foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Nie każdy monitor, który trafia na biurko przygotowany został z myślą o określonej grupie użytkowników. Są też tzw. modele „uniwersalne”, które częściej można spotkać pod nazwą „biurowe” lub „domowe”. I do takiej grupy należy właśnie Acer B8, który przedstawię Wam na przykładzie wersji B248Y bemiqprcuzx. Zapraszam do recenzji monitora, który kryje w sobie kilka zaskakujących niespodzianek.

Konstrukcja

Ponieważ nie jest to urządzenie przygotowane z myślą o gamingu, nie znajdziecie na opakowaniu szybkich samochodów, ociekających krwią żołnierzy i innych tego typu wystrzałowych grafik. Jest za to zwykły, szary karton, który skrywa w swoim wnętrzu monitor, kolumnę i podstawę, na której to wszystko się opiera. Nie zabrakło też kompletu przewodów, czyli zasilającego, HDMI, USB typu C i USB 3.0. Tu od razu dodam, że kolumna mocowana jest w gnieździe wykonanym w standardzie VESA 100x100, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by taki monitor móc powiesić na ścianie. A ponieważ ma pewną ciekawą funkcję, może to być cecha pożądana.

monitor acer b248y 1 20210610 1058152054

Acer B248Y

Acer B248Y należy do grupy tzw. bezramkowców. Oznacza to tyle, że wyświetlacz osadzony został w korytku, które tylko na dole wyposażono w listwę o szerokości ok 1.5 cm. Pozostałe krawędzie mają ok. półcentymetrowy czarny margines wynikający z technologii produkcji wyświetlaczy. Na środku tej listwy znajduje się czujnik podczerwieni, który sprawdza czy użytkownik znajduje się przed ekranem i w przypadku jego braku, uśpić go (monitor, nie użytkownika) by oszczędzać energię.
Jak już wiecie monitor montuje się na kolumnie. Jest ona mocowana do prostokątnej podstawy (30 x 25 cm), która zapewnia dużą stabilność. Mechanizm obrotowy pozwala obracać wyświetlacz o 75 stopni w każdą stronę. Można go też pochylić (lub odchylić) od użytkownika, poprawiając komfort korzystania z niego. Do pełni szczęścia brakuje trybu pivot i.. tak, on jest. Możemy ustawić ekran w pionie obracając go o 90 stopni. Możemy też zmienić jego wysokość nad biurkiem. Kolumna wspornikowa umożliwia podniesienie B248Y o 15 cm do góry, z wysokości 5 cm nad powierzchnią stołu do 20 cm.
Patrząc na zdjęcia, które zamieszczam na pewno zauważyliście zamontowaną na górze kamerę. Zamontowano ją w specjalnym obrotowym uchwycie, który z jednej strony pozwala regulować kąt widzenia obiektywu, a z drugiej odchylając ją do góry dbamy o swoją prywatność. Ponieważ nie ma tam żadnej osłony, takie odchylenie jest przydatne.

monitor acer b248y 4 20210610 1939883919

Monitor w trybie Pivot

Sterowanie menu ekranowym odbywa się przy pomocy przycisków umieszczonych z prawej strony, z tyłu obudowy. Tam też zlokalizowano przycisk zasilania. Przełączniki są łatwo identyfikowalne, a ten ostatni z uwagi na inny kształt jest łatwo rozpoznawalny. Aktywacja jest sygnalizowana delikatnym kliknięciem.
Interfejsy zgrupowano w dwóch miejscach. Na lewym boku umieszczono gniazdo słuchawkowe oraz dwa porty USB 3.0. Pozostała gniazda (a jest ich sporo) udostępniono z tyłu kierując ich otwory w dół. Oprócz gniazda na przewód zasilający (zasilacz jest wbudowany w monitor) mamy tutaj HDMI, DP, USB C, DP Out, USB wejściowe, dwa porty USB 3.0 i port Ethernet. Jak widać jest bardzo bogato. Acer umieścił tu wszystkie najnowsze rozwiązania, które mogą być przydatne użytkownikom. I to nie koniecznie w biurze, ale o tym w dalszej części.


Specyfikacja

Teraz rzućmy okiem na specyfikację, która producent publikuje na swojej stronie.
• Przekątna ekranu: 23.8"
• Maksymalna rozdzielczość: (Full HD)1920 x 1080@75 Hz
• Współczynnik obrazu: 16:9
• Współczynnik kontrastu: 1,000:1
• Czas reakcji: 4 ms
• Jasność: 250 cd/m²
• Podświetlenie: LED
• Kąty widzenia
o 178° Odchylania poziomego
o 178° Odchylania pionowego
• Stojak:
o Wychylenie (-5°~35°)
o Możliwość podniesienia (150 mm)
• Głośniki: 2 x 2 W
• Porty i złącza:
o 1x DisplayPort
o Słuchawki
• Certyfikat ochrony środowiska naturalnego: TCO
• Kolory: Czarny
• Technologia zapobiegania rwaniu obrazu: AMD Adaptive-Sync
• Kompatybilność z VESA: 100 x 100mm
• Zawartość opakowania:
o 1x Panoramiczny monitor LCD B248Y
o 1 x Kabel HDMI
o 1 x Przewód zasilania (Euro)
o 1 x kabel USB typu C
o 1 x USB 3.0 Kabel

monitor acer b248y 5 20210610 1919372381

Interfejsy umieszczone z boku monitora

Muszę przyznać, że jak na standardy producentów monitorów, powyższa lista jest stosunkowo krótka. I niestety nie zawiera wszystkich elementów – głównie chodzi mi o interfejsy. Jeśli porównacie z tym, co opisałem w części poświęconej konstrukcji, z tym co jest powyżej, zobaczycie całkiem spore różnice. Szkoda, bo większość potencjalnych kupujących zajrzy na stronę i dostanie błędną informację. Niemniej, chociaż specyfikacja nie jest tak szczegółowa jak np. lista parametrów publikowanych przez Philipsa, to i tak zawiera wszystkie informacje, które mogą być interesujące z pkt. widzenia użytkownika. Gracze na pewno szybko zauważą, że nie jest to monitor zaprojektowany z myślą o nich. Świadczy o tym chociażby czas reakcji, który w przypadku sprzętu gamingowego jest wyśrubowany do 1 ms. Przypomnę tu, to co pisałem wcześniej – jest to monitor „uniwersalny”.
Również pozostałe parametry, takie jak kąty patrzenia, jasność, współczynnik kontrastu itp. nie odbiegają od tego, z czym mamy do czynienia w monitorach biurowych czy domowych. Podobnie rzecz wygląda z głośnikami, które oferują moc 2W. Nie jest to zbyt dużo, ale też takie są najczęściej montowane w ekranach tej wielkości.
Nie zabrakło oczywiście różnych technologii, które mają poprawić komfort korzystania z B248Y. Producent deklaruje 72% pokrycie gamy barw NTSC, czyli tych kolorów, które ludzkie oko może zarejestrować. Osobom niewtajemniczonym wyjaśnię, że nie jest to najszersza paleta różnego rodzaju odcieni. Za to ten parametr szybko pokazuje, że graficy nie będą z tego monitora zadowoleni. Ale przypomnę, nie dla nich jest ten model. Jest za to HDR (High Dynamic Range), a dokładniej HDR10. Dziś praktycznie wszystkie monitory 4K korzystają z tej technologii, która ma umożliwić uzyskanie jakości obrazu maksymalnie zbliżonej do kolorystyki realnego świata. W praktyce oznacza to po prostu, że kolory są żywsze, a detale bardziej widoczne.

monitor acer b248y 6 20210610 1943206991

Interfejsy umieszczone na spodzie monitora

Jednym z autorskich rozwiązań, które zostało tu wykorzystane jest Acer VisionCare 3.0, które automatycznie wykrywa ilość światła w pomieszczeniu i na tej podstawie automatycznie dostosowuje parametry ekranu. Wszystko po to, by zmniejszyć zmęczenie oczu.
Innym softwarowym narzędziem czuwającym nad naszym komfortem jest Adaptive-Sync. Dzięki niemu liczba wyświetlanych klatek na monitorze jest zsynchronizowana z kartą graficzną, dzięki czemu wyeliminowano rozmywanie się ekranu zwiększając płynność odtwarzania filmów.
Nie można też nie wspomnieć o porcie USB C, który pozwala ładować urządzenia peryferyjne. I to nie tylko smartfony, ale również laptopy. Unikalna (jeszcze) cecha, którą niewiele monitorów może się pochwalić.
Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto tu wspomnieć, a której przyznaję nie mogłem niestety zweryfikować. Chodzi o możliwość połączenia ze sobą kilku ekranów szeregowo. W tym celu Acer zaimplementował specjalną funkcję – Daisy Chain - która ma coś takiego umożliwiać.


Spójrzmy teraz jak monitor sprawdza się w normalnej pracy

Ponieważ Acer B8 fabrycznie wyposażono w kamerę, nie zapomniano też o odpowiedniej funkcjonalności, która pozwala np. logować się do Windowsa korzystając z funkcji Windows Hello. I to faktycznie działa. Malkontentom, którzy stwierdzą, że to nic wielkiego, że byle kamera to obsłuży, od razu powiem, że nie mają racji. Nie każda kamera jest kompatybilna z tą usługą, co można sprawdzić na stronie Microsoftu. W tym przypadku to działa i to jest najważniejsze. Korzystanie z tej kamery ułatwia regulacja, która pozwala też tak ustawić obiektyw, by w przypadku przejęcia kontroli nad kamerą przez hakera, nie mógł on nas podglądać.

monitor acer b248y 2 20210610 1585557764

Kamera umieszczona na górnej krawędzi obudowy

Funkcjonalność monitora podnosi też funkcja Pivot, chociaż trochę się ona „gryzie” z zamontowaną kamerą. Nie oznacza to, że transmitowany obraz jest obrócony o 90 stopni, chodzi bardziej o to, że ujęcie jest z boku i w pionie, a nie w poziomie, co zmienia proporcje obrazu. Nie każdemu może to odpowiadać. Mi, takie rozwiązanie nie pasuje.
To co zacząłem niedawno doceniać, to możliwość podłączenia wielu urządzeń do monitora. Dzięki temu znacząco ogranicza się liczbę przewodów, które podłączamy do skrzynki komputera, a co za tym idzie – plątaninę kabli. W B248Y oprócz portów, przez które przesyła się wideo, są też gniazda USB C i RJ45, które pozwalają na korzystanie z innych zasobów niż te, które mamy na PC, a jednocześnie np. zasilać urządzenia mobilne.

monitor acer b248y 9 20210610 1328179850

Szybki wybór źródła sygnału

Umieszczone z tyłu obudowy sterowanie jest wygodne, ale niestety nie działa najlepiej. Pomijam kwestię wyboru właściwego przycisku, by wywołać właściwą funkcję, bo do tego trzeba się po prostu przyzwyczaić. Problem w tym, że niektóre przyciski musiałem wciskać po 2-3 razy, by zadziałały. Być może jest to wina mojego egzemplarza, a może jest to wina oprogramowania. W każdym razie OSD jest czytelne, parametry które możemy zmieniać zostały połączone w grupy, co ułatwia wyszukanie odpowiedniej opcji. Oczywiście producent przygotował ustawienia pozwalające na pracę z monitorem w trybach: Standard, Eco, Graphics i Movie. Tak jak w przypadku innych producentów i monitorów różnią się one między sobą głównie jasnością. Jest też możliwość zdefiniowania swoich ustawień, które pozwolą dopasować jasność, kontrast i nasycenie kolorów do własnych upodobań.
Jak wiecie, pod ekranem umieszczono czujnik obecności użytkownika. Działa on na podczerwień, przy pomocy której wykrywany jest człowiek przed monitorem. Czujnik ma trzy poziomy czułości, pomiędzy którymi różnica wynosi ok. 20 cm. W moim przypadku najlepiej sprawdzało się ustawienie na trzecim poziomie. Gdy czujnik nie rejestrował mojej obecności przez ok. minutę, monitor przechodził w stan uśpienia. Wciśnięcie dowolnego przycisku wzbudza monitor.

monitor acer b248y 10 20210610 1167623322

Czujnik obecności użytkownika w dolnej części obudowy

Niezaprzeczalnym atutem tego monitora jest wbudowany port USB-C. Umożliwia on nie tylko podłączenie urządzeń mobilnych, ale też ich ładowanie. Zastosowany standard tego interfejsu pozwala nie tylko ładować smartfony i tablety, ale też notebooki. Zmniejsza to liczbę przewodów na biurku i zasilaczy podłączonych do gniazdek 230V. Moim zdaniem to duża zaleta tego modelu.
Pod kątem kolorystycznym Acer B248Y nie odbiega od tego, co oferują inne modele, zarówno Acera, jak i konkurencji. Obraz jest wyraźny, czysty, bez smug przy dynamicznych przejściach. Kolory są intensywne, w razie potrzeby można je też podbić przy pomocy ustawień oferowanych przez monitor. Nie jest to co prawda zbyt precyzyjne, bo wpływamy tylko na podstawowe barwy, ale manipulując kontrastem i jasnością można znaleźć optymalne dla siebie ustawienie. Kontrast jest bez zarzutu tam, gdzie trzeba widać granice pomiędzy kolorami. A jeśli dla kogoś jest zbyt mało wyrazisty zawsze może użyć opcji Super Sharpness dostępnej w opcjach.
Na koniec tradycyjnie kilka słów o wrażeniach audio. Brzmienie monitora przetestowałem głównie na grach i filmach, ale też za pośrednictwem głośników monitora przesłuchałem kilka utworów muzycznych – w końcu nie ma to jak posłuchać dobrej muzyki podczas pisania tekstu. Jeśli chodzi o gry i filmy jakość brzmienia nie ma tak istotnego znaczenia, ponieważ pewne mankamenty brzmienia można ukryć pod efektami wizualnymi widocznymi na ekranie. W tym przypadku nie ma rewelacji, ale też nie jest źle. Oceniając to syntetycznie - mamy dobry, mocny bas o metalicznym zabarwieniu, który bardzo dobrze sprawdza się w dynamicznych akcjach, z którymi mamy do czynienia w grach i filmach akcji. Trochę wchodzi na średnicę, która jednak jest żywa, energetyczna i nie daje się stłamsić. Górne pasma są ciepłe, a to powoduje, że czasami wokale tracą na autentyczności. Ogólnie jednak brzmienie może się podobać. Gorzej to wygląda w przypadku utworów muzycznych, które są już bardziej wymagające. Jeśli zależy Wam na dobrym brzmieniu, jeśli chcecie cieszyć się muzyką, skorzystajcie ze słuchawek lub jakiegoś dobrego zestawu głośników.

monitor acer b248y 14 20210610 1458988530

Przykładowy ekran OSD

Jest jeszcze jedna funkcja, do której przygotowano monitor, z której jednak mało kto skorzysta. Mam tu na myśli Daisy Chain, o której już wspominałem, czyli możliwość połączenia kilku monitorów za pomocą wejściowych i wyjściowych złączy DisplayPort 1.2. Jak to działa nie miałem niestety możliwości sprawdzenia. I nie sądzę, by w warunkach domowych ktoś z tej opcji korzystał. Co innego natomiast w biurze.


Podsumowanie

Acer B248Y to dobry monitor, który niejednemu użytkownikowi przypadnie do gustu. O ile zdecyduje się on wydać na jego zakup ok 1.530 złotych, bo na mniej więcej tyle wyceniają go sklepy internetowe. Nie jest to jednak mała kwota biorąc pod uwagę funkcjonalność jaką oferuje to urządzenie. Mamy co prawda wbudowaną kamerę umożliwiająca szybkie logowanie się do Windowsa, mamy dobrą jakość obrazu, ale mamy też mało przydatny (w połączeniu z kamerą) pivot. No i niestety rozdzielczość Full HD – dziś to już dla wielu użytkowników zbyt mało, chociaż cena ekranu z taką jakością obrazu będzie znacznie większa (niemniej 24” Dell z 4K wcale nie jest dużo droższy). Czy warto więc decydować się na tego Acer-a?

monitor acer b248y 8 20210610 1682300442 Główny ekran OSD

 Plusy Minusy
wbudowana kamera obsługująca Windows Hello
duże możliwości dopasowania ustawienia ekranu
czujnik obecności użytkownika
intensywne kolory
duże możliwości podłączeń
port USB-C pozwalający m.in. na ładowanie urządzeń mobilnych w tym laptopów
cena
okazjonalne kłopoty z działaniem przycisków

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube