ADATA HD710 Pro

Wytrzymały dysk dla mobilnych

Więcej...

Logitech Z200 Stereo Speakers

Eleganckie głośniki do komputera

Więcej...

ADATA SD600

Dysk kieszonkowy

Więcej...

Cooler Master Masterkeys Pro S

Klawiatura dla prawdziwych graczy

Więcej...

E’NOD Waveport

Słuchawki dla aktywnych

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test lokalizatora GPS Trackimo

  • Opublikowano: niedziela, 14, grudzień 2014 14:14
  • 14 Gru

Zima to niebezpieczny okres. Wielu miłośników zimowych wspinaczek uda się w góry, i jak co roku pojawią się osoby, które nie zważając na warunki pogodowe wybiorą się na wycieczki, narażając życie swoje i innych. Z kolei inne osoby mają problem ze swoimi czworonożnymi pupilami, które chadzając swoimi ścieżkami idą w świat zostawiając zrozpaczonych właścicieli. Tym i wielu innym osobom dedykowany jest lokalizator GPS Trackimo. Czym on się różni od telefonu i czy warto się w niego zaopatrzyć - o tym właśnie opowiem.

lokalizator gps trackimo 1 20141214 1498137318

Idea Trackimo jest prosta. Moduł GPS sprawdza lokalizację, a karta SIM wysyła ją do centralnej bazy danych. Po zalogowaniu się na stronie internetowej jesteśmy w stanie odczytać współrzędne miejsca, w którym lokalizator się znajduje. Przygotowane oprogramowanie ma oczywiście kilka dodatkowych funkcji, opowiem o nich jednak później. Tymczasem przyjrzyjmy się temu małemu lokalizatorowi.
Trackimo to mała kostka o wymiarach 47x40x17 mm. Górna powierzchnia wyposażona została w diody i trzy małe przyciski, wśród których znajduje się jeden oznaczony czerwonym napisem SOS. Jak nietrudno się domyślić, jego naciśnięcie powoduje wysłanie sygnału alarmowego. Górną krawędź wyposażono w przycisk włączający oraz port microUSB. Za pośrednictwem tego portu ładujemy akumulator o pojemności 600mAh. Na spodzie umieszczono rzep, do którego można przymocować inne rzepy lub magnes. Pomyślano również o tym, by przygotować uchwyt na linkę, przy pomocy której zabezpieczymy lokalizator przed zgubieniem.

lokalizator gps trackimo 2 20141214 1384910181

O poprawnym działaniu urządzenia informują nas diody sygnalizacyjne umieszczone na górnej powierzchni. Świecąc trzema kolorami: niebieskim, czerwonym i zielonym dają nam sygnał o stanie naładowania baterii, o wysyłaniu sygnału SOS itp.
W zestawie oprócz Trackimo dostajemy przewód microUSB/USB, którym ładujemy baterię urządzenia, która też jest w komplecie, silikonową osłonę, która zapewnia ochronę przed wilgocią magnes z rzepem oraz zapasowe rzepy z dwustronną taśmą klejącą. Jak nietrudno się domyślić, te ostatnie służą do mocowania lokalizatora. Dodatkowo producent dostarcza kartę SIM, która zapewnia możliwość wysyłania SMS-ów z alertami na podane numery telefonów. Pierwszy miesiąc jest darmowy, potem niestety trzeba opłacać abonament w wysokości 19,90 zł miesięcznie.
Mała kostka jest dość wytrzymała. Oczywiście nie sprawdzałem jej odporności na uderzenia młotkiem, ale też przy normalnym użytkowaniu nic takiego jej nie grozi. Upadki z wysokości nie powodują uszkodzenia maleństwa - wykonano je z wytrzymałego tworzywa. Ciekawostką jest to, że klapka chroniąca baterię ma nagwintowany otwór na śrubę, w komplecie jednak jej nie ma.


Małe urządzenie ma (teoretycznie) niewiele parametrów. Zresztą sprawdźcie sami, co producent umieścił w specyfikacji.
- waga: 42 gramy
- wymiary: 47mm x 40mm x 17mm
- komunikacja: gsm 850/ gsm900/ dcs1800/ pcs1900
- bateria: 600mAh litowo-jonowa
- gwarancja: 1 rok
Po rozpakowaniu lokalizatora i naładowaniu jego baterii (trwa to 12 godzin - ładowanie oczywiście, a nie rozpakowywanie) musimy aktywować urządzenie. W tym celu trzeba odwiedzić stronę produktową i tam wybrać odpowiednią opcję. Kreator aktywacji w pięciu krokach poprowadzi nas przez proces. O ile dobrze odczytamy numer ID lokalizatora, proces aktywacji potrwa ok. 10 minut. Jeśli się pomylimy... możemy z tym walczyć nawet dwa dni - co mnie spotkało. W każdym razie to działa, jeśli więc będziecie mieć z tym problem - to nie jest to wina urządzenia.

lokalizator gps trackimo 5 20141214 1211589554

Po udanej aktywacji, zostajemy przeniesieni na stronę www, na której zobaczymy listę lokalizatorów, które aktywowaliśmy. Maksymalnie, na jednym koncie można mieć zarejestrowanych 30 urządzeń. Po wybraniu z listy dostępnych urządzeń właściwe możemy sprawdzić gdzie się ono znajduje, jaką trasą się przemieszczało w ciągu ostatnich kilku godzin, dni, miesięcy (historia jest rejestrowana na rok wstecz).
Lokalizacja jest rejestrowana non stop, dlatego po zalogowaniu się na stronę od razu dostajemy informację o położeniu lokalizatora. W przypadku gdy przemieszczamy się, informacja ta jest uzupełniania o prędkość.
Dostępne na stronie internetowej menu jest bardzo proste i dość intuicyjne. Składa się ono z pięciu opcji:
- śledź co (minut/y) - możemy ustawić odstępy czasowe, w jakich sprawdzana jest pozycja lokalizatora. Ustawień jest sporo, od 1 minuty do 120 minut
- historia - wybranie tej opcji pozwala prześledzić historię przemieszczania się lokalizatora w ciągu ostatniej godziny, 24 godzin, tygodnia lub ustawionego zakresu dat
- ustawień - w tym miejscu ustawiamy alerty, takie jak ograniczenia prędkości, alarm niskiego stanu naładowania baterii itp. Co ciekawe, w tym miejscu możemy przypisać kontakty do poszczególnych klawiszy - naciśnięcie spowoduje wysłanie maila - nie możemy jednak umieścić żadnej informacji. Po prostu zostaje wysłany mail, że naciśnięto określony przycisk, lub że bateria ma mało energii. Niestety, nie możemy zdefiniować przy jakim poziomie naładowania baterii taki alarm zostanie wysłany (domyślnie jest to 10%). Możemy natomiast do każdej akcji przypisać kilka adresów mailowych, co nie jest może ważne w przypadku naciśnięcia lewego czy prawego przycisku, czy niskiego stanu energii, ale nabiera całkiem innego znaczenia w przypadku przycisku SOS.

 lokalizator gps trackimo 8 20141214 1600117221

- zarządzaj abonamentem - tutaj możemy wyłączyć abonament na tydzień, miesiąc lub trzy miesiące. Przez ten okres nie będzie naliczana opłata na karcie SIM.
- strefy - w tym miejscu definiujemy obszary, w których lokalizator (oczywiście z wyposażoną w niego osobą) może się poruszać. Przekroczenie granicy spowoduje wysłanie alarmu. Rejony te możemy zdefiniować na dwa sposoby: generując strefę przyciskiem "utwórz nową strefę" i potem myszką rozszerzyć lub zmniejszyć prostokąt, który pojawi się na mapie lub wprowadzając adres - w tym przypadku na mapie również pojawi się prostokąt. Zamiast bawić się w ręczne zmienianie jego wielkości, możemy zdefiniować jego wielkość od "punktu zero" wybierając jedną z dostępnych opcji: 200m, 500m, 1km lub 5 km.


Mapa, którą się posługujemy oferuje dwa widoki: mapę i satelitę. Są one identyczne z tym co znamy z Google Maps - podejrzewam, że producent oparł się właśnie na mapie Google. W prawym górnym rogu mapy pojawiają się powiadomienia wysyłane przez urządzenie lub administratora systemu.
Jeśli spodziewacie się, że mapa pokaże jakimi ulicami się przemieszczaliśmy - będziecie niestety w błędzie. Jak widać na załączonych zrzutach ekranowych, pokazane są tylko punkty pomiarowe, które zostały zarejestrowane w określonych odstępach czasowych. Połączono je liniami, ze strzałkami, które pokazują, w która stronę się przemieszczaliśmy. Przyznam, że wolałbym by na mapie widać było dokładną ścieżkę (czyli ulice), którymi chodziłem, w tym celu trzeba by jednak śledzić położenie lokalizatora z większą częstotliwością (ja ustawiłem 10 minut).

capture 001 12122014 184629 capture 002 12122014 184824

Gdy naciśniemy przycisk SOS natychmiast wysyłana jest aktualna pozycja, mailem i SMS-em na adresy i numery telefoniczne, które przypisaliśmy do tego alarmu. Automatycznie też na mapie pojawia się punkt stanowiący środek rozchodzących się czerwonych kółek. Zwracają one na siebie uwagę i o to chodzi.
Producent przygotował aplikacje również na systemy iOS i Androida. Funkcjonalnością nie odbiegają od tego co mamy na komputerze stacjonarnym, chociaż oczywiście obsługa - z racji np. ekranów dotykowych - wygląda trochę inaczej.
Bateria o pojemności 600mAg wystarcza na ok. 6 dni, czas ten jednak ulega skróceniu w przypadku częstszej komunikacji z satelitą. Np. przy komunikacji z satelitą co minutę, urządzenie popracuje ok. 36 godzin.

capture 006 13122014 213924Przykładowy komunikat wysłany na maila

Nie wszystko oczywiście jest idealne. Największym problemem tego urządzenia - na dziś - jest problem z określeniem pozycji w miejscu, gdzie nie sięga sygnał satelity. Budynki z grubymi ścianami, tunele, podziemne parkingi - tam nie uda się określić dokładnej pozycji urządzenia. Jeśli więc liczycie, że wyposażycie samochód swojej kobiety w taki lokalizator i dacie jej smartfona z aplikacją - niestety, dalej będzie szukać samochodu na podziemnym parkingu centrum handlowego. Jest jednak światełko w tunelu, producent zapowiedział, że w roku 2015 (czyli już niedługo) uruchomi pozycjonowanie przy pomocy sieci komórkowej. Tak więc, część niedostępnych miejsc zostanie w ten sposób włączona do systemu pozwalając na jeszcze lepszą i precyzyjniejszą lokalizację. A skoro już padło precyzja - przy pomocy satelity jesteśmy w stanie określić położenie lokalizatora z dokładnością od metra do kilku metrów. Zależy to od częstości i gęstości satelit, które obejmują swoim zasięgiem dany obszar.

 capture 007 14122014 123733 capture 008 14122014 123745

Przykładowe komunikaty wysłane na maila

Na koniec kilka słów o tym, dla kogo ten lokalizator jest przeznaczony. Przede wszystkim dla starszych osób - mogą przy jego pomocy śledzić swojego czworonożnego pupila, który lubi wybierać samodzielne spacery (on raczej nie naciśnie przycisku SOS), można też w taki lokalizator wyposażyć osoby, które mają problemy z pamięcią i nie zawsze potrafią znaleźć drogę powrotną do domu. Innym zastosowaniem jest wyposażenie w taki lokalizator dziecko, jeśli chcemy kontrolować to gdzie chodzi. I oczywiście warto wziąć takie urządzenie na zimową (i nie tylko) wycieczkę w góry. Również osoby podróżujące samolotami, które boją się utraty bagażu, mogą w nim zamontować Trackimo i w ten sposób pomóc służbom lotniczym odszukać bagaż.


Podsumowanie

lokalizator gps trackimo 9 20141214 1981540040

Trackimo to ciekawa propozycja dla wielu osób, które lubią wiedzieć, gdzie się znajdują ich bliscy, pociechy lub np. mienie. Lokalizator oferowany jest w cenie 199 złotych (Amerykanie muszą zapłacić za nie 99,97$). Pamiętajmy, że po miesiącu musimy płacić abonament w wysokości 19,90 zł. Czy warto więc kupić taki lokalizator, skoro teoretycznie to samo jesteśmy w stanie osiągnąć przy pomocy telefonu komórkowego? Niby tak, diabeł jednak tkwi w szczegółach. Telefon jest duży - nie wyposażymy w niego zwierzaka (dla zwierząt ma być przygotowana specjalna, jeszcze mniejsza wersja) czy osoby chorej na Alzheimera. Poza tym, bateria w smartfonach wyczerpuje się znacznie szybciej. Najważniejsze jednak, że w przypadku Trackimo mamy dostęp do mapy - możemy śledzić w czasie rzeczywistym przemieszczanie się urządzenia - możemy też wysyłać różne alarmy, czego w przypadku smartfona nie jesteśmy w stanie zrobić. Żeby uzyskać informację o położeniu smartfona, musimy wystąpić z wnioskiem do operatora sieci GSM, który w zasadzie takich informacji nie udostępnia nikomu poza policją czy prokuraturą. Oba urządzenia - smartfon i lokalizator - mają jednak jedną wspólną cechę - muszą być włączone, by dało się je zlokalizować.
Czy warto więc kupić Trackimo? Jeśli udajecie się zimą w góry - na pewno. W innych przypadkach - sami musicie zadecydować bazując na tym co napisałem powyżej.

Komentarze   

# Mechnes 2015-09-03 05:38
Ja ze swojej strony mogę polecić lokalizator Alfatrack, jezdzę z nim już ponad pół roku i juz nie raz okazał się potrzebny. Jezdze dosc duzo po kraju, wiec takie urzadzenie sie przydaje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2015-09-05 11:37
@Mechnes a do czego wykorzystujesz lokalizator?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Danny 2015-09-27 20:04
Czy ktoś z was wie gdzie mogę znaleźć prawdziwy test tego urządzenia? A nie tak jak tu jakiś opis marketingowy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2015-09-29 16:22
a czego oczekujesz od takiego testu? (napisz do mnie na
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# robert 2016-11-12 12:19
Mój trackimo nie działa przez karoserię (WV Tiguan). jak jest w bagażniku w komorze lampy tylnej to nie odczytuje satelitów GPS. Chętnie usłyszałbym jakieś opinie krytyczne. zaleta, że sam się konfiguruje. Dopiero kupiłem z rocznym abonamentem i nie wiem, czy jak nie chcę SMSów to czy mogę nie doładowywać i przez rok będzie wysyłał dane po gprs?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ryszard_Koszalin 2015-12-24 13:38
Zięć kupił w zeszłym roku Trakimo naszej mamie na gwiazdkę po tym jak kilkakrotnie nam uciekała spowodu Alzhaimera. Od tamtej pory powtorzylo sie to cztery razy. Za każdym razem traker pomógł nam namierzyć mamę. W naszej sytuacji sprawdza sie doskonale.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2016-04-05 16:34
świetny pomysł
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Mariola 2016-04-05 10:05
Fajna rzecz na wakacje. My głównie uzbrajamy w nie nasze dzieci. No i sprawdziło się na wycieczce fakultatywnej, gdzie jedna z Pań pomyliła plecak a mąż nie wyjął z niego urządzenia... :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2016-04-05 16:34
hm... śledziłaś męża? :) Ciekawy pomysł :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# romero 2016-11-22 19:28
Z początku byłem zadowolony. Teraz od trzech miesiecy płacę nie wiem za co. Opłata regularnie pobierana z konta a gdy włączam lokalizacje mam komunikat "abonament anulowany" moje monity (16 z dzisiejszym) zostają zlewane stwierdzeniem "zbadamy problem", ale sytuacja się nie zmienia. Zdecydowanie odradzam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2016-11-22 22:03
nie możesz zablokowac konta, w profilu? Tak by nie były pobierane pieniądze? Zawsze też możesz poinformowac obsługujących tę usługę o planach skierowania sprawy do sądu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Trackimo 2017-04-20 11:58
Zapraszamy do skorzystania z rabatu dla czytelników Blogotech.eu!

Kup Trackimo w oficjalnym sklepie trackimo.pro/

Przy zamówieniu użyj kodu blogotech aby otrzymać 10% rabatu na wszystkie produkty Trackimo!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2017-04-20 18:14
Dziękuję i zachęcam do korzystania :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube