Tracer Torn

Bojowa mysz w natarciu

Więcej...

Lenovo Yoga 920-13IKB Glass

Uniwersalizm pełną gębą

Więcej...

Lioncast LX20

Proste ale dobre słuchawki dla graczy

Więcej...

A4TECH Bloody B180 RGB

Klawiatura z szeroką gamą podświetleń

Więcej...

Sennheiser GSP 500

Sennheiser to również słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test nawigacji Mio Spirit 8500 LM

  • Opublikowano: niedziela, 28, sierpień 2016 06:53
  • 28 Sie

Spis treści

Trudno dziś sobie wyobrazić podróż samochodem bez nawigacji. Nawet w smartfonach można uruchomić aplikację, która poprowadzi nas do wskazanego celu. Oczywiście nie każdemu odpowiada korzystanie z takiego sposobu nawigowania, dlatego są osoby, które zaopatrują się w nawigacje. Mają one swoje plusy, ale mają też i minusy. Ja przyjrzałem się bliżej modelowi Mio Spirit 8500 LM i o niej Wam dziś opowiem.

Przede wszystkim, w porównaniu do smartfona nawigacja ma większy ekran. I coś co dla mnie jest najważniejsze - na pięć minut przed dotarciem do celu nie tracimy z oczu trasy, bo dzwoni do nas znajomy. Poza tym dedykowana nawigacja ma jeszcze kilka plusów, które zna każdy kierowca korzystający z takiego urządzenia korzysta.
W zestawie z nawigacją otrzymujemy uchwyt przegubowy z przyssawką, płytkę z oprogramowaniem oraz oczywiście zasilacz samochodowy. Przewód o długości ok. 2 metrów w zupełności wystarczy do tego, by przymocować nawigację do szyby i poprowadzić kabel w taki sposób, by nie przeszkadzał w czasie jazdy. Podobnie jednak jak w przypadku kamery MIO MiVue C330 końcówka przewodu jest zakończona w taki sposób, że kieruje kabel w stronę szyby. Do tej pory wydawało mi się, że naturalnym rozwiązaniem jest by przewód był skierowany do środka pojazdu, jednak jeśli chcemy go zamontować na stałe i zamaskować wciskając go w szczelinę pomiędzy kokpitem a szybą - tak wygięta końcówka microUSB wydaje się być zasadna.

nawigacja mio spirit 8500 lm 16 20160827 1695865443

Nawigacja samochodowa Mio Spirit 8500 LM

Konstrukcja

Testowane urządzenie wyposażono w sporej wielkości ekran. Przesiadając się z użytkowanej do tej pory nawigacji TomTom na MIO przyjemnie zaskoczył mnie 6.2" ekran, który zwiększa komfort użytkowania. Obudowę wykonano z ciemnego, matowego tworzywa, na którym nie widać osadzającego się kurzu. Leniuchy, rzadko sprzątający wnętrze pojazdu (do których i ja się zaliczam) będą więc zadowoleni. Obudowa ma grubość ok. 17 mm co przy tak dużym rozmiarze ekranu powoduje, że urządzenie wydaje się bardzo cienkie. Jednocześnie jest ono sztywne, nie wygina się. Szeroka ramka mocno przytrzymuje wyświetlacz, a zaokrąglone krawędzie powodują, że Spirit 8500 LM dobrze trzyma się w dłoni. Z prawej strony obudowy umieszczono gniazdo microUSB - zasilania, oraz gniazdo kart pamięci. Włącznik w postaci długiego wąskiego przycisku umieszczono z tyłu po lewej stronie. Takie usytuowanie jest wygodniejsze do włączania, niż przycisk umieszczony pod wyświetlaczem lub na górnej krawędzi, jak to jest w przypadku TomTom-a. Specjalne wgłębienie powoduje, że włącznik jest łatwo wyczuwalny. Z tylu widać otwory, za którymi ukryto głośniki.

nawigacja mio spirit 8500 lm 18 20160827 1527674880

Mio Spirit 8500 LM po wyciągnięciu z pudełka

Całość jest wykonana z dużą starannością i muszę przyznać, że prezentuje się zdecydowanie lepiej niż wspominany już TomTom. Żeby jednak być uczciwym przyznam, że ta ostatnia nawigacja ma już kilka lat, podczas gdy Spirit 8500 LM dopiero jest wprowadzana na rynek.


Spójrzmy teraz jak prezentuje się specyfikacja tego "maleństwa"

• Processor: ARM Cortex-A7 CPU 800MHz
• GPS Chipset: SiRFStar III wbudowany
• Technologia: TMC
• Ekran dotykowy
• Wyświetlanie w kolorze
• Rozdzielczość: 800 x 480
• Wielkość: 15.7cm (6.2")
• Szerokość (mm): 101.5
• Wysokość (mm): 17.7
• Grubość (mm): 173.1
• Waga (gr): 275
• Bezterminowa aktualizacja map
• Bezterminowa aktualizacja baz fotoradarów
• Tekst do wypowiedzenia(TTS)
• Asystent pasa ruchu
• IQ Routes™
• Widok skrzyżowań w 3D
• LearnMe Pro™
• Tryb pieszy
• Planowanie podróży
• W pobliżu
• Znajdź mój samochód
• Symulacja trasy w tunelu

nawigacja mio spirit 8500 lm 19 20160827 1837906218

Tył nawigacji z widocznym włącznikiem

Sercem tej nawigacji jest procesor dedykowany urządzeniom mobilnym - ARM Cortex-A7 CPU 800MHz. Jest to 32 bitowy mikroprocesor, który z powodzeniem stosowany jest w wielu urządzeniach mobilnych: tabletach i smartfonach. Co prawda firma ARM wprowadziła go na rynek w 2013 roku, ma więc już swoje lata, wciąż jednak należy do najbardziej energooszczędnych układów.
Niestety, ten model nawigacji nie korzysta z technologii TMC. Jest to ogólnoeuropejski standard przesyłania informacji o ruchu drogowym, który funkcjonuje w wielu krajach (np. Niemcy, Włochy, Francja, Holandia, Czechy). Rozwiązanie to informuje użytkownika o remontach na drodze, o korkach itp. co pozwala dostosować trasę do aktualnej sytuacji na drodze. Wspomnę, że korzystanie z TMC nie wymaga żadnych opłat za abonament czy transfer danych. Dlatego szkoda, że nie ma tu tej opcji.

nawigacja mio spirit 8500 lm 2 20160827 1742854864

Ekran startowy po uruchomieniu

Być może rozdzielczość nie powala na nogi, w zupełności jednak wystarczy do tego by zaprezentować mapę i wyświetlić duże przyciski pozwalające na jej modyfikację. Oczywiście nawigacja nie może funkcjonować bez ekranu dotykowego.
Powyższa lista obejmuje kilka innych technologii, o których warto wspomnieć:
- IQ Routes - funkcja ta na bieżąco korzysta z informacji, które zbiera system od milionów użytkowników. Dzięki tym danym nawigacja jest w stanie szybko stworzyć najlepszą trasę dojazdu do wybranego celu,
- LearnMe Pro - jest to narzędzie, które monitoruje styl jazdy kierowcy, zapoznaje się z nim i proponuje trasy dostosowane do jego preferencji,
- Asystent pasa ruchu i widok skrzyżowań w 3D - ta funkcja powoduje zmianę widoku mapy, dzięki czemu zorientowanie się w tym gdzie jechać, i którego pasa się trzymać, jest znacznie łatwiejsze.

nawigacja mio spirit 8500 lm 4 20160827 1150196072

Ekran ustawień nawigacji

Jak widać z nawigacji możemy też korzystać wybierając się w pieszą wędrówkę. jednak to co jest największym atutem tego urządzenia (albo jednym z największych) to bezterminowa aktualizacja map i bazy fotoradarów. Przyznam, że konieczność płatnej aktualizacji map na TomTom-ie, którego do tej pory używałem mocno mnie irytowała, ponieważ pobierając nowe mapy nie mogę tak naprawdę zweryfikować jakie zmiany zostały wprowadzone.


Użytkowanie

Jak wspomniałem w zestawie oprócz Spirit 8500 LM i uchwytu znajduje się również płytka z programem do zarządzania nawigacją. Program - Mio Desktop - można też pobrać z Internetu (ok. 22MB). Aplikacja oprócz łatwego przekierowania na strony www - poprzez funkcję MIO Online pozwala również wyszukiwać zdjęcia na serwerze Flickr. Nawigację możemy konfigurować korzystając z opcji Moje Mio. Gdy nawigacja jest niepodłączona, dostępne tam menu jest dość proste: język, inteligentne odzyskiwanie, automatyczne aktualizacje oraz opcje. Wybranie tej ostatniej pozycji pozwala zadecydować o tym, czy dostępność aktualizacji ma być sprawdzana automatycznie oraz czy mają być stosowane jednostki metryczne i stopnie dziesiętne. Jak widać, jest to dość ubogie menu. Za to bogato jest w przypadku języków, które są obsługiwane przez tę aplikację.

capture 001 24082016 201503

Zrzut ekranowy aplikacji do konfiguracji nawigacji - dostępne języki (część)

capture 004 25082016 204624

Zrzut ekranowy aplikacji do konfiguracji nawigacji - zapisane w nawigacji ulubione miejsca

Aby zaktualizować urządzenie lub "inteligentnie odzyskać" musimy oczywiście podłączyć do komputera Spirit 8500 LM. I wtedy też pojawiają się w aplikacji nowe funkcje. Program nabiera nowego życia. Pojawiają się nowe pozycje w menu, które wiążą się ze zdjęciami, subskrypcjami, zainstalowanymi mapami, galeriami zdjęć, planowaniem trasy, zapamiętanymi w urządzeniu lokalizacjami itp. To tutaj też, korzystając z galerii aplikacji można zmodyfikować wygląd głównego ekranu. Również pozycja menu Moje Mio staje się bardziej rozbudowane. Możemy np. prześledzić swoją trasę korzystając z zapisanych w nawigacji dzienników i oczywiście zaktualizować urządzenie o nowe mapy.

capture 005 25082016 204659

Konfigurowanie domyślnych parametrów wyznaczanej trasy

Nawigacja uruchamia się bardzo szybko, bardzo szybko też znajduje satelity, co doceni na pewno niejeden kierowca. Główny ekran wyposażono w kafelki: dwa duże i cztery małe umieszczone pod nimi. Duże pozwalają przełączyć się na wyszukiwanie i mapę, a małe pozwalają przejść do lokalizacji "ulubionych" - zapisanych w pamięci urządzenia - ustawień, eksploracji mapy i innych ustawień. Wśród tych dodatkowych znajdują się takie pozycje jak plan trasy, w pobliżu, moja pozycja itp.
Wyszukiwanie docelowej lokalizacji nie odbiega od sposobu, który jest stosowany w innych nawigacjach. Wybieramy więc najpierw miasto a potem ulicę. Opcjonalnie możemy podać kod pocztowy lub współrzędne geograficzne. Ciekawostką jest to, że możemy też wyszukiwać określony obszar. Wytknę jednak małe niedociągnięcie - w polu wyszukiwania pojawia się podpowiedź, co mamy wprowadzić, jednak kolor jej czcionki jest tak jasny, że prawie niewidoczny. A padające na szybę samochodu promienie słoneczne, bynajmniej nie ułatwiają odczytu. Na plus mechanizmu wyszukiwania należy zaliczyć to, że klawiatura ekranowa podświetla tylko te przyciski, które w danej chwili pasują do nazwy ulicy czy miasta. Zaznaczę jednak, że nie jest to coś co tylko Mio oferuje. Co prawda moja nawigacja TomTom tego mechanizmu nie ma, ale ma ona już swoje latka, a wszystkie, a przynajmniej większość nowych nawigacja, takie ułatwienie już stosuje.

capture 006 25082016 204754

Wyznaczanie trasy przy pomocy programu Mio Desktop

Ekran mapy podczas jazdy podzielono na trzy części. W górnej jego części znajduje się mała belka z ikoną ekranu startowego, jej naciśnięcie przeniesie nas do opisanych wcześniej kafelków. Po prawej stronie znajduje się pasek z informacjami o, nazwijmy to parametrach podróży. Jest tam informacja o aktualnej prędkości, godzinie, godzinie dotarcia do celu i odległości, jaka pozostała do przebycia. Niestety, oznaczenia tu zastosowane nie są intuicyjne, trzeba się domyślić lub wyszukać w instrukcji (jej pobranie z Internetu nie jest łatwe).

capture 008 25082016 205141

Ekran konfiguracji ekranu głównego nawigacji

W trakcie wyszukiwania trasy nawigacja podaje od razu kilka opcji: najszybszą, najkrótszą, najłatwiejszą i ekonomiczną. Oczywiście bardzo często kilka z nich będzie się pokrywać, ale zdarzą się sytuacje, gdy każda z nich będzie inna. Wyświetlając propozycje tras, program od razu informuje o długości trasy oraz szacunkowym czasie jazdy. Wystarczy kliknąć w wybraną trasę, następnie przycisnąć przycisk "nawiguj" by urządzenie wytyczyło drogę. Czas obliczania trasy jest bardzo krótki. Przykładowo z Gdańska do Białegostoku program wyznaczył trasy (najszybszą, najkrótszą, najłatwiejszą i ekonomiczną) w kilka sekund.

nawigacja mio spirit 8500 lm 13 20160827 1222900290

Widok mapy z widocznymi parametrami  podróży

Wyraźnie widać drogę, którą wskazuje nawigacja, a sporej wielkości przyciski są wygodne do naciskania. Chcąc zmienić parametry trasy wystarczy puknąć w ekran by wyświetliły się opcje ustawień. W ten sposób możemy przejść do ustawień dźwięku, dodania punktu orientacyjnego, poszukania objazdu, powiększenia czy zmiany opcji trasy. Te ostatnie są o tyle istotne, że pomagają dostosować trasę do naszych preferencji. Służy do tego opcja Zaawansowane planowanie, w którym możemy skorzystać z historycznych danych prędkości, zapisanych schematów jazdy kierowcy czy zapisanych prędkości jazdy. W opcjach trasy definiujemy również własne alarmy POI, obszary, których chcielibyśmy unikać, typy dróg jakimi chcielibyśmy się poruszać itp.
Komunikaty o zbliżających się POI (a przede wszystkim fotoradarach) pojawiają się w dolnej części ekranu. I to co jest najważniejsze, wyświetlają się tak długo dopóki nie miniemy takiego punktu. Cały czas podawana jest zmieniająca się ciągle odległość. W przypadku fotoradarów jest to naprawdę przydatna opcja. Po prawej stronie w kółku wyświetla się informacja o dopuszczalnej na danym odcinku drogi prędkości. Jeśli tej prędkości nie przekraczamy, jest ono blade, słabo widoczne. Jeśli jednak zwiększymy prędkość i przekroczymy dopuszczalne kilometry na godzinę, kółko staje się wyraźne, dając jasno do zrozumienia, że łamiemy przepisy.

nawigacja mio spirit 8500 lm 14 20160827 1723611582

"Szybkie menu" podczas jazdy

Podobnie jak inne nawigacje, tak i ta ma wbudowaną baterię. Co prawda w specyfikacji nie ma o niej mowy, ale uwierzcie - Mio Spirit 8500 LM nie podłączona, też działa. Akumulator pozwala na pracę przez ok. godzinę. Nie jest to dużo, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli wykorzystać nawigację w trybie pieszym - spacerowym. Wystarczy jednak by podczas jazdy odłączyć na chwilę urządzenie, by np. podładować telefon.


Podsumowanie

Przesiadka z starego na nowe zawsze jest pewnego rodzaju szokiem. Nowe rozwiązania, inne możliwości, inny sposób prezentacji... Ważne jednak by urządzenie było przyjazne dla użytkownika. I z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że tak jest w przypadku Mio Spirit 8500 LM. Nawigacja jest łatwa w obsłudze, szybko wyznacza trasy dając do wyboru kilka opcji i jedyną jej wadą może być tylko cena. Biorąc jednak pod uwagę, że nawigacja nawigacji nie równa, trzeba dość dobrze porównać cechy i specyfikację by móc powiedzieć, że cena jest dobra lub zła. Myślę, że cena na poziomie ok. 650 złotych, którą musimy zapłacić za ten model nie jest wygórowana. Oczywiście wolałbym widzieć ją na niższym poziomie. Przydałoby się kilka "wodotrysków" w rodzaju TMC, ale nie zapominajmy, że mamy bezterminowe aktualizacje map i bazy fotoradarów. Nie każdy coś takiego daje..

nawigacja mio spirit 8500 lm 8 20160827 1414132111

Zamontowana w samochodzie nawigacja Mio Spirit 8500 LM

Plusy Minusy

duży ekran
szybkie odnajdywanie pozycji
możliwość wybrania różnych tras
rozbudowane oprogramowanie na PC

brak technologii TMC
cena

Moja Ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube