foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Co zrobić by zachęcić klienta do zakupu monitora? Czym może producent zaskoczyć potencjalnego nabywcę? Dziś nie jest to takie proste. W jednym ze swoich nowych monitorów Philips chce nas zachęcić do zakupu wbudowując w nim technologię MHL. Co daje nam to rozwiązanie oraz czy warto kupić model 237EQHA dowiecie się z poniższego tekstu.

monitor philips 237eqha 13 20131217 1315896754

Ciężko dzisiaj znaleźć monitor w innym kolorze obudowy niż czarny. Czasami zdarzy się, że ktoś wypuści na rynek ekran ze srebrną obudową, ale jest to dość rzadkie. W tym aspekcie Philips nas nie rozczaruje. Monitor 237EQHA posiada czarną, błyszczącą obudowę, której ramka o szerokości ok. 1 cm obejmuje matrycę IPS. Górna część ramki ugina się pod naciskiem. W dolnej części ramka jest trochę szersza i lekko załamana. Na tym właśnie załamaniu, w prawym dolnym rogu znajdują się dotykowe przyciski sterujące urządzeniem. Przy ich pomocy włączamy i wyłączamy monitor oraz wywołujemy menu i nawigujemy po jego opcjach.
Monitor osadzony jest na ruchomej kolumnie, która pozwala na wychylenie ekranu w osi pionowej, ale nie pozwala już na jego obrót. Krótko mówiąc, jeśli chcecie obrócić monitor, musicie obrócić go z podstawą. Ponieważ jest ona mała, a monitor jest lekki, to każde drganie biurka jest przenoszone na ekran. Z tyłu znajduje się panel interfejsów, znajdziemy tam umieszczone obok siebie 2 porty HDMI (jeden to HDMI-MHL), gniazdo zasilania, gniazdo D-SUB, oraz gniazda audio-in oraz słuchawkowe. Poniżej, po bokach znajdują się niewielkie szczeliny, w których miałem nadzieję znaleźć wyloty głośników, ale niestety, tam ich nie znalazłem. Obejrzałem cały monitor i nie znalazłem innych miejsc, w których byłyby widoczne głośniki. Zaskakujące, zastanawiające ... intrygujące.

monitor philips 237eqha 14 20131217 1168332920Monitor wygląda solidnie ale w jego wyglądzie nie ma nic, co wyróżniałoby go na tle innych ekranów. W zasadzie model 237E4QHA wygląda na produkt niskobudżetowy. Przegub pozwalający na zmianę położenia ekranu jest ciasno spasowany, przez co przechylenie ekranu z użyciem jednej ręki jest prawie niewykonalne.


Technologie
Philips należy do firm, które przodują w nowych technologiach, i chętnie je implementują w swoich produktach. Podobnie jest w przypadku tego monitora, oprócz wymienionej na początku MHL, mamy w tym modelu również TrueVision i SmartImage Lite. Pierwsza odpowiada za obraz dobrej jakości, druga ma zwiększyć komfort oglądania.

monitor philips 237eqha 2 20131217 1823413740TrueVision jest technologią opracowaną przez Philipsa, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy do testowania i dostrajania wyświetlacza monitora, przez co spełnia wymagania czterokrotnie bardziej rygorystyczne niż wymagania przestrzeni odwzorowania kolorów sRGB systemu Windows. Tylko firma Philips gwarantuje, że każdy monitor opuszczający fabrykę jest dostrojony przy wykorzystaniu tego procesu w celu zapewnienia odpowiednich kolorów i jakości obrazu. Tak zachwala tę technologię producent.
Z kolei SmartImage to technologia, która analizuje wyświetlaną na ekranie zawartość obrazu. W zależności od wybranego scenariusza, technologia ta poprawia w sposób dynamiczny kontrast, nasycenie kolorów oraz ostrość obrazów i filmów w celu zapewnienia najlepszych wrażeń podczas oglądania — wszystko to w czasie rzeczywistym i za naciśnięciem jednego przycisku. Jeśli natomiast chodzi o to tajemnicze MHL, którym czaruję od początku, to jest to rozwiązanie pozwalające na oglądanie zawartości urządzeń przenośnych na dużym ekranie. MHL (Mobile High Definition Link) to mobilny interfejs audio/wideo do bezpośredniego podłączania telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych do wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości. Do połączenia obu urządzeń służą odpowiedni przewód i gniazdo. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest możliwość ładowania smartfona z ekranu.

monitor philips 237eqha 4 20131217 1249258925


Specyfikacja
Nadszedł w końcu czas na specyfikację. Przyjrzyjmy się jej:
Typ panelu LCD: LCD IPS
Rozmiar panelu: 23 cale / 58,4 cm
Format obrazu: 16:9
Optymalna rozdzielczość: 1920 x 1080 przy 60 Hz
SmartResponse (standardowo): 5 ms (szarości)
Jasność: 250 cd/m²
Współczynnik kontrastu (typowy): 1000:1
SmartContrast: 20 000 000:1
Kąt widzenia: 178º (poz.) / 178º (pion.), przy C/R > 10
Funkcje poprawy obrazu: SmartImage Lite
Kolory wyświetlacza: 16,7 M
Częstotliwość odświeżania: 30–83 kHz (poz.) / 56–75 Hz (pion.)
MHL: 1080p przy 30 Hz
Interfejsy: wejście sygnału: VGA (analogowe), HDMI (cyfrowe HDCP), MHL-HDMI (cyfrowe HDCP), wejście/wyjście audio: Wejście PC audio, Wyjście na słuchawki
Wbudowany głośnik: 2 W x2
Języki menu ekranowego: polski, francuski, niemiecki, włoski, portugalski, rosyjski, chiński uproszczony, hiszpański, turecki
Obsługa funkcji Plug & Play: DDC/CI, Mac OS X, sRGB, Windows 7/Vista/XP
Moc: 28,6 W (test EnergyStar 5.0)

monitor philips 237eqha 9 20131217 1347254245To na co warto zwrócić uwagę to rozdzielczość, jest taka sama w przypadku podłączenia monitora do komputera, jak i podłączenia go do smartfona za pośrednictwem MHL. Czas reakcji na poziomie 5ms, zapewne zdyskwalifikuje go u graczy. Oni oczekują odświeżania co 1ms. O ile liczba kolorów nie jest zaskoczeniem, bo praktycznie wszystkie monitory są w stanie odzwierciedlić 16.6 milionów kolorów (których i tak nie rozróżni ludzkie oko), o tyle wbudowane głośniki mogą zaskoczyć. Najczęściej monitory mają głośniki o mocy 1 W, w tym przypadku mamy moc dwa razy większą.


Testy
Do testów wykorzystałem swoje standardowe programy testujące, czyli: Pixel Persistence Analyzer oraz Monitest. Pierwszy sprawdza szybkość wyświetlania obrazu, drugi poprawność wyświetlanego obrazu. Oprócz dedykowanych do testowania monitorów programów wykorzystałem również filmy, gry i muzykę. Zrzuty ekranowe z testów prezentuję poniżej.

camp7

A jak moje wrażenia? Niestety nie najlepsze. Wyświetlacze IPS przyzwyczaiły mnie do wysokiej jakości obrazu, intensywnych kolorów i szerokich kątów widzenia. Niestety, ten model Philipsa nie rzuca na kolana wyświetlanymi barwami. Można oczywiście podkręcić je trochę przy pomocy ustawień w menu, ale to nie to samo. Podczas kalibracji zauważyłem, że po uzyskaniu intensywnych barw niebieskich i czerwonych, biel robiła się szara. Z kolei zielony był blady, a czerń w dolnej części ekranu nabrała odcienia niebieskiego.

Czas reakcji tego monitora według producenta wynosi 5 ms. Oczywiście tak małe opóźnienie występuje pomiędzy przejściami kolorystycznymi Grey to Grey (szary – biały - szary). Te pięć milisekund to standard dla monitorów, chociaż te dedykowane graczom osiągają poziom 1 ms. W teście z wyścigówką w programie Pixel Persistance Analyzer była ona w miarę wyraźna aż do tempa 13. Później trudno już było odczytać napis znajdujący się na fladze. Wynik jest dobry, ale przy innych modelach tego samego producenta osiagałem poziom 16 przy podanym przez producenta czasie reakcji, (chociaż jest subiektywny i zależy od sprawności oka testera). Nie występuje zauważalne smużenie, nie utrudnia więc nam pracy. Z kolei opcja przesuwających się napisów optymalnie wypadała dla tempa 7, chociaż również z prędkością 9 napisy były czytelne (ale trzeba było się naprawdę skupić). Tutaj już jednak występowało smużenie. Rónież ten test na innych monitorach wypadał lepiej.

capture 119 06122013 144745Według specyfikacji kontrast pomiędzy plamką jasną a ciemną wynosi 20 milionów do jednego. W praktyce oczywiście nie jesteśmy w stanie sprawdzić tego stosunku, niemniej badając podstawowe kolory daje się zauważyć, że ciemniejsze obszary mają mniej szczegółów w porównaniu do innych monitorów. Wydawałoby się, że przy stosunku 20 000 000 : 1, czegoś takiego nie powinno być. Grafik decydujący się na ten monitor, nie byłby więc zadowolony z niego.
Opisując monitor wspomniałem o dotykowych czujnikach, przy pomocy których wywołujemy menu. Niestety, również one przyczyniają się do negatywnej oceny monitora. Brak precyzji i niejednoznaczne oznaczenia spowodowały, że zmiany parametrów przy pomocy menu nie należało do wygodnych. Bardzo często zmiany poziomów RGB musiałem zaczynać od nowa, co było … denerwujące. Być może zwiększenie czasu wyświetlania menu rozwiązałoby problem.

capture 076 06122013 144330Nie wszystko jednak w tym monitorze jest złe. Kąty widzenia są całkiem spore i chociaż wg specyfikacji wynoszą 178 stopni, to w praktyce stojąc obok monitora, praktycznie nie zauważa się zmiany kolorów.


Podsumowanie
Przyznam, że ten model Philipsa trochę mnie rozczarował. Mogę przeżyć gorsze wykonanie obudowy i frustrujące menu (w końcu nie zmieniamy parametrów codziennie) ale słabe odzwierciedlenie kolorów to już coś co dla mnie jest poważnym mankamentem w przypadku monitora. Z drugiej strony jak zobaczycie w tabelce poniżej, plusów i minusów jest po równo. Czynnikiem decydującym jest więc cena. Za ten model będziemy musieli zapłacić ok 1.250 złotych.

monitor philips 237eqha 12 20131217 1926575190

Plusy Minusy

Obsługa technologii MHL
głośniki o mocy 2W
wyjście na słuchawki
zaawansowane technologie Philipsa

lekko frustrująca obsługa Menu
mało intensywne kolory
oswieżanie poniżej 100Hz
mały zakres ruchu monitora

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube