaną szatę graficzną. Kolorystycznie wygląda podobnie, jednak w tym przypadku grafik usunął z górnej powierzchni flagi krajów, których mapy są zainstalowane. Umieścił je na jednej z bocznych ścianek, dzięki czemu można było powiększyć zdjęcie przedstawiające nawigację. Wyeksponowano też w postaci odpowiednich ikon główne cechy urządzenia: wbudowany GPS (jakżeby inaczej), Windows CE jako system operacyjny, ekran o przekątnej 5”, procesor 800MHz, wewnętrzna pamięć 8GB, obsługa kart microSD o pojemności do 32GB i magnetyczny uchwyt mocujący. Tym samym wiemy już, czemu w nazwie występuje „magnetic”. Na pozostałych bokach umieszczono zdjęcie nawigacji, uchwytu mocującego i sposobu montażu. Znajdują się tam też informacje o zawartości pudełka, wsparciu technicznym itp. W środku znajduje się nawigacja, uchwyt samochodowy, rysik, ładowarka samochodowa, pokrowiec, przewód miniUSB – USB oraz instrukcja użytkownika i gwarancja. Jak widać są tam „nowinki” praktycznie niespotykane w przypadku tego typu urządzeń. Mam tu na myśli rysik i pokrowiec. Z tym pierwszym spotkałem się już co prawda w przypadku wcześniejszej wersji E500, ale ten drugi.. sympatyczny ukłon producenta w stronę użytkowników.

nawigacja navitel e500 magnetic 1 20180324 2062940101

Pudełko z nawigacją

Konstrukcja

Grafika zaprezentowana na pudełku pokazuje, że zmiana nie dotyczy tylko sposobu mocowania. Również obudowa została zmieniona. Wcześniejszy model miał bardziej zaokrąglone kształty, wykonano ją też z innego materiału. W tym przypadku wyświetlacz zamknięto w czarnej, matowej ramce, która w górnej i dolnej części jest błyszcząca. Również pod ekranem zastosowano połyskliwy materiał, który stanowi tło dla srebrnego logo producenta. Odpowiednio wyprofilowana ramka powoduje, że ekran jest zagłębiony w obudowie na ok. milimetr. To niestety oznacza, że na dolnej krawędzi będzie się zbierał kurz, który spowoduje, że po jakimś czasie ta elegancka nawigacji straci swoją estetykę.

nawigacja navitel e500 magnetic 3 20180324 1647884127

Zwartość pudełka

Włącznik znajduje się po lewej stronie na górnej krawędzi. Wszystkie interfejsy umieszczono na lewym boku, znajdują się tam: gniazdo słuchawkowe, gniazdo na karty pamięci microSD i gniazdo mini USB. Z tyłu, na środku, znajduje się gniazdo do mocowania uchwytu samochodowego. Na pierwszy plan rzuca się gniazdo do mocowania, w centrum którego znajdują się dwa rzędy styków. Na jego obwodzie widać otwory stabilizujące urządzenie w uchwycie. W dolnym lewym rogu obudowy, w specjalnym gnieździe, umieszczono rysik. Niestety wyciąga się go dość ciężko. Nie wyobrażam sobie wyciągania go w czasie jazdy. Z drugiej strony w czasie jazdy nie powinniśmy obsługiwać nawigacji, ale pokażcie mi kierowcę, który tego nie robi.

nawigacja navitel e500 magnetic 9 20180324 1360515184

Tył nawigacji

Widać, że E500 Magnetic to nie wcześniejsza wersja, którą poddano odświeżeniu, a zaprojektowana od początku całkiem nowa konstrukcja. Prezentuje się ciekawiej od swojej poprzedniczki ale ma też coś z nią wspólnego. Podobnie jak E500, tak i ta nawigacja wykonana jest z dużą dbałością o jakość. Materiał obudowy wygląda na solidny i chociaż nie rzucałem nią na beton, nie wygląda na to, by miało to jej zaszkodzić.


Spójrzmy teraz na to, co siedzi w środku

• Oprogramowanie: Navitel Navigator
• Fabrycznie zainstalowane mapy: Albania, Andora, Austria, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Cypr, Czechy, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Węgry, Islandia, Wyspa Man, Włochy, Kazachstan, Łotwa , Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Wielka Brytania, Watykan.
• Instalacja dodatkowych map: tak
• Obliczanie czasu trasy: tak
• Komunikaty głosowe: tak
Wyświetlacz
• Typ ekranu: TFT
• Rozmiar ekranu: 5"
• Rozdzielczość: 800x480
• Ekran dotykowy: tak
• Podświetlany wyświetlacz: tak
Ogólne
• System operacyjny: Windows CE 6.0
• Procesor: MStar MSB 2521
• Częstotliwość procesora: 800 МHz
• Pamięć RAM: 128 MB, DDR3
• Pamięć wewnętrzna: 8 GB
• Typ baterii: Li-pol
• Pojemność baterii: 1200 mAh
• Zasilanie bezpośrednio w uchwycie: tak
• Auto-Start po podłączeniu urządzenia do uchwytu
• Interfejs: USB 2.0
• Obsługa kart microSD: do 32 GB
• Gniazdo słuchawkowe: 3.5 mm (mini-jack)
• Głośnik: tak
• Sposób montażu: przyssawka (szyba/uchwyt); magnetyczne (nawigacja/uchwyt)
• Kolor: Czarny
• Wymiary: 38х85х17 mm
• Waga: 177 g
• Antena: Wbudowana
• Okres gwarancji: 24 miesiące

nawigacja navitel e500 magnetic 26 20180324 1728786473

Rysik jest dobrze ukryty

Jak widać urządzenie wyjęte z pudełka posiada już zainstalowane wszystkie mapy Europy. Możemy więc śmiało wybrać się na wakacyjne tournee po naszym kontynencie. W razie potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie by doinstalować nowe mapy, gdybyśmy chcieli wybrać się w inne rejony świata. Jak na nowoczesną nawigację przystało, wyposażono ją w komunikaty głosowe – nie musimy więc wpatrywać się w ekran, by otrzymywać wskazówki kierujące nas do celu.
System operacyjny, na którym oparto oprogramowanie to Windows CE. Microsoft co prawda zapowiedział koniec wsparcia dla tego systemu od 2020 roku, ale do tego jest jeszcze trochę czasu, no i nie oznacza to, że od tego roku system automatycznie przestanie działać. Będzie działać, nie będą tylko przygotowywane dla niego aktualizacje. Ponieważ tego typu urządzenia są odseparowane od sieci, w zasadzie nie ma się czym przejmować.

nawigacja navitel e500 magnetic 11 20180324 1461375490

Włącznik oraz interfejsy na boku urządzenia

System operacyjny ma do dyspozycji procesor pracujący z częstotliwością 800MHz i pamięć 128 MB RAM. Może się to wydawać mało, ale pamiętajcie, że jest to urządzenie mobilne – nie ma wielkich wymagań. A czy daje radę i szybko radzi sobie z obliczeniami, przekonacie się w dalszej części tej recenzji. Ja tylko powiem, że parametrami nie odbiega od innych urządzeń tego typu.
Ekran, na którym wyświetlana jest mapa, ma tylko 5”. Tyle samo (czasami nawet więcej) mają dziś smartfony. I te ostatnie mają też wyższą rozdzielczość. Co prawda w przypadku mapy wysoka rozdzielczość nie jest wymagana, ale.. nie miałbym nic przeciwko, gdyby obraz był bardzo szczegółowy. Wyświetlacz oczywiście jest dotykowy.
E500 Magnetic ma wbudowane głośniki, ale możemy też podłączyć słuchawki. Producent przygotował gniazdo na karty pamięci microSD, możemy na nich przechowywać dodatkowe mapy – gdyby zabrakło miejsca we wbudowanej pamięci (8GB) – oraz inne rzeczy, o których powiem za chwilę.

nawigacja navitel e500 magnetic 12 20180324 1048143897

Navitel E500 Magnetic prezentuje się elegancko

Ciekawostką może być bateria, nie jest to ogniwo niklowo-kadmowe czy litowo-jonowe. W tym przypadku Navitel zastosował akumulator niklowo-polimerowy o pojemności 1.200 mAh. W praktyce wystarczy on na ok. 3 godziny. Zasilany jest przez uchwyt montowany na szybie, do którego nawigacja mocowana jest przy pomocy magnesu. Myślicie, że jest on na tyle mocny, by nawigacja nie odpadała od niego podczas jazdy po wertepach?
Krótkie porównanie specyfikacji E500 i E500 Magnetic pokazało, że oba urządzenia oparto na tej samej platformie sprzętowej. Ten sam procesor, ten sam system, ta sama pamięć.


Sprawdźmy teraz jak wygląda obsługa

Zaraz po pierwszym włączeniu urządzenia okazało się, że funkcjonalność nawigacji nie uległa zmianie. Interfejs, przy pomocy którego wyznaczamy cel podróży, ustawiamy parametry wyszukiwania trasy itp. nie uległ zmianie. Skorzystam więc z opisu oprogramowania nawigacji, który przygotowałem podczas recenzji E500.

nawigacja navitel e500 magnetic 14 20180324 1600602173

Widok mapy w nawigacji

Pomimo tego, że producent korzysta z systemu Microsoftu użytkownik nie ma bezpośredniej styczności z Windowsem CE. Podczas uruchamiania startuje aplikacja przygotowana przez Navitel. Na początek wyświetla się komunikat pouczający o bezpiecznym użytkowaniu nawigacji i nie ustawianiu adresu docelowego podczas jazdy. Dopóki nie zaznaczymy by się nie wyświetlał, przy każdym uruchomieniu będzie nękał kierowcę swoim widokiem. Po zamknięciu tego okna musimy ustawić adres domyślny, czyli taki, do którego będziemy najczęściej wracać. Potem już zobaczymy mapę okolicy oraz pasek opcji umieszczony po lewej stronie. Na jego dole znajduje się ikona wywołująca menu, natomiast ponad nią znajdują się informacje związane z następnym manewrem, aktualną prędkością oraz zestawem informacji dotyczących podróży: czasu podróży, odległości do punktu docelowego i szacunkowym czasie przybycia. To, jakie dokładnie informacje są tam pokazywane zależy od użytkownika. Na górze ekranu znajduje się pasek, który informuje o postępie w pokonywaniu trasy. Z kolei z prawej strony znajdują się przyciski związane z mapą - przybliżanie, oddalenie, widok 2D/3D oraz regulacja głośności. Jest tu też przycisk pozwalający na zapisanie współrzędnych wskazanego na mapie punktu. Część z tych przycisków pojawia się w specyficznych sytuacjach, np. po dotknięciu palcem ekranu.

nawigacja navitel e500 magnetic 15 20180324 1845075597

Opisy mogłyby być większe

Po wybraniu menu zobaczymy okno z paskiem przewijania z boku i czterema dużymi przyciskami na ekranie. Każdy z nich przenosi nas do określonych ustawień nawigacji. Szkoda tylko, że pomimo dużych przycisków producent zastosował małą czcionkę do ich opisów. Aż się prosi by wykorzystać dostępne miejsce i umieścić tam bardziej czytelne nazwy. Pomimo nowej wersji urządzenia, to się niestety nie zmieniło, a szkoda. Wśród dostępnych opcji są m.in. wyznaczanie trasy, trasa, odtwarzacz multimediów, najbliższe miejsce, punkt trasy, historia i współrzędne geograficzne. Wprowadzanie ich odbywa się przy pomocy klawiatury ekranowej, która z uwagi na mały ekran może być kłopotliwa dla osób o dużych dłoniach (i palcach). Na szczęście jest wspomniany już rysik, którym możemy wygodnie wybierać poszczególne litery i cyfry.

nawigacja navitel e500 magnetic 30 20180324 1427201670

Klawiatura ma duże przyciski, ale rysik jest wygodniejszy

Wybierając opcję Mój Navitel możemy zobaczyć, jakie mapy mamy zainstalowane. Kolejne mapy możemy zainstalować korzystając z oprogramowania, które przygotował producent, o którym opowiem za chwilę. Tymczasem dwa słowa na temat ustawień. Po wybraniu tej pozycji menu zostaniemy przeniesieni do ekranu z siedmioma grupami ustawień (jest jeszcze ósma pozycja - Copyright - ale tam raczej niczego nie ustawimy). Przemieszczając się pomiędzy poszczególnymi zestawami ustawień możemy włączyć lub wyłączyć wyznaczanie trasy poprzez drogi płatne, nieutwardzone i z połączeniami promowymi, możemy też wybrać czy jedziemy samochodem / motorem, czy idziemy na pieszo, czy jeździmy taksówką, autobusem czy jako kurier. W tych ostatnich przypadkach możemy ustawić masy całkowite pojazdu, nacisk na osie, wysokość itp. parametry przydatne przy wyznaczaniu trasy dla większych pojazdów. Możemy też włączyć różnego rodzaju ostrzeżenia np. przekroczenie prędkości już o 10 km/h (jest też opcja 0 km/h, ale kto by to ustawiał). Producent oddał również do naszej dyspozycji bazę fotoradarów, również dla nich możemy ustawić ostrzeżenia - wybierając czy ma to być fotoradar statyczny, kamera pomiaru prędkości, mobilny fotoradar itp. Oczywiście możemy też włączyć ostrzeżenie dla wszystkich rodzajów tego typu urządzeń. Ponieważ nawigacja ma w sobie bazę drogową prawie całej Europy, ma również kilka wersji językowych oprogramowania. Oprócz zmiany języka możemy też zmienić lektora, w przypadku polskich wersji mamy do wyboru Zbigniewa Urbańskiego (domyślny), Annę Cieślak, Alicję i Adama (tych ostatnich nie wymieniono z nazwiska, ciekawe dlaczego). Osoby przyzwyczajone do innego układu klawiatury mogą również zmienić i to. W każdej chwili możemy też podejrzeć informacje o satelitach, z którymi jesteśmy połączeni, sprawdzić poziom ich sygnałów itp. Raczej gadżet niż informacja, z której będziemy często korzystać. Podobnie jak w przypadku E500, wbudowany GPS szybko złapał sygnał i połączył się z satelitą z wnętrza mojego mieszkania. Nawigacje konkurencji: Garmina czy Mio, nie radziły sobie z tym. To oznacza, że Navitel ma lepszą antenę lub po prostu lepszy moduł GPS. Ponieważ zastosowano to samo oprogramowanie, co we wcześniej recenzjonowanym modelu, również tu mamy tablicę rozdzielczą, czyli ekran podzielony na dziewięć okienek prezentujących różne informacje m.in.: średnią prędkość, największą prędkość, drogomierz, czas przemieszczania się, czas postoju, porę dnia, godziny wschodu i zachodu słońca. Nie sądzę byś drogi użytkowniku zaglądał do tego często, chociaż od czasu do czasu z ciekawości można tam rzucić okiem.

nawigacja navitel e500 magnetic 28 20180324 1739111862

Menu główne

Innym z gadżetów funkcjonalnych jest odtwarzacz multimedialny. Możemy odtwarzać muzykę z karty microSD umieszczonej w gnieździe lub z Transmitera FM. Czy to jest wygodne i przydatne - trudno mi odpowiedzieć. Ja wolałbym mieć możliwość podłączenia smartfona i wykorzystania E500, jako zestawu głośnomówiącego. Moim zdaniem jest to dziś bardziej przydatne, bo i tak muzykę, którą słuchamy mamy zarchiwizowaną (lub pobieramy online) na smartfonie. Ale może są wśród Was osoby, które będą wolały nagrać sobie pliki na małą kartę pamięci, którą łatwiej zgubić niż dużego, solidnego i będącego zawsze pod ręką smartfona.

nawigacja navitel e500 magnetic 16 20180324 1463180559

Tablica rozdzielcza pokazująca parametry jazdy

Wyznaczanie trasy możliwe jest na kilka sposobów - możemy podać adres docelowy, kod pocztowy a nawet współrzędne geograficzne. W przypadku tych ostatnich nie zawsze uda się wyznaczyć bezpośrednią trasę, wszystko zależy od tego, jakie współrzędne podamy i czy leżą one na drodze. Przydają się natomiast, gdy podróżujemy piechotą. W końcu, teoretycznie, dojść można wszędzie. Sposób wprowadzania danych jest prosty, w każdej chwili możemy wrócić do poprzedniego wyboru i go zmodyfikować, najważniejsze jednak, że cały czas widzimy, co wcześniej wprowadziliśmy. Pod tym kątem oprogramowanie Navitel jest wygodniejsze w porównaniu do np. TomTom-a czy Mio. Tamte nawigacje miały jednak większą czcionkę, która zapewniała większy komfort obsługi. Program Navitel wylicza i proponuje trzy trasy, prezentując je na mapie razem z informacją o czasie dojazdu i odległości w kilometrach. Nie ma jednak jednej z kluczowych, moim zdaniem, informacji - czy jest to trasa z drogami płatnymi czy bez. Wybierając jedną z dostępnych opcji ruszamy tak naprawdę "w ciemno". Potem oczywiście dowiadujemy się, że mamy przed sobą drogę płatną - pojawia się odpowiedni komunikat - wolałbym mieć to jednak na etapie wyboru trasy. Moim zdaniem to spora wada - proponuję producentowi szybką aktualizację oprogramowania. I tu się nic niestety nie zmieniło.
Na pewno za to na plus mogę zaliczyć wykorzystaną przez Navitel mapę. Pozwala na płynne przełączanie się pomiędzy widokiem 2D i 3D, ale to nie za to chcę ją pochwalić. Jest ona bardzo szczegółowa, ma zaznaczone budynki z ich numeracją, podczas jazdy widać okoliczne miejscowości, jeziora itp. W porównaniu do tego, co np. oferuje Mio na wykorzystywanych przez siebie mapach to jest to naprawdę duży krok do przodu. Szkoda tylko, że zastosowany ekran nie należy do lepszych. Kąty widzenia są małe, co powoduje, że pasażer siedzący obok kierowcy może mieć problem z obserwacją wskazywanej drogi. Na szczęście podobnie jak w przypadku innych nawigacji, tak i tu wyświetlacz jest matowy dzięki czemu nie odbija refleksów świetlnych.

nawigacja navitel e500 magnetic 24 20180324 2030470864

Obraz można wyświetlać w 2D lub 3D

Każdy producent urządzeń nawigacyjnych umożliwia aktualizację zainstalowanych na nim map. Większość producentów urządzeń z tzw. "górnej półki" - Mio, Garmin itp. - oprócz samej aktualizacji oferuje również kilka innych funkcji pozwalających na np. zarchiwizowanie trasy, zaplanowanie trasy na PC i późniejsze jej wgranie na urządzenie, zarządzanie ulubionymi miejscami, sprawdzanie różnego rodzaju statystyk itp. Navitel niestety czegoś takiego nie oferuje. Program przygotowany przez producenta (ok. 100 MB, dla porównania MioMore Desktop to ok. 22 MB) pozwala tylko na aktualizację oprogramowania i map. Oczywiście jest też przekierowanie do sklepu, w którym możemy kupić nowe mapy. Niestety, podczas próby aktualizacji okazało się, że na dysku urządzenia brakuje pamięci, która potrzebna jest na nowe pliki. Podobnie wyglądała sytuacja z próbą dołożenia nowej mapy - Cypru. Możemy, co prawda przejrzeć dysk urządzenia i usunąć niepotrzebne mapy czy głosy lektorów, ale co jeśli będą nam potrzebne w przyszłości? Co jeśli system do działania potrzebuje spójności listy katalogów i plików? Mało prawdopodobne, ale możliwe. Pozostaje nam wyposażenie się w kartę pamięci i zapisywanie na niej aktualizacji. Tylko... te maleństwa potrafią czasem przestać odpowiadać. Co wtedy?

nawigacja navitel e500 magnetic 20 20180324 1010656961

W czasie jazdy można skorzystać z wbudowanego odtwarzacza muzyki

Porównując Navitel E500 do Navitel E500 Magnetic, zauważyliście już na pewno, że w zasadzie jedyną zmianą jest konstrukcja obudowy oraz sposób montażu. I muszę przyznać, że to ostatnie bardzo mi się spodobało. Mocowanie na magnes jest bardzo wygodne. Początkowo obawiałem się, że na naszych polskich drogach połączenie magnetyczne nie sprawdzi się, że nawigacja będzie spadać itp. Nic takiego się nie stało. Przyznam, że nawet specjalnie wybrałem się na przejażdżkę po wertepach (nie mam samochodu terenowego, więc była to w miarę spokojna, normalna jazda) i tam magnetyczne połączenie nawigacji z uchwytem również zdało egzamin.
Na koniec zostawiłem baterię. W specyfikacji zawarłem jej pojemność, a teraz mogę Wam powiedzieć na ile wystarcza. Na około 3 godziny jazdy – podobnie jak w przypadku Navitel E500.


Podsumowanie

Navitel E500 Magnetic nie wprowadza zbyt wiele nowości w porównaniu z E500. Z drugiej strony to, co producent oferuje w tym przypadku zmienia całkiem sporo – w wąskim zakresie, ale jednak. Całkiem nowa konstrukcja i dobry, bardzo wygodny sposób mocowania, to coś, co mnie przekonuje. Magnetyczny uchwyt sprawdził się bardzo dobrze, co w połączeniu z nową obudową pokazuje, że Navitel zmierza w dobra stronę. Zwłaszcza, że w porównaniu do E500 cena praktycznie nie uległa zmianie, nawigację można kupić już za ok. 280 złotych (standardowa cena to 299 zł). Szkoda tylko, że podczas projektowania nowej obudowy nie pomyślano o trochę innym mocowaniu rysika i jego łatwiejszym dostępie dla kierowcy.
Myślę, że nowa propozycja Navitela spodoba się niejednemu kierowcy.

nawigacja navitel e500 magnetic 5 20180324 1091310264

Pokrowiec na czas transportu to miły dodatek

Plusy Minusy

solidna i elegancka budowa
stabilny uchwyt samochodowy z łatwym montażem na magnes
szczegółowa mapa 
obsługa multimediów, również przez transmiter FM

mała czcionka
uchwyt rysika w trudno dostępnym w czasie jazdy miejscu
brak informacji o drogach płatnych / darmowych przy wyborze trasy
mało opcji konfiguracyjnych wyszukiwanie trasy
uboga funkcjonalność programu aktualizacyjnego na PC
mała pojemność dysku - problem z aktualizacjami

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Komentarze   

# Ryszardzik 2018-11-17 10:36
Może ta rosyjska nawigacja nie jest droga, ale za to niefunkcjonalna . Menu dość opornie się obsługuje, a mocowanie u mnie nie trzymało. Słabizna moim zdaniem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# krzychu 2019-03-14 12:39
Program navitela to porażka. Dziwnie się gubi w czasie jazdy, a już jak się pomylisz i skręcisz nie tam gdzie trzeba to już całkiem głupieje. Jakby tego było mało po zainstalowaniu innej aplikacji na karcie SD (po "odblokowaniu" bo sprzęt nie pozwala odpalić innego programu) tj mapa map oraz automapa okazało się że z kartą też słabo współpracuje tzn wolno i niezbyt płynnie. Najlepsze w polsce programy działały na tym sprzęcie słabiej niż mój stary Lark. Tylko wyświetlacz przyzwoity.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube