Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test monitora NEC EX341R

  • Opublikowano: niedziela, 07, maj 2017 07:41
  • 07 Maj

Spis treści

O tym, że popularność monitorów 4K rośnie pisałem już niejednokrotnie. Widać to nie tylko po ich zwiększającej się liczbie na półkach sklepowych, ale i po liczbie programów przystosowanych do takiej rozdzielczości. Ja zauważam to również po tym, jak często trafiają do mnie takie monitory na testy. Niedawno gościłem u siebie model LCD 272P7 Philipsa, a dziś opowiem Wam o NEC EX341R.

Monitor ten pozycjonowany jest przez producenta jako wyświetlacz desktopowy. Ponieważ przekątna jego ekranu ma 34" doskonale sprawdzi się tam, gdzie na co dzień korzysta się z kilku mniejszych monitorów ustawionych obok siebie. Jeden wspólny ekran ułatwi obsługę kilku aplikacji, które z racji wykonywanych zadań muszą być na bieżąco monitorowane. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by model ten wykorzystać w domu, na pewno nie jeden gracz będzie z niego zadowolony. Zwłaszcza, że oferuje on naprawdę sporo.

monitor nec ex341r 16 20170506 1061800491

Monitor NEC EX341R

Oprócz dużego ekranu i wysokiej rozdzielczości, o których wspominałem, monitor oferuje wysoką jakość wykonania. Widać, że materiały wykorzystane do jego budowy nie należą do nisko budżetowych. Zakrzywioną matrycę osadzono w bez ramkowej obudowie, która jedynie na dole ma listwę o szerokości ok. 2 cm. W prawym dolnym rogu znajdują się sensory dotykowe pozwalające na sterowane ustawieniami monitora. Opisano je prostymi, intuicyjnymi znakami, które szybko wskazują do czego, który przycisk służy. Na środku dolnej listy znajdują się dwa czujniki, które sprawdzają obecność użytkownika przed ekranem i poziom oświetlenia. Monitor zamocowano na kolumnie, która pozwala zarówno na jego obrót, jak i podniesienie lub opuszczenie. Zakres ruchu, jaki mamy do dyspozycji to 13 centymetrów, co jest wystarczającą wielkością do ustawienia EX341R na odpowiednim poziomie dla każdego posiadacze tego monitora. Kolumna jest spora, wyposażono ją w system prowadzenia kabli. Zasłonięto je dyskretnie osłoną, dzięki czemu monitor na biurku prezentuje się estetycznie i elegancko. Kolumnę można zdemontować - wystarczy odkręcić śruby mocujące - monitor będzie wtedy gotowy do powieszenia na ścianie. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku stracimy część komfortu, który on oferuje - obroty, podnoszenie itp. Jeśli planujecie zakupić monitor na ścianę, lepiej wybrać inny model, dedykowany do takiego użytku.

monitor nec ex341r 20 20170506 1954815216

System prowadzenia przewodów jest dobrze zabezpieczony

Na jego lewym boku umieszczono podwójny hub USB. Zamontowano tam dwa gniazda typu B i cztery typu A. Wszystkie w standardzie 3.0. Producent wyposażył monitor w porty dwa porty Display Port - jeden wejściowy i jeden wyjściowy oraz dwa porty HDMI - jeden w standardzie 1.0, a drugi 2.0. Zasilacz zintegrowano wewnątrz obudowy, jego gniazdo znajduje się po drugiej stronie kolumny.
Widać, że NEC EX341R to przemyślana konstrukcja. Elegancka i komfortowa. Porty rozmieszczono w taki sposób, by można było wygodnie podłączyć do nich przewody, o które jednocześnie zadbano przygotowując dyskretny system ich prowadzenia. Widać, że projektant zaprojektował ten model tak, by jego obsługa była dla użytkownika możliwie wygodna.


A jak to wygląda pod kątem wyposażenia? Spójrzmy na specyfikację:

WYŚWIETLACZ
• Rodzaj panelu: VA TFT
• Wielkość ekranu [cale/cm]: 34 / 86.43
• Promień Krzywizny [mm]: 1 800
• Proporcje obrazu: 21:9
• Rozmiar gamutu barwowego (porównanie, typ.): 99.5% AdobeRGB, 77.5% NTSC
• Rozmiar plamki [mm]: 0.2318
• Jasność [cd/m²] : 290
• Kontrast: 3000:1
• Kąty widzenia [°]: 178 poziomo / 178 pionowo (CR 10:1)
• Czas reakcji [ms]: 4
• Ilość kolorów [Mln]: 16.77
ROZDZIELCZOŚĆ
• Rozdzielczość optymalna: 3440 x 1440 przy 60 Hz
MOŻLIWOŚCI PODŁĄCZANIA
• Cyfrowe: 1 x DisplayPort; 1 x DisplayPort out; 1 x HDMI; 1 x HDMI 2.0
PARAMETRY ELEKTRYCZNE
• Pobór mocy [W]: 30 (Tryb Eco 2); 50 (Tryb Eco 1); 70 (maks.)
• Zasilanie: zintegrowany zasilacz
WARUNKI OTOCZENIA
• Temperatura otoczenia podczas pracy [°C]: +5 do +35
• Wilgotność otoczenia podczas pracy [%]: 20 do 80
• Wilgotność otoczenia podczas przechowywania [%]: 10 do 85
ERGONOMIA
• Regulacja wysokości[mm]: 130
• Pochylenie ekranu w pionie [°]: -5 to 30
• Pochylenie ekranu w pionie / Obrót ekranu w poziomie [°]: -170 do 170
PARAMETRY MECHANICZNE
• Wymiary [mm]: 808 x 419 x 230
• Waga [kg] z nóżkami: 10,5
• Mocowanie VESA [mm]: 100 x 100
DODATKOWE FUNKCJE
• Cechy Specjalne: ControlSync®; Czujnik natężenia oświetlenia otoczenia dla zachowania optymalnej jasności; Czujnik obecności użytkownika przed monitorem; Kompensacja grubości ramki TitleComp; Możliwość budowy ścian wideo TitleMatrix; Symulacja DICOM; Uniformity Control
• Zarządzanie kablami: tak
• Funkcje regulacji: Individual Adjust
FUNKCJE EKO
• Użyteczna powierzchnia [cale/cm]: Czujnik obecności użytkownika; Czujnik światła zewnętrznego; Inteligentny system zarządzania energią
• Normy ekologiczne: Energy Star 7.0; TCO 7.0; Zgodność z RoHS

monitor nec ex341r 14 20170506 2095534502

Gniazda interfejsów

Jak widać NEC należy do producentów, którzy nie żałują informacji o swoich produktach. Nie zabrakło nawet norm ekologicznych spełnianych przez monitor. Na pewno warto jednak zwrócić uwagę na technologię w jakiej wykonano panel - TFT - przez wielu analityków nazywaną Super IPS. Wykorzystuje ona specjalny rodzaj tranzystora FET wykorzystywanego głównie w kolorowych wyświetlaczach ciekłokrystalicznych z aktywnymi matrycami. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są one umieszczane na wspólnym szklanym podłożu. To odróżnia je od standardowych tranzystorów, które są montowane na podłożu krzemowym Tego typu wyświetlacze zapewniają znacznie lepsze parametry obrazu niż np. technologia STN. Zauważcie jednak, że liczba kolorów, kąty i kontrast nie odbiegają od tego z czym mamy do czynienia w przypadku innych ekranów.
Innym ciekawym parametrem jest czas reakcji, coś co bardzo interesuje graczy. Monitory, które do mnie do tej pory trafiały miały tak naprawdę dwie wielkości tego parametru: 1 ms i 5 ms. A tu niespodzianka - 4 ms. Nietypowa wielkość tego parametru, trudna do zauważenia w praktyce i chociaż nie sięga poziomu monitorów dla graczy, to jednak jest lepsza od parametrów innych monitorów desktopowych. To po raz kolejny udowadnia, że ten model nie należy do "przeciętniaków".

monitor nec ex341r 21 20170506 1423126576

Gniazda portów USB

Na pewno warto też zwrócić uwagę na dodatkowe rozwiązania, które zaimplementował producent m.in.: czujniki natężenia oświetlenia i obecności użytkownika przed monitorem (o czym już wspominałem) oraz symulację DICOM.

 

DICOM (ang. Digital Imaging and Communications in Medicine) – jest to norma opracowana dla potrzeb ujednolicenia wymiany i interpretacji danych medycznych reprezentujących lub związanych z obrazami diagnostycznymi w medycynie. DICOM znajduje zastosowanie głównie w przetwarzaniu obrazów tomografii komputerowej, obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, pozytonowej tomografii emisyjnej, cyfrowej angiografii subtrakcyjnej, cyfrowej radiografii konwencjonalnej, radiografii cyfrowej oraz wszystkich wykorzystujących technologie cyfrowe badań o wysokiej rozdzielczości obrazu

Wikipedia

Specyfikacja wymienia też coś takiego jak możliwość budowy ścian wideo Title Matrix. Przyznam jednak że ciężko mi sobie wyobrazić ścianę zbudowaną z monitorów z zakrzywionymi ekranami. Mogę natomiast sobie wyobrazić ustawienie dwóch takich ekranów obok siebie, chociaż nie koniecznie będzie to wygodne. Pamiętajcie, że mają one przekątną 34" co daje szerokość 80 centymetrów. Dwa monitory to ponad 1.5 metra ściany do obserwacji.
Inne technologie, które w tym monitorze serwuje nam producent, a które warto wymienić to Low Blue Light Plus, która odfiltrowuje szkodliwe emisje niebieskiego światła, oraz Flicker-Free, która eliminuje migotanie podświetlenia, chroniąc oczy przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej bez pogarszania rzeczywistego oddawania barw przez monitor. Przyznam, że nie znam opracowań medycznych, które wskazywałyby na to, że siedzenie przed monitorem komputera przyczynia się do zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Ale też nie jestem medykiem.


Oprogramowanie

Warto wspomnieć o oprogramowaniu monitora, zwłaszcza że jest ono inne w przypadku testowanego wcześniej przeze mnie modelu MultiSync NEC E241N. Wywołujemy je po dotknięciu czujnika dotykowego umieszczonego w prawym dolnym rogu ramki otaczającej matrycę. Wystarczy go naprawdę lekko dotknąć, by na ekranie w prawym dolnym rogu pojawiła belka z ośmioma ikonami. Jak już napisałem wcześniej czujniki są opisane intuicyjnie: Menu, Input, strzałki na boki oraz w górę i dół. Sterowanie jest więc proste, a producent zadbał o dodatkowe ułatwienie. Po wywołaniu menu, nad przyciskami pojawiają się opis funkcji, które w danym momencie są do nich przypisane. Wybór poszczególnych ikon w belce menu powoduje wyświetlenie okien z określonymi ustawieniami:
- wyglądem obrazu - jasność, kontrast, ustawienie czujników oświetlenia i obecności użytkownika itp.,
- położeniem obrazu i rozdzielczością,
- stopniami DICOM,
- interfejsów - dźwiękiem, portami USB, współdzieleniem ekranu, przywracaniem ustawień fabrycznych
- języka (nie ma niestety polskiej wersji OSD) - możemy zmodyfikować ustawienia OSD, włączać i wyłączać "gorące klawisze" itp.,
- numeru monitora - możemy też przełączyć się na konkretny numer, co ma zastosowanie w przypadku ściany zbudowanej z monitorów
- ekologicznymi - to tu możemy sprawdzić ile energii oszczędziliśmy i ile euro / dolarów lub innej waluty zostawiliśmy sobie w kieszeni. W tym miejscu możemy też ustawić koszt kWh, przelicznik zużycia węgla na kWh energii itp.

monitor nec ex341r 3 20170506 1404107113

Menu ekranowe

Ostatnia ikona pozwala wyświetlić aktualną rozdzielczość oraz gniazdo, do którego podłączone jest źródło sygnału. Tutaj też sprawdzimy model monitora oraz jego numer.
Menu jest proste w obsłudze, chociaż przyznam, że jako patriota wolałbym by było przygotowane również w polskiej wersji językowej. Nie jest to jednak rzecz, do której będziemy często sięgać i zmieniać ustawienia, nie uważam więc tego za dużą wadę.
Wspomniałem na początku, że producent umieścił ten model w grupie monitorów desktopowych. Oznacza to, że dedykuje go albo użytkownikom domowym albo biznesowym. W obu przypadkach sprawdzi się doskonale - duża wygoda w dopasowaniu ustawienia monitora (obrót i zmiana wysokości), duża rozdzielczość pozwalająca na wyświetlanie szczegółowych informacji i duża powierzchnia do prezentowania informacji to coś czym nit nie pogardzi. W przypadku użytkowników domowych - mamy duży ekran do wyświetlania filmów. Wiele osób rezygnuje dziś z telewizji kablowej na rzecz internetowej, a Netflix, Showmax i podobne im serwisy na dobre zagościły już w tysiącach naszych domów. Przede wszystkim jednak z EX341R będą zadowoleni biznesmani. Duża powierzchnia ekranu pozwala na wyświetlenie dużych ilości informacji. Ustawienie trzech okien przeglądarki obok siebie nie stanowi problemu. Nie muszą to być oczywiście strony www, możemy otworzyć dużą (naprawdę dużą) liczbę różnego rodzaju okien i porozstawiać je na dużej powierzchni. Dodatkowo możemy do tego monitora podłączyć różne źródła i współdzielić ekran pomiędzy np. dwa komputery, krótko mówiąc mamy do dyspozycji funkcje PbP i PiP. Producent przygotował kilka różnych położeń tych obrazów względem siebie. Krótko mówiąc: EX341R oferuje naprawdę sporo jeśli chodzi o wykorzystanie go w biurze, jakimś centrum zarządzania itp. miejscu.

monitor nec ex341r 2 20170506 1567454243

Taka praca to rozumiem

Na koniec dwa słowa na temat zakrzywionego ekranu. Jest to coś co faktycznie podnosi komfort korzystania z monitora. Jest on łatwiejszy do obserwacji, co przy tak dużych powierzchniach ma znaczenie. Trudno to wyrazić słowami, ale siedząc przed krzywym ekranem ma się wrażenie głębszego wniknięcia w obraz. Zwłaszcza, że obraz jest naprawdę dobrej jakości. Nie powiem czy faktycznie odzwierciedla on 16 milionów barw, powiem jednak że biel jest biała, a czerń czarna. Granice pomiędzy kolorami są wyraźnie zaznaczone, a szczegółowość obrazu wyraźnie wskazuje przewagę 4K nad Full HD.


Podsumowanie

W EX341R można się zakochać. Wspomniałem już, że jest to monitor, w którym główny nacisk postawiono na wygodę korzystania z niego. Dodatkowo wyposażono go w najnowsze rozwiązania, chociaż nie zrobiono tego z przesadą. Projektant doskonale wyważył technologię z ergonomią czynią z tego monitora nie tylko wygodne narzędzie do pracy ale i do korzystania w domu. Wysoka rozdzielczość pozwala wyświetlać obrazy z dużą szczegółowością a duża powierzchnia dodatkowo ułatwia ich analizę / obserwację.
Niestety, ma monitor ma jedną duża wadę - cenę. Za przyjemność korzystania z niego trzeba zapłacić ok. 5.400 złotych, co jednoznacznie wskazuje na to, że jest on dedykowany do biznesu. Pomijając już to, że tam najczęściej przydaje się tak duży ekran, przedsiębiorcy nie dość, że odliczą VAT, to jeszcze cenę monitora wrzucą w koszty działalności firmy, dzięki czemu zapłacą mniejszy podatek. Użytkownik domowy, takiego komfortu nie ma, musi tę kwotę wysupłać ze swojej kieszeni. A szkoda, bo monitor wart jest tego, by umieścić go na swoim biurku. Niestety, cena obniżyła ogólną ocenę, którą mu wystawiam.

monitor nec ex341r 11 20170506 1910023027

Duży ekran to wygodna prezentacja danych

Plusy Minusy

wysoka jakość wykonania
możliwość współdzielenia monitora przez dwa komputery
możliwość obrotu i podniesienia
dyskretny system prowadzenia przewodów

brak polskiego menu
cena

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube